
Справа № 766/7886/18
н/п 3/766/4001/18
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.10 2018 року м. Херсон
Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Стамбула Н.В. розглянувши адміністративні матеріали в справі про порушення митних правил, направлені Херсонською митницею ДФС відносно:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, працює Новотроїцький район с. Василівка ЧП «Колос» охоронець, ІПН НОМЕР_1, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3,
За ст. 472 Митного Кодексу України, -
в с т а н о в и в:
26.04.2018 року близько 17-45 годині у зону митного контролю ВМО № 3 КПВВ «Каланчак» митного поста «Херсон-центральний» Херсонської митниці ДФС пішим ходом слідував з материкової частини України до вільної економічної зони «Крим» громадянин України ОСОБА_1.
Під час проведення митного контролю громадянину України ОСОБА_1 було запропоновано заповнити письмово мигну декларації, яка після заповнення, інспектором митниці була прийнята до митного оформлення шляхом проставлення на них відбитків штампів «Під митним контролем». «Особистої митної печатким» та підписом посадової особи митниці
У п.3.1 Декларації громадянин України ОСОБА_1 заявив, що він переміщує лише 1500 рублів Російської Федерації та 1000 гривен.
Під час перевірки відомостей, заявлених у митній декларації, у службовому приміщенні митниці у громадянина ОСОБА_1, окрім задекларованих коштів, було виявлено без ознак приховування валютні цінності у загальній сумі 411000 (чотириста одинадцять тисяч) рублів Російської Федерації, банкнотами номіналом по 5000 рублів - 79 штук, по 1000 рублів 16 штуки, які згідно курсу Національного банку України, станом на 26.04.2018 року (1 рубль РФ 0,42544 гривні України), дорівнюють 1 74855,84 (сто сімдесят чотири тисячі вісімсот п'ятдесят п'ять) грн. 84 коп. 900 (дев'ятсот) доларів США який згідно курсу Національного банку України, станом на 26.04.2018 року (1 долар = 26.270545 гривні України) дорівнюють 23643,49 грн. та 1300 гривен, які не були останнім заявлені як усно так і письмово,
Відповідно до п.57 ст.4 МК України, будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі, валютні та культурні цінності, електроенергія, крім (транспортних засобів комерційного призначення, відносяться до категорії товару.
Згідно зі ст.257 МК України - декларування здійснюється шляхом заявленим за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
У зв'язку з військовою агресією та окупацією Російською Федерацією території АР Крим 12.08.2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово купованій території України» №1636-VII.
Відповідно до п.3.1 сі .З цього Закону встановлено, що на території вільної економічної зони Крим» (далі ВЕЗ «Крим») діє особливий порядок застосування норм регуляторного, податкового та митного законодавства України, а також особливий режим внутрішньої та зовнішньої міграції фізичних осіб.
Митні формальності, пов'язані з переміщенням товарів, транспортних засобів комерційного зазначення та громадян через адміністративний кордон до вільної економічної зони Крим», відповідно до н.6.3 ст.6 вказаного Закону, здійснюються у зонах митного контролю, розташованих у місцях, визначених у ст.329 МК України, як при переміщенні через митну територію України.
У додатку 1, до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї» від 04.06.2015 №367 наведено чіткий перелік контрольних пунктів в»їзду на тимчасово окуповану територію України, виїзду з неї для автомобільного сполучення, а саме, контрольні пукти «Калапчак». «Чаплинка», «Чонгар», які розташовані і діють на терп торії Херсонської області з адміністративним кордоном автономної Республіки Крим.
Відповідно до и. 1.2 Наказу Міністерства фінансів України № 614 від 28.05.2012 «Про затвердження Порядку заповнення митної декларації для письмового декларування товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами для особистих, сімейних та інших потреб, не пов'язаних з провадженням підприємницької діяльності», митна декларація це письмова заява громадянина або уповноваженої особи, що подасться митому органу та містить відомості щодо товарів, які переміщуються громадянами через митний кордон України.
Пунктом 3 цього Наказу встановлено, що декларація заповнюється власноручно громадянином, який досяг 16-річного віку, або у повноваженою ним особою і засвідчується його особистим підписом до пред'явлення товарів для митного контролю.
Пунктом 1.10. встановлено, що з моменту прийняття декларації посадовою особою митного органу для оформлення вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а громадянин або уповноважена особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, введених у цій декларації.
Пунктом 7 постанови Правління Національною Папку України від 03.11.2014 №699 - Про застосування окремих норм валютного законодавств під час режиму тимчасової окупації на території вільної економічної тонн «Крим», переміщення готівкових російських рублів через адміністративний кордон до вільної економічної вони «Крим» забороняється, за винятком їх переміщення фізичними особами в сумі, що не перевищує в еквіваленті 10 000 грн., за умови усного декларування посадовій особі митниці.
Відповідно до п. 2 ст. 9 Митного кодексу України, території вільних митних зон вважаються такими, що знаходяться поза межами митної території України.
Відповідно до п. 1 ст. 10 Митного кодексу України, межі митної території України є митним кордоном України.
Відповідно до ст. 458 Митного Кодексу України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений Митним Кодексом України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України.
Згідно постанови Правління Національного банку України від 27.05.08 № 148 «Про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.06.08 року за №520\15211 та Інструкції про переміщення готівки та банківських металів через митний кордон України:
Фізична особа має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що не перевищує в еквіваленті 10 000 євро без письмового декларування митному органу.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 не заявив за встановленою формою точних та достовірних відомостей про переміщувані товари (валютні цінності) у розмірі 411000 (чотириста одинадцять тисяч) рублів Російської Федерації, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 472 Митного кодексу України.
Представник Херсонської митниці підтримав протокол на підставах у ньому викладених і просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 472 МК України.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину не визнав і пояснив, що останні роки він виїжджав до АР Криму до рідного брата ОСОБА_2. Гроші, які були при ньому, це були гроші його матері необхідні для рідного брата на його лікування отриманої виробничої травми та вагітної дружини, яка 25.08.2018 року народила доньку, ОСОБА_3. За всі роки його поїздок ніхто ніколи не перевіряв і не запитував, ніяких декларацій він не заповнював, а навпаки дітей і 80 річних людей провозили без черги. На митному кордоні ОСОБА_1 добровільно надав наплічну сумку для проведення його огляду, оскільки вже завчасно повідомив інспектора про велику кількість грошей яку перевозив, і ума яких не перевищувала суму еквівалентом 10000 дол. США. Його оглянули та виявили грошові кошти в розмірі 412500 рублів РФ та склали відповідний протокол. Про те, що заборонено перевозити рублі Російської Федерації еквівалентом більше ніж 10000 грн., останній був не обізнаний.
Допитаний в судовому засіданні, в якості свідка, інспектор ДФС Новіков, пояснив, що 26.04.2018 року в зону митного контролю ВМО № 3 КПВВ «Каланчак» митного поста «Херсон-центральний» Херсонської митниці ДФС пішим ходом з материкової частини України до вільної економічної зони «Крим» слідував ОСОБА_1 В ході бесіди останній пояснив, що він переміщує в барсетці грошові кошті. В декларації, яку він заповнював власноруч, було зазначено о переміщенні грошей: 1500 російських рублів та 1000 грн. При цьому, ОСОБА_1 усно не заявляв, що переміщує грошові кошти не зазначені в декларації. При перерахунку коштів було виявлено 2300 грн. В барсетці знаходилися грошові кошти у розмірі 900 доларів США та 411000 російських рублів.
З досліджених матеріалів про порушення митних правил вбачається, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення підтверджується наступними дослідженими в судовому засіданні доказами:
- протоколом про порушення митних правил № №0098/50800/18 від 26.04.2018 року;
- фото таблицею до протоколу про ПМП № №0098/50800/18 від 26.04.2018 року;
- Протоколом опитування в справі про порушення митних правил № 0098/50800/15 від 26.04.2018 року ОСОБА_1;
-Актом про проведення огляду;
-Митною декларацією ;
-Опис та вилучення предметів від 27.04.2018 року;
Так, згідно вимог Закону України «Про створення вільної економічної зони «Крим», на території ВЕЗ "Крим" діє особливий правовий режим економічної діяльності фізичних та юридичних осіб.
У межах ВЕЗ "Крим" створюється вільна митна зона, що за своїм функціональним типом є одночасно вільною митною зоною комерційного, сервісного та промислового типу згідно із статтею 430 Митного кодексу України.
Митні формальності, пов’язані з переміщенням товарів, транспортних засобів комерційного призначення та громадян через адміністративний кордон ВЕЗ "Крим", здійснюються у зонах митного контролю, розташованих у місцях, визначених статтею 329 Митного кодексу України.
У відповідності до п. 7. Постанови правління НБУ № 699 від 03.11.2014 року «Про застосування окремих норм валютного законодавства під час режиму тимчасової окупації на території вільної економічної зони «Крим», переміщення готівкових російських рублів через адміністративний кордон ВЕЗ "Крим" забороняється, за винятком їх переміщення фізичними особами в сумі, що не перевищує в еквіваленті 10 000 гривень, за умови усного декларування посадовій особі митниці.
Однак, у відповідності до ч. 1 ст. 339 МК України, орган доходів і зборів має право провести огляд ручної поклажі або багажу громадянина якщо є підстави вважати, що вони переміщуються через митний кордон України, товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено.
В частинах 5 та 6 зазначеної статі викладено, що про здійснення огляду та переогляду складається акт, один примірник з якого вручається громадянинові.
В порушенні вимог ч. 6 ст. 339 МК України, гр. ОСОБА_1 не було вручено копію акту про проведення огляду, що призвело до порушення його прав, а саме можливості вчасного адміністративного оскарження дій митниці в судовому порядку.
Згідно п.п. 4.2., 4.3. Наказу Мінфіну України № 1316 віл 12.12.2012 року «Про затвердження Порядку проведення огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення» та п. 8.3.4. Наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року № 636 „Про затвердження форми Акту про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу”, акт митного огляду від 26.04.2018 року не містить точної інформації щодо виконання завдань та виявлених невідповідностей, а саме замість виявлених та вилучених у гр. ОСОБА_1 заборонених валютних цінностей в розмір 411000 рублів РФ, зазначено 412500 рублів Р.Ф.
Вбачається, що гр. ОСОБА_1 переміщував та не задекларував, згідно до вимог закону 411 000 рублів РФ, у Акті митного огляду зазначено, що митним оглядом виявлено у гр. ОСОБА_1 суму 412 500 рублів РФ.
У відповідності до ч. 1, 2 ст. 494 МК України, про кожний випадок виявлення порушення митних правил уповноважена посадова особа органу доходів і зборів, яка виявила таке порушення, невідкладно складає протокол за формою, установленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Протокол про порушення митних правил повинен відомості щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення та документів, вилучених згідно із статтею 511 цього Кодексу;
Згідно ч. 1, 4 ст. 511 МК України, товари - безпосередні предмети порушення митних правил та відповідні документи, необхідні як докази у справі про порушення митних правил, можуть тимчасово вилучатися. Вилучені товари повинні бути перелічені у протоколі, що складається в передбачених цим Кодексом випадках, або в доданому до нього описі з точним зазначенням кількості, міри, ваги та особливих ознак цих товарів, транспортних засобів та документів, а також вартості товарів, транспортних засобів.
Однак, не зважаючи на викладені вимоги, в протоколі про порушення митних правил та описі предметів від 27.04.2018 року, вилучених по справі про ПМП № 0098/50800/18 від 26.04.2018 року, зазначається, що у гр. ОСОБА_1 виявлено та вилучено валютні цінності, а саме 174855,84 грн. Про те, що виявлено та вилучено у гр. ОСОБА_1 заборонені валютні цінності в розмірі 411000 рублі РФ ці данні не містяться.
Згідно п. 2 Постанови Пленуму Верховного суду України № 8 від 03.06.2005 року «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил», відповідальність за вчинення контрабанди настає лише у випадках, коли мало місце умисне переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю (наявність прямого умислу).
Пункт 3 Постанови зобов’язує суд під час розгляду справ даної категорії встановити розмір матеріальних збитків, які були нанесені економічним інтересам України від неправомірних дій особи.
З матеріалів справи вбачається, що своїми діями гр. ОСОБА_1 не завдав будь-яких матеріальних збитків економічним інтересам України, а також те, що в його діях наявний прямий умисел на вчинення порушення митних правил.
Пунктом 17 вказаної Постанови встановлено, що під час розгляду справ вказаної категорії суддя вправі вирішувати питання про можливість звільнення особи від адміністративної відповідальності при малозначності правопорушення на підставі ст. 22 КУпАП.
Відповідно до положень ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Враховуючи обставини справи, особу порушника ОСОБА_1 який раніше до адміністративної відповідальності не притягувалась, сімейний стан, має на утриманні малолітню дитину, останній не мав на меті приховування від митного контролю переміщення заборонених валютних цінностей, а добровільно надав їх до огляду тим самим усно їх задекларувавши, наслідки даного порушення не представляють суспільної небезпеки, не завдали значної шкоди державним чи суспільним інтересам, а також зважаючи на вид та розмір передбаченого покарання, мету призначення покарання та співрозмірність можливого покарання вчиненому правопорушенню, тобто принципу розумності призначення покарання, суцд вважає за необхідне обмежитись усним зауваженням.
Керуючись ст.ст. 22, 252, 280, 283-285 КУпАП, ст.472 МКУ,-
п о с т а н о в и в:
Провадження по справі про вчинення адміністративного правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.. 472 МК України закрити у зв’язку з малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення та оголосити усне зауваження.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до апеляційного суду Херсонської області через Херсонський міський суд Херсонської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та з цього часу її може бути звернено до виконання протягом трьох місяців.
Постанова набирає чинності ____ року.
Суддя: Н.В. Стамбула