
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 813/3420/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 жовтня 2018 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді – Коморний О.І.,
секретар судового засідання Редкевич О.Р.
з участю:
позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
представник третьої особи не прибув
розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області протиправними та зобов'язання вчинити дії, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області.
Обставини справи.
Позивач, ОСОБА_1, звернувся в суд з позовом, в якому містяться вимоги:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови в проведенні перерахунку підвищення до пенсії, встановленого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного в Довідці № 91-01062 про грошове забезпечення для призначення пенсії ОСОБА_1 станом на 01 квітня 2012 року, направленої на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області ОСОБА_3 комісією Головного управління МВС України у Львівській області 18 травня 2018 року на виконання Постанови Яворівського районного суду Львівської області від 04.06.2015 року у справі № 460\2718\ 13-а.
- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати ОСОБА_1 із 01 вересня 2012 року та із 01 січня 2013 року підвищення до пенсії, встановленого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного в Довідці № 91-01062 про грошове забезпечення для призначення пенсії ОСОБА_1 станом на 01 квітня 2012 року, направленої на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області ОСОБА_3 комісією Головного управління МВС України у Львівській області 18 травня 2018 року на виконання постанови Яворівського районного суду Львівської області від 04.06.2015 року у справі № 460\2718\13-а, здійснивши при цьому виплату підвищень до пенсії із врахуванням раніше проведених пенсійних виплат.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач пенсіонер органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Тому вважає, що законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом.
У поданому суду відзиві від 30.08.2018 року вх. №27098 відповідач проти позову заперечує повністю, просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. По суті позовних вимог вказує, що при зміні грошового забезпечення військовослужбовців чинним законодавством передбачено проведення масового перерахунку всіх пенсій військовослужбовців (без подання заяви особою про перерахунок пенсії), а не індивідуально по окремих особах. Вказує, що на виконання постанови Яворівського районного суду Львівської області від 16.07.2012 у справі №1329/4784/2012, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провело ОСОБА_1 перерахунок підвищення до пенсії із 01.07.2012 року та із 01.09.2012 року, виходячи із розміру основної пенсії в 5154 грн.84 коп. Постановою Яворівського районного суду Львівської області від 04.06.2015 року у справі № 460/2718/13-а позов задоволено, а Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.11.2017 у справі № 876/10319/17 апеляційну скаргу головного управління Пенсійного фонду України \ Львівській області задоволено частково, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про зобов'язання Головною управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01 вересня 2012 року перерахунок підвищень до пенсії ОСОБА_1 та здійснити виплату підвищення до пенсії – відмовлено, а у решта частині постанови Яворівського районного суду Львівської області від 04 червня 2015 року - залишено без змін. Зазначає, що Постановою 355 передбачено обрахунок підвищення до пенсії, а не перерахунок. Оскільки позивач звертався до відповідача із заявою, відповідно до Закону України “Про звернення громадян ”, пенсійним фондом були надані відповіді, а рішення про відмову у перерахунку пенсії відповідачем не приймалося, тому відсутні підстави зобов’язувати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача.
Ухвалою суду від 03.08.2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 17.09.2018 року призначено справу до розгляду в судовому засіданні.
Ухвалою суду від 03.10.2018 року заучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача.
Ухвалою суду від 17.10.2018 року в клопотанні відповідача про залишення позову без розгляду відмовлено.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, просить суд задовольнити позов.
Представник відповідача проти позову заперечив, просить суд відмовити в позові.
Представник третьої особи в судове засідання не прибув, належним чином повідомлений про розгляд справи. Пояснень по суті справи суду не надав.
Суд всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та
встановив:
ОСОБА_1, пенсіонер органів внутрішніх справ України. Пенсія позивачеві призначена відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
ОСОБА_3 комісія ГУМВС України у Львівській області підготувала та відправила 18 травня 2018 року до Головного Управління ПФУ у Львівській області довідку позивача для визначення та перерахунку підвищень до пенсії станом на 01 квітня 2012 року, на виконання постанови Яворівського районного суду Львівської області від 04.06.2015 року, яка залишена без змін в частині постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2017 року у справі № 460\2718\13-а.
Позивач 05.06.2018 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.
Листом від 03.07.2018 № 2757\Л-20\07.05-06 2758\Л-20\07.05-06 від року Головним правлінням Пенсійного фонду України у Львівській області відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку підвищень до пенсії із 01.09.2012 року та із 01.01.2013 року на підставі Довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 для визначення та перерахунку підвищень до пенсії станом на 01 квітня 2012 року, що направлена 18 травня 2018 року в адресу пенсійного органу ОСОБА_3 комісією Головного управління МВС України у Львівській області. Відмова мотивована тим, що постанову Яворівського районного суду Львівської області від 04.06.2015 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до головного управління МВС України у Львівській області, головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії скасовано частково, а саме, в частині щодо задоволення позовних вимог про зобов'язання головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01 вересня 2012 року перерахунок підвищення до пенсії ОСОБА_1 та здійснити виплату підвищення до пенсії з врахуванням здійснених виплат, і в цій частині прийняти нову постанову, де у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про зобов'язання головною управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01 вересня 2012 року перерахунок підвищень до пенсії ОСОБА_1 та здійснити виплату підвищення до пенсії - відмовлено. У решта частині постанови Яворівського районного суду Львівської області від 04 червня 2015 року - залишено без змін.
Оскільки позивач вважає такі дії протиправними, звернувся за захистом порушених, на його думку, прав до суду.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.4 ч.3 ст. 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з’ясування всіх обставин у справі.
Суд згідно ч.4 ст. 9 КАС України вживає визначені законом заходи, необхідні для з’ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Доказами в адміністративному судочинстві відповідно до ч.1 ст.72 КАС України є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Докази суду надають відповідно до ч.3 ст.77 КАС України учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 статті 52 даного Закону.
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 355 від 23.04.2012 р. «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пунктом 1 вказаної постанови установлено, що з 01.07.2012 р. підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 01.09.2012 р. до 23 відсотків та з 01.01.2013 р. до 35 відсотків.
У цій постанові Кабінету Міністрів України також зазначено, що при цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з п.4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01.04.2012 року.
Згідно з п.2 вищевказаної Постанови, Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній пенітенціарній службі, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів ПФУ довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», станом на 01.04.2012 р. у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393».
Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 (далі - Порядок), визначені державні органи - Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Держприкордонслужби, ДПтС, Держтехногенбезпеки (п.2 Порядку). Довідки для перерахунку пенсії видаються органами, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (п.2 Порядку). Щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячна премія встановлюється у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідними посадами у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію (п.5 Порядку).
Відповідно до статті 10 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.
Частиною 3 ст.51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений як Конституцією, так і Законами України.
Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до пунктів 23, 24 “Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб ”, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30 січня 2007 № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. При цьому пенсіонери звертаються до органів, що призначають пенсії з відповідними заявами та в разі необхідності подають документи, які дають право на підвищення пенсії.
Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Судом встановлено, що Постановою Яворівського районного суду Львівської області від 04.06.2015 року у справі № 460\2718\13-а, визнано протиправними дії Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області при визначенні розміру грошового забезпечення для перерахування пенсії ОСОБА_1, станом на 01 квітня 2012 року. Зобов'язано Головне Управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області здійснити перерахування розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, станом на 01 квітня 2012 року, шляхом включення в Довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії: посадового окладу за посадою, згідно Схеми посадових окладів осіб начальницького складу апарату ГУ МВС в місті Києві, управління МВС на транспорті, в розмірі 1300 гривень; окладу за званням полковника, в розмірі 135 гривень; надбавку за вислугу років, в розмірі 40 відсотків; надбавки за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення, а також надбавки за виконання особливо важливих завдань, в розмірі по 50 відсотків кожна; надбавки за службу в умовах режимних обмежень, в розмірі 15 відсотків, передбаченому за роботу із відомостями та їх носіями, що мають ступінь секретності «цілком таємно»; надбавки за службу в спецпідрозділі по боротьбі з організованою злочинністю, в розмірі 50 відсотків та премії, в розмірі 93 відсотків, обчисленому ДФЗБО МВС України по посадах, підрозділах, службах в цілому по Україні, який надати в Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області для перерахунку розмірів підвищень до пенсії. Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівської області здійснити з 01 вересня 2012 року перерахунок підвищень до пенсії ОСОБА_1, а також здійснити виплату підвищення до пенсії, з рахуванням здійснених виплат.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.11.2017 року постанову Яворівського районного суду Львівської області від 04.06.2015 року по справі № 460\2718\13-а, скасовано частково, а саме в частині щодо задоволення позовних вимог про зобов`язання Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівської області здійснити з 01 вересня 2012 року перерахунок підвищень до пенсії ОСОБА_1 та здійснити виплату підвищення до пенсії з рахуванням здійснених виплат, і в цій частині прийняти нову постанову. У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про зобов`язання Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівської області здійснити з 01 вересня 2012 року перерахунок підвищень до пенсії ОСОБА_1 та здійснити виплату підвищення до пенсії - відмовити. У решта частині постанову Яворівського районного суду Львівської області від 04 червня 2015 року - залишити без змін.
Відповідно до ч.4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Суд звертає увагу відповідача, що посилання на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.11.2017 року, як таку, що відмовила у вимозі зобов`язання Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівської області здійснити з 01 вересня 2012 року перерахунок підвищень до пенсії ОСОБА_1 та здійснити виплату підвищення до пенсії, є безпідставним, оскільки судом апеляційної інстанції встановлено передчасність та безпідставність позовних вимог в частині щодо зобов`язання ГУ ПФУ у Львівській області здійснити перерахунок підвищень до пенсії позивачу ОСОБА_1 та здійснення виплати підвищення до пенсії із врахуванням нової довідки про грошове забезпечення, яка ще не отримана ГУ ПФУ у Львівській області.
З матеріалів справи судом встановлено, що на виконання постанови Яворівського районного суду Львівської області від 04.06.2015 року, постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.11.2017 року у справі № 460\2718\13-а, вимоги державного виконавця по виконавчому провадженню №56093781 від 04.04.2018 року ОСОБА_3 комісією Головного управління МВС України у Львівській області 18 травня 2018 року направлено на адресу пенсійного органу довідку 91/01061 від 18.05.2018 року станом на 01.04.2012 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1.(а.с.47-48).
Згідно ч.2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищенаведені приписи нормативно-правових актів, суд дійшов висновку, що відповідачем вказані норми не дотримані, позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення, відповідно, про обґрунтованість позовних вимог.
Клопотання позивача щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення задоволенню не підлягає, оскільки позивачем не наведено доказів необхідності такого контролю.
Частиною 1 статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Таким чином, вказаною статтею КАС України встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено рішення, подати у встановлений судом строк звіт про його виконання.
Разом з тим, на думку суду, в даному випадку підстави для встановлення (в порядку частини першої статті 382 КАС України) судового контролю за виконанням судового рішення у цій справі шляхом зобов'язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення відсутні, оскільки у суду немає обґрунтованих сумнівів щодо виконання відповідачем рішення у цій справі, а крім того примусове виконання рішень суду у даній категорії справ забезпечується органами державної виконавчої служби.
Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262-263 КАС України, суд –
у х в а л и в :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови в проведенні перерахунку підвищення до пенсії, встановленого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного в Довідці № 91-01062 від 18.05.2018 року.
3. Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79046; ЄДРПОУ 13814885) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (вул. Вербицького, 11/23, м. Новояворівськ, Яворівський район, Львівська область, 81053; ідентифікаційний номер НОМЕР_1, 19.04.1957 р.н.) із 01 вересня 2012 року та із 01 січня 2013 року підвищення до пенсії, встановленого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного в Довідці № 91-01062 Довідці № 91-01062 від 18.05.2018 року про грошове забезпечення для призначення пенсії ОСОБА_1 станом на 01 квітня 2012 року.
3. Стягнути на користь ОСОБА_1 (вул. Вербицького, 11/23, м. Новояворівськ, Яворівський район, Львівська область, 81053; ідентифікаційний номер НОМЕР_1, 19.04.1957 р.н.) з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79046; ЄДРПОУ 13814885), за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 22.10.2018 р.
Суддя Коморний О.І.