Рішення № 77273852, 17.10.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2018
Номер справи
1240/2531/18
Номер документу
77273852
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.2.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

17 жовтня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/2531/18

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Чиркіна С.М.,

за участю

секретаря судового засідання Жданової Г.Є.,

та

представників сторін:

від позивача - не прибув,

від відповідача - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправною та дискримінаційною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

21 серпня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - Позивач) до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - Відповідач), в якому позивач просить:

1) визнати, що виплата пенсії позивачу підлягає поновленню з моменту її припинення;

2) визнати протиправною та дискримінаційною бездіяльність відповідача щодо припинення виплати пенсії за віком позивачу з червня 2014 року;

3) зобов’язати відповідача виплатити заборгованість пенсії за віком з червня 2014 року по день прийняття рішення про поновлення виплат позивачу.

Ухвалою від 27.08.2018 відкрито провадження в зазначеній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням викликом сторін (а.с. 1-2).

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є тимчасово переміщеною особою і знаходиться на обліку відповідача як пенсіонер по інвалідності. Взявши позивача на облік, відповідач так і не почав виплату пенсії з червня 2014 року. Ні Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, ні Законом України від 02.09.2014 № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», ні будь-яким іншим Законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які проживають на території, яка не контролюється органами державної влади. Зазначає, що виходячи із зазначених норм законодавства, правової та соціальної природи пенсії право громадянина на призначення йому пенсії не можуть пов'язувати з такою умовою, як постійне місце проживання (реєстрація місця проживання), а держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія.

Позивач в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 25).

05.10.2018 на адресу суду повернулися конверти з відміткою «за закінченням встановленого терміну зберігання» (а.с. 26-27).

Згідно із частиною одинадцятою статті 126 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

В позовній заяві просив провести розгляд справи без його участі (а.с. 3 зв.).

Відповідач адміністративний позов не визнав, про що подав відзив на позовну заяву (а.с. 29).

В обґрунтування своєї позиції зазначив, що Позивач на обліку в управлінні не перебуває і ніколи не перебував. ОСОБА_2 об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Луганської області незаконне рішення або будь-які незаконні дії що порушують конституційні та законні права по відношенню до Позивача, яке виражене в припиненні виплати пенсії, не виносилося та не приймалися. Згідно з витягом з Інформаційного центру персоніфікованого обліку центральної бази даних одержувачів пенсій Пенсійного фонду України, Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в УПФУ в Артемівському районі м. Луганська, де отримував пенсію виключно до 04.07.2014. Копія витягу додається. Позивач не звертався до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області із заявою щодо запиту пенсійної справи з УПФУ в Артемівському районі м. Луганська. Пенсійна справа не була взята на облік, а відповідно виплата пенсії не проводилася.

Просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Відповідач у судове засідання не прибув, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 28).

З урахуванням вимог статей 194, 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності осіб, які не прибули, на підставі наявних доказів.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 КАС України, судом встановлено таке.

Позивач – ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, є громадянкою України, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3 А, що підтверджується інформацією, зазначеною в паспорті та довідці про присвоєння ідентифікаційного номеру (а.с. 5-7).

Позивач є пенсіонером по 2 групі інвалідності, що підтверджується інформацією, зазначеною в пенсійному посвідченні від 28.05.2001 № 438810 (а.с. 8).

Згідно з інформацією, зазначеною в довідці від 24.03.2016 № 934017955 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, фактичне місце проживання Позивача з 24.03.2016 – 92700, АДРЕСА_1 (а.с. 4).

У відповідь на скаргу Позивача, листом від 03.08.2018 № 10331/02-02 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило Позивача, що у зв’язку з діями на сході України доставляти пенсію отримувачам на окуповану територію за допомогою поштових відділень чи банківських установ не має можливості. Пенсійним фондом України було прийнято рішення про нарахування та виплату пенсій пенсіонерам окупованих територій Луганської та Донецької областей, які звертаються до органів фонду за переведенням виплати пенсій з управлінь Пенсійного фонду України з непідконтрольних територій, на підставі даних електронних пенсійних справ. Для взяття на облік та відновлення виплати пенсії в органах Пенсійного фонду України відповідно до пункту 1.5, Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, Позивачу необхідно особисто звернутись до територіального управління Пенсійного фонду України за місцем переміщення з заявою на запит електронної пенсійної справи та мати при собі: паспорт, ідентифікаційний код. довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, реквізити рахунку, відкритого в ПАТ «Ощадбанк» (а.с. 11).

Згідно з інформацією з Центральної бази даних одержувачів пенсій Інформаційного центру персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України станом на вересень 2018 року Позивач перебуває на обліку в УПФУ в Артемівському районі м. Луганська (а.с. 30).

Доказів звернення до Відповідача із заявою про взяття на облік Позивач не надав.

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених позовних вимог та оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідача, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.

Отже, Відповідач має діяти в межах та у спосіб, встановлених законодавчих норм.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до статті 7 Закону України від 20.10.2014 № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон № 1706-VII) для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

Відповідно до частини першої статті 44 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058-IV) заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно з частиною першою статті 47 Закону № 1058-IV пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі, за зазначеним в заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

Положення статті 44 Закону № 1058-IV кореспондуються з пунктом 1.1 Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі – Порядок № 22-1), відповідно до якого заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім’ї у зв’язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об’єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Пунктом 1.5. Порядку № 22-1 передбачено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.

Згідно з пунктом 1.7. Порядку днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.

Відповідно до пункту 2.8. Порядку поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.

Особи, які одержували пенсію від інших органів і звертаються до органів, що призначають пенсію, надають документ, що підтверджує розмір пенсії, строки її виплати та дату зняття з обліку за попереднім місцем отримання.

Згідно з пунктом 2.9. Порядку особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).

Відповідно до пункту 4.12. Порядку при переїзді пенсіонера на постійне або тимчасове проживання до іншої адміністративно-територіальної одиниці орган, що призначає пенсію, не пізніше трьох робочих днів з дня одержання заяви надсилає запит про витребування пенсійної справи до органу, що призначає пенсію, за попереднім місцем проживання (реєстрації) пенсіонера. Пенсійна справа не пізніше п'яти робочих днів з дня одержання запиту пересилається органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання (реєстрації).

З аналізу наведених норм, суд дійшов висновку, що отримання пенсії за іншим місцем проживання пов’язується з поданням пенсіонером відповідної заяви встановленої форми та необхідними документами.

Проте Позивачем до позовної заяви не додано доказів звернення до Відповідача із відповідною заявою та доданими до неї документами.

Не заперечуючи проти права Позивача - громадянина України отримувати пенсію незалежно від місця проживання та враховуючи позитивний обов'язок держави забезпечити виплату належної за законом пенсії позивачу, що підтверджено численною судовою практикою Європейського суду з прав людини (рішення «Ілашку та інші проти Молдови та Росії», рішення «Пічкур проти України»), суд звертає увагу на те, що Позивачем не дотримано визначеного законодавством порядку в частині необхідності звернення до територіального управління Пенсійного фонду України, із відповідною заявою про виплату пенсії (за результатами опрацювання якої відбувається запит та переведення електронної пенсійної справи).

Суд звертає увагу, що матеріали справи не містять доказів звернення Позивача до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області із заявою про поновлення виплати пенсії та переведення його електронної пенсійної справи до цього органу Пенсійного фонду.

Більш того, згідно з інформацією, зазначеною у витязі з центральної бази даних одержувачів пенсії інформаційного центру персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України, станом на вересень 2018 року Позивач перебуває на обліку в УПФУ в Артемівському районі м. Луганська.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Приймаючи до уваги наведене в сукупності, враховуючи, що Позивач не звертався до Відповідача із заявою про переведення його пенсійної справи до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області та фактично перебуває на обліку в УПФУ в Артемівському районі м. Луганська, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для зобов’язання Відповідача відновити виплату пенсії та сплатити заборгованість ОСОБА_1.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправною та дискримінаційною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії, є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Що стосується клопотання відповідача про застосування до Позивача заходів процесуального примусу згідно з частиною четвертою статті 45 КАС України, суд зазначає таке.

Оскільки Позивач відноситься до соціально незахищених верст населення та звернувся до суду за захистом свої пенсійних прав, тому у суду відсутні підстави для застосування до нього заходив процесуального примусу.

Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно з пунктом 9 частини першої статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1, місце реєстрації: 91000, Луганська область, м. Луганськ, проїзд Лісний, буд. 2 «а», кв. 73) до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (код ЄДРПОУ: 41246506, місце знаходження: 92703, Луганська область, Старобільський район, місто Старобільськ, кв. Дружби, буд. 1А) про визнання протиправною та дискримінаційною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення суду складене 22 жовтня 2018 року.

Суддя ОСОБА_3