Рішення № 77273665, 19.10.2018, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.10.2018
Номер справи
1140/2537/18
Номер документу
77273665
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 жовтня 2018 року м. Кропивницький Справа № 1140/2537/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 (25006, м. Кропивницький, вул. Шульгіних, 13, РНОКПП НОМЕР_1)

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802)

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (надалі - ГУ ПФУ в Кіровоградській області) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що з листопада 2010 року він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області, отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 року у розмірі 90% від суми заробітку за посадою заступника прокурора області та має право на її перерахунок у зв’язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №657 від 30.08.2017 року "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", якою затверджені нові схеми посадових окладів працівникам органів прокуратури. У зв’язку з цим у березні 2018 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області з заявою про проведення перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області №18-38 вих-18 від 24.01.2018 року. Рішенням №811122 від 15.03.2018 року відповідач відмовив у проведенні перерахунку, мотивуючи це відсутністю підстав. Позивач, не погоджуючись з такою відмовою, посилаючись на рішення Конституційного Суду України, який неодноразово вказував на недопустимість звуження або обмеження розміру пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається спеціальними законами у зв’язку зі здійсненням особливої діяльності, просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області №811122 від 15.03.2018 року про відмову здійснити йому перерахунок пенсії за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", у редакції Закону України від 12.07.2001 року, на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області №18-38 вих-18 від 24.01.2018 року;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області провести йому перерахунок пенсії (згідно статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", у редакції Закону України від 12.07.2001 року) на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області №18-38 вих-18 від 24.01.2018 року і доплатити за класний чин та з урахуванням інших виплат, сум надбавок, доплат, премій, допомог, індексацій, визначених у наявній його пенсійній справі, зі збереженням проценту для розрахунку пенсії від заробітку - 90%, без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років з 01.03.2018 року, тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Ухвалою судді від 19.09.2018 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Від відповідача 28.09.2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, які мотивовані тим, що Закон України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 року, на підставі якого позивачу призначена пенсія, з 16.07.2015 року втратив чинність. Діюча норма статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VІІ від 14.10.2014 року передбачає, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, а відтак перерахунок можливий тільки при прийнятті відповідного рішення Кабінетом Міністрів України. У зв’язку з цим просив суд у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані докази, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.

УПФУ в м. Кіровограді позивачу з 10.11.2010 року призначена довічно пенсія за вислугу років на підставі статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 90% від суми його місячної (чинної) заробітної плати. (а.с. 28)

У березні 2018 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою про перерахунок пенсії, додавши довідку прокуратури Кіровоградської області №18-38 вих-18 від 24.01.2018 року про заробітну плату на посаді заступника прокурора області за вересень 2017 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури". (а.с. 24 - 26)

За наслідками розгляду заяви відповідачем прийнято рішення №811122 від 15.03.2018 року про відмову в перерахунку пенсії з підстав відсутності рішення Кабінету Міністрів України, який згідно зі статтею 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VIІІ визначає умови та порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій. (а.с. 15)

Не погодившись з таким рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що спірні правовідносини виникли у зв’язку з відмовою відповідача здійснити перерахунок пенсії за вислугу років, призначеної на підставі статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 року.

Відповідно до частини 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 року (у редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-ІII, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно з частинами 11, 12 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються органами Пенсійного фонду України і виплачуються в частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частиною 17 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року №3668-VI частину першу статті 50-1 замінено двома частинами, у зв'язку з цим частини другу - дев'ятнадцяту вважати відповідно частинами третьою – двадцятою.

Згодом Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" №76-VІІI (набрав чинності 01.01.2015 року) частина 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ викладена в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаются Кабінетом Міністрів України".

Крім того, з 15.07.2015 року набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" №1697-VІІ від 14.10.2014 року та втратив чинність Закон України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ, крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу першого частини 2 статті 46-2, статті 47, частини 1 статті 49, частини 5 статті 50, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, частини 3 статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів.

Правове регулювання питання пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури передбачене у статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII.

Відповідно до частини 13 статті 86 вказаного Закону пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.

Частиною 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Однак, наразі Урядом відповідний нормативно-правовий акт не прийнято і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, оскільки на час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії положення статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ, що регулювали порядок перерахунку пенсій, втратили чинність, а Кабінетом Міністрів України умови та порядок перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури, не визначені, відповідач правомірно відмовив позивачу у перерахунку його пенсії.

Спірне рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області №811122 від 15.03.2018 року про відмову в перерахунку пенсії є законним, підстав для його скасування не встановлено. Відтак у задоволенні позову слід відмовити.

Судові витрати сторонами у справі не понесені.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (25006, м. Кропивницький, вул. Шульгіних, 13, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802) відмовити.

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду ОСОБА_2