
з
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 жовтня 2018 року № 810/3745/18
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання Мілієнко О.М., за участю представника позивача - ОСОБА_1, представника третьої особи - Діденко С.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Петропавлівсько - Борщагівської сільської ради Києво - Святошинського району Київської області, третя особа: АТ "ПРАВЕКС БАНК" про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, в якому просить:
- визнати протиправними та скасувати дії виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради в особі відділу реєстрації місця проживання щодо знаття з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 та ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1;
- зобов'язати даний орган влади поновити реєстрацію місця проживання ОСОБА_3 та ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1, у тому числі шляхом внесення відповідних змін до реєстру територіальної громади та Єдиного державного демографічного реєстру.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.07.2018 відкрито провадження у справі та вказано, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що він з 10.02.2005 зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1. Разом із ним за вказаною адресою проживають його батьки, сестра та малолітня донька - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Зазначає, що станом на день подання позову право власності на житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 перейшло до іншого власника - іпотекодержателя ПАТ КБ «Правекс - Банк» відповідно до договору іпотеки між Банком та його батьком ОСОБА_5, що на цей час оскаржується у судовому порядку та на спірний будинок накладено арешт.
16.07.2018 від батька позивачу стало відомо, що 11.07.2018 Відділом реєстрації місця проживання виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради його разом із іншими членами родини, у тому числі з малолітньою донькою, знято з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1.
Позивач вважає, що дії відповідача щодо зняття його з реєстрації разом із малолітньою дитиною вчинено з порушенням вимог законодавства, зокрема вимоги ст. 7 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", з огляду на що є протиправними та такими, що підлягають скасуванню, та наявні правові підстави для зобов'язання відповідача вчинити дії, зокрема поновити реєстрацію місця проживання.
Відзив на позов від представника відповідача до суду не надходив.
Представник третьої особи ПАТ КБ «Правекс-Банк» подав письмові пояснення, в яких проти позову заперечував, просив суд відмовити в його задоволенні з тих підстав, що при знятті з реєстрації позивача та його малолітньої дитини Відділ реєстрації місця проживання виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради діяв відповідно до норм та вимог чинного законодавства.
Під час розгляду справи по суті представник позивача підтримав позов з наведених у позові підстав.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суд не повідомив.
Представник третьої особи у судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, що викладені в письмових запереченнях, які долучені до матеріалів справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Позивач з 10.02.2005 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується копією його паспорта. Разом із позивачем за вказаною адресою зареєстрована малолітня донька позивача - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, що ніким не заперечується.
У справі наявна копія свідоцтва про народження Серія НОМЕР_1, видана Відділом РАЦС Дарницького районного управління юстиції м. Києва 28.04.2007, яке підтверджує батьківство позивача ОСОБА_3
Листом Відділу реєстрації місця проживання виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 11.07.2018 № 1082, копія якого наявна у справі, позивачу повідомлено про те, що він із усіма членами родини зняті з реєстрації місця проживання 11.07.2018 за адресою АДРЕСА_1 згідно з абз. 6, 9, 10 п. 26 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України 02.03.2016 № 207.
Позивач, вважаючи, що діями відповідача як суб'єкта владних повноважень були порушені його права та права його малолітньої доньки, встановлені Сімейним кодексом України, Законом України «Про охорону дитинства» та Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачена виключна компетенція сільських, селищних, міських рад, у тому числі вони вирішують утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу (ст.26). Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад ведуть статистичний облік громадян, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території (ст.27); їм делеговані повноваження виконавчих органів у сфері реєстрації місця проживання фізичних осіб, а саме: формування та ведення реєстру територіальної громади відповідно до закону (ст.37-1).
Відповідно до п.10 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, а також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження регулює Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 №1382-IV, постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру» від 02.03.2016 № 207.
У ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» визначені терміни, у тому числі: місце проживання це житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини;
орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради;
реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Відповідно до ст.7 цього Закону зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі: заяви особи або її законного представника, що подається до органу реєстрації; судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою; свідоцтва про смерть; паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку; інших документів, які свідчать про припинення: підстав: для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства, підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, підстав на право користування житловим приміщенням.
Зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи. За заявою особи зняття з реєстрації може бути здійснено одночасно з реєстрацією нового місця проживання.
Зняття з реєстрації місця проживання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб, стосовно яких встановлено опіку чи піклування, здійснюється за погодженням з органами опіки і піклування.
Відповідно до ст.9-1 вказаного Закону, орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію; у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними; для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку. Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.
Статтею 10 цього ж Закону передбачено, що Правила здійснення реєстрації місця проживання, форми необхідних для цього документів, порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 11 Закону передбачено, що реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці здійснює орган реєстрації.
Згідно із ст. 14 зазначеного Закону, рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, посадових та службових осіб з питань свободи пересування, вільного вибору місця проживання, реєстрації місця проживання чи місця перебування особи можуть бути оскаржені в установленому законом порядку.
Згідно з абз.9 п.26 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою КМУ від 02.03.2016 № 207, зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється, зокрема на підставі документів, які свідчать про припинення підстав на право користування житловим приміщенням (закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання), відчуження житла та інших визначених законодавством документів).
Відповідно до абз. 10 та 11 п. 26 вказаних Правил, зняття з реєстрації місця проживання на підставах, визначених в абз. 8 та 9 цього пункту, здійснюється за клопотанням уповноваженої особи спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту або за заявою власника/наймача житла або їх представників.
Зняття з реєстрації місця проживання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб, стосовно яких встановлено опіку та піклування, здійснюється за погодженням з органами опіки та піклування.
Аналіз змісту вказаних правових норм дає підстави для висновку про те, що для зняття з реєстрації особи, яка втратила право користуватись житлом у зв'язку з його відчуженням, не вимагається заява такої особи або судове рішення про позбавлення її права власності чи користування. В даному випадку достатньою є заява нового власника та підтвердження відчуження житла, яким мала право користуватись особа.
Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» є спеціальним нормативно - правовим актом, який регулює правовідносини, пов'язані із зняттям з реєстрації місця проживання. Положення ст.7 цього Закону підлягають застосуванню до усіх правовідносин, виникнення, зміна чи припинення яких пов'язані з юридичним фактом зняття з реєстрації місця проживання. Отже, у разі будь-яких обмежень у здійсненні права користування та розпорядження своїм майном, власник має право вимагати усунення відповідних перешкод, зокрема, шляхом зняття особи з реєстрації місця проживання.
Судом встановлено, що 11.07.2018 на підставі заяви уповноваженого представника АКБ «Правекс-Банк» ОСОБА_7 від 06.07.2018 вх. № 749 Відділом реєстрації місця проживання виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області з реєстрації місця проживання знято всіх осіб, у тому числі позивача ОСОБА_3 та його малолітню доньку ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, за адресою: АДРЕСА_1, оскільки згідно з абз. 6, 9, 10 п. 26 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207, вони втратили право користування вказаним житловим будинком та проживання в ньому через його відчуження, так як право власності на дане житло на підставі договору іпотеки з 07.12.2015 перейшло до нового власника - ПАТ КБ «Правекс-Банк».
До вказаної заяви було додано копію договору іпотеки від 27.02.2008 № 451-001/08Ф-13 між ПАТ КБ «Правекс-Банк» та ОСОБА_5; Інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, відповідно до якої земельна ділянка та житловий будинок АДРЕСА_1, зареєстрований на праві приватної власності за ПАТ КБ «Правекс-Банк» на підставі дублікату договору іпотеки від 24.11.2015; копію постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 15.05.2018, яким залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду Київської області від 16.01.2018 про відмову у задоволенні позову ОСОБА_5, ОСОБА_8, ТОВ «Убінвест» до Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Суперфін Бориса Михайловича, за участю третіх осіб ПАТ КБ «Правекс-Банк», Реєстраційної служби Києво-Святошинського РУЮ, Міністерства юстиції України, про визнання протиправними та скасування рішень; копію ухвали Києво-Святошинського районного суду від 29.04.2016 про накладення арешту на вказане домоволодіння; копію довіреності уповноваженого представника Банку.
Вчинення дій щодо реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання особи знаходиться в межах компетенції Виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області.
Звернувшись 06.07.2018 із заявою про зняття осіб, у тому числі позивача та його малолітньої доньки ОСОБА_4, з реєстрації місця проживання, представник ПАТ КБ «Правекс-Банк» ОСОБА_7 надала документи, необхідні та достатні для зняття з реєстрації вказаних осіб у будинку.
11.07.2018 позивача разом із членами його родини, а саме ОСОБА_8, ОСОБА_10, ОСОБА_11 та ОСОБА_4 знято з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1, за заявою уповноваженого представника нового власника житлового будинку ПАТ КБ «Правекс-Банк» на підставі договору іпотеки від 27.02.2008 № 451-001/08Ф-13 зазначеного житлового будинку згідно з абз. 6, 9, 10 п.26 ПКМУ від 02.03.2017 №207.
Згідно з Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 04.09.2018, яка є в матеріалах справи, земельна ділянка (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 797551032224) та житловий будинок АДРЕСА_1, зареєстровані на праві приватної власності за ПАТ КБ «Правекс-Банк» на підставі дублікату договору іпотеки серія та номер 946, виданого ПН Київського МНО Дем’яненко Т.М. - 24.11.2015.
Також судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду Київської області від 16.01.2018 у справі № 826/26964/15, залишеним без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.05.2018, у задоволенні позову ОСОБА_5, ОСОБА_8, ТОВ «Убінвест» до Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Суперфін Бориса Михайловича, за участю третіх осіб ПАТ КБ «Правекс-Банк», Реєстраційної служби Києво-Святошинського РУЮ, Міністерства юстиції України, про визнання протиправними та скасування рішень про реєстрацію права власності на нерухоме майно, що передане ПАТ КБ «Правекс-Банк» в іпотеку для забезпечення виконання ОСОБА_5 кредитних зобов'язань, - відмовлено.
Відповідно до постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 29.08.2018 постанову Окружного адміністративного суду Київської області від 16.01.2018 та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 15.05.2018 у справі № 826/26964/15 скасовано, а справу направлено на новий судовий розгляд до суду першої інстанції через те, що суди не встановили належного відповідача та прийняли рішення стосовно рішень про державну реєстрацію, вчинених ОСОБА_13, який не був залучений до участі у справі, тобто допустили порушення норм процесуального права, не оцінюючи висновку суду першої та апеляційної інстанції по суті та інші доводи сторін.
Доказів на підтвердження договору іпотеки недійсним позивачем не надано.
Таким чином, станом на момент розгляду справи по суті ПАТ КБ «Правекс-Банк» є власником нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1, та будь-яке рішення у справі № 826/26964/15 по суті позовних вимог відсутнє.
Тобто порушень щодо зняття позивача з реєстрації місця проживання судом не встановлено.
Вирішуючи позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо зняття 11.07.2018 з реєстрації місця проживання за адресою АДРЕСА_1 малолітньої дитини позивача ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 270 Цивільного кодексу України право на вибір вільного місця проживання та на свободу пересування є особистим немайновим правом фізичної особи. Статтею 272 ЦК України передбачено, що фізична особа здійснює особисті немайнові права самостійно. В інтересах малолітніх, неповнолітніх, а також повнолітніх фізичних осіб, які за віком або за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої особисті немайнові права, їхні права здійснюють батьки (усиновлювачі), опікуни, піклувальники.
Згідно із статтею 13 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" вільний вибір місця проживання обмежується, зокрема, щодо осіб, які не досягли 14-річного віку.
Частиною 2 статті 160 Сімейного кодексу України передбачено, що місце проживання дитини, яка досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини.
Таким чином, реєстрація у будинку за адресою АДРЕСА_1 малолітньої особи ОСОБА_4 відбулася за згодою її батьків у зв'язку з набуттям останньою права проживання на це житлове приміщення, яка в свою чергу отримала це право на підставі права власності свого дідуся ОСОБА_5 на спірний будинок, оскільки така реєстрація є похідною від набуття права власності і права користування житлом.
Отже, позбавлення ОСОБА_5 шляхом відчуження за іпотечним договором права власності на домоволодіння і як наслідок - права користування житловим приміщенням, призвело до припинення права користування ним також і членів його сім'ї, в тому числі малолітньою дитиною.
Положення статті 7 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", якими встановлено, що зняття з реєстрації місця проживання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб, стосовно яких встановлено опіку чи піклування, здійснюється за погодженням з органами опіки і піклування та що зняття з реєстрації місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників, не поширюються на спірні правовідносини, оскільки зняття малолітньої ОСОБА_4 з реєстрації місця проживання не потребувало згоди ні органу опіки і піклування, ні його батьків.
Відповідно до ч.1,2 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Відповідно до ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В судовому засіданні не встановлено доказів підтвердження того, що діями відповідача були порушені права та законні інтереси малолітньої дитини - ОСОБА_4
З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що при прийнятті оскаржуваного рішення щодо зняття з реєстрації позивача, членів його родини та малолітньої ОСОБА_4 відповідач діяв в порядок, спосіб та в межах наданих йому повноважень.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправними та скасування дій відповідача щодо зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 та ОСОБА_4 за адресою АДРЕСА_1 є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Позивачем також заявлено вимогу про зобов'язання Виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області в особі відділу реєстрації місця проживання поновити реєстрацію місця проживання ОСОБА_3 та ОСОБА_4 за адресою АДРЕСА_1 шляхом внесення відповідних змін до реєстру територіальної громади та Єдиного державного демографічного реєстру.
Оскільки суд дійшов висновку про правомірність зняття реєстрації місця проживання ОСОБА_3 та ОСОБА_4, відповідно відсутні підстави для задоволення такої вимоги.
З огляду на викладене, відсутні підстави для задоволення позовних вимог, відтак у задоволенні позову слід відмовити.
Зважаючи, що у задоволенні позову відмовлено, а іншими учасниками справи не надано доказів понесення судових, такі витрати не підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 143, 245- 246, 250, 255 КАС України, суд
в и р і ш и в:
У задоволенні позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Щавінський В.Р.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення- 08 жовтня 2018 р.