
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" жовтня 2018 р. справа № 0940/1461/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про скасування податкового повідомлення-рішення №0119286-5502-0915 від 27.06.2018 року,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про скасування податкового повідомлення-рішення №0119286-5502-0915 від 27.06.2018 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням визначено позивачу податкове зобов’язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб в розмірі 18 750 грн. за 2018 рік на об’єкт оподаткування – транспортний засіб марки “VOLVO”, модель ХС90, тип - загальний легковий універсал-В, 2016 року випуску, тип пального: В, об’єм двигуна 1969 куб. см., оскільки середньоринкова вартість транспортного засобу становить менше ніж 375 розмірів мінімальної заробітної плати.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.08.2018 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження. Заяв про розгляд справи з повідомленням (викликом ) сторін суду не надано.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву. Просив суд в задоволенні позову відмовити, оскільки транспортний засіб зазначений у наявній базі даних Переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2018 році, розміщеному на офіційному веб-сайт Мінекономрозвитку, у відповідності до п.п. 267.2.1 п. 267.2 ст.267 Податкового кодексу України є об’єктом оподаткування. Надав суду витяг з переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню у 2018 році.
Позивач подала суду відповідь на відзив, в якому зазначила, що позивач також не врахував вік автомобіля, який досяг більше 2 років станом на день реєстрації автомобіля, оскільки з дати його виготовлення минуло 2 роки.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.
Позивач є власником транспортного засобу марки “VOLVO”, модель ХС90, тип - загальний легковий універсал-В, 2016 року випуску, тип пального: В, об’єм двигуна 1969 куб. см., дата реєстрації 06.04.2018 року, дата виготовлення 01.01.2016 року, реєстраційний номер НОМЕР_1, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу, посвідченням про реєстрацію транспортного засобу серії IF № 0025877 (а.с.14).
27.06.2018 Головним управлінням Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області сформовано та направлено позивачу податкове повідомлення-рішення за №0119286-5502-0915, яким позивачу визначено податкове зобов’язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб за податковий період 2018 рік в сумі 18 750 грн. (а.с.11).
При вирішенні цього спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Відповідно до підпункту 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 Податкового кодексу України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об’єктами оподаткування.
Підпунктом 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України визначено, що об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об’єму циліндрів двигуна, типу пального.
Базою оподаткування у відповідності до пп. 267.3.1 ст. 267 Податкового кодексу України є легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Відповідно до пунктів 267.5 та 267.6 статті 267 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року. Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку. Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року) (п.п.267.6.2 п.267.6 статті 267 Податкового кодексу України). Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
Згідно статті 10 Податкового кодексу України транспортний податок належить до місцевих податків.
Постановою КМ України №66 від 18.02.2016 року затверджено ОСОБА_2 визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів та внесення змін у додатки 1 і 2 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів. ОСОБА_2 встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (далі - автомобілі) для цілей віднесення таких автомобілів до об’єктів оподаткування транспортним податком.
Пунктами 13, 14 ОСОБА_2 визначення середньо-ринкової вартості легкових автомобілів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України за №66 від 18.02.2016 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що Мінекономрозвитку відповідно до цієї ОСОБА_2 розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньо-ринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об’єм циліндрів двигуна, тип пального. Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об’єм циліндрів двигуна та тип пального.
Пунктом 2 ОСОБА_2 визначено, що середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: Сср = Цн х (Г / 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об’єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 р. № 403.
Згідно з пункту 4 ОСОБА_2 інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об’єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством “Держзовнішінформ” до Мінекономрозвитку.
Позивач позовні вимоги обґрунтовує, зокрема тим, що належний їй транспортний засіб не є у 2018 році об’єктом оподаткування відповідно до статті 267 Податкового кодексу України, оскільки його середньоринкова вартість становить менше 375 розмірів мінімальної заробітної плати, і податковим органом при визначенні вартості не враховано вік транспортного засобу.
Як зазначалося судом вище, об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Згідно Закону України «Про Державний бюджет на 2018 рік» мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2018 року визначена у розмірі 3 723 грн.
Таким чином, об’єктом оподаткування у 2018 році є легкові автомобілі, середньо-ринкова вартість яких станом на 01.01.2018 року становить понад 1 396 125 грн. (375х3723).
Позивач на підтвердження своїх позовних вимог надала суду роздруківку з офіційного сайту Мінекономрозвитку про середньоринкову вартість транспортного засобу в розмірі 1 141 815 грн. станом на 01.08.2018 року, в якій значиться транспортний засіб марки “VOLVO”, модель ХС90, 2016 року випуску, тип пального: бензин, внутрішнього згорання, об’єм двигуна 2,0 куб. см., рік випуску - 2016 (а.с.19).
Відповідачем, на підтвердження визначення об’єкта оподаткування, надано суду витяг з Переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню у 2018 році, згідно якого значиться марка автомобіля “VOLVO”, модель ХС90, тип пального: бензин, об’єм двигуна 2, 0, рік випуску – до двох років.
Суд звертає увагу, що для визнання автомобіля об’єктом оподаткування транспортним податком з фізичних осіб до уваги, окрім іншого, береться середньоринкова вартість такого автомобіля, яка визначається статистичними методами та встановлюється виключно Мінекономрозвитку та не підлягає перегляду чи коригуванню іншими суб’єктами владних повноважень чи власниками транспортних засобів.
З представлених суду сторонами доказів слідує, що контролюючим органом, для визначення об’єкта оподаткування із офіційного сайту Мінекономрозвитку взято автомобіль, середньо-ринкова вартість якого станом на 01.01.2018 року становить менше ніж 1 396 125 грн.
При цьому, твердження відповідача про зазначення вказаної моделі автомобіля в офіційному переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню у 2018 році, що знаходиться на офіційному сайті Мінекономрозвитку, суд вважає хибними, оскільки обговорюваний транспортний засіб, 2016 року випуску, зареєстрований за позивачем 06.04.2018, станом на 01.01.2018 мав 2 і більше роки. В той же час, у вказаному переліку значиться автомобіль “VOLVO”, модель ХС90, тип пального: бензин, об’єм двигуна 2, 0, із роком випуску до двох років.
Таким чином суд приходить до висновку, що належний позивачу транспортний засіб марки “VOLVO”, модель ХС90, тип - загальний легковий універсал-В, 2016 року випуску, тип пального: В, об’єм двигуна 1969 куб. см., дата реєстрації 06.04.2018 року, дата виготовлення 01.01.2016 року не є об’єктом оподаткування, оскільки його середньо ринкова вартість не становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відтак є протиправним та підлягає скасуванню оскаржуване позивачем податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Івано-Франківській області №0119286-5502-0915 від 27.06.2018 року.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Факт сплати позивачем судового збору підтверджується квитанцією №0.0. 1108425973.1 від 15.08.2018 (а.с.3). На користь позивача належить стягнути 704,80 грн. сплаченого судового збору.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС України в Івано-Франківській області №0119286-5502-0915 від 27.06.2018 року щодо визначення ОСОБА_1 податкового зобов’язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб за 2018 рік в сумі 18 750 грн.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (код НОМЕР_2, АДРЕСА_1, 76000) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 39394463, вул. Незалежності 20, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76000) 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок) сплаченого судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Біньковська Н.В.