
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про повернення позовної заяви
"22" жовтня 2018 р. справа № 0940/1793/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Тимощук О.Л., розглянувши матеріали
позовної заяви ОСОБА_1
до Копанківської сільської ради
про визнання протиправною бездіяльності щодо видачі довідки про облікування особистого селянського господарства та зобов’язання надати на офіційному бланку довідку про облікування особистого селянського господарства із зазначенням підпису відповідної особи, яка видала довідку та гербовою печаткою органу місцевого самоврядування, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі, також - позивач), 03.10.2018, звернувся в суд з позовною заявою до Копанківської сільської ради (надалі, також - відповідач) про визнання протиправною бездіяльності щодо видачі довідки про облікування особистого селянського господарства та зобов’язання надати на офіційному бланку довідку про облікування особистого селянського господарства із зазначенням підпису відповідної особи, яка видала довідку та гербовою печаткою органу місцевого самоврядування. Також, позивач просив звільнити його повністю від оплати судових витрат та зобов'язати відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В позовній заяві також зазначено, що у зв’язку із відсутністю роботи та недостатністю грошових коштів, останній не має змоги сплатити судовий збір при поданні адміністративного позову, що перешкоджає в поновленні його порушеного права з боку посадових осіб відповідача.
В підтвердження відсутності змоги сплатити судовий збір за подання вказаної позовної заяви позивач до матеріалів позову долучив:
- довідку управління соціального захисту населення Калуської міської ради Івано-Франківської області № 317 від 14.02.2018 про те, що позивач не перебуває на обліку та йому станом на 14 лютого 2018 року не призначено допомоги;
- довідку Калуської об’єднаної державної податкової інспекції №1000/10/09-06-13 від 03.08.2018 про подання декларації про майновий стан і доходи за звітний податковий період із 01.01.2018 по 31.06.2018, в якій зазначено про відсутність доходів, отриманих на території України;
- довідку Калуської міськрайонної філії Івано-Франківського ОЦЗ №09011800814 від 21.09.2018 про те, що позивач не перебуває на обліку як безробітній в Калуській міськрайонній філії Івано-Франківського ОЦЗ. Також зазначено, що довідка видана для подання в Калуський міськрайонний суд.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.10.2018, в задоволенні прохання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору – відмовлено. Позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху. Надано позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків шляхом подання документу про сплату судового збору в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок або належним чином засвідчених документів, які підтверджують підстави звільнення від його сплати відповідно до Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI.
В ухвалі суду від 08.10.2018 також зазначено, що підставою для звільнення від сплати судового збору є зокрема те, що розмір судового збору, який підлягає сплаті перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік. Проте, жоден із поданих позивачем документів не може слугувати підставою для звільнення останнього від сплати судового збору в силу вимог статті 8 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI, так як такі не містять повної інформації про доходи позивача за попередній календарний рік.
Ухвалу суду про залишення позовної заяви без руху від 08.10.2018 отримано позивачем 17.10.2018, що підтверджується відміткою на рекомендованому повідомлені про вручення поштового відправлення.
Позивачем 18.10.2018 до суду подано заяву про усунення недоліків позовної заяви від 08.10.2018, в якій вказано, що в порядку усунення недоліків позивач надає копії довідок від 11.10.2018 №09011800895, від 12.10.2018 №348/10/09-19-51-62-26, від 12.10.2018 №1346.
До вказаної заяви про усунення недоліків позовної заяви від 18.10.2018, позивач долучив:
- довідку Калуської міськрайонної філії Івано-Франківського ОЦЗ №09011800895 від 11.10.2018 про те, що позивач не перебуває на обліку як безробітній в Калуській міськрайонній філії Івано-Франківського ОЦЗ. Також зазначено, що довідка видана для подання у виконавчу службу.
- довідку Калуської об’єднаної державної податкової інспекції №348/10/09-19-51-62-26 від 12.10.2018 про подання декларації про майновий стан і доходи за звітний податковий період із 01.01.2018 по 31.08.2018, в якій зазначено про відсутність доходів, отриманих на території України;
- довідку Управління соціального захисту населення Калуської міської ради Івано-Франківської області №1346 від 12.10.2018 про те, що позивач не перебуває на обліку станом на 12.10.2018.
Вивчивши подані позивачем документи в обґрунтування необхідності звільнення останнього від сплати судового збору, необхідно зазначити таке.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України
(надалі, також – КАС України), судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з частиною 1 статті 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011 (надалі, також – Закон України "Про судовий збір").
Статтею 1 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Статтею 8 Закону України "Про судовий збір" врегульовано питання відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати.
Згідно з частиною 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік;
або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена;
або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Згідно з частиною 2 статті 8 Закону України "Про судовий збір", суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Виходячи із аналізу вищенаведених приписів КАС України та Закону України "Про судовий збір", слід вказати, що законодавцем чітко врегульовано встановлення майнового стану особи, у зв’язку із яким, особа, зокрема підлягає звільненню від сплати судового збору.
Так, у відповідності до приписів пункту 1 частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір", підставою для звільнення від сплати судового збору є, зокрема те, що розмір судового збору, який підлягає сплаті перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
При вирішенні питання звільнення позивача від сплати судового збору, необхідно врахувати, що відповідно до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ 4.ХІ. 1950), Рекомендації щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя № R. (81) 7, прийнятої Комітетом міністрів Ради Європи 14 травня 1981 року, та практики Європейського суду з прав людини, під час застосування цієї Конвенції, сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.
Крім того, прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що, реалізуючи п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожна держава - учасниця цієї Конвенції має право встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити перетворення судового процесу у безладний рух.
Залишення позовної заяви без руху з підстав, передбачених законом (невідповідність позовної заяви вимогам щодо її змісту, несплата судового збору тощо), не є порушенням права на справедливий судовий захист. Разом з тим, Європейський суд зазначає, що не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, оскільки доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним, але і реальним (Рішення Суду у справі Жоффр де ля Прадель проти Франції від 16 грудня 1992 року).
Враховуючи позицію Європейського суду з даного приводу, надання вичерпної інформації про розмір річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік не є занадто формальною вимогою, а є законодавчо визначеним способом встановлення фінансової можливості особи сплатити судовий збір.
Згідно з частиною 1 статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини 1 статті 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Частиною 1 статті 76 КАС України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Проте, жоден із долучених позивачем документів, як і при поданні позовної заяви, так і при поданні заяви про усунення недоліків, не може слугувати підставою для звільнення останнього від сплати судового збору в силу статті 8 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI, так як такі не містять жодної інформації про доходи позивача за попередній календарний рік.
Таким чином, проаналізувавши долучені до заяви про усунення недоліків позовної заяви документи та з огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що позивачем не усунуто недоліків позовної заяви встановлених ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного від 08.10.2018 про залишення позовної заяви без руху, а тому позовна заява підлягає поверненню.
Окрім цього, слід роз'яснити позивачу, що одним із належних доказів підтвердження розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік є інформація з Державного реєстру фізичних осіб – платників податку про суми виплачених доходів та утриманих податків за 2017 рік.
Статтею 70 Податкового кодексу України передбачено, що до інформаційної бази Державного реєстру фізичних осіб – платників податків (далі – Держреєстр) включаються дані про фізичних осіб, зокрема, про суми нарахованих та/або отриманих доходів та суми нарахованих та/або сплачених податків.
Порядок отримання відомостей з Держреєстру визначено розділом X Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, затвердженого наказом Мінфіну від 29.09.2017 р, №822, згідно з яким відомості з Держреєстру є документом, який безоплатно надається контролюючим органом за зверненням фізичної особи – платника податків (його представника) щодо отримання відомостей з Держреєстру та свідчить про наявність або відсутність відомостей про таку особу в Держреєстрі.
Для отримання відомостей про себе з Держреєстру фізична особа звертається особисто або через представника до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем проживання) або до будь-якого контролюючого органу у разі, якщо фізична особа тимчасово перебуває за межами населеного пункту проживання, подає документ, що посвідчує особу, та заяву за формою № 10ДР. Представник додає до заяви за формою № 10ДР довіреність, засвідчену в нотаріальному порядку, на отримання відомостей з Держреєстру, документ, що посвідчує особу такого представника, та ксерокопію (з чітким зображенням) документа, що посвідчує особу довірителя.
Також інформацію про суми виплачених доходів та утриманих податків з Держреєстру можна отримати у приватній частині (особистий кабінет) Електронного кабінету платника з використанням електронного цифрового підпису фізичної особи. Вхід до особистого Електронного кабінету платника за адресою: https://cabinet.sfs.gov.ua/cabinet/faces/login.jspx.
Вищенаведене роз’яснення міститься на офіційному веб-сайті Державної фіскальної служби України, за посиланням: http://sfs.gov.ua/fizichnim-osobam/vidomosti-doxid/otrimannya-informatsii/72965.html.
Відповідно до вимог пункту 1 частини 4 статті 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві у випадку, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Частиною 5 вказаної статті встановлено, що суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п’яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Згідно з приписами частини 8 статті 169 КАС України, повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 169, 243, 248, 256, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Копанківської сільської ради про визнання протиправною бездіяльності щодо видачі довідки про облікування особистого селянського господарства та зобов’язання надати на офіційному бланку довідку про облікування особистого селянського господарства із зазначенням підпису відповідної особи, яка видала довідку та гербовою печаткою органу місцевого самоврядування - повернути позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.
Копію цієї ухвали, разом з позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами, невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом п’ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя /підпис/ ОСОБА_2