
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 жовтня 2018 р. Справа№0540/8035/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Ушенко С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1; 87500, Донецька область, м. Маріуполь, п-т. Будівельників, б.21/21, кв. 45) до Маріупольського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42171861; 87548,Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27а) про визнання дії протиправними, скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 03.09.2018 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Маріупольського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій щодо відмови у призначенні пенсії відповідно до ст.ст. 13, 100 Закону України “Про пенсійне забезпечення” протиправними, скасування рішення від 02.08.2018 № 30 та зобов’язання призначити пенсію відповідно до ст.ст. 13, 100 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, починаючи з 26.04.2018.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно запису у трудовій книжці та уточнюючих довідок він працював повний робочий день:
- в ПрАТ «ММК ім.Ілліча» в період з 23.04.1982 по 07.07.1982 за професією слюсар-ремонтник (цех ремонту прокатного обладнання), що складає 00 років 02 міс.15 днів;
- в ПрАТ «ММК ім.Ілліча» в період з 19.04.1983 (наказ №75 від 18.04.1983) по 05.05.1983 (наказ№1894 від 06.09.1983) за професією слюсар-ремонтник (листопрокатний цех), що складає 00 років 00міс. 17днів; звільнений у зв'язку із призовом до лав ОСОБА_2;
- з 12.05.1983 по 03.04.1990 проходив службу в ОСОБА_2, що складає 00 років 10 міс. 22 дні;
- в ПрАТ «МК «Азовсталь» в період з 27.04.1990 (наказ №223 від 25.04.1990) по 08.10.2001 (наказ №98 від 09.10.2001) за професією слюсар-ремонтник у рейкобалковому цеху (прокатне виробництво), що складає 11 років 05 міс. 12 днів;
- в ПрАТ «МК «Азовсталь» в період з 09.10.2001 по 01.10.2009 за професією докер-механізатор, що складає 07 років 11 міс. 23 дні;
- в ТОВ «Кадрове агентство «ОСОБА_3 Сервіс» в період з 02.10.2001 по 04.05.2011 за професією докер-механізатор, що складає 01 рік 07 міс. 02 днів;
- в ТОВ «ОСОБА_4 Гарант» в період з 05.05.2011 по 14.07.2016 за професією докер-механізатор, що складає 05 років 02 міс. 10 днів;
-вв ПрАТ «МК «Азовсталь» в період з 15.07.2016 по 28.04.2017 за професією докер-механізатор, що складає 00 років 09 міс. 14 днів.
26.04.2018 він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення” і надав всі необхідні документи. Відповідач, розглянувши заяву та надані документи, прийняв рішення від 02.08.2018, яким відмовив позивачеві у призначенні пенсії, оскільки на день звернення до Управління заявник не досяг повних 55 років. Позивач вважає таке рішення відповідача протиправним, оскільки воно прийнято із порушенням норм чинного законодавства та його конституційних прав.
Відповідач заперечував проти позовних вимог, надав до суду письмовий відзив на адміністративний позов, у якому зазначив, що при зверненні до Управління позивачем в підтвердження наявного пільгового стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах надано: заяву про призначення пенсії; дві копії трудової книжки; копія диплому про навчання у Жданівському металургійному технікуму ДТ № 609475; копія військового квитка НУ № 9181084; довідка про підтвердження пільгового стажу за Списком № 2 надана підприємством ПАТ «ММК ім. Ілліча № 392 від 06.04.2017; довідка про підтвердження пільгового стажу за Списком № 2 надана підприємством ПАТ МК «Азовсталь» за № 0129/к/1384 від 15.09.2015; довідка про перейменування підприємства ПАТ МК «Азовсталь»; копія паспорта; ІНН. Відповідач звертає увагу, що позивачем надано дві довідки про підтвердження пільгового стажу за Списком № 2 (№392 від 06.04.2017 та №0129/к/1384 від 15.09.2015). В результаті розгляду документів встановлено, що загальний стаж роботи позивача складає 38 років 03 місяця 25 днів, з них пільгового стажу за Списком № 2 – 18 років 4 місяці 28 днів. Відповідач, розглянувши надані документи, відмовив в призначенні пенсії на пільгових умовах згідно п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 оскільки позивач на день звернення не досяг віку 55 років.
З огляду на вищевказане УПФ вважає, що не порушувало прав позивача, діяло в межах наданих йому законом та нормативно-правовими актами повноважень.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07.09.2018 вказану позовну заяву залишено без руху та позивачеві надано строк 10 днів з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
Позивач у визначений судом строк усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14.09.2018 відкрито провадженні в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Розглянувши матеріали адміністративної справи та наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування, суд встановив наступне.
Позивач – ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований за адресою: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, п-т. Будівельників, б.21/21, кв. 45, про що свідчить копія паспорту серії ВН № 419174, наявна в матеріалах справи.
Як вбачається з матеріалів справи, 26.04.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
02.08.2018 рішенням Маріупольського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області позивачеві відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” у зв’язку з не досягненням ним 55-тирічного віку.
Позивач оскаржує вищевказане рішення відповідача як таке, що прийняте з порушенням норм чинного законодавства та його конституційних прав.
Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV від 09.07.2003, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі – Закон № 1058- ІV).
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Пунктом 1 частини 1 статті 9 Закону № 1058-ІV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються, у тому числі, пенсія за віком.
Частиною 4 статті 24 Закону № 1058-ІV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно п. 2 Розділу XV “Прикінцеві положення” Закону № 1058-ІV, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці на списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вищезазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону і в разі досягнення пенсійного віку та трудового стажу, передбаченого Законом України “Про пенсійне забезпечення” № 1788-XII від 05.11.1991 року (далі – Закон № 1788-XII).
Відповідно до положень п. 16 Розділу XV “Прикінцеві положення” Закону № 1058-ІV, положення Закону № 1788-XII застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Пунктом 1 частини 1 ст. 45 Закону № 1058-ІV визначено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
На підставі частини 1 статті 44 Закону № 1058-ІV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Закон України “Про пенсійне забезпечення” № 1788-XII від 05.11.1991 відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих.
Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.
Статтею 2 Закону № 1788-XII визначено, що за цим Законом призначаються, зокрема, трудові пенсії: за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років.
Право на пенсію за віком, у відповідності до ст. 12 Закону № 1788-XII, мають:
- чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років;
- жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Згідно п. “б” ст. 13 Закону № 1788-XII, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", зокрема, чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Аналіз вищезазначених положень свідчить, що для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за даними трудової книжки необхідна наявність встановленого законодавством віку, наявність в трудовій книжці відомостей щодо стажу роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач, у відповідності до ст. 44 Закону № 1058-ІV, звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 і надав необхідні для цього документи.
Як вбачається з Рішення про відмову у призначенні пенсії від 02.08.2018 загальний стаж роботи заявника складає 38 років 03 місяця 25 днів, з них пільговий стаж по списку № 2 - 18 років 4 місяців 28 днів.
З урахуванням зазначеного, суд при вирішенні даного спору, виходить із наведеного.
Відповідач, відмовляючи позивачеві в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, виходив з того, що позивач набуде право на пенсію за віком на пільгових умовах при досягненні віку 55 років.
Позивач помилково зазначає, що відповідач ОСОБА_5 № 30 відмовив позивачеві в призначенні пенсії за віком у зв’язку з тим, що стаж роботи за списком № 2 складає 08 років 4 місяців 28 днів, оскільки, як вбачається з зазначеного рішення, стаж роботи заявника складає 38 років 03 місяці 25 днів, з них пільговий стаж за Списком № 2 – 18 років 4 місяців 28 днів, що також підтверджується відзивом відповідача на позовну заяву.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на положення п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», зокрема, на те, що працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", зокрема, чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року, а отже з урахуванням приписів зазначеної статті зменшення пенсійного віку здійснюється саме з 60 років.
Посилання позивача на положення ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», відповідно до якого, особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством, суд не приймає до уваги, оскільки, позивач до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» не мав достатнього пільгового стажу для виходу на пенсію за віком на пільгових умовах.
На день звернення до Управління заявник досяг повних 54 роки.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що на момент звернення позивача до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 він мав стаж роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах списком № 2, при загальному стажі роботи більше 38 років, але не набув встановленого п. “б” ст. 13 Закону № 1788-XII віку у 55 років.
Відповідно до приписів п. «б» ст. 13 Закону № 1788-XII, позивач набуде право на пенсію за віком на пільгових умовах при досягненні 55 років.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд, вирішуючи спір, приходить до висновку, що відповідачем правомірно відмовлено позивачеві у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, а отже позов не підлягає задоволенню.
Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується квитанцією № 58 від 21.08.2018, позивач за подання адміністративного позову сплатив 704,80 грн. судового збору.
Оскільки позивачеві у задоволенні позовних вимог відмовлено, питання щодо розподілу судових витрат не вирішується.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 72-77, 139, 241-246, 255, 263, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Маріупольського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дії протиправними, скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії – відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 16 жовтня 2018 року.
Суддя Ушенко С.В.