
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 жовтня 2018 р. Справа№805/234/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Стойки В.В.,
секретаря судового засідання - Дідевич І.О
за участю:
прокурора - Савків С.Г.
представника позивача – ОСОБА_1
представника відповідача – ОСОБА_2,
представника третьої особи 1 – ОСОБА_3
представника третьої особи 2 ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Заступника керівника Артемівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі 8 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області до Дошкільного навчального закладу ясла-садок загального розвитку «Івушка», третіх осіб на стороні відповідача – Новолуганської сільської ради та відділу освіти Бахмутської районної державної адміністрації Донецької області про визнання бездіяльності незаконної, зобов’язання вчинити певні дії, застосування заходів реагування,-
В С Т А Н О В И В:
Заступник керівника Артеміської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі 8 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області звернулась до суду з адміністративним позовом до Дошкільного навчального закладу ясла-садок загального розвитку «Івушка», третіх осіб на стороні відповідача – Новолуганської сільської ради та відділу освіти Бахмутської районної державної адміністрації Донецької області, в якому просить:
- визнати незаконною бездіяльність Дошкільного навчального закладу ясла-садок загального розвитку «Івушка» з питань додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки та зобов’язати Дошкільного навчального закладу ясла-садок загального розвитку «Івушка», вчинити певні дії, пов’язані з усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, які зазначені у акті перевірки зазаенченого об’єкту щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту № 246 від 10.11.2017 року;
- застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об’єкту , а саме дошкільного навчального закладу ясла садок загального розвитку «Івушка» розташованого за адресою: 84573, Донецька область, Бахмутський район, с.Новолуганське, вул.Щастя, 15 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки викладених у акті перевірки від 10 листопада 2017 року № 246 та зобов’язати зупинити експлуатацію вищезазначеного об’єкту до моменту усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки які зазначені у акті перевірки зазначеного об’єкту щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту № 246 від 10.11.2017.
Позивач в обґрунтування позовних вимог в адміністративному позові зазначив, що при проведенні позапланової перевірки дошкільного навчального закладу ясла садок загального розвитку «Івушка» було виявлено ряд порушень вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки. Виявлені в ході перевірки порушення зафіксовані в акті перевірки від 10.11.2017 №246 та створюють небезпеку для життя, здоров'я людей і на момент звернення до суду не усунені відповідачем.
Позивач зазначає, що подальша експлуатація об'єкта - дошкільного навчального закладу ясла садок загального розвитку «Івушка» із зазначеними порушеннями пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, а відтак, до відповідача повинні бути застосовані заходи реагування відповідно до заявленого адміністративного позову.
Ухвалою суду від 09 січня 2018 року було відкрито провадження у справі за правилами загального провадження та призначено підготовче засідання на 01.02.2018 року.
Ухвалою суду від 01 лютого 2018 року було відкладено підготовче засідання у справі до 08 лютого 2018 року у зв’язку з неявкою представника відповідача.
Ухвалою суду від 08 лютого 2018 року зупинено провадження у справі до 30 серпня 2018 року за клопотанням учасників справи для надання їм часу для примирення.
Ухвалою суду від 30 серпня 2018 року провадження у справі було поновлено та відкладено підготовче засідання на 07 вересня 2018 року.
Ухвалою суду від 07 вересня 2018 року було відкладено підготовче засідання у справі до 11 жовтня 2018 року та продовжено строк підготовчого засідання на 30 днів.
Ухвалою суду від 11 жовтня 2018 року було закрито підготовче провадження по справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 19 жовтня 2018 року.
Відповідач на адресу суду відзив не надав.
Від третіх осіб, яки не заявляли самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Новолуганської сільської ради та відділу освіти Бахмутської районної державної адміністрації Донецької області письмові пояснення щодо позову або відзиву на позовну заяву до суду не надходили.
В судовому засіданні прокурор та представники позивача підтримали доводи позовної заяви та просила їх задовольнити шляхом визнання незаконною бездіяльність Дошкільного навчального закладу ясла-садок загального розвитку «Івушка» з питань додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки та зобов’язати Дошкільного навчального закладу ясла-садок загального розвитку «Івушка», вчинити певні дії, пов’язані з усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, які зазначені у акті перевірки зазаенченого об’єкту щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту № 246 від 10.11.2017 року, застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об’єкту , а саме дошкільного навчального закладу ясла садок загального розвитку «Івушка» розташованого за адресою: 84573, Донецька область, Бахмутський район, с.Новолуганське, вул.Щастя, 15 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки викладених у акті перевірки від 10 листопада 2017 року № 246 та зобов’язати зупинити експлуатацію вищезазначеного об’єкту до моменту усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки які зазначені у акті перевірки зазначеного об’єкту щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту № 246 від 10.11.2017.
Надали пояснення, що відповідачем усунуто частина порушень виявленних під час проведення перевірки, разом з цим чотири порушення техногенної та пожежної безпеки залишаються не усунутими.
Представник відповідача та представники третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача заперечували проти задоволення позовних вимог, заначали, що всі порушення будуть усунути до кінця року.
Суд, заслухавши пояснення учасників справи, розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
На підставі наказу 8 Державного пожежно-рятувального загіну Головного управління ДСНС України у Донецькій області № 580 від 20 жовтня 2017 року (арк. справи 32) та посвідчення на проведення перевірки № 237 від 06.11.2017 року (арк. справи 31) у період з 25.11.2017 року по 28.11.2017 було проведено планову перевірку стану пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту будівель, споруд та території дошкільного навчального закладу ясла садок загального розвитку «Івушка».
За результатами проведеної 8-ДПРЗ ГУ ДСНС України у Донецькій області перевірки дошкільного навчального закладу ясла садок загального розвитку «Івушка» було складено акт № 246 від 10 листопада 2017 року (а.с.40).
Під час перевірки були встановлені порушення: Кодексу цивільного захисту України № 5403-VI (далі - КЦЗУ), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014р. № 1417, зареестрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015р. за № 252/26697 (далі - ППБУ), ДБН В.2.5-56-2014 “Iнженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту та інших чинних нормативно-правових актів, стандартів, нормам і правил у сфері пожежної безпеки, зокрема:
1) приміщення не обладнано системою пожежної сигналізації, що є порушенням п. 1.2 глави 1 розділу V ППБУ та п.8.1 додатку А табл. А1 ДБН В.2.5-56-2014 “Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту”;
2) не проведено вогнезахисну обробку деревяних конструкцій покрівлі будівлі, що є порушенням п.2.5 глави 2 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014р. № НОМЕР_1 В.2.5-56-2014 “Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту”;
3) з’єдання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (здійснено скруткою, що є порушенням п.1.6 Глави 1 Розділу ІV Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014р. № 1417;
4) не здійснено технічне обслуговування вогнегасників, що є порушенням п.3.17 Глави 3 розділу Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014р. № 1417;
5) Об’єкт не в повному обсязі забезпечено вогнегасниками, що є порушенням п.3.8 Глави 3 розділу 5, п.8 Розділу 4 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014р. № 1417;
6) Приміщення не забезпечено відповідними знаками безпеки,що є порушенням п.8 Розділу ІІ Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014р. № 1417;
7) Не виконано заміри опору ізоляції електричних мереж та електроустановок відповідно до вимог правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, що є порушенням п.1.20 Глави і Розділу 4 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014р. № 1417;
8) Допускається експлуатація тимчасової електромережі в мазичній залі п.1.8 Глави 1, Розділу 4 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014р. № 1417;
9) План (схему) евакуації людей на випадок пожежі розроблено не відповідно до вимог ДСТУ ІSО 7317 “Системи евакуаційні фотолюмінісцентні», що є порушенням п.5 Розділу 2 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014р. № 1417;
10) Постадовими особами не пройдено навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів від 26.06.2013 № 444, що є порушенням п.16 Розділу ІІ Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014р. № 1417;
11) Не проведено навчання керівного складу і фахівців, діяльність яких пов’язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту на територіальних курсах підвищення кваліфікації керівних кадрів Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Донецької області, що є порушенням п.15 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014р. № 1417, ст..20 ч.1 п.п.8,11 ст.40 КЦЗУ;
12) Не проведено ідентифікацію потенційно небезпечного об’єкту, що є порушенням ст.69 ч.2 літ.«г» КЦЗУ Методики ідентифікації ПНО пункт 2;
13) Працюючий персонал об’єкту та вихованців не забезпечено засобами індивідуального захисту органів дихання згідно діючих нормативних актів, що є порушенням ст..2- ч.1 п.2, ст..69 ч.2 п.1 літ «є» КЦЗУ, п.п. 4.3.1, 4.3.2, 4.3.3, 4.8.3 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014р. № 1417;
Акт перевірки від 10.11.2017року № 246 було підписано представником позивача без зауважень.
Під час розгляду даного позову в суді, позивачем було проведено 29 серпня 2018 року перевірку стану усунення недоліків, зазначених в акті № 246 від 10.11.2017 року, згідно якого, були частково усунення порушення, що є предметом позовних вимог, разом з цим не були усунуті наступні порушення:
- приміщення не обладнано системою пожежної сигналізації, що є порушенням п. 1.2 глави 1 розділу V ППБУ та п.8.1 додатку А табл. А1 ДБН В.2.5-56-2014 “Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту”;
- не проведено вогнезахисну обробку деревяних конструкцій покрівлі будівлі, що є порушенням п.2.5 глави 2 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014р. № НОМЕР_1 В.2.5-56-2014 “Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту”;
- з’єдання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (здійснено скруткою, що є порушенням п.1.6 Глави 1 Розділу ІV Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014р. № 1417;
- працюючий персонал об’єкту та вихованців не забезпечено засобами індивідуального захисту органів дихання згідно діючих нормативних актів, що є порушенням ст..2- ч.1 п.2, ст..69 ч.2 п.1 літ «є» КЦЗУ, п.п. 4.3.1, 4.3.2, 4.3.3, 4.8.3 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014р. № 1417
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно з ч.1 ст. 47 Кодексу цивільного захисту України, державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 64 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Згідно зі пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року №1052 (зі змінами та доповненнями, далі - Положення), Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Основними завданнями ДСНС є: реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб (підпункт 1, 2 пункту 3 Положення).
В силу приписів пункту 4 Положення, ДСНС відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, організовує і здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання.
Пунктом 7 Положення визначено, що ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно з п. 1, 2 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 р. №1417 далі за текстом ППБУ), ці Правила встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд. Ці Правила є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
Відповідно до частини третьої статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Згідно частини 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Положеннями статті 70 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Суд зазначає, що зі змісту вищевказаних норм законодавства вбачається, що застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози життю та здоров'ю людей. Застосування таких заходів обумовлюється виключно наявністю підстав, передбачених статтею 70 Кодексу цивільного захисту України, зокрема, фактом недотримання вимог пожежної безпеки. Орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємства.
Як вбачається з матеріалів справи, перелічені в акті перевірки від 10 листопада 2017 року № 246 порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки створюють загрозу життю та здоров'ю людей, які працюють та дітей, які знаходяться в Дошкільного навчального закладу ясла-садок загального розвитку «Івушка».
Відповідачем не надано доказів того, що вищенаведені порушення усунуті. Дана обставина представником відповідача в судовому засіданні не заперечувалась.
Таким чином, на час розгляду справи залишаються не усунутими відповідачем порушення нормативно-правових актів у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту Дошкільного навчального закладу ясла-садок загального розвитку «Івушка», які створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей.
Крім того, матеріалами справи встановлено, що починаючи з 2013 року контролюючим органом під час проведення перевірок відповідача виявляються численні порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки. Тобто порушення мають тривалий характер.
За змістом статті 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Тобто, недотримання відповідачем правил у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки може призвести до тяжких наслідків, що є неприпустимим, оскільки порушуватиме конституційно закріплені права людей, які працюють та відпочивають в санаторії.
З огляду на викладене, суд враховуючи приписи ст. 3 Конституції України, доходить висновку, що позовні вимоги позивача щодо застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є законними, обґрунтованими та відповідають легітимній меті, а отже, підлягають задоволенню шляхом застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) щодо дошкільного навчального закладу ясла садок загального розвитку «Івушка» розташованого за адресою: 84573, Донецька область, Бахмутський район, с.Новолуганське, вул.Щастя, 15 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки викладених у акті перевірки від 10 листопада 2017 року № 246.
Щодо позовних вимог про зобов’язання дошкільного навчального закладу ясла садок загального розвитку «Івушка» вчинити певні дії, пов’язані з усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту та зупинити експлуатацію вищезазначеного об’єкту до моменту усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки які зазначені у акті перевірки зазначеного об’єкту щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту № 246 від 10.11.2017 року, суд зазначає наступне.
Відповідно до приписів частини сьомої статті 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Тобто, в межах своїх повноважень орган державного нагляду має право звертатись до суду з адміністративним позовом лише з вимогою щодо необхідності повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг. Повноваження на звернення до суду з позовними вимогами щодо зобов'язання суб'єкта господарювання вчиняти певні дії, у органу державного нагляду відсутні.
За таких обставин, позовні вимоги в частині зобов’язання дошкільного навчального закладу ясла садок загального розвитку «Івушка» вчинити певні дії, пов’язані з усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту та зупинити експлуатацію вищезазначеного об’єкту до моменту усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки які зазначені у акті перевірки зазначеного об’єкту щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту № 246 від 10.11.2017 рокузадоволенню не підлягають.
Крім того, відповідно до приписів частини 2 статті 162 КАСУ(в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Також, відповідно до приписів частини 1 статті 5 КАСУ, в редакції на час вирішення справи в суді, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії.
Відповідач - дошкільний навчальний заклад ясла садок загального розвитку «Івушка» не є суб'єктом владних повноважень, тому позовні вимоги, в частині визнання бездіяльності відповідача незаконною, задоволенню не підлягають.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню частково.
Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб’єкта владних повноважень, пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
У зв’язку з відсутністю доказів понесення позивачем судових витрат, визначених ч.2 ст. 139 КАС України, питання судових витрат не вирішується.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 90, 132, 139, 193, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Заступника керівника Артемівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі 8 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області до Дошкільного навчального закладу ясла-садок загального розвитку «Івушка», третіх осіб на стороні відповідача – Новолуганської сільської ради та відділу освіти Бахмутської районної державної адміністрації Донецької області про визнання бездіяльності незаконної, зобов’язання вчинити певні дії, застосування заходів реагування - задовольнити частково.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об’єкту, а саме дошкільного навчального закладу ясла садок загального розвитку «Івушка» розташованого за адресою: 84573, Донецька область, Бахмутський район, с.Новолуганське, вул.Щастя, 15 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки викладених у акті перевірки від 10 листопада 2017 року № 246.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржено до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Вступна та резолютивна частини рішення були ухвалені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 19 жовтня 2018 року.
Повний текст судового рішення складено протягом десяти днів.
Суддя Стойка В.В.