
Справа № 293/1037/15-ц
Провадження №2/278/684/17
РІШЕННЯ
ІМ’ЯМ УКРАЇНИ
10 жовтня 2018 року Житомирський районний суд Житомирської області в складі: головуючого судді - Зубчук І.В.
секретаря с/з - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 Вінченцо до Державної територіально-галузевого об’єднання «Південно-Західна залізниця», ОСОБА_3 сільської ради Житомирського району Житомирської області, третьої особи Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про усунення перешкод в користуванні власністю, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_2 звернувся з позовом в якому зазначає, що він є власником житлового будинку за адресою: с.Троковичі, станція Строковиці, 72 км., Черняхівського району, Житомирської області та земельної ділянки площею 0,2500 га., кадастровий номер 1825688200:15:000:0001, з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування жилого будинку, земельної ділянки площею 0,2112 га., кадастровий номер 1825688200:15:000:0002, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, земельної ділянки площею 0,0901 га., кадастровий номер 1825688200:15:000:0003, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, які розташовані за вказаною адресою.
Після обстеження земельної ділянки позивача встановлено, що на даних земельних ділянках розташовані чотири стовпи лінії електропередач, які належать відповідачу, який втручається в приватну власність позивача без будь-якого погодження, чим позбавляє його права, як власника, в повній мірі її використовувати.
Позивач просить усунути перешкоди в користуванні власністю шляхом перенесення чотирьох стовпів лінії електропередач за межі земельних ділянок.
В ході судового розгляду позивач уточнив позовні вимоги та просив стягнути з відповідача збитки за період з 20 серпня 2013 року по день винесення рішення із розрахунку 300 євро щомісячно, що еквівалентно 416232 гривні.
Позивач та його представник позов підтримали повністю та просили його задовольнити з підстав зазначених в позовній заяві.
Представник відповідача Державної територіально-галузевого об’єднання «Південно-Західна залізниця» в судовому засіданні позов не визнав, згідно письмових заперечень на позовну заяву зазначив, що позовні вимоги позивача є незаконними, безпідставними та необґрунтованими, оскільки залізниця не оспорює право власності позивача на вказані земельні ділянки та жодним чином не перешкоджає останньому в їх користуванні. Лінія електропередач ЛЕП 10 кВ збудована в 1974 році, тобто позивач придбав земельні ділянки з наявними на ній стовпами ЛЕП 10 кВ.
Представник відповідача ОСОБА_3 сільської ради Житомирського району в судове засідання позов не визнала та зазначала, що сільська рада не має правових підстав для виконання позовної вимоги про перенесення стовпів лінії електропередач, які знаходяться на балансі Державної територіально-галузевого об’єднання «Південно-Західна залізниця».
Представник третьої особи надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи у його відсутність.
Суд оцінивши зібрані по справі докази в сукупності, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що на спірних земельних ділянках розміщено чотири стовпи лінії електропередач, яка є складовою частиною цілісного комплексу електропередач ПЛ-10 кВ Л-2 ПЕ дільниці Житомир-Коростень 10 кВ та знаходиться на балансі відокремленого підрозділу Коростенської дистанції електропостачання ДТГО «Південно-Західна залізниця».
Дана ПЛ-10 кВ збудована Державою в 1974 року на земельній ділянці, що надавалась з земель запасу на потреби енергетичної галузі, капітально відремонтована в 1993 році і є власністю держави.
Згідно ст.76 Земельного кодексу України землями енергетичної системи визнаються землі, надані під електрогенеруючі об'єкти (атомні, теплові, гідроелектростанції, електростанції з використанням енергії вітру і сонця та інших джерел), під об'єкти транспортування електроенергії до користувача. Землі енергетичної системи можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Уздовж повітряних і підземних кабельних ліній електропередачі встановлюються охоронні зони.
Стаття 112 Земельного кодексу України визначено, що охоронні зони створюються: уздовж ліній зв'язку електропередачі для забезпечення нормальних умов їх експлуатації, запобігання ушкодження, а також зменшення їх негативного впливу на людей та довкілля, суміжні землі та інші природні об'єкти. Правовий режим земель охоронних зон визначається законодавством України.
Частиною 6 статті 19 Закону України „Про електроенергетику" передбачено, що в охоронних зонах електричних мереж, а також інших особливо важливих об'єктів електроенергетики діють обмеження, передбачені законодавством України щодо використання земель.
Відповідно до п.п.1, 2, 4 Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою КМУ від 04 березня 1997 року №209, електричними мережами, які підлягають охороні, згідно з правилами, вважаються трансформаторні підстанції, розподільчі пункти і пристрої, струмопроводи, повітряні лінії електропередачі, підземні і підводні кабельні лінії електропередачі та споруди, які до них належать; для створення нормальних умов експлуатації електричних мереж, забезпечення їх збереження та дотримання вимог техніки безпеки здійснюються такі заходи: відводяться земельні ділянки, встановлюються охоронні зони, визначаються мінімально допустимі відстані, прокладаються просіки у лісових, садових, паркових та інших багаторічних насадженнях; у межах охоронних зон землі у їх власників та користувачів не вилучаються, а використовуються з обмеженнями, передбаченими цими Правилами. Підприємства, установи, організації та громадяни, яким надано у власність, постійне або тимчасове користування земельні ділянки, де знаходяться об'єкти електричних мереж, зобов'язані вживати належних заходів до збереження зазначених об'єктів.
Тобто діючим законодавством передбачено встановлення уздовж електролінії, яка проходить через земельну ділянку позивача, охоронної зони, в межах якої власник зобов'язаний використовувати її з обмеженнями, передбаченими законодавством, і, зокрема, Правилами охорони електричних мереж, а тому вимоги ОСОБА_2, щодо зобов'язання відповідача перенести опори лінії електропередач з його території земельних ділянок є безпідставними.
Щодо позовних вимог позивача ОСОБА_2 Вінченцо про усунення перешкод в користуванні власністю, а саме земельними ділянками в судом встановлено наступне.
Згідно договору купівлі-продажу від 12 липня 2006 року ОСОБА_2 Вінченцо на праві приватної власності належить житловий будинок №1, що розташований в с.Троковичі, станція Строковиці, 72 км., Черняхівського району Житомирської області та земельна ділянка площею 0,2500 га., земельну ділянку площею 0,3013 га., які розташовані по вище вказаній адресі (а.с.5).
Згідно витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності ОСОБА_2 Вінченцо є власником земельної ділянки площею 0,2500 га., кадастровий номер 1825688200:15:000:0001, з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування жилого будинку, земельної ділянки площею 0,2112 га., кадастровий номер 1825688200:15:000:0002, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, земельної ділянки площею 0,0901 га., кадастровий номер 1825688200:15:000:0003, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, які розташовані в с.Троковичі, станція Строковиці, 72 км., Черняхівського району Житомирської області (а.с.14-16).
Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні ( ст.ст.319, 321 ЦК України).
Згідно з ст.391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
Порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.
Суд критично ставиться до твердження позивача про відсутність меж земельної ділянки, яку він придбав. Про те з договору купівлі-продажу від 12 липня 2006 року вбачається, що вона належала ОСОБА_4 на праві приватної власності на підставі Державних актів на право приватної власності на земельну ділянку серії ЯГ №761268, серія ЯГ №761269, виданих виконкомом Троковицької сільської ради Черняхівського району Житомирської області 04 липня 2006 року, зареєстрованих в Книзі записів державних актів на право власності на землю та на право користування землею.
Згідно ст.125 Земельного кодексу України (який діяв на час виникнення права власності Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Стаття 50 Закону України «Про землеустрій» від 22 травня 2003 року №858-IV передбачає, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: … матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки).
Стаття 55 даного Закону визначає встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що проводиться відповідно до топографо-геодезичних і картографічних матеріалів. Встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Крім того, вказана лінія електричної мережі була побудована задовго до набуття у власність позивачем будинку та земельних ділянок і про її наявність позивачу було достеменно відомо.
У правовстановлюючих документах на земельні ділянки, в плані зовнішніх меж земельної ділянки не нанесена дана лінія електропередачі, яка повинна обов'язково бути позначена та погоджена з енергопостачальною організацією.
Керуючись ст.ст.16, 328, 376, 392 ЦК України, ст.ст.90, 91, 96, 152 Земельного кодексу України, ст.ст.4, 12, 82, 247, 258-259, 263-265, 280 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позову ОСОБА_2 Вінченцо відмовити.
Рішення може бути оскаржене, шляхом подання апеляційної скарги до Житомирського апеляційного суду через Житомирський районний суд Житомирської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя: І. В. Зубчук