
Справа № 161/15641/18
Провадження № 1-кс/161/8233/18
У Х В А Л А
про тимчасовий доступ до речей і документів
м. Луцьк 22 жовтня 2018 року
Слідчий суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Гринь О.М., з участю секретаря судових засідань ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку клопотання слідчого СВ Луцького відділу поліції ГУ Національної поліції у Волинській області лейтенанта поліції ОСОБА_2, погоджене прокурором Луцької місцевої прокуратури ОСОБА_3, про надання тимчасового доступу до речей і документів,-
В С Т А Н О В И В:
З внесеного клопотання та матеріалів, доданих до нього, встановлено, що СВ Луцького відділу поліції ГУ Національної поліції у Волинській області досудове розслідування по кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12016030010004313 від 18 вересня 2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що між Європейським Союзом, що представлений Європейською комісією (надалі – Контрактуючий орган) та Волинською обласною державною адміністрацією (надалі - Координатор), Волинським обласним управлінням водних ресурсів, Поліською дослідною станцією Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії ім. О.М. Соколовського» (код ЄДРПОУ 5539695, м. Луцьк, вул. Шевченка, 35), Волинською філією державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» (код ЄДРПОУ 38517161, м. Луцьк, вул. Глушець, 49) (надалі – Партнер 1, 2, 3), укладено Грантовий Контракт 2014/345-900 (надалі – Грантовий контракт) на реалізацію проекту під назвою «Відновлення меліоративної мережі для сприяння економічного зростання сільських територій Волинської області» (далі – Проект).
Згідно розпорядження Голови Волинської ОДА від 23.06.2014 року № 223 «Про координацію реалізації проекту Відновлення меліоративної мережі для сприяння економічному зростанню сільських територій Волинської області» відповідальною за координацію дій з реалізації Проекту призначено заступника начальника Управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Волинської ОДА (надалі - Управління) ОСОБА_4, яку уповноважено на укладання трудових угод з керівником Проекту, іншим адміністративним і технічним персоналом відповідно до чинного законодавства. При цьому, Управлінням, в особі ОСОБА_4 у період з листопада 2014 року по січень 2016 року було укладено ряд цивільно-правових договорів з директором Волинської філії державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» (Партнер 3) ОСОБА_5 (ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованого за адресою: м. Луцьк, пр-т. Відродження, 14а/28, ІПН НОМЕР_1) як з фізичною особою-підприємцем, згідно яких ОСОБА_5 надавав послуги в якості експерта-ґрунтознавця по Проекту. Крім цього, послуги, які нібито надавалися ФОП ОСОБА_5, виконувалися Волинською філією державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» (Партнер 3) згідно Грантового контракту. Також Управлінням, в особі ОСОБА_4 у період з листопада 2014 року по січень 2016 року було укладено ряд цивільно-правових договорів з директором Поліської дослідної станції Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені ОСОБА_6» (Партнер 2) ОСОБА_7 (ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, ІПН НОМЕР_2) як з фізичною особою-підприємцем, згідно яких ОСОБА_7 надавав послуги в якості експерта-агрохіміка по Проекту. Разом з тим, послуги, які нібито надавалися ФОП ОСОБА_7, виконувалися Поліською дослідною станцією Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені ОСОБА_6» згідно Грантового контракту.
Під час проведення досудового розслідування на підставі ухвали слідчого судді Луцького міськрайонного суду у Волинській області було призначено та проведено позапланову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності в особі ліквідаційної комісії Управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Волинської обласної державної адміністрації за результатами якої було виявлено фінансові порушення, вчинені внаслідок протиправних дій заступником начальника Управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Волинської обласної державної адміністрації ОСОБА_4, які полягали у відчуженні матеріальних цінностей, шляхом їх безоплатної передачі Транскордонному об’єднанню «Єврорегіон «Буг», що призвели до незаконних видатків на суму 341684 гривень. Крім цього під час проведення планової ревізії головними державними фінансовими інспекторами відділу контролю в органах влади, оборони, правоохоронних органах та за місцевими бюджетами Управління Західного офісу Державної аудиторської служби України у Волинській області ОСОБА_8 та ОСОБА_9 «Планова ревізія фінансово-господарської діяльності Управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Волинської обласної державної адміністрації за період з 01.02.2016 по 31.12.2016» за №08-23/01 від 06 лютого 2018 року встановлена матеріальна шкода (збитки) завдані внаслідок протиправних дій заступника начальника Управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Волинської обласної державної адміністрації ОСОБА_4 та інженера з технічного нагляду ОСОБА_10, які полягали у наступних діях, а саме: безпідставному включенні до актів виконаних робіт за 2016 рік 28,3 маш/год та 16,2 маш/год роботи екскаваторів одноковшевих, дизельних на гусеничному ходу на загальну суму 4815,32 гривень та 2606 гривень відповідно; включення до актів ф. КБ-2в за серпень 2016 року включено більшу кількість дизельного палива, тоді як за даними бухгалтерського обліку фактично списані на зазначені об’єкти менше на суму 2556 гривень; при виконанні ремонтних робіт ТзОВ «ПМК-77» з відновлення меліоративної мережі на території Заболотівської селищної ради не виконано роботи з розрівнювання кавальєрів на каналах К-4, к-15, к-15-2, к-14-2-3, загальним об’ємом 1967 м. куб та відповідно завищено обсяги і вартість виконаних робіт на загальну суму 7501 гривень 20 копійок, внаслідок чого було завдано матеріальних збитків на суму 17479 гривень 42 копійки.
Враховуючи вищевикладене, з метою повного та неупередженого дослідження всіх обставин вчинення даного кримінального правопорушення та для встановлення особи, яка вчинила дане кримінальне правопорушення, а саме для встановлення факту, що ким було поставлено підпис у акті виконаних ремонтних робіт виникла необхідність у призначенні та проведенні судової – почеркознавчої експертизи, для забезпечення виконання якої необхідно отримати вільні зразки підпису фізичної особи – підприємця ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_4, жительки міста Луцька, проспект Перемоги, 10/33.
З метою всебічного, повного і неупередженого дослідження всіх обставин кримінального правопорушення, встановлення особи правопорушника та забезпечення призначення та проведення судово-почеркознавчої експертизи виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до оригіналів документів статуту чи іншого установчого документу фізичної особи – підприємця ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_4, жительки міста Луцька, проспект Перемоги, 10/33, ІПН 39497665, яка перебуває у департаменті «Центр надання адміністративних послуг у місті Луцьку», що за адресою: місто Луцьк, вулиця Лесі Українки, 35.
У відповідності до вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», а також п.2.3.4 Положення про департамент «Центр надання адміністративних послуг у місті Луцьку» Луцької міської ради, затвердженого рішенням Луцької міської ради під №2/11 «Про затвердження Положення про департамент «Центр надання адміністративних послуг у місті Луцьку» в новій редакції» від 24.12.2015, до основних завдань департаменту ЦНАП є здійснення державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб – підприємців.
Крім того, стаття 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» передбачає, що для державної реєстрації створення юридичної особи (у тому числі в результаті виділу, злиття, перетворення, поділу), крім створення державного органу, органу місцевого самоврядування, подається установчий документ юридичної особи - у разі створення юридичної особи на підставі власного установчого документа.
Клопотання слід розглядати без представника департаменту «Центр надання адміністративних послуг у місті Луцьку», так як у даній організації працює велика кількість працівників, а тому існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, зазначених у клопотанні, особою, у володінні якої вони знаходяться.
У судове засідання слідчий прокурор не з’явились, подали спільну заяву про розгляд справи за їх відсутності, в якій клопотання підтримють та просять задовольнити.
На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України, клопотання розглядається слідчим суддею без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
Згідно з ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснюється.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Згідно положень ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Крім того, як вбачається з ч.7 ст.163 КПК України слідчий суддя в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Статтею 163 ч.5 КПК України передбачено, що слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до ст. 132 КПК України, застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді тимчасового доступу до документів, не допускається, якщо сторона кримінального провадження не доведе, що потреби судового розгляду виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи, про який ідеться в клопотанні.
Відповідно до Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України № 53/5 від 08.10.1998 року (у редакції наказу Міністерства юстиції України № 1950/5 від 26.12.2012 року) для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів, тому клопотання в частині вилучення оригіналів документів підлягає задоволенню.
Беручи до уваги вищенаведене та враховуючи, що у клопотанні та доданих до нього матеріалів кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що документи, що знаходяться у володінні у департаменті «Центр надання адміністративних послуг у місті Луцьку» (юридична адреса: місто Луцьк, вулиця Лесі Українки, 35), мають суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та довести на даному етапі досудового розслідування вказані обставини іншими способами неможливо, слідчий суддя приходить до переконання, що клопотання підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 93, 132, 159-164, 309 КПК України, слідчий суддя, -
У Х В А Л И В:
Клопотання задовольнити.
Надати стороні кримінального провадження надати слідчому СВ Луцького ВП ГУ Національної поліції у Волинській області лейтенанту поліції ОСОБА_2 або за його дорученням старшому оперуповноваженому в ОВС Управління СБ України у Волинській області підполковнику ОСОБА_11 тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні департаменту «Центр надання адміністративних послуг у місті Луцьку». за адресою: місто Луцьк, вулиця Лесі Українки, 35, а саме до: оригіналів документів статуту чи іншого установчого документу фізичної особи-підприємця ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_4, жительки міста Луцька, проспект Перемоги, 10/33, ІПН 39497665, з можливістю ознайомлення та вилучення оригіналів цих документів.
Строк дії ухвали – один місяць з дня її постановлення.
У разі невиконання даної ухвали слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області ОСОБА_12