УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
22.10.2018
м. Івано-Франківськ
Справа № 909/919/18
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Малєєвої О. В.,
розглянувши матеріали справи
за позовом: Заступника військового прокурора Івано-Франківського гарнізону, вул. Чорновола, 9, м. Івано-Франківськ, 76018, в інтересах держави, уповноваженим органом якої здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах є Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області, вул. Сахарова, 23а, м. Івано-Франківськ, 76014, ідентифікаційний код 37952307,
до відповідача: Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", вул. Ребета, 6, м. Івано-Франківськ, 76014, ідентифікаційний код 08033772,
про стягнення шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, в розмірі 485 739,99 грн,
установив таке.
Заступник військового прокурора Івано-Франківського гарнізону звернувся з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області до Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" про стягнення шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, в розмірі 485 739,99 грн.
Дослідивши подану позовну заяву, суд встановив таке.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
При поданні позовної заяви прокурор заявив клопотання про відстрочку сплати судового збору. Обґрунтовуючи дане клопотання, посилається на те, що фінансування органів прокуратури здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. У зв'язку з відсутністю відповідного фінансування і, як наслідок, несплати прокурором судового збору не може бути обмежено конституційне право і обов'язок прокурора на виконання представницьких функцій, метою яких є захист інтересів держави.
При розгляді даного клопотання суд враховує, що ч. 2 ст. 123 ГПК України передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюється законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Враховуючи, що прокурор згідно з положеннями ст. 8 Закону України "Про судовий збір" не підпадає під категорію осіб, яким суд, враховуючи майновий стан, може своєю ухвалою за їх клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору, а позов не спрямований на захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю, підстави задоволення клопотання про відстрочення сплати судового збору, яке викладене в прохальній частині позовної заяви, відсутні.
При цьому суд зазначає, що "право на суд" не є абсолютним, воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, включно з фінансовими. Так, інтереси справедливого здійснення правосуддя можуть виправдовуватися накладенням фінансових обмежень на доступ особи до суду. Вимога сплати зборів цивільними судами у зв'язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права на доступ до суду, яке є саме по собі таким, що суперечить п. 1 ст. 6 Конвенції (рішення Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 у справі "Креуз проти Польщі").
Отже, слід виходити з того, що прокурор до позовної заяви не додав доказів сплати судового збору.
Відповідно до ч. 1 ст. 174 ГПК України суддя встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст. 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку про необхідність залишити подану позовну заяву без руху.
Усуваючи недоліки позовної заяви, прокурору належить врахувати, що при сплаті судового збору за подання позову до Господарського суду Івано-Франківської області необхідно вказати такі реквізити:
отримувач коштів - УК у м.Iв.-Франк./м.Iв.-Фран./22030101;
код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37952250;
банк отримувача - Казначейство України (ЕАП);
код банку отримувача (МФО) - 899998;
рахунок отримувача - 34317206083003;
код класифікації доходів бюджету - 22030101.
Щодо розміру судового збору. Згідно зі ст. 4 ЗУ “Про судовий збір” ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру визначена у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (з 01.01.2018 становить 1 762 грн відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік") і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (616 700 грн). Враховуючи ціну позову, за вказану позовну заяву слід сплатити судовий збір у розмірі 7 286,10 грн.
Керуючись ст. 162-164, 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Відмовити в задоволенні клопотання прокурора про відстрочку сплати судового збору.
2. Позовну заяву залишити без руху.
3. Встановити прокурору строк для усунення недоліків позовної заяви - п'ять днів з дня вручення ухвали суду.
Прокурору належить надати суду докази, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
3. Роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у встановлений судом строк, заява вважається неподаною і повертається особі, що з нею звернулась.
Учасники справи можуть отримувати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://court.gov.ua/fair/sud5010/ та на веб-сторінці Єдиного державного реєстру судових рішень за веб-адресою http://reyestr.court.gov.ua/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Ухвалу підписано 22.10.2018.
Суддя О. В. Малєєва