
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.10.2018м. ДніпроСправа № 904/3816/18за позовом Публічного акціонерного товариства "Дніпрогаз", м. Дніпро
до Комунального підприємства "Жилсервіс-5" Дніпровської міської ради, м. Дніпро
про стягнення заборгованості у розмірі 15 738, 79 грн.
Суддя Суховаров А.В.
Представники:
від позивача - ОСОБА_1, довіреність №007.1Др-21-0318 від 01.03.2018
від відповідача - не з'явився.
Суть спору:
Публічне акціонерне товариство "Дніпрогаз" (далі - позивач) звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Комунального підприємства "Жилсервіс-5" Дніпровської міської ради (далі - відповідач) про стягнення заборгованості за необліковані об'єми природного газу у розмірі 15 738, 79 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що відповідачем було допущено втручання до газорозподільної мережі, самовільне перенесення в інше місце частини газорозподільної системи (несанкціонованого газопроводу) з комерційним вузлом обліку природного газу та подальше самовільне відновлення газопостачання, без внесення відповідних змін до проектної документації, що зафіксовано актом про порушення №1Н від 23.05.2016, за результатом розгляду якого комісією прийнято рішення щодо нарахування відповідачу вартості не облікованого об’єму природного газу у розмірі 15 738, 79 грн.
Ухвалою суду від 27.08.2018 позовну заяву Публічного акціонерного товариства "Дніпрогаз" прийнято до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами відповідно до положень статті 252 ГПК України.
14.09.2018 відповідачем надано відзив на позов, за змістом якого відповідач заперечує проти позову з огляду на безпідставні донарахування необлікованого об'єму природного газу в період з 27.11.15 по 30.04.2016, оскільки показники лічильника свідчать, що наданий газ споживачу обліковувався відповідно до лічильника. Крім того, відповідач вказує, що відповідно до акта приймання-передачі основних засобів від 27.03.2014 системи газопостачання не передавались на баланс КП «Жилсервіс-5» ДМР. Також, відповідач вказує на порушення пункту 5.1.1 Договору в частині припинення газопостачання без відповідного акта. Разом з тим, відповідач зазначає, що з пояснень громадянки ОСОБА_2 вбачається, що самовільне втручання в систему газопостачання без повідомлення відповідача здійснювали співробітники ПАТ «Дніпрогаз», якими перенесено лічильник газу.
Ухвалою суду від 24.09.2018 справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.
28.09.2018 позивачем надано відповідь на відзив, за змістом якої позивач вважає необґрунтованими заперечення відповідача та просить суд повністю задовольнити позовні вимоги.
Відповідач не забезпечив явку уповноваженого представника в судове засідання 18.10.2018, про час та місце розгляду справи повідомлений належно.
В порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 18.10.2018 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, та оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -
встановив:
01.01.2016 між позивачем та відповідачем укладено Договір на розподіл природного газу №0942125JJN3АN016 (далі - Договір розподілу) шляхом підписання заяви-приєднання, укладеної на умовах Типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2498.
Згідно Додатку №4 до Договору розподілу позивач надавав відповідачу послуги з розподілу природного газу за адресою: м. Дніпро, пр. О. Поля, 80б та здійснював технічне обслуговування газорозподільної системи та складових, які, відповідно до Акта обслуговування меж газопроводу та балансової належності від 05.09.2014, перебувають на балансі КП «Жилсервіс-5» ДМР.
Взаємовідносини Оператора газорозподільних систем (ПАТ «Дніпрогаз») із суб'єктами ринку природного газу, правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування розподільних систем визначає Кодекс газорозподільних систем, затверджений Постановою КРЕКП від 30.09.2015 № 2494 (далі - Кодекс ГРМ).
Відповідно до пункту 2 глави 1 розділу VI Кодексу ГРМ, доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання (постачання) природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до мереж якого підключений об'єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2498 (далі - Договір розподілу природного газу), в порядку, визначеному цим розділом.
Типовий договір розподілу природного газу (далі - Договір) є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи (п.1.1 Договору розподілу)
Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору (Відповідно до п. 1.3 Договору розподілу)
Споживач зобов'язується забезпечувати належну експлуатацію власних газових мереж відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та акта розмежування балансової належності й експлуатаційної відповідальності сторін; дотримуватися інших вимог цього Договору та Кодексу газорозподільних систем (п.п 6, 7, п. 7.4 Договору розподілу)
Споживач забезпечує належну експлуатацію власних газових мереж після межі балансової належності згідно з чинним законодавством, зокрема відповідно до вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 року за № 674/27119, або укладає відповідний договір з будь-якою організацією, яка має право на виконання таких робіт, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем (п.3.2 Договору розподілу)
01.11.2012 між позивачем (виконавцем) та відповідачем (замовником) укладено договір №15383/07/133859 (далі – Договір №15383/07/133859), за умовами якого замовник доручає, а виконавець приймає на себе зобов’язання з виконання робіт щодо планового технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання комунально-побутових об’єктів, які належать замовнику та знаходяться за адресою визначено Додатком 1, 2.
20.05.2014 між позивачем та відповідачем укладено додаткову угоду №11 до Договору №15383/07/133859 щодо технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання за адресою: пр. Кірова, 80 б, які визначено за додатком № 2.
За умовами п.4.2.4 Договору №15383/07133859 замовник зобов'язується забезпечувати збереження, своєчасну заміну газопроводів та газових приладів згідно технічних умов та проектної документації, не допускати самовільної заміни, переносу, демонтажу, додаткового встановлення газових приладів.
Згідно п. 5.1.2 Договору №15383/07/133859 у разі невиконання замовником вимог ПБСГ та умов цього Договору виконавець має право вживати заходи про притягнення замовника до відповідальності в порядку, передбаченому чинним законодавством України.
Відповідно до пункту 5.1.4 Договору №15383/07/133859 виконавець має право здійснювати контроль за виконанням замовником Правил безпеки систем газопостачання.
Актом про порушення №1Н від 23.05.2016 (а.с.29) працівниками ПАТ «Дніпрогаз» зафіксовано самовільне перенесення відповідачем побутового газового лічильника з 2-го на 3-й поверх, без переоформлення технічної документації та зупинення лічильного механізму на побутовому газовому лічильнику.
27.05.2016 припинено розподіл природного газу на газовий стояк, на якому незаконно перенесено побутовий газовий лічильник ОКТАГАЗ АF-1 G6 №001386 з 2-го на 3-й поверх (а.с.30)
22.06.2016 за результатом розгляду акта про порушення №1 Н від 23.05.2016 комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ станом на 30.04.2016 року розраховано необлікований об'єм природного газу, що склав 2066,68 м3, за період з 27.11.2015 по 30.04.2016 становить 15 738, 79 грн., про що комісією складено відповідний акт-розрахунок в порядку приписів пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ.
Стягнення заборгованості за необліковані об'єми природного газу у розмірі 15 738, 79 грн. стало підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.
Станом на час розгляду спору відповідач не надав господарському суду доказів добровільної сплати спірної суми вартості необліковного природного газу.
Положеннями ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до приписів ст.ст. 525, 526, ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, цивільні та господарські зобов’язання мають бути виконані належним чином і у встановлений договором строк, а одностороння відмова від виконання зобов’язань не допускається, крім випадків, передбачених законом.
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов’язання є його не виконання або виконання з порушенням умов, які визначені змістом зобов’язання, а ст. 629 ЦК України передбачає, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно ч.1 ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до вимог п.5.5 розділу V Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285 (далі - ПБСГ), заміна газового обладнання виконується за заявою власника (орендаря (наймача)) до газорозподільного підприємства суб'єктом господарювання, який має дозвіл на виконання зазначених робіт, виданий центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Заміна обладнання оформлюється ескізом у разі заміни газового обладнання без зміни функціонального призначення, потужності та системи димовідведення. В інших випадках - з оформленням виконавчо-технічної документації.
Відключення газу перед заміною газового обладнання здійснюється газорозподільним підприємством за заявою власника (балансоутримувача та/або орендаря (наймача). Пуск газу після заміни газового обладнання проводиться газорозподільним підприємством за зверненням власника (балансоутримувача та/або орендаря (наймача)) після проведення інструктажу із безпечної його експлуатації.
Відповідно до пункту 5 глави 1 розділу V Кодексу ГРМ у випадку перенесення вузла обліку та/або зміни його типорозміру (номінальної потужності) або зміни місця розташування газових приладів (пристроїв) в установленому законодавством порядку вносяться відповідні зміни до проектної документації, а у разі її відсутності розробляється нова проектна документація.
Положеннями пункту 7.17 ПБСГ визначено, що всі об'єкти системи газопостачання і газове обладнання перед їх підключенням до діючих газопроводів, а також, після ремонту підлягають зовнішньому огляду та контрольному опресовуванню повітрям. Пуск газу в газопровід без його зовнішнього огляду та контрольного опресовування забороняється.
Положеннями пункту 4.8 ПБСГ визначено, що підключення житлових, громадських будинків, підприємств комунального та побутового обслуговування населення до системи газопостачання здійснює газорозподільне підприємство, що має відповідний дозвіл центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Згідно п. 5.4 ПБСГ технічне обслуговування внутрішніх газопроводів і газового обладнання житлових і громадських будівель, комунально-побутових об'єктів невиробничого характеру здійснюється відповідно до вимог документації з експлуатації заводів-виробників газового обладнання на договірних засадах.
Відповідно до приписів пункту 5.7 ПБСГ підлягає відключенню від системи газопостачання обладнання житлових і громадських будинків із встановленням заглушки за умови, зокрема, самовільного підключення газових приладів і пристроїв споживача до системи газопостачання; невідповідності системи газопостачання житлового будинку проектній та виконавчо-технічній документації.
Згідно п.п 6 п. 1 глави 7 розділу VI Кодексу ГРМ, Оператор ГРМ у встановленому законом порядку має право припинити/обмежити газопостачання на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу у випадку несанкціонованого відбору природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ.
Приписами пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ передбачено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належить, зокрема, наявність несанкціонованого газопроводу.
Згідно пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток Х цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку газу або його перевірки) до дня виявленого порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку його усунення.
Згідно пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акту про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ (ПАТ «Дніпрогаз»).
За викладених обставин, втручання відповідача в систему газопостачання зафіксовано відповідним актом про порушення, у зв’язку з чим суд дійшов висновку щодо правомірності здійсненого позивачем розрахунку вартості об'єму необлікованого природного газу у розмірі 15 738, 79 грн.
Заперечення відповідача стосовно того, що система газопостачання не перебуває на балансі КП «Жилсервіс-5» відхиляються судом з огляду на акт обслуговування меж газопроводу та балансової належності від 15.09.2014, яким визначено перебування на балансі КП «Жилсервіс-5» системи газопостачання.
Посилання відповідача на положення пункту 5.1.1 Договору №5383/07/133859 відхиляються судом з огляду на те, що газопостачання було припинено з урахуванням п. 5.7 ПБСГ. Крім того, у відповідності до підпункту 6 пункту 1 глави 7 розділу VI Кодексу ГРМ, оператор ГРМ в установленому законом порядку має право припинити/обмежити газопостачання на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу у випадку несанкціонованого відбору природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ.
Разом з тим, відхиляються судом заперечення відповідача з посиланням на пояснення гр.ОСОБА_2Л, оскільки вказані пояснення не відповідають вимогам приписів статті 88 Господарського процесуального кодексу України щодо заяви свідка, а тому не є належними доказами в розумінні положень 76 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ст.ст. 74, 77 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до вимог частин 1 і 7 ст.193 Господарського кодексу України суб’єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов’язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів; одностороння відмова від виконання зобов’язань не допускається крім випадків, передбачених законом.
В силу положень ст. 16 Цивільного кодексу України та ст. 20 Господарського кодексу України, держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб’єктів господарювання та споживачів, зокрема, шляхом присудження до виконання обов’язку в натурі та застосування штрафних санкцій.
Викладене є підставою для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 185, 191, 233, 238, 240, 241, 251, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства "Жилсервіс-5" Дніпровської міської ради (49069, м.Дніпро, пр. Богдана Хмельницького, буд.14; ЄДРПОУ 38199687) на користь Публічного акціонерного товариства "Дніпрогаз" (49101, м. Дніпро, вул. О.Кониського, 5, код 20262860) суму 15 738, 79 грн. заборгованості за необліковані об'єми природного газу, 1 762, 00 грн. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання повного судового рішення і може бути оскарженим протягом цього строку до Центрального апеляційного господарського суду в порядку ст.ст. 256, 257 ГПК України з урахуванням пп. 17.5 п.17 ч.1 розділу ХІ ГПК України.
Повне рішення складено 22.10.2018
Суддя А.В. Суховаров