
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/4449/18Харківський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Яковенка М.М.
суддів: Лях О.П., Старосуда М.І.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Харківського обласного військового комісаріату на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2018 року (головуючий 1 інстанції: Панченко О.В.) по справі № 820/4449/18за позовом ОСОБА_1 до Харківського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач - ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Харківського обласного військового комісаріату, в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Харківського обласного військового комісаріату у невиконанні обов`язку підготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області подання про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років;
- зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат підготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області подання про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років;
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2018 року позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Харківського обласного військового комісаріату у невиконанні обов`язку підготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області подання про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.
Зобов'язано Харківський обласний військовий комісаріат підготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області подання про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Відповідач, посилаючись на незаконність та необґрунтованість судового рішення, прийнятого з порушенням норм матеріального та процесуального права, просив постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов в повному обсязі. Апелянт наголошує, що він не має повноважень, щодо самостійного проведення підрахунку вислуги років чи направлення документів на відповідний підрахунок та на те що на даний момент у відповідача відсутні необхідні дані для складання подання про призначення пенсії дані про вислугу років.
Враховуючи обраний спосіб судового захисту в межах спірних правовідносин, характер спору, положення п.20 ч.1 ст.4, ч.6 ст.12, 263 КАС України, колегія суддів приходить до висновку про незначну складність цієї справи та про розгляд справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження. Від сторони позивача до суду надійшов письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення з наступних підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанції, що наказом першого заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України (по особовому складу) від 24.07.2017 року № 112 ОСОБА_1, офіцера режимної служби Харківського зонального відділу Військової служби правопорядку Східного територіального управління Військової служби правопорядку звільнено з військової служби у запас за пунктом "а" (у зв'язку із закінченням строку контракту) (а.с. 30).
Наказом начальника Харківського зонального відділу Військової служби правопорядку (по стройовій частині) від 18.08.2017 року №187 ОСОБА_1 з 18 серпня 2017 року був виключений із списків особового складу зонального відділу та всіх видів забезпечення (а.с. 17).
Відповідно до наказу від 18.08.2017 № 187 вислуга років у Збройних Силах становить: календарна 22 року 21 день, пільгова 1 рік 4 дні, загальна 23 роки 25 днів.
21.03.2018 позивач звернувся до Харківського обласного військового комісаріату із заявою про призначення пенсії за вислугу років (а.с. 19).
Листом від 29.03.2018 № ОБ-117639/813/ВСЗ відповідач повідомив ОСОБА_1 про відмову в задоволенні його заяви на підставі відсутності у позивача розрахунку вислуги років на пенсію, необхідної для призначення пенсії за вислугу років.
Здійснюючи апеляційний перегляд справи та надаючи оцінку судовому рішенню першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в чинній редакції (далі - Закон № 2262-XII) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Відповідно до п. а) ч. 1 ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д", "ж" статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше.
Статтею 12 Закону № 2262-XII встановлено, що пенсія за вислугу років призначається: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д", "ж" статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше;
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.
У п. а) ч. 1 ст. 17 Закону № 2262-XII зазначено, що особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються: військова служба.
Відповідно ст.ст. 17-1, 17-2 Закону № 2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом. Перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органахі підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах, визначається Кабінетом Міністрів України.
В пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (далі - Порядок № 393) визначено перелік видів служби та інших занять, що зараховуються до вислуги років для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським.
Пунктом 3 Порядку № 393 визначено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: а) один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції (абз. 6 пп. "а" п. 3 Порядку № 393);
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі по тексту - Порядок).
Зокрема, пунктом першим цього порядку встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб.
У відповідності до вказаного Порядку, на уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.
Таким чином, уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб наділені лише повноваженнями на підготовку та подання за зверненням особи необхідних документів до відповідних пенсійних органів, що призначають пенсії.
В свою чергу, як правильно зазначено судом першої інстанції рішення щодо призначення або відмови в призначенні певного виду пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" приймають органи Пенсійного фонду України (стаття 49 Закону).
Колегія суддів зазначає, що виключно органи Пенсійного фонду України уповноважені приймати рішення про призначення або відмову у призначенні пенсії тим категоріям осіб, на яких розповсюджується дія Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тому дії Харківського обласного військового комісаріату з відмови ОСОБА_1 в підготовці та поданні до пенсійного органу документів для призначення пенсії за вислугу років є протиправними.
Враховуючи наведені вище положення чинного законодавства України, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльність Харківського обласного військового комісаріату у невиконанні обов`язку підготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області подання про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років та зобов'язання Харківський обласний військовий комісаріат підготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області подання про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, такими, що підлягають задоволенню.
Доводи того, що відповідач не зобов'язаний проводити обчислення вислуги років не заслуговує до уваги. В матеріалах справи наявний витяг з Наказу начальника Харківського зонального відділу Військової служби правопорядку від 18.08.2017 року №187 (а.с.17) відповідно до якого позивачу визначена вислуга років у Збройних Силах: календарна 22 р. 21 день, пільгова 1 р. 4 дн., загальна 23 р. 25 дн. Тобто, така вислуга визначена. Правомірність її обчислення та визначення не є спірною саме в межах цієї справи, то відповідач зобов'язаний був виконати свій обов'язок щодо спрямування документів до відповідного пенсійного фонду для вирішення питання цим органом про призначення або відмову у призначенні пенсії позивачу.
Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.
Жодні доводи апелянта не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції рішення.
Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Керуючись ст. ст. ч.6 ст.12, 23, 31, 33, 90, 257, 263, 292, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Харківського обласного військового комісаріату - залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2018 року по справі № 820/4449/18 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню, а у випадках, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України, постанова може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя (підпис)М.М. Яковенко Судді(підпис) (підпис) О.П. Лях М.І. Старосуд