Рішення № 77247000, 04.10.2018, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
04.10.2018
Номер справи
910/8890/18
Номер документу
77247000
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

04.10.2018Справа № 910/8890/18

За позовомТовариства з додатковою відповідальністю "Страхове товариство "Домінанта"доМоторного (транспортного) страхового бюро Українипроскасування рішеньСуддя Бойко Р.В.

секретар судового засідання Баринова О.І.

Представники сторін:

від позивача:Москалюк Т.В.від відповідача:Роменський Р.Ю.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з додатковою відповідальністю "Страхове товариство "Домінанта" (надалі - "Товариство") звернулось до господарського суду міста Києва із позовною заявою до Моторного (транспортного) страхового бюро України (надалі - "МТСБУ"), в якому просить суд визнати протиправними та скасувати рішення Президії Моторного (транспортного) страхового бюро України, викладені у підпунктах 2.1.2, 2.1.3 пункту 2 Протоколу №420/2018 від 10.05.2018, винесені відносно Товариства з додатковою відповідальністю "Страхове товариство "Домінанта".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувані рішення МТСБУ є передчасними, упередженими, винесеними в порушення раніше прийнятих рішень (протокол №415/2018 від 01.02.2018), без дотримання процедури та належної перевірки, внаслідок чого у Товариства не закритий звітний період з боку МТСБУ, Товариство не має підтверджених показників діяльності, загальної оцінки діяльності, квоти, можливості отримання бланків, що є підставою для визнання цих пунктів упередженими та протиправними по відношенню до позивача та такими, що грубо порушують права Товариства.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 24.07.2018 за вказаним позовом відкрито провадження у справі №910/8890/18, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначено проведення підготовчого засідання на 21.08.2018.

09.08.2018 через відділ діловодства суду представником відповідача було подано відзив, у відповідності до якого в задоволенні позову просив відмовити, вказував, зокрема, на те, що: 1) твердження позивача про прийняття оскаржуваних рішень виключно на підставі припущень не відповідає дійсності, оскільки прийняття таких рішень відбувалося на підставі: не спростованих позивачем фактів недостовірності даних центральної бази даних МТСБУ, які виявлені за результатами звірки інформації наданих Товариством копій платіжних доручень в ході розгляду скарг, отриманих МЬСБУ, та даних, внесених страховиком до центральної бази даних МТСБУ щодо відповідних страхових вимог; в умовах невиконання позивачем прохання Дирекції МТСБУ надати документи для вибіркової перевірки інформації щодо здійснених страхових виплат, на пов'язаних із скаргами, отриманими МТСБУ; 2) невірність посилання позивача на те, що Президія МТСБУ позбавлена прав приймати оскаржуване рішення, оформлене п.п. 2.1.3, оскільки: Президія МТСБУ здійснює загальне керівництво діяльністю МТСБУ відповідно до Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", інших нормативно-правових актів, Статуту МТСБУ, рішень загальних зборів членів МТСБУ та Координаційної ради МТСБУ, а положенням п.п. "а" п. 47.4 ст. 47 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" та п.п. "а" п.п. 8.3.2 п. 8.3 Статуту МТСБУ до компетенції Президії МТСБУ відноситься вирішення будь-яких питань діяльності Бюро, крім тих, вирішення яких належить до компетенції інших органів управління чи контролю МТСБУ, в той час, як Дирекція Бюро вирішує усі питання поточної діяльності Бюро, а також питання, вирішення яких делеговано Президією Бюро, за виключенням підпунктів "б" - "р" підпункту 8.3.2 пункту 8.3 статті 8 Статуту та питань, що належать до компетенції Загальних зборів членів Бюро, Загальних зборів повних членів Бюро, тому, делегування Президією повноважень іншому органу не має наслідком обмеження компетенції Президії МТСБУ.

В судовому засіданні 21.08.2018 суд, без виходу до нарадчої кімнати, задовольнив клопотання позивача про відкладення підготовчого засідання та оголосив перерву до 18.09.2018.

18.09.2018 в судовому засіданні суд, без виходу до нарадчої кімнати, ухвалив закінчити підготовче провадження та, за згодою сторін, призначити розгляд справи по суті в цьому ж засіданні.

В судовому засіданні 18.09.2018 суд, без виходу до нарадчої кімнати, ухвалив оголосити перерву в судовому засіданні на стадії після вступного слова учасників судового процесу до 04.10.2018.

04.10.2018 в судове засідання з'явилися представники учасників справи, надали пояснення по суті спору, за змістом яких вбачається, що позивач позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити повністю, а відповідач проти позовних вимог заперечує та просить відмовити у задоволенні позову.

В судовому засіданні 04.10.2018 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

У судових засіданнях здійснювалася фіксація судового процесу технічним засобами у відповідності до статті 222 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників учасників справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

28.12.2012 між МТСБУ (бюро) та Товариством (страховик) було укладено договір про співпрацю №156 між Моторним (транспортним) страховим бюро України та страховиком у сфері обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів за внутрішніми договорами (надалі - "Договір"), предметом якого є співробітництво сторін у сфері організації та провадження обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів за внутрішніми договорами страхування.

Відповідно до п. 2.1 Договору страховик зобов'язався, зокрема: сплатити вступний членський внесок у розмірі, визначеному рішенням органу управління МТСБУ; своєчасно та у повному обсязі сплачувати щомісячні членські внески до цільового фонду фінансування діяльності бюро; виконувати рішення та дотримуватись положень установчих та внутрішніх нормативних документів бюро, затверджених органами управління бюро, відповідно до їх компетенції, та забезпечувати діяльність своїх структурних підрозділів та уповноважених осіб щодо дотримання ними вимог про надання послуг з цього виду обов'язкового страхування, встановлених чинним законодавством, рішеннями відповідних органів державної влади, органів управління та контролю бюро; надавати повноважним представникам бюро документи, що стосуються обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів для вибіркового контролю; забезпечувати особам, уповноваженим Дирекцією бюро, можливість проведення перевірок виконання страховиком зобов'язань, у тому числі, своєчасно надавати їм на їх запит пояснення та копії документів; поповнювати базовий та вносити додаткові гарантійні внески у фонді захисту потерпілих у випадках та на умовах, встановлених Законом України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", положенням про цей фонд, іншими внутрішніми документами чи рішеннями органів управління бюро, прийнятими у межах їх повноважень; виконувати на умовах, встановлених Загальними зборами членів та/або Президією бюро, рішення бюро, що прийняте за результатом розгляду скарг з дотриманням таких умов; передавати до бюро інформацію щодо діяльності з згаданого виду страхування страховика, у тому числі про заяви на виплату страхового відшкодування та результати їх розгляду, шляхом завантаження відомостей до централізованої бази даних бюро або іншим чином, встановленим Дирекцією бюро; виконувати інші обов'язки, передбачені цим договором.

Згідно із п. 2.2 Договору бюро зобов'язується, зокрема: забезпечувати реалізацію страховиком його прав, що передбачені Статутом бюро; сприяти Страховику у виконанні ним обов'язків, передбачених п.п. 2.1.19 цього договору.

Положеннями п. 12.1 Договору встановлено, що цей договір вступає в силу з дати його підписання сторонами та скріплення їх печатками та діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за цим договором, а згідно п. 10.1 Договору цей договір припиняє свою дію: за взаємною згодою сторін; з інших підстав, передбачених законодавством.

Рішеннями Президії МТСБУ, оформленими п.п. 2.1.2, 2.1.3 п. 2.1 протоколу №420/2018 засідання Президії МТСБУ від 10.05.2018, ухвалено:

- з метою перевірки відповідності даних центральної бази даних МТСБУ інформації щодо фактично здійснених страхових виплат та ненадання страховиком для перевірки документів щодо страхових виплат, відображених цим страховиком в центральній базі даних МТСБУ як такі, що здійснені в першому кварталі 2018, визначивши термін закінчення такої перевірки протягом п'яти робочих днів з дати отримання всіх документів (100 врегульованих справ відповідно до листа МТСБУ від 27.04.2018 №9-09/13476), які страховик зобов'язався надати в строк до 31.05.2018, встановити Товариству коефіцієнт К=10, який буде переглянутий з урахуванням результатів проведеної перевірки (п.п. 2.1.2 п. 2.1);

- за результатами перевірки відповідності даних центральної бази даних МТСБУ документам, пред'явленим страховиком в МТСБУ щодо здійснених страхових виплат за скаргами потерпілих отриманих МТСБУ в першому кварталі 2018 року, відповідно до п.п. 3.2 - 3.4 Положення про порядок та умови формування централізованого страхового резервного фонду захисту потерпілих у дорожньо-транспортних пригодах за рахунок додаткових гарантійних внесків, які залежать від здійснених страхових виплат за договорами обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, керуючись рішенням Президії МТСБУ від 01.02.2018 (п.п. 2.3 п. 2 протоколу №415/2018), донарахувати Товариству додатковий гарантійний внесок до фонду захисту потерпілих, залежний від страхових виплат (ДВ1), за листопад 2017 року у розмірі 4 439 400,92 грн. та за грудень 2017 року у розмірі 3 529 321,95 грн., виходячи з найгіршої оцінки за показником якості врегулювання збитків, з врахуванням 50% від суми здійснених страхових виплат, відображених страховиком, а також повернутих страховику коштів ДВ1 (п.п. 2.1.3 п. 2.1).

Спір у справі стосується законності рішень Президії МТСБУ, оформлених п.п. 2.1.2, 2.1.3 п. 2.1 протоколу №420/2018 засідання Президії МТСБУ від 10.05.2018.

За змістом ст. 39 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" Моторне (транспортне) страхове бюро України є єдиним об'єднанням страховиків, які здійснюють обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів за шкоду, заподіяну третім особам. Участь страховиків у МТСБУ є умовою здійснення діяльності щодо обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. МТСБУ є непідприємницькою (неприбутковою) організацією і здійснює свою діяльність відповідно до цього Закону, законодавства України та свого Статуту. Основними завданнями МТСБУ є: здійснення виплат із централізованих страхових резервних фондів компенсацій та відшкодувань на умовах, передбачених цим Законом; управління централізованими страховими резервними фондами, що створюються при МТСБУ для забезпечення виконання покладених на нього функцій; забезпечення членства України в міжнародній системі автомобільного страхування "Зелена картка" та виконання загальновизнаних зобов'язань перед уповноваженими організаціями інших країн - членів цієї системи; збирання необхідної інформації про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності для узагальнення та внесення пропозицій щодо удосконалення механізму здійснення обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності; співробітництво з уповноваженими організаціями інших країн у галузі страхування цивільно-правової відповідальності, координація обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників та/або водіїв транспортних засобів - нерезидентів у разі в'їзду їх на територію України та власників та/або водіїв транспортних засобів - резидентів - у разі їх виїзду за межі України; співробітництво з органами Міністерства внутрішніх справ України та іншими органами державної влади з питань обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності; розробка зразків страхових полісів і договорів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, що затверджуються Уповноваженим органом; надання страховикам інформації щодо страхових випадків стосовно конкретних страхувальників.

У відповідності до п. 49.1 ст. 49 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності має право здійснювати страховик, який: має ліцензію на здійснення даного виду страхування; є членом МТСБУ.

Згідно із п. 51.1 ст. 51 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" страховик має право звернутися до МТСБУ із заявою про набуття членства за умови наявності в нього ліцензії на здійснення обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Вимоги до заяви встановлюються загальними зборами членів МТСБУ. Рішення за заявою страховика про надання йому статусу асоційованого члена МТСБУ приймається на найближчих загальних зборах членів МТСБУ, але не пізніше шести місяців з дня подання заяви. Страховик вважається таким, що прийнятий у члени МТСБУ та набув статусу асоційованого члена, після прийняття МТСБУ рішення про задоволення відповідної заяви страховика, укладення між МТСБУ та страховиком договору про співпрацю щодо внутрішніх договорів страхування, а також сплати цим страховиком вступного внеску до фонду фінансування діяльності МТСБУ, розмір якого встановлюється МТСБУ, та базового гарантійного внеску до фонду захисту потерпілих, розмір якого визначається положенням про цей фонд та не може бути меншим за суму, еквівалентну 500 тисячам євро.

Положеннями п. 51.11 ст. 51 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" встановлено, що норми Статуту МТСБУ та рішення органів управління МТСБУ, прийняті в межах їхніх повноважень, є обов'язковими для виконання усіма членами МТСБУ та можуть містити додаткові вимоги до страховиків. У разі порушення членом МТСБУ вимог законодавства, положень Статуту МТСБУ, рішень органів управління МТСБУ або договорів про співпрацю з МТСБУ до такого страховика можуть бути застосовані заходи впливу, визначені Статутом МТСБУ.

Відповідно до п. 7.2 Статуту МТСБУ, затвердженого рішенням Загальних зборів членів МТСБУ, оформленого протоколом від 12.04.2017 №51/2017, погодженого розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 27.07.2017 №3294, (надалі - "Статут МТСБУ") члени Бюро зобов'язані: виконувати рішення та дотримуватись положень установчих та внутрішніх нормативних документів Бюро, затверджених органами управління Бюро відповідно до їх компетенції; своєчасно сплачувати членські внески у порядку, строки та у розмірах, що визначаються Загальними зборами Бюро та/або Президією, у випадках, передбачених цим Статутом; своєчасно та у повному обсязі здійснювати відрахування, гарантійні та інші внески до централізованих страхових резервних фондів, оплату перестрахувальних платежів за договором перестрахування, укладеним Бюро за дорученням страховиків - членів Бюро, оплату інших обов'язкових платежів, встановлених за рішенням органів управління Бюро. У разі несвоєчасного внесення платежів до фонду страхових гарантій та фонду захисту потерпілих сплатити на користь Бюро до фонду фінансування діяльності Бюро пеню у розмірі подвійної облікової ставки, встановленої Національним банком України, що діє у період, за який нараховується пеня; виконувати в установленому порядку взяті на себе зобов'язання перед Бюро, страхувальниками та/або третіми особами за договорами обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності (для повних членів - у тому числі за договорами міжнародного страхування), вчасно здійснювати виплату страхового відшкодування; при проведенні обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності видавати страхувальникам виключно страхові поліси, виготовлені за погодженням з Бюро, які заповнюються відповідно до вимог, затверджених Президією Бюро; дотримуватись вимог Президії Бюро щодо порядку складання страхових актів (аварійних сертифікатів); брати участь у видатках Бюро, спрямованих на утримання міжнародних органів, членом яких є Бюро (для страховиків - повних членів Бюро); відшкодовувати кошти друку та дистрибуції (поширення) страхових документів, отриманих від Бюро; своєчасно надавати звітність до Бюро у порядку та за формою, встановленою Президією Бюро; здійснювати суворий облік страхових полісів, отриманих від Бюро, та подавати інформацію про їх використання у порядку, встановленому Президією Бюро; надавати представникам Бюро, за особливим дорученням Президії або Дирекції Бюро, відомості та первинні документи щодо укладення договорів цього виду страхування та інформацію щодо взаєморозрахунків з Бюро; надавати Бюро необхідні документи (в оригіналі) для наступної компенсації витрат, пов'язаних з даним страховим випадком, після виплати страхових відшкодувань за дорученням Бюро, у разі, коли платником згідно з чинним законодавством є Бюро; дотримуватись порядку укладення та виконання договорів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, порядку надання фінансових гарантій та забезпечення платоспроможності, відповідно до чинного законодавства та рішень органів управління Бюро; нести відповідальність за договорами обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, укладеними від його імені, в тому числі, при порушенні страховиком - членом Бюро порядку укладання договорів страхування; забезпечувати особам, уповноваженим Дирекцією Бюро, можливість проведення перевірок, що передбачені п. 8.4 Статуту.

З огляду на викладені положення вбачається, що з моменту набуття страховою компанією статусу члена МТСБУ не неї, з метою належного забезпечення провадження діяльності в сфері організації та провадження обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів за внутрішніми договорами страхування, покладаються обов'язки з належного виконання в т.ч. вимог законодавства, яке регулює відповідні діяльність, Статуту МТСБУ та рішень органів управління МТСБУ, прийнятих в межах їхніх повноважень.

Так, відповідно до п. 55.1 ст. 55 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" з метою організації обміну інформацією про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності та контролю за його здійсненням створюється єдина централізована база даних, яка містить відомості про чинні та припинені договори обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, страхові випадки, що мали місце, транспортні засоби та їх власників.

Згідно із п. 2.1 Положення про єдину централізовану базу даних щодо обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 09.07.2010 №566, страховики - члени МТСБУ в обов'язковому порядку здійснюють збір та постачання до бази даних МТСБУ такої інформації за формою, встановленою додатком до цього Положення: відомості про втрачені, зіпсовані та знищені бланки полісів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів; відомості про укладені та достроково припинені внутрішні договори обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів; відомості про страхові випадки за договорами обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, хід їх врегулювання та виплати страхового відшкодування; відомості про укладені та достроково припинені договори міжнародного обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів; відомості про вимоги до страховиків - повних членів МТСБУ, що надійшли за договорами міжнародного обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, хід їх врегулювання та розмір виплат страхового відшкодування за цими договорами.

Приписами п. 2.4 наведеного Положення визначено, що контроль якості відомостей, що надаються страховиками - членами МТСБУ до бази даних МТСБУ, виконується шляхом порівняння наданих страховиками даних щодо забезпечених транспортних засобів та про події, що мають ознаки страхових випадків, з відповідними даними державних органів у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху. Повнота даних перевіряється МТСБУ шляхом проведення звірки програмними засобами бази даних МТСБУ звітних даних страховика щодо здійснення страхової діяльності, що складаються та подаються відповідно до порядку та за формами, визначеними Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, з аналогічною інформацією, отриманою з бази даних МТСБУ, не рідше одного разу на квартал.

Із змісту наведених норм вбачається, що на страховика - члена МТСБУ покладено обов'язок із своєчасного та повного внесення відомостей до центральної бази даних МТСБУ в т.ч. щодо страхових випадків за договорами обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, ходу їх врегулювання та виплат страхового відшкодування, на підставі яких в послідуючому визначаються розміри відрахувань та внесків такого страховика до централізованих страхових резервних фондів МТСБУ.

При цьому, суд зазначає, що в силу приписів ст.ст. 14, 509 Цивільного кодексу України виконання даного обов'язку страховика - члена МТСБУ обумовлюється повнотою, достовірністю та своєчасністю внесення відповідних відомостей, адже в іншому випадку (внесення неповної або недостовірної інформації) зумовлюється невірна оцінка показників діяльності такого страховика та безпідставне зменшення розмірів його внесків та відрахувань до фондів МТСБУ.

В той же час, із наявних в матеріалах справи документів вбачається, що у зв'язку із отриманням протягом І кварталу 2018 року скарг страхувальників та осіб, потерпілих у дорожньо-транспортних пригодах, на рішення та дії (бездіяльність) Товариства у кількості 249 скарг, що складало близько 43% від загальної кількості скарг на усіх членів МТСБУ, було проведено перевірку відповідності інформації первинних документів (платіжних доручень), наданих Товариством до МТСБУ у зв'язку із розглядом таких скарг, та виявлено суттєву невідповідність такої інформації даним, внесеним Товариством до центральної бази даних МТСБУ за такими вимогами - Товариством були внесені до центральної бази даних МТСБУ відомості про проведення страхових виплат, які фактично не було здійснено, а саме: з 155 вимог, за якими страховиком були надані в МТСБУ документи про здійснені виплати, за 138 дані щодо дат здійснених виплат не відповідали інформації центральної бази даних МТСБУ та були суттєво більшими ніж зазначені в центральній базі даних МТСБУ; за більшістю вимог, які відображені в центральній базі даних МТСБУ як оплачені протягом 2017 року, виплати (в т.ч. не в повному обсязі) фактично були здійснені лише в 2018 році, після отримання від МТСБУ листів з інформацією про скарги страхувальників та потерпілих; виявлено 68 виплат, розміри яких є меншими ніж вказано в центральній базі даних МТСБУ.

Наведені обставини підтверджуються доданими до матеріалів справи копіями акту перевірки відповідності інформації в ЦБД МТСБУ стосовно виплат страхових відшкодувань від 04.05.2018, скарг, платіжних доручень та роздруківок витягів з центральної бази даних МТСБУ і не спростовано позивачем у встановленому чинним процесуальним законодавством порядку.

Отже, матеріалами справи належним чином підтверджується порушення Товариством взятих на себе зобов'язань як страховиком - членом МТСБУ щодо своєчасного, повного та достовірного внесення інформації до центральної бази даних МТСБУ відносно відомостей про страхові випадки за договорами обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, ходу їх врегулювання та виплат страхового відшкодування.

За наслідками встановлення таких обставин (недостовірності внесеної Товариством інформації до центральної бази даних МТСБУ), на підставі рішення Президії МТСБУ від 01.02.2018, оформленого п. 2.3 протоколу №415/2018 засідання Президії МТСБУ, і було прийнято оскаржуване рішення (оформлене п.п. 2.1.3 п. 2.1 протоколу №420/2018 засідання Президії МТСБУ від 10.05.2018) про донарахування Товариству додаткового гарантійного внеску до централізованого страхового резервного Фонду захисту потерпілих у дорожньо-транспортних пригодах, залежний від здійснених страхових виплат за договорами обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів у розмірі 4 439 400,92 грн. за листопад 2017 року та у розмірі 3 529 321,95 грн. за грудень 2017 року.

В той же час, ст. 44 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" встановлено, що органами управління та контролю МТСБУ є: загальні збори членів МТСБУ; Координаційна рада МТСБУ; президія; дирекція; інші визначені Статутом МТСБУ органи. Структура, функції, компетенція, порядок формування та роботи органів управління та контролю МТСБУ визначаються Статутом МТСБУ з урахуванням положень цього Закону.

У відповідності до п.п. 47.1, 47.4 ст. 47 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" Президія МТСБУ здійснює загальне керівництво діяльністю МТСБУ відповідно до цього Закону, інших нормативно-правових актів, Статуту МТСБУ, рішень загальних зборів членів МТСБУ та Координаційної ради МТСБУ. До компетенції президії належить: вирішення будь-яких питань діяльності МТСБУ, крім тих, які належать до компетенції загальних зборів членів МТСБУ і Координаційної ради та дирекції МТСБУ; затвердження кошторису витрат на утримання МТСБУ (в тому числі фонду заробітної плати), штатного розпису МТСБУ; призначення генерального директора та інших членів дирекції МТСБУ за погодженням з Координаційною радою МТСБУ; затвердження, за погодженням з Координаційною радою МТСБУ, положення про порядок і умови формування централізованих страхових резервних фондів, положення про порядок розміщення коштів централізованих страхових резервних фондів та положення про фонд попереджувальних заходів МТСБУ; погодження зразків страхових полісів та спеціального знака з Уповноваженим органом; погодження положення про централізовану базу даних щодо обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, яке затверджується Уповноваженим органом; скликання засідань загальних зборів членів МТСБУ.

Згідно із ст. 48 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" Дирекція МТСБУ здійснює оперативне керівництво діяльністю МТСБУ і очолюється генеральним директором. Генеральний директор призначається президією МТСБУ за погодженням з Координаційною радою МТСБУ. Генеральний директор пропонує кандидатури своїх заступників, які призначаються президією за погодженням з Координаційною радою МТСБУ. Генеральний директор може бути у будь-який час відкликаний із своєї посади або відсторонений від виконання своїх обов'язків Координаційною радою МТСБУ або президією МТСБУ за погодженням з Координаційною радою МТСБУ у разі невідповідності його дій вимогам законодавства, Статуту МТСБУ, рішенням загальних зборів членів МТСБУ, президії або Координаційної ради МТСБУ. Структура, функції, компетенція, порядок роботи дирекції МТСБУ визначаються Статутом МТСБУ.

Положеннями п. 8.3.2 п. 8.3 Статуту МТСБУ встановлено, що до компетенції Президії Бюро відносяться такі питання: а) вирішення будь-яких питань діяльності Бюро, крім тих, вирішення яких належать до компетенції Загальних зборів членів Бюро, Загальних зборів повних членів Бюро, Координаційної ради та Дирекції Бюро; б) затвердження кошторису витрат на утримання Бюро (в тому числі, фонду заробітної плати), штатного розпису Бюро, розміру та умов оплати праці членів органів управління Бюро; в) призначення та звільнення Генерального директора й інших членів Дирекції Бюро, у відповідності до законодавства України, за погодженням з Координаційною радою Бюро; г) затвердження, за погодженням з Координаційною радою Бюро, положення про порядок і умови формування централізованих страхових резервних фондів, положення про порядок розміщення коштів централізованих страхових резервних фондів та положення про фонд попереджувальних заходів Бюро; ґ) погодження зразків страхових полісів та спеціального знака з Уповноваженим органом з питань регулювання ринків фінансових послуг; д) погодження положення про централізовану базу даних щодо обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, яке затверджується Уповноваженим органом з питань регулювання ринків фінансових послуг; е) скликання засідань Загальних зборів членів Бюро; є) обрання і відкликання Президента Бюро; ж) подання для затвердження пропозицій (розрахунків) Бюро Уповноваженому органу з питань регулювання ринків фінансових послуг щодо базового тарифу та коригуючих коефіцієнтів за договорами обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності; з) затвердження внутрішніх нормативних документів Бюро, у тому числі, з питань встановлення порядку укладання та виконання внутрішніх договорів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності; и) затвердження порядку застосування (накладення) Дирекцією Бюро заходів впливу (попередження та грошові стягнення) на страховиків за порушення порядку укладення та виконання внутрішніх договорів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, порядку застосування страхових платежів, своєчасної сплати страхового відшкодування, забезпечення платоспроможності, умов договору з Бюро, рішень органів управління Бюро, внутрішніх нормативних документів Бюро; і) встановлення порядку забезпечення страховиків - членів Бюро бланками полісів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності; ї) затвердження розміру, порядку та строків сплати вступних та членських внесків, якщо такі повноваження надані Загальними зборами членів Бюро; й) організація на вимогу Координаційної ради позачергових перевірок фінансово-господарської діяльності Бюро; к) надання страховикам статусу асоційованого члена Бюро, якщо такі повноваження надані Загальними зборами членів Бюро; л) розгляд та затвердження звіту Дирекції Бюро щодо наявності та руху коштів централізованих страхових резервних фондів (фонду страхових гарантій та фонду захисту потерпілих у ДТП); м) затвердження планів роботи Дирекції Бюро та звітів про їх виконання; н) затвердження умов Договору про співпрацю у сфері обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності за внутрішніми договорами; о) затвердження пропозицій, що вносяться від імені Бюро до органів державної влади, щодо вдосконалення нормативно-правових актів, з питань регулювання обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності за внутрішніми договорами; п) затвердження порядку розподілу регламентних виплат у випадках, передбачених Законом України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів"; р) заслуховування звітів Дирекції; с) створення комітетів, комісій з окремих питань діяльності Бюро у сфері обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності за внутрішніми договорами страхування, затвердження положень про їх діяльність та їх персонального складу.

За змістом п. 8.4 Статуту МТСБУ Дирекція Бюро здійснює оперативне керівництво діяльністю Бюро, що пов'язана з виконанням основних завдань Бюро, відповідно до чинного законодавства та цього Статуту, а також положення про Дирекцію Бюро, що затверджується Загальними зборами членів Бюро. Дирекція Бюро підзвітна Загальним зборам членів Бюро, Президії Бюро, Загальним зборам повних членів Бюро, виконує їх рішення та рішення Координаційної ради. Дирекція Бюро вирішує усі питання поточної діяльності Бюро, а також питання, вирішення яких делеговано Президією Бюро, за виключенням підпунктів "б" - "р" підпункту 8.3.2 пункту 8.3 статті 8 Статуту та питань, що належать до компетенції Загальних зборів членів Бюро, Загальних зборів повних членів Бюро. Дирекція Бюро здійснює моніторинг та контроль за виконанням членами Бюро вимог та зобов'язань відповідно до Статуту, рішень органів управління Бюро, договору між Бюро та його членом, внутрішніх нормативних документів Бюро, прийнятих належним чином. Для здійснення контролю за виконанням членами Бюро зазначених вимог та зобов'язань Дирекція Бюро має право проводити перевірки діяльності членів Бюро. У разі виявлення порушень, Дирекція Бюро здійснює застосування заходів впливу (попередження та грошові стягнення) до членів Бюро відповідно до порядку, передбаченого Статутом, договором між Бюро та його членом, внутрішніми нормативними документами Бюро. Генеральний директор Бюро: застосовує від імені Бюро заходи впливу (попередження та грошові стягнення) до членів Бюро відповідно до порядку, який передбачений цим Статутом; здійснює управління централізованими страховими резервними фондами згідно з положеннями про ці фонди.

Рішенням Президії МТСБУ від 01.02.2018, оформленим п.п. 2.3.3 п. 2.3 протоколу №415/2018 засідання Президії МТСБУ, було визначено, що рішення про доплату відрахувань до централізованого страхового резервного Фонду захисту потерпілих у дорожньо-транспортних пригодах приймає дирекція МТСБУ.

З огляду на викладені положення вбачається, що проведення перевірок своєчасного, повного та достовірного внесення відомостей до центральної бази даних МТСБУ в т.ч. щодо страхових випадків за договорами обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, ходу їх врегулювання та виплат страхового відшкодування, на підставі яких в послідуючому визначаються розміри відрахувань та внесків такого страховика до централізованих страхових резервних фондів МТСБУ, встановлення невідповідностей таких відомостей та прийняття рішень про застосування до відповідного страховика попереджень і санкцій, в т.ч. у вигляді донарахувань додаткових гарантійних внесків до централізованого страхового резервного Фонду захисту потерпілих у дорожньо-транспортних пригодах, було віднесено саме до компетенції Дирекції МТСБУ, в той час, до повноважень Президії МТСБУ віднесено виключно затвердження порядку застосування (накладення) Дирекцією МТСБУ відповідних санкцій та донарахувань.

Отже, в даному випадку має місце прийняття оскаржуваного рішення (оформленого п.п. 2.1.3 п. 2.1 протоколу №420/2018 засідання Президії МТСБУ від 10.05.2018) не уповноваженим на вчинення відповідних дій органом.

Посилання відповідача на те, що Президія МТСБУ як вищий орган управління і контролю над Дирекцією МТСБУ не позбавлений права самостійно приймати відповідні рішення судом відхиляється, адже такі твердження суперечать визначеному самою Президією МТСБУ в положеннях протоколу №415/2018 засідання Президії МТСБУ від 01.02.2018 порядку нараховування та доплати гарантійних внесків до фонду захисту потерпілих за наслідками встановлення невідповідності внесення страховиком відомостей до центральної бази даних МТСБУ щодо здійснених страхових виплат.

Більш того, в силу приписів п.п. а) п. 47.4 ст. 47 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" до компетенції президії належить вирішення будь-яких питань діяльності МТСБУ, крім тих, які належать до компетенції загальних зборів членів МТСБУ і Координаційної ради та дирекції МТСБУ, а згідно положень приписів п.п. 8.3. 8.4 Статуту МТСБУ відповідні повноваження було віднесено саме до компетенції Дирекції МТСБУ.

При цьому, суд звертає увагу на те, що в силу принципів правової визначеності та належного урядування на Моторне (транспортне) страхове бюро України, як об'єднаний орган, що здійснює регулювання та контроль відносин у сфері здійснення діяльності страховиків з обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів за шкоду, заподіяну третім особам, насамперед покладено обов'язок із встановлення чітких та зрозумілих як для МТСБУ, так і страховиків - членів МТСБУ, положень внутрішніх установчих документів щодо визначення компетенції кожного із його органів управління і контролю задля забезпечення їх належного застосування на практиці (в т.ч. шляхом застосування санкції і попереджень до страховиків) і уникнення конкуренції повноважень різних органів внаслідок незрозумілості таких положень.

З огляду на викладене вбачається, що у Президії МТСБУ були відсутні правові підстави для прийняття оскаржуваного рішення, яке оформлене п.п. 2.1.3 п. 2.1 протоколу №420/2018 засідання Президії МТСБУ від 10.05.2018, а тому вимоги позивача про скасування такого рішення є правомірними та обґрунтованими.

Щодо оскаржуваного рішення Президії МТСБУ, оформленого п.п. 2.1.2 п. 2.1 протоколу №420/2018 засідання Президії МТСБУ від 10.05.2018, то суд відзначає, що таке рішення було прийнято в межах визначеної положеннями п. 47.4 ст. 47 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" та п.п. 8.3.2 п. 8.3 Статуту МТСБУ компетенції Президії МТСБУ за наслідками встановлення Дирекцією МТСБУ порушення Товариством взятих на себе зобов'язань як страховиком - членом МТСБУ щодо своєчасного, повного та достовірного внесення інформації до центральної бази даних МТСБУ відомостей про страхові випадки за договорами обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, ходу їх врегулювання та виплат страхового відшкодування і ненаданням на вимогу Генерального директора (лист від 27.04.2018 №9-09/13476) документів для проведення перевірки 100 випадково вибраних виплат, здійснених Товариством за даними центральної бази даних МТСБУ в 1 кварталі 2018 року.

Твердження позивача на те, що виконати вимогу про надання відповідних документів у визначені строки (04.05.2018) останнє було позбавлено можливості з об'єктивних причин: переїзд підрозділів Товариства, перевезення комп'ютерного та серверного обладнання, переформування системи врегулювання в товаристві, у зв'язку з чим ним було повідомлено МТСБУ про надання відповідних документів до 31.05.2018 (лист №01/0074 від 02.05.2018), як підстава для скасування відповідного судового рішення, судом відхиляється, адже: по-перше: такі обставини не спростовуються встановлених порушень Товариства; по-друге: в матеріалах справи відсутні докази виконання відповідних вимог щодо надання документів навіть після 31.05.2018.

При цьому, посилання позивача на ненадання таких документів в повному об'ємі до 31.05.2018 в силу відсутності відповіді МТСБУ на лист Товариства №01/0074 від 02.05.2018 щодо відтермінування строків надання відповідних документів не може свідчити про поважність невиконання відповідного обов'язку, який не залежить від надання такої відповіді.

У відповідності до частин 1-3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Положеннями ст. 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів.

За змістом ст.ст. 76-79 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відтак, вимоги Товариства про визнання протиправним та скасування рішення Президії МТСБУ, оформлене п.п. 2.1.2 п. 2 протоколу засідання Президії МТСБУ №420/2018 від 10.05.2018, не підлягають задоволенню, адже позивачем не доведено порушення законності при прийнятті такого рішення.

За таких обставин, суд дійшов висновку про необхідність часткового задоволення позову Товариства із скасуванням рішення Президії МТСБУ, оформленого п.п. 2.1.3 п. 2 протоколу засідання Президії МТСБУ №420/2018 від 10.05.2018, та відмовою в скасуванні рішення Президії МТСБУ, оформленого п.п. 2.1.2 п. 2 протоколу засідання Президії МТСБУ №420/2018 від 10.05.2018, з викладених підстав.

При цьому, суд звертає увагу на те, що визнання протиправним та скасування рішення за своїм змістом є фактично тотожними поняттями і має одні і ті ж наслідки у вигляді втрати юридичної сили оскаржуваним рішенням, а тому в частині задоволених позовних вимог не вбачає необхідності для одночасного визнання рішення Президії МТСБУ, оформленого п.п. 2.1.3 п. 2 протоколу засідання Президії МТСБУ №420/2018 від 10.05.2018, протиправним та його скасування, у зв'язку з чим приходить до висновку про необхідність виключно скасування такого рішення задля досягнення мети захисту позивачем своїх порушених прав і інтересів, для відновлення яких останній і звернувся з даним позовом до суду.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного та керуючись статтями 13, 74, 76-79, 129, 232, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва -

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з додатковою відповідальністю "Страхове товариство "Домінанта" задовольнити частково.

2. Скасувати рішення Президії Моторного (транспортного) страхового бюро України, викладене в підпункті 2.1.3 пункту 2 Протоколу №420/2018 від 10.05.2018, винесене відносно Товариства з додатковою відповідальністю "Страхове товариство "Домінанта".

3. Стягнути з Моторного (транспортного) страхового бюро України (02154, м. Київ, Русанівський бульвар, буд. 8; ідентифікаційний код 21647131) на користь Товариства з додатковою відповідальністю "Страхове товариство "Домінанта" (03056, м. Київ, пров. Індустріальний, буд. 23; ідентифікаційний код 35265086) судовий збір у розмірі 1 762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп. Видати наказ.

4. В іншій частині в задоволенні позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Відповідно до п. 17.5 ч. 1 ПЕРЕХІДНИХ ПОЛОЖЕНЬ Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга подається до апеляційного господарського суду або через місцевий господарський суд.

Повний текст рішення складено 18.10.2018.

Суддя Р.В. Бойко