
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
18 жовтня 2018 року № 810/85/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у склад судді Арсірія Р.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Служби безпеки України
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання винити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Служби безпеки України (далі - відповідач, СБУ), в якому просив визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати вчинити дії.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09.01.2018 адміністративну справу № 810/85/18 передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва (суддя Власенкова О.О.) від 02.02.2018 відкрито провадження в адміністративній справі та здійснено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження
Відповідно до Розпорядження Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.06.2018 №958 «Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судових справ» адміністративна справа №810/85/18 повторно розподілена на суддю Арсірія Р.О.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.06.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та зазначено про розгляд справи в спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Як слідує з матеріалів справи, позивач просить :
Визнати протиправною бездіяльність Служби Безпеки України ( код юридичної особи 00034074, вул. Володимирська, б. 33 м. Київ, 01034) щодо неповідомлення Пенсійного Фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсії позивача з часу змін, які відбулися в грошовому забезпеченні відповідних категорій військовослужбовців Головного Управління Служби Безпеки України в Донецькій та Луганській областях (ідентифікаційний код юридичної особи - 20001504. 84300, Донецька область , місто Краматорськ, вул. Ярослава Мудрого, буд.56);
Зобов'язати Службу Безпеки України направити до Пенсійного Фонду України (ідентифікаційний код юридичної особи 00035323, 01014, місто Київ. вул. Бастіонна, буд. 9) повідомлення про підстави для перерахунку пенсії позивача з часу змін, які відбулися в грошовому забезпеченні відповідних категорій військовослужбовців Головного Управління Служби Безпеки України в Донецькій та Луганській областях у відповідності до ч. З ст. 51, ч. З ст. 63 Закону № 2262, п.5 Постанови № 1294, Постанови № 45;
Зобов'язати Службу Безпеки України у відповідності до ч. З ст. 51 Закону № 2262 виплатити позивачу недоотриманні ним суми пенсії з січня 2013 по вересень 2018 року, як різницю між пенсією з дат набуття права на її підвищення та пенсіями визначеними Методичною рекомендацією Фінансово-економічної служби від 26.04.2008 №21/5-1271, Постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із змінами та доповненнями, за рахунок бюджетних асигнувань Служби Безпеки України.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він звільнений з військової служби, яку проходив у СБУ та перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та вказує на те, що законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Служба безпеки України у відзиві на позовну заяву зазначила, що після 01.01.2008 Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення не приймалося. У зв'язку з чим просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звільнений з військової служби, яку проходив у СБУ та перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до статті 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права позивача визначені та закріплені в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Частиною 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» позивачу на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з 01 січня 2008 року було здійснено перерахунок пенсії.
Порядок і умови перерахунку пенсії позивачу проводиться на підставі статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, а також «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30 січня 2007 року № 3-1, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402.
Згідно п.п. 2, 3 Порядку № 45 - після прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України, Міністерства силових структур повідомляють Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсій.
В свою чергу Пенсійний фонд України зобов'язує головні управління в областях складати у десятиденний строк списки осіб за формою згідно із додатком № 1 та подавати їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Як слідує з матеріалів справи, Фінансово-економічне управління СБУ неодноразово повідомляло ОСОБА_1 (від 15.12.2015, від 29.01.2016, від 03.11.2017), що останній раз правові підстави для перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби, виникали 01.01.2008 у зв'язку із запровадженням з цієї дати нових умов грошовою забезпечення згідно і постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошовою забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
На виконання цієї постанови, Управлінням Служби безпеки України в Донецькій області була підготовлена та подана до Пенсійного фонд України довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2008.
За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, встановлено з 01 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 % пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21, 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», збільшивши його з 01 вересня 2012 року до 23 % та з 01 січня 2013 року до 35 %.
Разом з тим, Постановою № 355 Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 17 березня 2015 року №21-641а14 та Ухвалі Вищого адміністративного суду України від 28 січня 2016 року.
Вказана правова позиція викладена також у постанові колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 21 квітня 2015 року у справі № 21-145а15.
Рішенням Конституційного суду України від 13 травня 2015 року № 4-рп/2015 роз'яснено положення першого речення частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.
Отже, враховуючи викладене вище, суд вважає правомірними дії СБУ щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю рішень Кабінету Міністрів України щодо зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців та відсутністю бездіяльності у СБУ у неповідомленні Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсій звільнених військовослужбовців з цих же підстав, а тому відмовляє позивачу у задоволенні позовних вимог в цій частині. У зв'язку з цим також не підлягають задоволенню вимоги про зобов'язання СБУ підготувати відповідні довідки, а також провести виплату пенсії позивачу.
У відповідності до частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із частинами 1, 2, 5 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані учасниками справи докази, а також усні та письмові доводи учасників справи стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись положеннями статей 6, 8, 9, 77, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю.
Рішення суду, відповідно до частини 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Р.О. Арсірій