Рішення № 77244774, 17.10.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2018
Номер справи
2540/3252/18
Номер документу
77244774
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 жовтня 2018 року м. Чернігів Справа № 2540/3252/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Єгунової О.М.,

позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та просить:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо зменшення йому відсотку грошового забезпечення з 80% до 70% при обчисленні основного розміру пенсії, неврахування розміру додаткового грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії та відтермінування виплат пенсії у 2018 та у 2019 роках у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

2. Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити новий перерахунок та виплату з 1 січня 2018 року пенсії у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 80% грошового забезпечення, виходячи з розміру посадового окладу - 7641,50 грн., окладу за військове звання - 1480,00 грн., процентної надбавки за вислугу років - 4104,68 грн., із включенням до перерахунку усіх надбавок і доплат в сумі 55441,63 грн., встановлених при виході на пенсію (проведенні перерахунку), загальною сумою, в повному обсязі, щомісячно - без відтермінування виплат і без обмеження максимальним розміром.

3. Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області компенсувати йому різницю між перерахованою таким чином пенсією та вже проведеними виплатами з 1 січня по серпень 2018 року у сумі 379072,16 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області протиправно з січня 2018 року обмежено розмір його пенсії до 70% грошового забезпечення. Вважає, що при перерахунку раніше призначеної пенсії не допускається звуження змісту та обсягу соціальних гарантій.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області як військовий пенсіонер з 2005 року.

Пенсія позивачу була призначена відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі — Закон № 2262) виходячи із сум грошового забезпечення на момент звільнення.

Відповідно до приписів ст., ст. 13, 43 Закону № 2262 розмір пенсії позивача було розраховано з 80% його грошового забезпечення.

01.01.2018 проведено перерахунок пенсії та обмежено її максимальний розмір 70% від грошового забезпечення.

В подальшому позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок з 01.01.2018 розміру пенсії, виходячи з 80% грошового забезпечення, з включенням до перерахунку усіх надбавок і доплат, встановлених йому при виході на пенсію, загальною сумою, без відтермінування виплат.

Листом від 10.09.2018 № 3406/03/М-12 позивачу повідомлено, що пенсія виплачується згідно чинного законодавства.

Надаючи правову оцінку цим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Згідно частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до частини другої статті 13 Закону (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

В подальшому Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» також внесені зміни до статті 13 Закону та змінено до 70% максимальний розмір пенсії від сум грошового забезпечення.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

З аналізу викладених норм слідує, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» зміни до частини другої статті 13 Закону щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Слід зазначити, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги, від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

При вказаних обставинах, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача щодо зміни позивачу максимального розміру пенсії з 80% до 70% від відповідних сум грошового забезпечення.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (К/9901/849/17).

З урахуванням зазначеного, суд вважає, що позовні вимоги, в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо зменшення ОСОБА_1 відсотку грошового забезпечення з 80% до 70% при обчисленні основного розміру пенсії у ході перерахунку йому пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату з 1 січня 2018 року пенсії у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 80% грошового забезпечення підлягають задоволенню.

Щодо решти позовних вимог, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 4 ст.63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Механізм реалізації положень частини четвертої статті 63 Закону №2262 до цього

часу був відсутній, а тому питання реалізації положення зазначеного Закону було вирішено шляхом прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка набрала чинності 24 лютого 2018 року (далі — постанова КМУ№ 103).

На виконання частини 4 статті 63 Закону №2262, постановою КМУ №103 було визначено наступне: перерахувати пенсії, призначені згідно із Закон забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпеченні військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі — постанова КМУ №704).

Перелік видів грошового забезпечення, який необхідно врахувати при перерахунку пенсії, є вичерпним, в нього входить лише: 1. оклад за посадо; 2. оклад за військовим (спеціальним) званням; 3. відсоткова надбавка за вислугу років.

Органи Пенсійного фонду провели перерахунок пенсій на підставі довідок про складок оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які були видані уповноваженими структурними підрозділами міністерств та відомств. В даному випадку уповноваженим структурним підрозділом Служби безпеки України є Управлінні Служби безпеки України в Чернігівській області.

На виконання вимог постанови КМУ № 103, з урахуванням вимог постанови КМУ №704, головному управлінню було надано довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії № 9/189 від 10.04.2018. Вказана довідка не містить даних про додаткові види грошового забезпечення. В ній зазначено, як цього і вимагає постанова КМУ №103, лише: 1.оклад за посадою; 2. оклад за військовим (спеціальним) званням; 3. відсоткова надбавка за вислугу років.

Позивач не оскаржував довідку про перерахунок пенсії від 01.05.2018 (а.с. 14) і вона не визнана протиправною.

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області не має повноважень щодо визначення складових грошового забезпечення.

Таким чином, вимоги позивача до Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо врахування при перерахунку пенсії ще і додаткових видів грошового забезпечення є передчасною і задоволенню не підлягає.

Щодо вимоги позивача здійснити виплату перерахованих коштів без відтермінування, суд зазначає наступне.

Перерахунок пенсії позивачу було здійснено головним управлінням на виконання постанови КМУ №103.

Цією ж постановою передбачено і порядок виплати перерахованих підвищених пенсій.

Так, частина друга постанови КМУ №103 встановлює наступне: «Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.».

Вказана постанова не визнана неправомірною та не скасована.

Тож, вимога позивача щодо здійснення йому виплати перерахованих коштів без відтермінування - суперечить приписам постанови КМУ №103 і не підлягає задоволенню.

При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем, в цій частині позовних вимог, не доведено їх правомірність та обґрунтованість, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо зменшення ОСОБА_3 відсотку грошового забезпечення з 80% до 70% при обчисленні основного розміру пенсії.

Зобов'язати Головное управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи з 80% грошового забезпечення з 1 січня 2018 року.

В решті позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 19 жовтня 2018 року.

Суддя С.Л. Клопот