Рішення № 77244310, 19.10.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.10.2018
Номер справи
1840/3656/18
Номер документу
77244310
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 жовтня 2018 р. Справа №1840/3656/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Гелети С.М., розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі - відповідач, Глухівське об’єднане управління ПФУ), в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення від 23.03.2018 № 31/К-1 про відмову у перерахунку пенсії; зобов’язати Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити, виплачувати пенсію на рівні з військовослужбовцями строкової служби, відповідно до п. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", постанови Кабінету Міністрів України від 15 жовтня № 851 та п. "г" ст. 3 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01.10.2017.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є пенсіонером, інвалідом третьої групи від захворювання, пов’язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Позивач звернувся до Глухівського об’єднаного управління ПФУ із заявою від 22.03.2018 про перерахунок його пенсії з 01.10.2017 на підставі ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Відповідач відмовив у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1 не проходив строкову військову службу, а тому не має права на перерахунок пенсії відповідно до ст. 59.

Відповідач, 16.10.2018, подав до суду відзив, у якому проти позовних вимог заперечує та зазначив, що 13.06.2018 позивач звернувся із заявою про перерахунок його пенсії на підставі ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи із п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. Позивачу була надана відповідь та роз’яснено, що у зв'язку із внесенням змін до ст. 59 вищевказаного Закону, з жовтня 2017 року особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія обчислюється відповідно до цього закону або за бажанням таких осіб - з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року. Зміни до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", які були внесені Законом від 03.10.2017 № 2148, стосуються осіб, які брали участь у інших ядерних аваріях та випробуваннях та у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї і розповсюджується виключно на військовослужбовців, які проходили дійсну строкову службу. Позивач проходив військову службу з 19.11.1977 по 17.12.1979, а участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС приймав з 26.05.1986 по 13.06.1986 та в цей період працював водієм Глухівського Райсількомугоспу. Також відповідач зазначив, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії при зверненні особи з відповідною заявою, форма якої встановлена в додатку 2 до Порядку. Позивачем подано заяву, яка не відповідає формі та змісту заяви, передбачених додатком 2, оскільки подана відповідно до Закону України "Про звернення громадян". При цьому жодного рішення щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідачем не приймалось.

Ухвалою від 27.09.2018 відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд частково задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що з 26.05.1986 по 13.06.1986 позивач був призваний на спецзбори і приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується копією довідки від 19.09.2018 № 131, виданої Глухівсько-Ямпільським об’єднаним військовим комісаріатом (а.с. 15).

Згідно з копією архівної довідки № 14450/1 ОСОБА_1 брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при військовій частині 64354 з 26.05.1986 по 13.06.1986 (а.с. 16).

Згідно з копією посвідчення Серії А № 104627 с (категорії 1) позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с. 12), інвалідом 3 групи (а.с. 14).

23.03.2018 позивач звернувся до Глухівського об’єднаного УПФУ із заявою про перерахунок та виплату пенсії, виходячи з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року (а.с. 39).

Листом від 29.03.2018 № 31/К-1 Глухівське об’єднане УПФУ повідомило ОСОБА_1 про те, що він проходив військову службу з 19.11.1977 по 17.12.1979, а участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС приймав з 26.05.1986 по 13.06.1986 та в цей період працював водієм Глухівського Райсількомугоспу, тобто не підпадає під категорію осіб, яким пенсія може бути перерахована виходячи із п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. Також вказав на те, що для перерахунку пенсії подається заява із пакетом документів, які підтверджують право на перерахунок (а.с. 40-41).

Вирішуючи спір по суті, суд виходить із наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду. Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладені владні управлінські функції у сфері пенсійного забезпечення.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Статтею 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що визначає основи соціального захисту такої пільгової категорії осіб як учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, наведено визначення осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме: учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з приміткою до цієї статті до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

Тобто, військовослужбовці та призвані на військові збори військовозобов'язані користувались всією повнотою соціально - економічних, політичних та особистих прав і свобод і несли усі обов'язки громадян СРСР, передбачені Конституцією СРСР.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснює Закон України від 25.03.1992 № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу", який набрав чинності з 12.05.1992.

Відповідно до ч. 9 ст. 1 цього Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" щодо військового обов'язку громадяни України поділяються, зокрема, на такі категорії: військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

За правилами ч. 1 ст. 16 Закону України "Про Збройні Сили України" від 06.12.1991 № 1934-XII держава забезпечує соціальний і правовий захист військовослужбовців, резервістів, які виконують обов'язки служби у військовому резерві, та військовозобов'язаних, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, членів їх сімей, працівників ЗС України, а також членів сімей військовослужбовців, резервістів та військовозобов'язаних, які загинули (померли), пропали безвісти, стали інвалідами під час виконання службових обов'язків або постраждали у полоні в ході бойових дій (війни), в умовах надзвичайного стану чи під час виконання службових обов'язків за межами України в порядку військового співробітництва або у складі національного контингенту чи національного персоналу у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки.

Стаття 59 Зaкoну Укрaїни "Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи" передбачає право на пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

За ч. 1 ст. 59 Зaкoну Укрaїни "Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи" пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами.

Відповідно до ч. 3 названої статті особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Отже, ч. 3 ст. 59 Зaкoну Укрaїни "Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи" розділяє осіб, які мають право на призначення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме: особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи; особам, які брали участь в інших ядерних аварій та випробувань; особам, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби.

Позивач не брав участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та не посилається на ці обставини, як на підставу призначення йому пенсії.

Натомість позивач вказує, що є ліквідатором наслідків Чорнобильської катастрофи, оскільки з 26.05.1986 по 13.06.1986 виконував службові обов’язки по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (призваний на спеціальні військові збори).

На підставі викладеного, суд зазначає, що військовослужбовці та призвані на військові збори військовозобов'язані мають користуватись всією повнотою соціально - економічних, політичних та особистих прав і свобод громадян в рівній мірі, у зв'язку з чим, позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до ст. 59 Зaкoну Укрaїни "Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи".

Враховуючи вищезазначене, суд зазначає, що ч. 3 ст. 59 Зaкoну Укрaїни "Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи" передбачає призначення та виплату пенсії особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, в тому числі військовозобов’язаним, а не виключно військовослужбовцям строкової служби, як помилково вважає відповідач.

Крім того, судом враховуються висновки Верховного суду України, викладені в постанові від 01.03.2016 по справі № 398/5910/14-а. Так, судом зазначено, що громадяни із числа військовозобов'язаних, які проходять збори (навчальні, перевірочні, спеціальні), у цей період вважаються такими, що проходять військову службу та користуються гарантіями держави на рівні із іншими військовослужбовцями. Крім того, зазначено, що до військовослужбовців належать, зокрема, військовозобов'язані, призвані на військові збори.

При цьому суд вважає помилковими твердження відповідача про те, що позивачем подана заява, яка не відповідає вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 851) затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно з п. 9-1 вказаного Порядку за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Зазначений Порядок не передбачає подання документів для перерахунку пенсії, при цьому п. 9-1 не передбачає такого перерахунку на основі додаткових документів, а встановлює можливість для осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, реалізувати своє бажання на обчислення розміру їх пенсії з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Тобто позивач, при поданні заяви від 22.03.2018 не повинен був подавати додаткових документів, оскільки ним не ставилось питання про перерахунок його пенсії у зв’язку зі зміною її складових або у зв’язку з наявністю обставин, які можуть вплинути на її розмір, він просить здійснити перерахунок його пенсії з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати у зв’язку зі зміною законодавчого регулювання. Тому такий перерахунок може бути проведений за документами, наявними у пенсійній справі.

Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Суд зазначає, що лист Глухівського об'єднаного управління ПФУ від 29.03.2018 № 31/К-1 не є рішенням про відмову в перерахунку пенсії в розумінні вищевказаної норми закону, оскільки вказаним листом позивачу надано роз’яснення на його заяву від 23.03.2018, а тому не може бути скасованим у судовому порядку.

З огляду на те, що судом встановлена протиправність дій Глухівського об'єднаного управління ПФУ, які виразились у непроведенні перерахунку пенсії відповідно до заяви від 23.03.2018, з метою повного захисту прав позивача суд визнає протиправними дії Глухівського об'єднаного управління ПФУ щодо відмови, викладеної у листі від 29.03.2018 № 31/К-1, у перерахунку пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Разом з тим, судом встановлено, що із заявою про перерахунок пенсії позивач звернувся до пенсійного органу лише 23.03.2018.

Згідно ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", якою визначаються строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Отже, право на перерахунок пенсії у позивача виникає з 23.03.2018, а не з 01.10.2017. Постановою КМУ від 15.11.2017 № 851 визначено, що перерахунок пенсії відбувається за бажанням особи, яке в даному випадку, було реалізовано позивачем саме 23.03.2018, що підтверджується відповідною заявою позивача.

Таким чином суд задовольняє вимоги ОСОБА_1 в частині зобов’язання відповідача, відповідно до ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" здійснити перерахунок пенсії по інвалідності, обчисленої з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 23.03.2018 до моменту здійснення перерахунку з урахуванням уже виплачених сум.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії – задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови, викладеної у листі від 23.03.2018 № 31/К-1, у перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов’язати Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1) відповідно до п. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 851 та п. "г" ст. 3 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з 23.03.2018 з урахуванням уже виплачених сум.

В задоволенні інших вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 19.10.2018.

Суддя С.М. Гелета