Рішення № 77244252, 19.10.2018, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.10.2018
Номер справи
1740/2407/18
Номер документу
77244252
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

19 жовтня 2018 року м. Рівне №1740/2407/18

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Борискіна С.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 доРівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1, позивачка) звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (далі – відповідач) про:

- визнання протиправними дій відповідача щодо застосування величини оцінки страхового стажу в розмірі 1% при визначенні їй пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

- зобов'язання Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " з застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки, із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35% відповідно до п.п.4-4 п.4 розділу ХV "Прикінцеві положення", починаючи з 01.10.2017 з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що з 17.04.2006 перебуває на обліку в Рівненському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області і отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Вказує, що з 01.10.2017 їй було призначено пенсію по Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". Зазначає, що відповідачем невірно було застосовано розмір величини оцінки одного року страхового стажу, а саме замість 1,35% було застосовано 1%. Крім того, вказує, що 17.08.2018 вона звернулась до Рівненського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області з заявою про донарахування пенсії відповідно до пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%. Однак, листом від 28.08.2018 №3169 їй було повідомлено, що для застосування величини оцінки страхового стажу в розмірі 1,35% немає підстав, оскільки було здійснено переведення з одного виду пенсії на інший, а не первинне її призначення. З огляду на вищезазначене, враховуючи що, відповідно до норм Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" пенсію їй призначено вперше, вважає, що її позовні вимоги є обґрунтованими і відповідно такими, що підлягають до задоволення.

Ухвалою суду від 20.09.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи ( у письмовому провадженні).

Відповідачем - Рівненським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Рівненської області, у строк встановлений судом, через ВДЗ (канцелярію) суду 09.10.2018 за вх.№17435/18 було подано відзив на позовну заяву (а.с.41-42), у якому він проти позовних вимог заперечує. Свої заперечення мотивує тим, що пенсії, які призначалися відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01.10.2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. Додатково зауважує, оскільки пенсія позивачці призначалась не вперше, підстав для застосування положень, які регулюють первинне призначення пенсій, в тому числі із застосуванням оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% - немає. А також, вказує, що позивачкою пропущено строк звернення до адміністративного суду. Відтак, вважає, позовні вимоги безпідставними та просить у їх задоволенні відмовити повністю.

12.10.2018 через ВДЗ (канцелярію) суду за вх. №17716/18 позивачем було подано відповідь на відзив (а.с.45-46), яким спростовано твердження відповідача щодо пропущення строку звернення до суду. Зокрема, зазначено, що позивачка дізналась про порушення своїх прав лише 28.08.2018, коли отримала лист-відповідь на заяву про відмову у донарахуванні пенсії відповідно до п.4-4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Також, на спростовання твердження відповідача щодо неможливості застосування положень, які регулюють первинне призначення пенсії, в тому числі, застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, зазначила, що порядок та підстави призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" відрізняються від порядку та підстав призначення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Вказала про те, що відповідачем у відзиві на позовну заяву не спростовано аргументів стосовно суті позовних вимог, а тому позов підлягає задоволенню.

Враховуючи, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, відповідно до ч.4 ст.229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши позовну заяву, відзив та відповідь на відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з 17.04.2006 перебуває на обліку в Рівненському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області і отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", що підтверджується протоколом від 19.05.2006 №308 (а.с.15).

З 01.10.2017 їй було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі – Закон України № 1058-VI), що підтверджується розпорядженням від 01.11.2017 №138212 (а.с.16).

17.08.2018 позивачка звернулася до Рівненського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про здійснення перерахунку та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України №1058-VI з застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки та із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35% відповідно до п.п.4-4 п.4 розділу ХV "Прикінцеві положення", починаючи з жовтня 2017 з урахуванням раніше виплачених сум (а.с.11-12).

Листом від 28.08.2018 № Р-4610 позивачці роз’яснено порядок визначення розміру її пенсії та порядок здійснення перерахунку. Зазначено, що перевіркою пенсійної справи позивачки встановлено, що розмір її пенсії визначено відповідно до вимог чинного законодавства та правомірно застосовано величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% (а.с.13-14).

Не погоджуючись з таким рішенням , позивачка звернулась до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Частиною 1 ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком, пенсія по інвалідності, пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України № 1058 - VI особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Частиною 3 ст. 45 Закону України № 1058 - VI передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Відтак, при переведенні з одного виду пенсії на інший особам враховується заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), як при первинному призначенні пенсії, а за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Тобто, ч.3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України №1058 - VI.

Аналогічну правову позицію викладено в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 06.03.2018 у справі №185/1474/17 (2а/185/161/17), адміністративне провадження № К/9901/3035/17.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VІІІ, який набув чинності з 11.10.2017, внесено зміни до Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та доповнено пунктами 43 - 47.

Пунктом 44 даного Закону передбачено, що з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Положеннями ч.2 ст. 40 Закону України № 1058 - VI передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+Кз2+Кз3+ ... +Кз);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Частиною 1 ст. 25 Закону № 1058 - VI передбачено, що коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:

Кс = См х Вс / 100% х 12, де:

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).

Таким чином, середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, згідно положень пункту 4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону застосовується лише при призначенні особам пенсії у період з 01.10.2017 по 31.12.2017.

Водночас, суд зазначає, що приписи ч.3 ст.45 Закону регулюють переведення з одного виду пенсії на інший вид, тобто вказана норма застосовується до тих видів пенсій, які визначені саме Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Однак, у справі, яка розглядається, має місце призначення пенсії за іншим законом, а не переведення з одного на інший вид пенсії в межах одного закону.

Позивачка отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", яка передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а з 01.10.2017 позивачці було вперше призначено пенсію згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

З огляду на зазначене, положення абз.1 п.4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" поширюються на правовідносини щодо визначення розміру пенсії за віком позивачу при її призначенні, оскільки у вказаній нормі зазначено, що з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.

Таким чином, суд вважає, що відповідач при обчисленні розміру для призначення позивачці вперше пенсії за віком відповідно до норм Закону безпідставно не застосував величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.

Тому, судом відхиляються твердження відповідача про те, що величина оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 % не повинна застосовується для визначення розміру пенсії ОСОБА_1

Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач довела ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги.

При зазначених обставинах, вимоги позивача правомірні, обґрунтовані і підлягають до задоволення, а заперечення відповідача суд відхиляє як безпідставні і такі, що суперечать чинному законодавству та фактичним обставинам справи.

Як визначено ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи наведене, на користь ОСОБА_1, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, судовий збір у розмірі 704,80 грн., сплачений згідно із квитанції від 17.09.2018 №121, оригінал якої знаходиться в матеріалах даної адміністративної справи (а.с.3).

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 КАС України, суд

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 35700, РНОКПП НОМЕР_1) до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області ( вул. Яворницького, 34, м. Рівне, 33001, код ЄДРПОУ 40373305) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо застосування величини оцінки страхового стажу в розмірі 1% при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " з застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки, та із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35%, відповідно до п.п.4-4 п.4 розділу ХV "Прикінцеві положення", починаючи з 01.10.2017 з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1, за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області судовий збір у розмірі 704, 80 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 19 жовтня 2018 року.

Суддя Борискін С.А.