
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 813/1520/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представника відповідачів ОСОБА_3, представника третьої особи ОСОБА_4, розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій та громадської комісії із захисту інтересів учасників антитерористичної операції при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій, за участі виконавчого комітету Львівської міської ради в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1, позивач) 19.04.2018 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій, з вимогами:
- визнати протиправним та скасувати рішення громадської комісії із захисту інтересів учасників антитерористичної операції при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій (протокол № 125/2017) від 24.05.2017 по не включення ОСОБА_1 у списки на виплату одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань;
- зобов’язати громадську комісію із захисту інтересів учасників антитерористичної операції при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій включити ОСОБА_1 у списки на виплату одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Позовні вимоги обґрунтовує так (а.с. 4-9):
ОСОБА_1, який є мешканцем міста Львова, кадровим військовослужбовцем та учасником бойових дій на сході України, звернувся до Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій із заявою надати йому одноразову матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань відповідно до Програми про захист інтересів учасників антитерористичної операції, затвердженої ухвалою Львівської міської ради від 23.04.2015 №4520. У відповідь на його запит щодо виплати допомоги Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (виконавець Програми) листом № 2603-318 від 22.03.2018 повідомило, що громадською комісією із захисту інтересів учасників антитерористичної операції при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій 24.05.2017 прийнято рішення не включати ОСОБА_1 у списки на виплату одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань. Рішення комісії обґрунтовано тим, що відповідно до пункту 1.7.2 Програми її дія не поширюється на осіб, які вже отримали у власність земельну ділянку та використали своє право на приватизацію земельної ділянки з цільовим призначенням «для будівництва та обслуговування житлового будинку» на території України. В листі зазначено, що згідно з довідкою ГУ Держгеокадастру у Львівській області від 16.03.2017 № 19-13-0.2-5247/2-17 ОСОБА_1 має у власності земельну ділянку площею 0,1236 га для будівництва і обслуговування житлового будинку на території Вовківської сільської ради Пустомитівського району Львівської області, речове право на яку зареєстроване 18.08.2016. ОСОБА_1 з цим рішенням громадської комісії не погоджуються та вважає, що має право на отримання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань згідно з Програмою. Позивач пояснив, що відповідно до рішенням Вовківської сільської ради Пустомитівського району Львівської області від 30.03.2015 №579 отримав дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0.1236 га у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, речове право на цю земельну ділянку зареєстрував 18.08.2016. Позивач зазначає, що набуття у власність земельної ділянку відбулося не в межах Програми, а в порядку, передбаченому статтями 116, 121 Земельного кодексу України, оскільки він як громадянин України на підставі Конституції України має право на набуття та реалізацію свого права на землю.
Відповідач, Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій, позов не визнає. Представник відповідача надав відзив на адміністративний позов (а.с.28-33). Зокрема зазначив, що листом від 14.04.2017 № 19-13-0.2-6453/2-17 ГУ Держгеокадастру у Львівській області підтвердило наявність у власності ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,1236 для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Вовківської сільської ради Пустомитівського району Львівської області. У зв’язку з цим вважає рішенні громадської комісії про невключення ОСОБА_1 до списків на отримання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань відповідно до вимог пункту 1.7.2 Програми правомірним та обґрунтованим. При цьому представник відповідача зазначив, що позивач помилково трактує норми чинного законодавства щодо права безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами. Представник відповідача пояснив, що право на безоплатне виділення земельних ділянок у власність згідно з статтею 116 ЗК України мають усі громадяни України. При цьому учасники бойових дій, відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» мають першочергове право на виділення таких земельних ділянок. Вказує, що ця пільга полягає у тому, що у випадку претендування на одну і ту ж земельну ділянку декількох осіб, перевага буде надана саме учаснику АТО.
Представник позивача подав відповідь на відзив від 12.06.2018 (а.с. 75-76), в якому висловив свої міркування щодо позиції відповідача стосовно позовних вимог. Представник позивача зазначив, що на момент прийняття рішення Вовківською сільською радою Пустомитівського району Львівської області № 579 від 30.03.2015 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд у с.Вовків не існувало Програми про захист інтересів учасників антитерористичної операції. Оскільки ОСОБА_1 реалізував гарантоване Конституцією України право на землю, що не стосується участі позивача в бойових діях на сході України і не може обмежувати його в праві бути включеним в список на виплату одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань відповідно до Програми.
Представник Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій подав заперечення на відповідь на відзив від 20.06.2018 (а.с.105-106) та навів доводи на спростування вимог ОСОБА_1.
В процесі розгляду справи суд поставив на обговорення сторін питання про належність відповідача за цим позовом, з огляду на те, що вимоги позивача звернуті до громадської комісії із захисту інтересів учасників антитерористичної операції при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій, яка в силу Положення про комісію наділена компетенцією та повноваженнями приймати рішення, що є підставою для включення/невключення особи до списків на отримання відповідних благ на підставі Програми. При цьому Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій не затверджує та не візує рішень цієї комісії, такі (в частині осіб, які отримали позитивне рішення комісії) скеровуються на затвердження виконавчого комітету Львівської міської ради. При цьому особи, щодо яких комісія прийняла негативне рішення, як-от ОСОБА_1, на розгляд виконавчого комітету Львівської міської ради не передаються. Оскільки позивач не погодився на заміну неналежного відповідача, суд ухвалою від 14.06.2018 залучив до участі у справі ОСОБА_5 комісію із захисту інтересів учасників антитерористичної операції при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій як співвідповідача.
Відповідач, ОСОБА_5 комісія із захисту інтересів учасників антитерористичної операції при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій, подала заперечення на позов ОСОБА_1 (а.с. 95-96). Зазначила, що відповідно до рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 11.11.2016 №1049 «Про затвердження Положення про громадську комісію із захисту інтересів учасників антитерористичної операції при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій» громадська комісія утворена з метою забезпечення реалізації Програми про захист інтересів учасників антитерористичної операції, затвердженої ухвалою міської ради від 23.04.2015 № 4520. Відповідач вказав, що ОСОБА_5 комісія розглядає питання про забезпечення житлом, земельними ділянками та матеріальною допомогою для вирішення соціально- побутових питань відповідно до цієї Програми. Рішення комісії оформлюється протоколом, який підписує голова комісії, його заступник та секретар. Рекомендації комісії є підставою для прийняття виконавчим комітетом міської ради рішень, в тому числі про виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Оскільки ОСОБА_1 вже використав своє право на безоплатну приватизацію землі з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, то відповідно до вимог пункту 1.7.2 Програми він не може претендувати на отримання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань. Вважає оскаржуване рішення комісії правомірним та обґрунтованим.
Ухвалою від 03.07.2018 суд залучив до участі у справі виконавчий комітет Львівської міської ради в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів (а.с. 111-114). Третя особа письмових пояснень щодо позову/відзиву не подала. В судовому засідання представник третьої особи щодо позовних вимог ОСОБА_1 заперечив, вказав, що позивач невірно трактує норму пункту 1.7.2 Програми, просив відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 Звертає увагу суду, що позивач не довів, що оскаржуваним рішенням порушено будь-яке його право чи інтерес; Програма визначила критерії, за якими визначаються мешканці міста-учасники бойових дій, що можуть розраховувати на додаткові заходи соціального захисту, запроваджені місцевою громадою. Той факт, що позивач не відповідає критеріям особи, що може розраховувати на додаткові блага, передбачені Програмою, а не державою та законами України, свідчить про відсутність у нього прав чи інтересів, що підлягають судовому захисту.
Суд заслухав пояснення учасників справи, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм спірні правовідносини:
Львівська міська рада ухвалою № 4520 від 23.04.2015 затвердила Програму забезпечення житлом учасників антитерористичної операції. Ця програма за рахунок коштів місцевого бюджету встановила додаткові соціальні гарантії для певних категорій львів’ян – учасників АТО. 20.10.2016 та 06.04.2017 до згаданої ухвали внесені зміни шляхом затвердження нової редакції додатку - «Програми про захист інтересів учасників антитерористичної операції». Ця програма врегулювала питання та умови надання додаткового соціального забезпечення (житлом, земельними ділянками та матеріальною допомогою) певних категорій осіб (військовослужбовців, учасників АТО та інших), що проживали на території Львівської міської ради станом на дату її запровадження.
Для надання послуг учасникам бойових дій, війни членам їх сімей та сімей загиблих учасників, що брали безпосередню участь в антитерористичній операції Львівська міська рада утворила Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій (ухвала № 117 від 14.01.2016).
Для реалізації Програми про захист інтересів учасників антитерористичної операції при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій утворено ОСОБА_5 комісію із захисту інтересів учасників антитерористичної операції (ухвала від 11.11.2016 №1049), рішення якої є підставою для розгляду виконавчим комітетом Львівської міської ради питання про надання житла або матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб.
ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) є громадянином України, з 25.02.2015 має зареєстроване місце проживання в місті Львові, що підтверджується його паспортом громадянина України (а.с. 12). Позивач є офіцером Збройних Сил України, що підтверджується посвідченням серія УК № 218455 (а.с. 19) та учасником антитерористичній операції, що підтверджується довідками № 542 від 03.04.2015, № 4880 від 09.12.2015 військової частини Польова пошта В3720 (а.с. 40, 41) та посвідченням учасника бойових дій серія АА № 448459 (а.с. 16).
30.03.2015 Вовківська сільська рада Пустомитівського району Львівської області прийняла рішення № 579, яким надала дозвіл гром. ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,1236 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в кварталі індивідуальної житлової забудови «К-3» в селі Вовків вул. Івана Франка, 4 (а.с. 77). Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-4603015912016 від 04.01.2016, цій земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 4623681800:01:001:0168, державну реєстрацію права власності ОСОБА_1 на цю земельну ділянку проведено 04.01.2016 (а.с. 78).
25.01.2017 ОСОБА_1 подав до Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій заяву вх. № 1-1005 про надання йому як учаснику бойових дій на сході України одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань згідно «Програми про захист інтересів учасників антитерористичної операції» (а.с. 34). В цій заяві повідомив про себе такі дані:
- з 25.02.2015 зареєстрований у Львові;
- вказав про відсутність у нього земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, ІДБ, для будівництва і обслуговування житлового будинку;
- зазначив, що 58 днів перебував в АТО, першу дату перебування в АТО – 14.06.2014.
До заяви позивач подав відповідний пакет документів, в тому числі довідку ГУ Держгеокадастру у Львівської області, видану на звернення гр. ОСОБА_1, про те, що станом на 01.01.2013 інформація про наявність земельних ділянок у власності гр. ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) відповідно до зареєстрованих державних актів на право власності на земельну ділянку у місті Львові, місті Винники, смт. Брюховичі та Рудно відсутня (а.с. 45) та лист ГУ Держгеокадастру у Львівської області від 27.02.2017 № 1-1486/0-1412//6-17, на звернення ОСОБА_1, про те, що згідно з даними відділів/управлінь Держгеокадастру у районах, та містах області земельних ділянок у власності ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2) на території області не зареєстровано (а.с. 46).
Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій в порядку підготовки звернень ОСОБА_1 та інших заявників ОСОБА_5 комісією із захисту інтересів учасників антитерористичної операції 23.02.2017 звернувся до ГУ Держгеокадастру у Львівської області з листом № 01-06/238/17, просив надати довідки щодо реалізації права на безоплатну приватизацію земельних ділянок особам згідно переліку, що надавався як додаток до листа (а.с. 47). В цьому переліку під порядковим номером 27 запитувалась інформація щодо ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) (а.с. 48).
ГУ Держгеокадастру у Львівської області розглянуло звернення Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій від 23.02.2017 та листом № 19-13-0.2-5247/2-17 від 16.03.2017 повідомило, що згідно з даними відділів/управлінь Держгеокадастру у районах та містах області земельних ділянок у власності ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) на території області, крім Пустомитівського району, не зареєстровано. В листі зазначено, що ОСОБА_1 має у власності земельну ділянку площею 0,1236 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Вовківської сільської ради Пустомитівського району Львівської області, речове право на нерухоме майно зареєстровано 18.08.2016 (а.с. 49).
Через розбіжності, які виникли в наданні інформації на запит ОСОБА_1 та Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій листом № 01-06/774/17 від 10.04.2017 Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій повторно звернувся до ГУ Держгеокадастру у Львівської області за роз’ясненням, відомості з якої довідки вважати дійсними (а.с. 50). Листом від 14.04.2017 № 19-13-0.2-6453/2-17 ГУ Держгеокадастру у Львівської області повідомило, що запитувана інформація щодо громадянина ОСОБА_1 становила відмінність в ідентифікаційних кодах. В листі зазначено, що гром. ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) має у власності земельну ділянку площею 0,1236 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Вовківської сільської ради Пустомитівського району Львівської області, а за гром. ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2) на території області земельних ділянок не зареєстровано (а.с. 54).
ОСОБА_5 комісія із захисту інтересів учасників антитерористичної операції при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових (далі – громадська комісія) на своєму засіданні 24.05.2017 вирішила не включати ОСОБА_1 у списки на отримання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань. Свій висновок комісія обґрунтувала тим, що заява ОСОБА_1 не відповідає вимогам пункту 1.7.2 Програми, оскільки має у власності земельну ділянку під будівництво та обслуговування житлового будинку. Засідання громадської комісії оформлене у вигляді протоколу за № 12/2017 (а.с. 54).
При прийнятті рішення суд керується такими нормами права:
Правовий статус ветеранів війни визначає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII (далі – Закон № 3551-XII).
Згідно з частиною четвертою статті 2 цього Закону місцеві ради, підприємства, установи та організації мають право за рахунок власних коштів і благодійних надходжень встановлювати додаткові гарантії щодо соціального захисту ветеранів війни.
Підпунктом 1 пункту а) частини першої статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР визначено власні (самоврядні) повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, до яких належать встановлення за рахунок власних коштів і благодійних надходжень додаткових до встановлених законодавством гарантій щодо соціального захисту населення.
23.04.2015 Львівська міська рада з метою належного забезпечення житлових умов учасників АТО та членів їх сімей, створення їм сприятливого суспільного середовища, відповідно до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» прийняла ухвалу № 4520, якою затвердила Програму забезпечення житлом учасників антитерористичної операції.
14.01.2016 Львівська міська рада прийняла ухвалу № 117, відповідно до якої ухвалила створити Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій. Відповідно до положення про Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій (надалі - Центр) є установою, яка надає послуги учасникам бойових дій, учасникам війни, членам їх сімей та членам сімей загиблих учасників, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції та забезпечували її проведення. Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій підпорядковується управлінню соціального захисту департаменту гуманітарної політики, яке є його уповноваженим органом, в редакції ухвали міської ради від 09.02.2017 № 1485.
Ухвалою № 1177 від 20.10.2016 Львівська міська рада з метою створення належних життєвих умов для Захисників ОСОБА_6, вирішення питань щодо матеріального забезпечення учасників антитерористичної операції та членів їх сімей з врахуванням ухвали міської ради від 04.10.2016 № 1025 «Про захист інтересів учасників АТО - мешканців м. Львова» внесла зміни до ухвали міської ради від 23.04.2015 № 4520 «Про затвердження Програми забезпечення житлом учасників антитерористичної операції» у назві та у пункті 1 слова «Програма забезпечення житлом учасників антитерористичної операції» замінила словами «Програма про захист інтересів учасників антитерористичної операції»; виклала текст Програми у новій редакції згідно з додатком до цієї ухвали.
«Програма про захист інтересів учасників антитерористичної операції» (надалі – Програма) розроблена для вирішення матеріально-побутових проблем учасників АТО та членів їх сімей, з врахуванням законодавчо закріплених прав громадян України на безоплатне отримання земельних ділянок.
Джерелами фінансування Програми є кошти міського бюджету м. Львова, а також кошти Державного бюджету України, що можуть бути залучені у встановленому законодавством України порядку.
Згідно з пунктом 1 Програми учасниками АТО вважаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов’язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, учасники інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в АТО, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах АТО, а також працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь в АТО у районах її проведення у порядку, встановленому законодавством України.
Програма регулює питання забезпечення житлом, земельними ділянками та матеріальною допомогою військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, військовослужбовців Державної прикордонної служби України, учасників добровольчих військових формувань, що визнані такими за процедурою, встановленою Львівською обласною радою, які мають поранення, контузії чи каліцтва, одержані під час участі в АТО, учасників АТО, які мають статус учасника бойових дій, та/або право на встановлення статусу особи, на яку поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а також на членів сімей військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, які загинули або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час участі в АТО, і які мають статус члена сім’ї загиблого, а також члени сімей безвісно відсутніх протягом одного року у місці постійного проживання учасників АТО, зазначених у п. 1 цієї Програми.
Відповідно до пункту 2.2 Програми розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань складає 100 тис. грн. на одну особу, що має право на її отримання відповідно до цієї Програми та підлягає коригуванню з врахуванням рівня інфляції на момент виплати. Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань виплачується одноразово у повному обсязі.
Відповідно до підпункту 3.2 пункту 3 дія Програми не поширюється на громадян: які хоч і належать до категорії осіб, зазначених у пунктах 1 та 2 цієї Програми, проте вже отримали у власність земельну ділянку та використали своє право на приватизацію земельної ділянки з цільовим призначенням «для будівництва та обслуговування житлового будинку» на території України.
З метою забезпечення реалізації Програми про захист інтересів учасників антитерористичної операції, затвердженої ухвалою міської ради від 23.04.2015 № 4520, враховуючи звернення Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій від 09.11.2016 № І-00284, виконавчий комітет Львівської міської ради прийняв рішення № 1049 від 11.11.2016, яким затвердив Положення про громадську комісію із захисту інтересів учасників антитерористичної операції при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій.
Розділом 4 цього Положення визначено організацію роботи комісії:
4.1. Формою роботи комісії є закриті засідання.
4.2. Графік роботи комісії, порядок підготовки і розгляду питань на засіданнях комісії визначає голова комісії.
4.3. Комісію очолює голова, який здійснює керівництво роботою комісії і несе персональну відповідальність за організацію її роботи.
4.6. Секретар комісії організовує підготовку матеріалів на розгляд комісії.
4.7. Засідання комісії вважаються правомірними за присутності більшості членів від загального складу комісії.
4.8. Рішення комісії приймаються через відкрите голосування.
4.9. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більшість присутніх на засіданні членів комісії. У разі рівного розподілу голосів голос голови комісії є вирішальним.
4.10. Рішення комісії оформлюється протоколом, який підписує голова комісії, його заступник та секретар.
4.11. Протокол комісії веде секретар комісії.
4.12. Рішення комісії публікуються на сайті Львівської міської ради city-adm.lviv.ua.
4.13. Рекомендації комісії є підставою для прийняття рішення про надання житла, або виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, або включення до списків на отримання земельної ділянки за межами м. Львова.
4.14. Підготовку проектів рішень виконавчого комітету про:
4.14.1. Виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань здійснює управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики.
Ухвалою № 1805 від 06.04.2017 Львівська міська рада знову внесла зміни до ухвали міської ради від 23.04.2015 № 4520 «Про затвердження Програми забезпечення житлом учасників антитерористичної операції», виклавши додаток у новій редакції. Ця редакція була чинною станом на дату прийняття ОСОБА_5 комісією із захисту інтересів учасників антитерористичної операції при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових оскарженого рішення.
Згідно з пунктом 1.6. Програми розмір матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань складає 100 тис. грн. на одну особу, що має право на її отримання відповідно до цієї Програми:
1.6.1. Матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань виплачується одноразово у повному обсязі.
1.6.2. У разі значного зростання рівня інфляції міська рада здійснює відповідне коригування розміру матеріальної допомоги.
Згідно з пунктом 1.7. дія Програми не поширюється:
1.7.1. На осіб, які хоч і належать до категорії осіб, зазначених у пунктах 1.2 та 1.4 цієї Програми, проте на момент набрання чинності ухвали міської ради від 23.04.2015 № 4520 “Про затвердження Програми про захист інтересів учасників антитерористичної операції“ та на момент подання заяви не були зареєстровані на території м. Львова, м. Винники, смт. Рудно та смт. Брюховичі.
1.7.2. Які хоч і належать до категорії осіб, зазначених у пунктах 1.2 та 1.4 цієї Програми, проте вже отримали у власність земельну ділянку та використали своє право на приватизацію земельної ділянки з цільовим призначенням «для будівництва та обслуговування житлового будинку» на території України.
1.7.3. Які хоч і належать до категорії осіб, зазначених у пунктах 1.2 та 1.4 цієї Програми, проте вже отримали у власність земельну ділянку та використали своє право на приватизацію земельної ділянки з цільовим призначенням “для будівництва та обслуговування житлового будинку“ на території м. Львова та Львівської області, окрім тих земельних ділянок, які були набуті у власність шляхом спадкування, дарування, купівлі-продажу, що підтверджується відповідними документами.
1.7.4. Які хоч і належать до категорії осіб, зазначених у пунктах 1.2 та 1.4 цієї Програми, проте вже були забезпечені житлом або отримали грошову компенсацію на придбання житла як учасники антитерористичної операції або члени сімей осіб, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час участі в антитерористичній операції за рахунок коштів Державного бюджету України або місцевого бюджету, інших джерел фінансування, не заборонених законодавством України.
1.7.5. Які хоч і належать до категорії осіб, зазначених у пунктах 1.2 та 1.4 цієї Програми, проте згідно з довідками про безпосередню участь в антитерористичній операції, сумарний термін їх перебування безпосередньо в районах антитерористичної операції менше 45 днів (крім випадків, коли участь в антитерористичній операції неможливо було продовжувати через поранення, контузію, каліцтво, смерть, що підтверджено відповідними документами).
Розділ 4 Програми регулює порядок надання матеріальної допомоги:
4.3. Комісія формує рекомендаційні списки для виплати одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань з врахуванням часу безпосередньої участі учасника бойових дій в антитерористичній операції (дата заїзду).
4.6. Рішення про виплату одноразової матеріальної допомоги приймається виконавчим комітетом Львівської міської ради на основі поданих Центром рекомендаційних списків, які сформовані станом на день засідання Комісії.
Суд, застосовуючи наведені вище норми права керується такими міркуваннями:
ОСОБА_1 з 25.02.2015 є жителем міста Львова, брав участь в антитерористичній операції на сході України більше 45 днів та вважає, що підпадає під дію місцевої Програми про захист інтересів учасників антитерористичної операції. В січні 2017 ОСОБА_1 звернувся до Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій із заявою про надання йому як учаснику бойових дій на сході України одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Після опрацювання та підготовки Львівським міським центром надання послуг учасникам бойових дій (детально описано вище у цьому рішенні) заява ОСОБА_1 була передана на розгляд ОСОБА_5 комісії із захисту інтересів учасників антитерористичної операції (далі – ОСОБА_5 комісія).
З огляду на чинні на момент виникнення спірних правовідносин положення ухвал Львівської міської ради лише позитивне рішення ОСОБА_5 комісії було підставою для включення заявника до списків осіб, що мають право на отримання матеріальної допомоги, що передавалися на затвердження виконавчого комітету Львівської міської ради. У випадку негативного рішення ОСОБА_5 комісії звернення залишалося без реагування та не передавалося на розгляд виконавчого комітету Львівської міської ради. З огляду на це суд дійшов висновку, що спір щодо правомірності оскаржуваного рішення ОСОБА_5 комісії в контексті положень пункту 9 частини першої статті 19 КАС України підпадає під юрисдикцію адміністративного суду.
ОСОБА_5 комісія із захисту інтересів учасників антитерористичної операції при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових одноголосно прийняла рішення не не включати ОСОБА_1 у списки на отримання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в рамках Програми. Це рішення ОСОБА_5 комісія обґрунтувала тим, що заявник не відповідає вимогам пункту 1.7.2 Програми, оскільки має у власності земельну ділянку під будівництво та обслуговування житлового будинку. Оцінюючи рішення ОСОБА_5 комісії суд врахував таке:
«Програма про захист інтересів учасників антитерористичної операції» є локальним нормативно-правовим актом, що встановлює додаткові види соціального забезпечення для визначених нею категорій осіб за рахунок місцевого бюджету. Дія програми поширюється на осіб, які відповідають в тому числі таким критеріям:
- учасників антитерористичної операції, сумарний термін безпосереднього перебування в районах антитерористичної операції склав не менше 45 днів;
- які зареєстровані у ІНФОРМАЦІЯ_2, селищах Рудне та Брюховичі;
- в яких відсутня на праві власність земельна ділянка з цільовим призначенням «для будівництва та обслуговування житлового будинку» на території України.
Суд встановив, що ОСОБА_1 отримав безоплатно у приватну власність земельну ділянку (кадастровий номер 4623681800:01:001:0168), розташовану по вул. Івана Франка, 4 в селі Вовків Пустомитівського району Львівської області за цільовим призначення «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)».
Отже, ОСОБА_1 не належить до категорії осіб, що можуть претендувати на додатковий вид соціального забезпечення (матеріальну допомогу) згідно Програми.
Суд не бере до уваги доводи позивача про те, що ОСОБА_1 отримав згадану земельну ділянку не як учасник АТО, а як громадянин України в порядку передбаченому статтями 116, 121 Земельного кодексу України. Суд враховує, що Львівська міська рада, запроваджуючи Програмою додаткові гарантії соціального захисту для жителів міста Львова - учасників антитерористичної операції, встановила чіткі критерії та визначила вимоги до осіб які можуть/не можуть претендувати на участь в Програмі. Пунктом 1.7.3. Програми передбачено єдине виключення із встановленого п. 1.7.2 Правила – щодо земельних ділянок, які були набуті у власність шляхом спадкування, дарування чи купівлі-продажу. Той факт, що місцева рада надала ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки до запровадження Програми жодним чином не змінює того факту, що позивач не відповідає одному із критеріїв, що дозволяють отримати на підставі Програми додаткове забезпечення за рахунок місцевого бюджету.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінивши встановлені обставини справи в їх сукупності суд дійшов висновку, що рішення ОСОБА_5 комісії із захисту інтересів учасників антитерористичної операції при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій, оформлене протоколом №125/2017 від 24.05.2017, відповідає визначеним частиною другою статті 2 КАС України критеріям правомірного рішення суб’єкта владних повноважень, в тому числі законності, обґрунтованості та пропорційності. Тому в задоволенні вимог до ОСОБА_5 комісії про скасування цього рішення слід відмовити з мотивів їх безпідставності. З огляду на цей висновок суду похідні позовні вимоги про спонукання відповідача включити ОСОБА_1 в списки на отримання матеріальної допомоги також є безпідставними.
Стосовно позовних вимог до Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій, то суд відмовляє в їх задоволенні, оскільки цей відповідач не є належним за заявленими ОСОБА_1 позовними вимогами (не приймав оскаржуваного рішення та не має повноважень приймати рішення, про яке просить позивач).
Оскільки сторони не надали доказів понесення ними судових витрат, суд не має підстав для прийняття рішення про їх розподіл.
Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд –
ВИРІШИВ:
в задоволенні позову ОСОБА_1 до Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій та громадської комісії із захисту інтересів учасників антитерористичної операції при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити дії, - відмовити повністю.
Судові витрати не розподіляти.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 16.10.2018.
Суддя Москаль Р.М.