Рішення № 77243728, 19.10.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.10.2018
Номер справи
0640/4214/18
Номер документу
77243728
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2018 року м. Житомир справа № 0640/4214/18

категорія 10.3.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Капинос О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, стягнення компенсації за втрачене домоволодіння в сумі 120661,64 грн.,

встановив:

Позивачі звернулися до суду з позовом, в якому просили визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації щодо невиплати коштів та стягнути матеріальну шкоду, а саме: компенсацію за втрачене домоволодіння №5 по вул.Нова в с.Норинськ, Овруцького району в сумі 120661,64 грн. та розглянути питання щодо виплати шкоди, заподіяної внаслідок несвоєчасної виплати компенсації за втрачене домоволодіння.

17.09.2018 позивачами подано уточнену позовну заяву, в якій вони просять визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації що полягає у невиплаті компенсації за втрачене домоволодіння в сумі 120661,64 грн. та стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації компенсацію зав рачене домоволодіння №5 по вул.Нова в с.Норинськ Овруцького району Житомирської області в сумі 120661,64 грн.

В обгрунтування позову зазначили, що їх матері ОСОБА_3 на праві приватної власності належав будинок №5 по вул.Нова в с.Норинськ Овруцького району.. Актом приймання житлового будинку від 30.07.2008 домоволодіння в с.Норинськ прийняте на баланс Норинської сільської ради. На виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду, 16.12.2008 ОСОБА_3 поставлено на чергу для виплати грошової компенсації за втрачене домоволодіння. На виконання рішення Овруцького районного суду відповідачем проведено перерахунок компенсації за втрачене домоволодіння з урахуванням коефіцієнту індексації за 2009 з визначенням суми 120661,64 грн. Відповідно до свідоцтва на право на спадщину за законом, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є спадкоємцями ОСОБА_3 При зверненні до відповідача із заявою про виплату компенсації за втрачене майно, отримали відмову з посиланням на відсутність коштів. Вказують, що до цього часу компенсація не виплачена, тому підлягає стягненню у примусовому порядку.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 19.09.2018 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення учасників справи.

09.10.2018 від представника відповідача на адресу суду надійшла заяви про розгляд справи без їх участі та у заяві вказано, що управління не заперечує проти задоволення позову.

Справа розглядається у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи у відповідності до ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що згідно акту приймання житлового будинку Норинської сільської ради від 30.07.2008 вирішено прийняти на баланс Норинської сільської ради житловий будинок за адресою: вул.Нова,5, с.Норинськ, який належить ОСОБА_3. (а.с.11)

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 13.10.2008 у справі №2-а-16705/08 зобов'язано УПСЗН Овруцької РДА Житомирської області поставити ОСОБА_3 на чергу для виплати грошової компенсації за втрачене домоволодіння №5 по вул.Нова в с.Норинськ в сумі 90046,00 грн. Постанова набрала законної сили. (а.с. 7-8).

Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 22.11.2017, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 є спадкоємцями ОСОБА_3 Спадщина, на яку видано свідоцтво, складається, зокрема, з компенсації за втрачене нерухоме майно на радіоактивній забрудненій території, що знаходиться по вул.Нова,5 в с.Норинськ, Овруцького району. (а.с.12)

На звернення позивачів до відповідача щодо виплати компенсації за втрачене домоволодіння, отримали лист від 03.08.2018 №07-04/3085, в якому повідомлено, що на виконання постанови про відкриття виконавчого провадження від 28.11.2008 ВП №10270049, відкритої за постановою Житомирського окружного адміністративного суду у справі №2-а-1670508/08 від 13.10.2008, управлінням праці та соціального захисту населення 16.12.2008 ОСОБА_3 було поставлено на чергу для виплати грошової компенсації за втрачене домоволодіння №5 по вул.Новій у с.Норинськ на усму 90046,00 грн. за номером 1260. На виконання постанови про відкриття виконавчого провадження від 13.02.2013 ВП36463915, відкритої за постановою Овруцького районного суду по справі №617/14739/12 від 14.11.2012, управлінням праці та соціального захисту населення збільшено суму компенсації з врахуванням індексу 1.34 за 2009 до 120661,64 грн.

Управлінням праці не здійснювалася виплата коштів згідно рішень суду, оскільки Законами України "Про Державний бюджет України" та кошторисами видатків кошти на виплату допомог та компенсацій згідно рішень суду для управління праці не передбачалися. (а.с.22)

Не погоджуючись з такою відмовою, позивачі звернулись з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку діям відповідача, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи".

Статтею 1 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачає, що державна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи базується, в тому числі, на принципах соціального захисту людей, повного відшкодування шкоди особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до частин 6, 8 статті 4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" громадяни, які відселяються або самостійно переселяються, користуються компенсаціями, передбаченими цим Законом. Порядок відселення та самостійного переселення визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" компенсація громадянам за втрачене у зв'язку з евакуацією, відселенням або самостійним переселенням відповідно до статті 4 цього Закону майно включає грошову компенсацію у повному розмірі вартості жилих, дачних, садових будинків, гаражів, господарських будівель та споруд, яка здійснюється за цінами, встановленими на момент припинення права власності.

Відповідно до пункту 7 Положення про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 року за №755, грошова компенсація перераховується на особистий рахунок переселенця (спадкоємця) у порядку черги, встановленої місцевими органами виконавчої влади.

У зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 18 листопада 2009 року №1243 "Про затвердження Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території" (набрала чинності 28 листопада 2009 року) визнана такою, що втратила чинність постанова Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 року № 755 "Про затвердження Положення про порядок виплати компенсацій громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій" та затверджено Порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території.

Згідно з пунктом 1 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009року № 1243, цей Порядок визначає механізм виплати громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, компенсації за майно, втрачене у зв'язку з їх відселенням або самостійним переселенням відповідно до статті 4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Дія цього Порядку поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.

Згідно з пунктом 5 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року №1243, сума компенсації перераховується за рішенням райдержадміністрації (виконавчого органу ради міста обласного значення), що прийнято на підставі документів, зазначених у пункті 4 цього Порядку, відділенням Державного казначейства місця відселення на особистий рахунок переселенця або спадкоємця, відкритий ним у будь-якому банку України, у порядку черговості, встановленої райдержадміністрацією (виконавчим органом ради міста обласного значення) з урахуванням дати реєстрації заяви щодо отримання компенсації в обліковому журналі. Контроль та відповідальність за дотриманням черговості покладається на райдержадміністрацію (виконавчий орган ради міста обласного значення).

Таким чином, питання щодо виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території законодавчо урегульовано. Виплата даної компенсації не обмежена будь-яким терміном чи періодом.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду від 17.03.2016 у справі №К/800/41543/15 (286/2220/15-а).

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що на виконання постанови Житомирського окружного адміністративного суду у справі №2-а-1670508/08 від 13.10.2008, управлінням праці та соціального захисту населення 16.12.2008 ОСОБА_3 було поставлено на чергу для виплати грошової компенсації за втрачене домоволодіння №5 по вул.Новій у с.Норинськ на суму 90046,00 грн. за номером 1260.

На виконання постанови про відкриття виконавчого провадження від 13.02.2013 ВП36463915, відкритої за постановою Овруцького районного суду по справі №617/14739/12 від 14.11.2012, управлінням праці та соціального захисту населення збільшено суму компенсації з врахуванням індексу 1.34 за 2009 до 120661,64 грн.

Враховуючи те, що ОСОБА_3 спадкоємцями якої є ОСОБА_1 та ОСОБА_2, перебуває у черзі для отримання грошової компенсації за здане, відповідно до статті 35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", домоволодіння із грудня 2008 за номером 1260 особи, які перебувають у зазначеній черзі перед нею не отримали грошову компенсацію (індексацію) за втрачене майно, тому підстави для задоволення позову відсутні.

За змістом положень статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зазначені критерії, хоч і адресовані суду, але одночасно вони є і вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє певні дій чи утримується від їх вчинення.

Порушення хоча б одного із зазначених вище критеріїв є підставою для визнання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень протиправними.

Суд переконаний, що дії відповідача у спірних правовідносинах вказаним критеріям відповідають, а тому суд відмовляє у задоволенні позову у повному обсязі.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (вул.Зарічна,50а, м.Овруч, 11101, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) ОСОБА_2 (вул.Князя Мала,11, м.Коростень, 11500, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації (вул.Гетьмана Виговського,17, м.Овруч, 11101, код ЄДРПОУ 03192603) визнання бездіяльності протиправною, стягнення компенсації за втрачене домоволодіння в сумі 120661,64 грн., ідмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Капинос