Рішення № 77227812, 05.10.2018, Голосіївський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
05.10.2018
Номер справи
752/10714/18
Номер документу
77227812
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 752/10714/18

Провадження № 2/752/4728/18

РІШЕННЯ

Іменем України

заочне

05.10.2018 року Голосіївський суд м. Києва

в складі головуючого судді Чередніченко Н.П.

з участю секретаря секретаря судового засідання Шевчук М.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1, третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення надмірно виплачених коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просив стягнути з відповідача надмірно виплачені кошти щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі, на оплату житлово-комунальних послугу розмірі 1140,64 грн. та судовий збір. В обґрунтування позову представник позивача вказав, що 06.11.2014 року ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації з заявою про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», якою затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. За результатами обробки наданої заяви, позивачем було прийнято рішення від 10.11.2014 року про призначення щомісячної адресної допомоги на наступний шестимісячний період з 06.11.2014 р. по 05.05.2015 р. в сумі 1326,00 грн. 12.04.2016 року відповідач повторно звернулась до відповідача із заявою про продовження призначення грошової допомоги та позивачем було прийнято рішення від 27.04.2016 року про продовження грошової допомоги з 13.04.2016 року по 12.10.2016 рік в сумі 1326,00 грн. Вказані грошова допомога була призначена на відповідача та її неповнолітнього сина ОСОБА_2 Після досягненням, останнім, 18 річного віку, відповідачем не було надано відомостей щодо працевлаштування сина, а тому відповідачем було прийнято рішення про здійснення перерахунку грошової допомоги в межах терміну призначення такої грошової допомоги, а саме з 01.08.2016 року та ОСОБА_2 було переведено з категорії «Діти до 18 років» в категорію працездатних осіб та здійснено перерахунок грошової допомоги. Внаслідок того, що відповідачем не було повідомлено про факт працевлаштування у відповідності до положень п. 7 Порядку № 505 відповідачу було здійснено надмірне перерахування грошових коштів за період з 01.08.2016 року по 12.10.2016 року в сумі 1140,64 грн., яку позивач просить стягнути з відповідача на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

В судове засідання представник позивача не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, в якій зазначив, що вимоги позову підтримує та проти заочного розгляду справи не заперечує.

Відповідач в судове засідання не з'явилась, про дату і час розгляду справи повідомлена належним чином, про причини неявки суд не повідомила, заяв чи клопотань до суду не надала.

Представник третьої особи в судове засідання не з»явився. До суду подав письмові пояснення та просив розглянути справу без його участі.

Враховуючи викладене, суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін на підставі доказів, які містяться в матеріалах справи, а також згідно із ст. 280 ЦПК України, суд ухвалив про заочний розгляд справи.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню за наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 та її син ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 перебувають на обліку осіб, переміщених з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, що підтверджується відповідною довідкою (а.с.11).

06.11.2014 року ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації з заявою про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в дому числі на оплату житлово-комунальних послуг», якою затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.12).

На підставі поданої відповідачем заяви та документів, управлінням прийнято рішення від 10.11.2014 року про здійснення нарахування відповідачу грошової допомоги на період з 06.11.2014 р. по 05.05.2015 р. в сумі 1326 грн. (а.с.13).

12.04.2016 року відповідач звернулась до позивача із заявою про продовження виплати щомісячної адресної допомоги та відповідачем було прийнято рішення від 27.04.2016 року про надання допомоги особам на проживання з 13.04.2016 року по 12.10.2016 р. в сумі 1326грн. (а.с.15).

Відповідно до п. 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Пунктом 3 вказаного Порядку передбачено, що грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї).

Якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією, поданою компетентним органом.

Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб усіх членів сім'ї. Таку заяву на наступний шестимісячний строк може бути подано з дати його початку або не раніше ніж за 15 днів до закінчення поточного шестимісячного строку.

Згідно із п. 7 вказаного Порядку, якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або та дітьми з інвалідністю віком до 18 років, або особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.

У разі звільнення та подальшого непрацевлаштування працездатного члена сім'ї грошова допомога на цього члена сім'ї через два місяці з дня, що настає за днем звільнення, зменшується на 50 відсотків, а через чотири місяці з дня, що настає за днем звільнення, - припиняється.

Особи працездатного віку, яким призначено грошову допомогу, зобов'язані інформувати у триденний строк уповноважений орган про факт працевлаштування або перебування на обліку як безробітних.

Для отримання інформації про періоди реєстрації працездатних членів сім'ї, яким призначено грошову допомогу, у державній службі зайнятості, Мінсоцполітики щомісяця до 25 числа подає в електронному вигляді перелік таких осіб державній службі зайнятості, яка протягом 10 календарних днів подає Мінсоцполітики інформацію про періоди реєстрації цих осіб як безробітних чи осіб, які шукають роботу.

Для контролю за фактом працевлаштування працездатних членів сім'ї, яким призначено грошову допомогу (в тому числі за направленням державної служби зайнятості), Мінсоцполітики щомісяця до 25 числа подає в електронному вигляді перелік таких осіб Пенсійному фонду України, який протягом 10 календарних днів подає Мінсоцполітики інформацію з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Судом встановлено, що після досягнення сином ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, відповідачем, як уповноваженим представником сім»ї, не було повідомлено позивачу інформацію щодо працевлаштування або відсутність такого сина, який досяг повноліття.

Відповідно до довідки Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат № 12/751-08, загальна сума переплати допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання ОСОБА_1 за період з 01.08.2016-12.10.2016 р.р. складає 1140,64 грн. (а.с.17).

Внаслідок вказаних обставин, відповідачу було надміру виплачена грошова допомога за період з 01.08.2016-12.10.2016 р.р. складає 1140,64 грн. та доказів, які б спростовували доводи позивача відповідачем в ході розгляду справи суду надано не було.

Відповідачу 03.04.2018 року позивачем була направлена вимога про повернення надміру виплачених коштів (а.с.24), однак, відповідач станом на дату подачі позову кошти позивачу не повернула, та доказів зворотному з боку відповідача суду надано не було.

Згідно із ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстав, на якій воно було набуте, згодом відпала.

При цьому ст. 1215 ЦК України встановлює, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Враховуючи викладене, а також приймаючи до уваги те, що відповідачкою не було вчасно повідомлено позивача щодо працевлаштування або відсутність такого свого сина, який досяг повноліття та є працездатним, що призвело до виплати надмірно виплачених коштів, суд вважає, що заявлені позовні вимоги про стягнення з відповідачки надмірно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі, на оплату житлово-комунальних послуг, є обґрунтованими та законними, в зв»язку з чим підлягають задоволенню.

Зазначені грошові кошти підлягають стягненню з відповідача на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, яким за розпорядженням Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації проводилися виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі, на оплату житлово-комунальних послуг.

Згідно із ст. 141 ЦПК України, судовий збір слід стягнути з відповідача на користь держави, оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору при зверненні в суд з позовом.

Керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 76-81, 83, 141, 258, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1, третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення надмірно виплачених коштів, - задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженки м. Луганськ, громадянки України, ідентифікаційний код НОМЕР_1, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1, - на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (юридична адреса: 03165, м. Київ, пр. Комарова, буд. № 7, р/р 35218086054086, КПКВ 2501480, КЕКВ 2730, УДКСУ у Солом'янському районі м. Києва, код ЄДРПОУ 22886300, МФО 820172), - надмірно виплачені кошти щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі, на оплату житлово-комунальних послугу в розмірі 1140 (одна тисяча сто сорок) грн. 64 коп.

Стягнути із ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженки м. Луганськ, громадянки України, ідентифікаційний код НОМЕР_1, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1, - на користь держави судовий збір в розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом за письмовою заявою відповідача поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення може бути оскаржене позивачем до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Голосіївський районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Головуючий Н.П. Чередніченко