Рішення № 77222215, 09.10.2018, Яготинський районний суд Київської області

Дата ухвалення
09.10.2018
Номер справи
382/1011/17
Номер документу
77222215
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Яготинський районний суд Київської області

Справа № 382/1011/17

Провадження № 2/382/40/18

РІШЕННЯ

Іменем України

09 жовтня 2018 року Яготинський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Литвин Л.І.

при секретарі Чемерис С.О.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Яготин справу за позовом заступника керівника Бориспільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Яготинської міської ради Київської області до ОСОБА_1, третя особа: Яготинське відділення Броварської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області, м. Яготин, вул. Незалежності, 106 про розірвання договору оренди, повернення земельної ділянки та стягнення заборгованості з орендної плати,

Встановив:

В позові до суду заступник керівника Бориспільської місцевої прокуратури який діє в інтересах держави в особі: Яготинської міської ради Київської області вказав, що 27.08.2012 між Яготинською міською радою Київської області та ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки, зареєстрований в книзі записів про державну реєстрацію договорів оренди землі Яготинського району Київської області за №322550004001372 від 27.08.2012. Згідно Договору, Орендодавець - Яготинська міська рада надала, а Орендар - ОСОБА_1 прийняла в строкове, платне користування земельну ділянку площею 0,1838 га з кадастровим номером: НОМЕР_2, яка розташована на території АДРЕСА_2 Земельна ділянка відноситься до земель несільськогосподарського призначення, цільове призначення - землі комерційного використання (під розміщенням готельного комплексу «ІНФОРМАЦІЯ_1»). Відповідно до п. 3 Договору, на земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна: нежитлова будівля - павільйон-магазин. Водночас, згідно акту обстеження земельної ділянки по АДРЕСА_2 складеного посадовими особами Яготинської міської ради Київської області від 27.12.2016 встановлено, що земельна ділянка огороджена парканом, будь-які будівельні роботи на момент виїзду на ділянці не здійснювались, ознак проведення чи підготовки таких робіт, не виявлено. Земельна ділянка зайнята частково будівельним сміттям та залишками будівельних матеріалів. Будь-які капітальні будівлі (споруди), що мають ознаки об'єктів нерухомого майна, на обстеженій земельній ділянці відсутні. Згідно з п. 9 Договору, (в остаточній редакції), річна орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі у розмірі 12 (дванадцять) % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки: на період будівництва готельного комплексу (протягом 36 місяців з моменту реєстрації договору оренди землі): 7682,11 гривень; для комерційного використання: 38419,35 гривень. Обчислення розміру орендної плати за земельну здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавствам, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Відповідно до п. 5 Договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки №06-36/60 від 22.02.2012 становить: - для земель, що зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво - 64017,54 гривень; - для земель комерційного використання - 320161,22 гривень. Незважаючи на взяті зобов'язання зі своєчасного і повного внесення орендної плати, Орендар не виконує умови Договору, що підтверджується відомостями, наданими Яготинським відділенням Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області та Яготинською міською радою. Відповідно до таких відомостей, заборгованість Орендаря перед Орендодавцем за користування земельною ділянкою, станом на 16.03.2017, становить 88965,87 гривень. Так, контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, у відповідності до ст. 41 Податкового кодексу України, здійснюється органами Державної податкової служби. Згідно інформації Яготинського відділення Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області від 17.01.2017 за №460/10/1025/23-03, заборгованість зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою ОСОБА_1 виникла з 29.08.2015.

Згідно ч. 1 ст. 24 Закону України «Про оренду землі», орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Крім цього, у зв'язку із систематичним невиконанням орендарем своїх договірних зобов'язань щодо сплати орендних платежів, договір оренди земельної ділянки підлягає розірванню.

Водночас, відповідно до п. 15 Договору земельна ділянка передана в оренду під розміщення готельного комплексу «ІНФОРМАЦІЯ_1».

Згідно п. 26 Договору на орендовану земельну ділянку встановлено обмеження (обтяження) - завершити забудову готельного комплексу «ІНФОРМАЦІЯ_1» протягом 36 місяців з моменту реєстрації договору оренди землі в установленому законом порядку.

Проте, згідно акту обстеження земельної ділянки від 27.12.2016 земельна ділянка зайнята частково будівельним сміттям та залишками будівельних матеріалів. Будь-які капітальні будівлі (споруди), що мають ознаки об'єктів нерухомого майна, на обстеженій земельній ділянці відсутні.

Частиною 3 ст. 31 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, визначеним законом.

Відповідно до положень п. д) ч. 1 ст. 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Частиною 2 ст. 651 Цивільного кодексу України встановлено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Статтею 34 Закону України «Про оренду землі» передбачено, щоу разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.

Встановлено, що Яготинській міській раді було відомо про порушення умов Договору Відповідачем протягом тривалого часу (з 29.08.2015), проте органом місцевого самоврядування не вжито своєчасних та належних заходів реагування на виявлені порушення. У зв'язку з цим порушено майнові інтереси держави, тому прокурор звертається до суду з відповідною позовною заявою.

Просили стягнути з відповідачки на користь Яготинської міської ради Київської області (07700, Київська область, м. Яготин, вул. Незалежності,67, р/р№33213815700667 в ГУ ДКСУ в Київській області, МФО 821018, код 37341116) заборгованість з орендної плати у розмірі 88965,87 гривень. Розірвати договір оренди земельної ділянки, укладений між Яготинською міською радою Київської області та ОСОБА_1 (04128, АДРЕСА_1, РПОКПП НОМЕР_1, НОМЕР_3), зареєстрований в книзі записів про державну реєстрацію договорів оренди землі Яготинського району Київської області за №322550004001372 від 27.08.2012. Зобов'язати Відповідача - ОСОБА_1 повернути Яготинській міській раді Київської області земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_2, площею 0,1838 га, вартістю 384178,76 гривень. А також стягнути судові витрати.

В судовому засіданні прокурор вимоги підтримав та просив задоволити у повному обсязі.

Відповідачка та її представники вимоги не визнали, в судові засідання не з'являлись, неодноразово клопотали про відкладення розгляду справи, доказів поважності неявки в судове засідання не надали.

Перевіривши матеріали справи, враховуючи, що відповідачка та її представник ОСОБА_2 про день та час розгляду справи повідомлені належно, а також зважаючи, що прокурор проти винесення заочного рішення не заперечував, суд вважає, що по справі необхідно винести заочне рішення.

В судовому засіданні встановлено наступне.

27.08.2012 року між Яготинською міською радою Київської області та ОСОБА_1, укладено договір оренди земельної ділянки, зареєстрований в книзі записів про державну реєстрацію договорів оренди землі Яготинського району Київської області за №322550004001372 від 27.08.2012 року. (а.с. 10-12).

Згідно даного договору, Орендодавець - Яготинська міська рада надала, а Орендар - ОСОБА_1 прийняла в строкове, платне користування земельну ділянку площею 0,1838 га з кадастровим номером: НОМЕР_2, яка розташована на території АДРЕСА_2 Земельна ділянка відноситься до земель несільськогосподарського призначення, цільове призначення - землі комерційного використання (під розміщенням готельного комплексу «ІНФОРМАЦІЯ_1»).

Відповідно до п. 3 Договору, на земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна: нежитлова будівля - павільйон-магазин.

Разом з тим, згідно акту обстеження земельної ділянки по АДРЕСА_2 складеного посадовими особами Яготинської міської ради Київської області від 27.12.2016 року встановлено, що земельна ділянка огороджена парканом, будь-які будівельні роботи на момент виїзду на ділянці не здійснювались, ознак проведення чи підготовки таких робіт, не виявлено. Земельна ділянка зайнята частково будівельним сміттям та залишками будівельних матеріалів. Будь-які капітальні будівлі (споруди), що мають ознаки об'єктів нерухомого майна, на обстеженій земельній ділянці відсутні.(а.с. 13).

Згідно з п. 9 Договору, річна орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі у розмірі 12 (дванадцять) % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки:

-на період будівництва готельного комплексу (протягом 36 місяців з моменту реєстрації договору оренди землі): 7682,11 гривень;

-для комерційного використання: 38419,35 гривень.

Обчислення розміру орендної плати за земельну здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

В силу п. 14, у разі невнесення орендної плати у строки визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 0,2 % несплаченої суми за кожен день прострочення, але не більше 1% від простроченої суми.

Відповідно до п. 5 Договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки №06-36/60 від 22.02.2012 становить:

- для земель, що зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво - 64017,54 гривень;

- для земель комерційного використання - 320161,22 гривень.

Згідно ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь іншої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до положень ст. ст. 525, 526 ЦК України та ст. 193 Господарського кодексу України, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного та Господарського кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Стаття 549 ЦК України визначає, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Згідно ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Незважаючи на взяті зобов'язання зі своєчасного і повного внесення орендної плати, Орендар не виконує умови Договору, що підтверджується відомостями, наданими Яготинським відділенням Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області та Яготинською міською радою. Відповідно до таких відомостей, заборгованість Орендаря перед Орендодавцем за користування земельною ділянкою, станом на 16.03.2017, становить 88965,87 гривень.

Так, контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, у відповідності до ст. 41 Податкового кодексу України, здійснюється органами Державної податкової служби.

Згідно інформації Яготинського відділення Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області від 17.01.2017 за №460/10/1025/23-03, заборгованість зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою відповідачкою ОСОБА_1 виникла з 29.08.2015.

У відповідності до ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Положеннями ч. ч. 1, 4 ст. 124 Земельного кодексу України регламентовано порядок передачі земельних ділянок в оренду та встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Згідно ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Істотні умови договору оренди землі визначено ст. 15, 21-23 Закону України «Про оренду землі», до яких віднесеноорендну плату із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Пунктом в) ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України встановлено, що землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Згідно ч. 1 ст. 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. У відповідності до ч. 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» строки внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.

Згідно ч. 1 ст. 24 Закону України «Про оренду землі», орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Крім цього, у зв'язку із систематичним невиконанням орендарем своїх договірних зобов'язань щодо сплати орендних платежів, договір оренди земельної ділянки підлягає розірванню.

Водночас, відповідно до п. 15 Договору земельна ділянка передається в оренду під розміщення готельного комплексу «ІНФОРМАЦІЯ_1».

Згідно п. 26 Договору на орендовану земельну ділянку встановлено обмеження (обтяження) - завершити забудову готельного комплексу «ІНФОРМАЦІЯ_1» протягом 36 місяців з моменту реєстрації договору оренди землі в установленому законом порядку. Проте, згідно акту обстеження земельної ділянки від 27.12.2016 земельна ділянка зайнята частково будівельним сміттям та залишками будівельних матеріалів. Будь-які капітальні будівлі (споруди), що мають ознаки об'єктів нерухомого майна, на обстеженій земельній ділянці відсутні.

Відповідно до п. 16 Договору, в разі припинення дії Договору, Орендар зобов'язаний повернути Орендодавцю земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її у оренду.

Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України встановлено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Частиною 3 ст. 31 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, визначеним законом.

Відповідно до положень п. д) ч. 1 ст. 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Частиною 2 ст. 651 Цивільного кодексу України встановлено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Статтею 34 Закону України «Про оренду землі» передбачено, щоу разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.

В силу вимог ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Встановлено, що Яготинській міській раді було відомо про порушення умов Договору Відповідачем протягом тривалого часу (з 29.08.2015), проте органом місцевого самоврядування не вжито своєчасних та належних заходів реагування на виявлені порушення. Відповідно до ст. 69 Бюджетного кодексу України орендна плата за користування земельними ділянками належить до доходів загального фонду місцевих бюджетів. Таким чином, інтереси держави порушені у недоотриманні коштів в бюджет органу місцевого самоврядування - Яготинської міської ради Київської області.

Також ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.

Тобто захист інтересів Яготинської міської ради прокуратурою реалізує конституційну функцію представництва інтересів держави в суді.

Перевіривши матеріали справи, заслухавши прокурора, суд вважає, що вимоги прокурора підлягають до задоволення в повному обсязі.

Керуючись 5, 12, 13, 81,141, 264-266 ЦПК України, ст. 651 ЦК України, ст. 31 Закону України «Про оренду землі», ст. 141 Земельного кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов заступника керівника Бориспільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Яготинської міської ради Київської області до ОСОБА_1, третя особа: Яготинське відділення Броварської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області, м. Яготин, вул. Незалежності, 106 про розірвання договору оренди, повернення земельної ділянки та стягнення заборгованості з орендної плати задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1, РПОКПП НОМЕР_1 на користь Яготинської міської ради Київської області, р/р № 33213815700667 в ГУ ДКСУ в Київській області, МФО 821018, код 37341116 заборгованість з орендної плати у розмірі 88965 (вісімдесят вісім тисяч дев"ятсот шістдесят п"ять) гривень 87 копійок.

Розірвати договір оренди земельної ділянки, укладений між Яготинською міською радою Київської області та ОСОБА_1, зареєстрований в книзі записів про державну реєстрацію договорів оренди землі Яготинського району Київської області за № 322550004001372 від 27.08.2012 р.

Зобов"язати ОСОБА_1 повернути Яготинській міській раді Київської області земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_2 площею 0,1838 га вартістю 384178, 76 гривень.

Стягнути із ОСОБА_1, РПОКПП НОМЕР_1 на користь Яготинської міської ради Київської області, р/р 35216008015641, МФО 820172, Державне казначейство України, м. Київ, ЄДРПОУ 02909996 судовий збір у розмірі 8962 (вісім тисяч дев"ятсот шістдесят дві) гривні 68 копійок.

Повний текст рішення буде виготовлено 19 жовтня 2018 року.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається до Київського апеляційного суду через Яготинський районний суд Київської області.

Суддя Литвин Л.І.