Рішення № 77203361, 18.10.2018, Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
18.10.2018
Номер справи
473/3718/18
Номер документу
77203361
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 473/3718/18

РІШЕННЯ

іменем України

"18" жовтня 2018 р. Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі: головуючої - судді Старжинської О.Є., при секретарі судового засідання - Ніколаєнко Г.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Вознесенську за правилами спрощеного позовного провадження позовну заяву Державної екологічної інспекції у Миколаївській області до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної вирубки лісу

ВСТАНОВИВ:

01.10.2018 року представник Державної екологічної інспекції у Миколаївській області звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної вирубки лісу в сумі 56315,49 грн.

В обґрунтування своїх вимог представник позивача посилався на те, що 06 грудня 2017 року відповідач не маючи спеціального дозволу на порубку дерев, в лісовому захисному насадженні лінійного типу (полезахисна смуга), що розташована вздовж автомобільної дороги Р-55 «Новий Буг-Одеса» на відстані 1,3 км від залізничного переїзду с.Мартинівське в межах земель Прибужанівської сільської об’єднаної територіальної громади Вознесенського району Миколаївської області умисно спиляв тридцять живоростучих дерев породи «В’яз дрібнолистий» середнім арифметичним діаметром дерева у корі біля шийки кореня: до 10 см – 8 дерев; від 10,1 до 14 см – 8 дерев; від 18,1 до 22 см – 3 дерева; від 22,1 до 26 см – 2 дерева; від 26,1 до 30 см – 4 дерева; від 30,1 до 34 см – 3 дерева; від 34,1 до 38 см – 1 дерево; від 46,1см і більше – 1 дерево, чим спричинив збитки, розмір яких згідно розрахунку виконаного Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Миколаївській області на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 року № 665 складає 56315,49 грн.

Постановою державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Миколаївській області від 22 травня 2018 року відповідача ОСОБА_1 визнано винними у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 65-1 КУпАП і накладено стягнення у вигляді штрафу в сумі 85 грн.

Посилаючись на те, що заподіяні відповідачем ОСОБА_1 Прибужанівській сільській об’єднаній територіальній громаді Вознесенського району Миколаївської області збитки не відшкодовано, позивач просив позов задовольнити, стягнувши шкоду в сумі 56315,49 грн. на користь місцевого бюджету Прибужанівської сільської об’єднаної територіальної громади Вознесенського району Миколаївської області.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги.

Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов не визнав, відзиву на позовну заяву не надав.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Згідно зі ст. 66 Конституції України кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Наказом № 312 від 11 серпня 2017 року Міністерства екології та природних ресурсів України затверджено Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до п.п.1,3 даного наказу Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Держекоінспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується. Основними завданнями Держекоінспекції є реалізація повноважень Держекоінспекції України у межах відповідної території.

Держекоінспекція (Розділ ІІ) здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог, в тому числі і щодо законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів зокрема: законності вирубки, ушкодження дерев і чагарників, знищення або ушкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розплідниках і на плантаціях, а також молодняку природного походження й самосівів на площах, призначених під лісовідновлення та тощо.

Згідно з Положення (Розділ ІІ п. 6, 7) для виконання покладених на неї завдань Держекоінспекція має право: розраховувати розмір шкоди, збитків і втрат, заподіяних внаслідок порушення законодавства з питань, що належить до її компетенції, пред'являти претензії, вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.

Відповідно до ст. 20-2 Закону України «Про охорону природного навколишнього середовища» до компетенції державної екологічної інспекції належить організація і здійснення державного контролю за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень вимог законодавства про охорону, утримання і використання зелених насаджень. Вказаним законом вищезазначений орган наділений повноваженнями виступати позивачем у судах.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.69-1 Бюджетного кодексу України до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать, зокрема 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об’єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

Порядок розподілу платежів між державним та місцевим бюджетом, які зараховано на аналітичні рахунки відкриті у Казначействі України та Головних управліннях Казначейства, врегульовано Порядком казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №43 від 29 січня 2013 року.

Отже, порядок нарахування збитку заподіяної шкоди навколишньому природному середовищу, стягнення коштів на відшкодування шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності та порядок його виконання визначені законом.

Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом, постановою державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Миколаївській області від 22 травня 2018 року відповідача ОСОБА_1 визнано винними у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 65-1 КУпАП: 06 грудня 2017 року відповідач не маючи спеціального дозволу на порубку дерев, в лісовому захисному насадженні лінійного типу (полезахисна смуга), що розташована вздовж автомобільної дороги Р-55 «Новий Буг-Одеса» на відстані 1,3 км від залізничного переїзду с.Мартинівське в межах земель Прибужанівської сільської об’єднаної територіальної громади Вознесенського району Миколаївської області умисно спиляв тридцять живоростучих дерев породи «В’яз дрібнолистий» середнім арифметичним діаметром дерева у корі біля шийки кореня: до 10 см – 8 дерев; від 10,1 до 14 см – 8 дерев; від 18,1 до 22 см – 3 дерева; від 22,1 до 26 см – 2 дерева; від 26,1 до 30 см – 4 дерева; від 30,1 до 34 см – 3 дерева; від 34,1 до 38 см – 1 дерево; від 46,1см і більше – 1 дерево і накладено стягнення у вигляді штрафу в сумі 85 грн.

В результаті таких дій ОСОБА_1 заподіяно шкоду довкіллю та матеріальну шкоду Прибужанівській сільській об’єднаній територіальній громаді Вознесенського району Миколаївської області, розмір якої згідно розрахунку виконаного Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Миколаївській області 17 травня 2018 року на підставі Постанови Кабінету міністрів України від 23 липня 2008 р. N 665 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу» складає 56315,49 грн.

Статтею 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Згідно ст.107 ЛК України, підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Обставини викладені в постанові державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища у справі про адміністративне правопорушення при розгляді судом справи про цивільно правові наслідки дій особи, стосовно якої вона ухвалена, з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою судом приймаються до уваги як такі, що знайшли своє підтвердження, оскільки відповідачем ОСОБА_1 вказана постанова не оскаржена.

За приписами ст.1166 Цивільного Кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Частина 2 статті 1166 ЦК України, встановлює презумпцію вини завдавача шкоди, що означає, що особа, яка завдала шкоду, буде вважатися винною, якщо вона сама не доведе відсутність своєї вини (у зв'язку із наявністю вини іншої особи або у зв'язку із дією об'єктивних обставин).

Розрахунок завданої шкоди виконаний відповідачем відповідно до нормативного акту - постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 року № 665 є вірним, в тому числі, щодо застосування індексації такс для обчислення розміру шкоди, завданої лісу, а заперечення відповідача в цій частині не ґрунтуються на законі.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.

Розмір судових витрат складається з судового збору у сумі 1762 грн.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 258-259, 263-265, 268 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Миколаївській області до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної вирубки лісу – задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ідент. номер НОМЕР_1 на користь Прибужанівської сільської об’єднаної територіальної громади Вознесенського району Миколаївської області (р\р 33119331014384 банк УК у Вознесенському районі Миколаївської області, Казначейство України, МФО 899998, код ЄДРПОУ 38037770, код бюджетної класифікації 24062100) - 56315,49 грн. (п’ятдесят шість тисяч триста п’ятнадцять гривень сорок дев’ять коп.).

Стягнути з ОСОБА_1, ідент. номер НОМЕР_1 на користь Державної екологічної інспекції у Миколаївській області (р\р 35218036081032 в Держказначейській службі України м.Київ, банк ГУ ДКСУ у Миколаївській області, МФО 820172, код ЄДРПОУ 37992292) судові витрати в сумі 1762 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні).

Рішення може бути оскаржене в апеляційний суд Миколаївської області через Вознесенський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів.

Суддя О.Є.Старжинська