
17.10.2018 Справа 337/1609/18
Провадження № 2/337/1061/2018
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 жовтня 2018 року Хортицький районний суд м.Запоріжжя
у складі:головуючого судді Гнатик Г.Є.
за участю секретаря Побережної О.В.
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в м.Запоріжжі цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району до ОСОБА_1 про відшкодування коштів субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг,
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, який мотивує тим, що згідно заявСмотрицької В.Б.та декларацій про доходи та витрати їй, з урахуванням осіб, які зареєстровані на житловій площі за адресою: АДРЕСА_1, була надана субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива на період з жовтня 2013 року по квітень 2014 року, з травня 2014 року по жовтень 2014 року з листопада 2014 року по квітень 2015 року, з травня 2015 року по квітень 2016 року та з травня 2016 року по квітень 2017 року. Субсидію призначено, відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 року № 848, із змінами на момент звернень. В результаті проведеної з 06.11.2017 року по 29.01.2018 року перевірки даних, які надані заявницею, було встановлено, що нею надана неповна/невірна інформація про доходи: в декларації від 28.10.2013 року, в заяві від 26.05.2014 року та в декларації від 24.11.2014 року не повідомлено про дохіду вигляді страхових виплат від Вознесенівського відділення м.Запоріжжя управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області, що призвело до надмірного перерахування бюджетних коштів у вигляді субсидії за період з 01.10.2013 року по 30.09.2016 року на суму 1531 грн. 25 коп., яку просить стягнути з відповідача у судовому порядку.
Ухвалою від 12.06.2018 року по справі відкрито спрощене позовне провадження. В ухвалі зазначено право сторін на подання до суду заяв по суті справи та інших клопотань, зокрема, право відповідача подати відзив на позовну заяву.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надавши суду письмову заяву про розгляд справи без участі представника позивача.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання неодноразово не з'явилась, про слухання справи сповіщаласьналежним чином, у відповідності до ч.7 ст.128 ЦПК України, за адресою місця проживання, зареєстрованою у встановленому законом порядку, а також через розміщення оголошення про викликна офіційному веб-сайті судової влади України.
Суд, враховуючи наявність достатніх даних для вирішення спору, вважає можливим відповідно до ст.280 ЦПК України провести заочний розгляд справи у відсутності відповідача.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу звукозаписувальними технічними засобами не здійснювалось.
Дослідивши матеріали цивільної справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у зв'язку з наступним.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
У відповідності до вимог ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ст.81,83 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
На підставі ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 звернулась до УСЗН з заявамипро призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
До заявОСОБА_1додалаДекларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії від 28.10.2013 року, відповідно до якоїза період з 01.04.2013 року по 30.09.2013 рокунею був отриманий дохід лише за рахунок пенсії,Заяву від 26.05.2014 року без Декларації про зміну джерел доходів, Декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії від 24.11.2014 року, відповідно до якоїза період з 01.05.2014 року по 31.10.2014 рокунею був отриманий дохід лише за рахунок пенсії
Згідно рішення УСЗН від 03.12.2013 року ОСОБА_1 призначено субсидію на період з жовтня 2013 року, яка продовжувалася на наступні періоди до 30.09.2016 року.
Субсидія розраховувалась помісячно та її розмір перераховувався у вигляді визначення залишків/добавок субсидії.
Управлінням Східного офісу Державної аудиторської служби в Запорізькій області проведена перевірка правильності та повноти інформації, що надана заявниками для призначення субсидій, про що 31.01.2018 року складено акт №08.04-20/1, згідно якого заявникОСОБА_1 надала недостовірну інформацію, а саме у Деклараціях про доходи і витрати не задекларувала свій дохід у вигляді страхових виплат від Вознесенівського відділення м.Запоріжжя управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області.
Згідно Акту проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявникам для призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого побутового палива, від 24.01.2018 року та уточнюючого Акту проведення перевірки від 28.02.2018 року, складених Головним державним соціальним інспектором відділу державних соціальних інспекторів УСЗН Запорізької міської ради по Хортицькому району, виявлено факт надмірного перерахування ОСОБА_1 бюджетних коштів житлової субсидії в розмірі 1531 грн. 25 коп. внаслідок не зазначення в Деклараціях про страхові виплати, які отримані нею у період з 01.10.2013 року по 30.09.2016 року.
24.01.2018 року та 02.03.2018 року позивачем направлено на адресу ОСОБА_1 повідомлення про повернення надміру переплачених коштів житлової субсидії.
До теперішнього часу кошти добровільно відповідачем не повернуті.
За змістом положень Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» з метою реалізації соціальних прав та державних соціальних гарантій громадян, встановлених Конституцією України, забезпечення потреб людини в матеріальних благах і послугах, держава гарантує забезпечення основних потреб громадян на рівні встановлених законом державних соціальних стандартів і нормативі, а також надає певній категорії громадян пільги і субсидії, зокрема, у сфері житлово-комунального обслуговування (ст.1,2,9).
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг визначається Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скріпленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - Положення), затвердженим постановою КМУ №848 від 21.10.1995р. «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».
Відповідно до п.8 Положення, в редакції, яка діяла на момент звернення заявника до УСЗН, для призначення субсидії сукупний дохід обчислюється виходячи з нарахованих особам доходів без урахування податку з доходів фізичних осіб, відомості про які надаються структурним підрозділам з питань соціального захисту населення ДФС, Пенсійним фондом України, фондами соціального страхування, вищими навчальними закладами у порядку, визначеному пунктом 13 цього Положення, а також розмірів державної соціальної допомоги, що виплачується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення (крім частини допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частини допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, одноразової винагороди жінкам, яким присвоєно почесне звання України "Мати-героїня").
До сукупного доходу не враховуються сплачені особою аліменти, доходи від розміщення депозитів, грошове забезпечення військовослужбовців, осібрядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичних операціях, допомога громадських та благодійних організацій, допомога на поховання, одноразова допомога, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності.
Відповідно до п.12 Положення, в редакції, яка діяла на момент зверненнязаявника до УСЗН,субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного сукупного доходу осіб, зазначених у пункті 7 цього Положення, а для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива - на основі річного доходу осіб за попередній календарний рік.
Відповідно до п.13 Положення,в редакції, яка діяла на момент зверненнязаявника до УСЗН,для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у випадках, передбачених абзацом третім пункту 12 цього Положення; договір найму (оренди) житла (за наявності).
Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій.
У разі подання документів, передбачених цим пунктом, у неповному обсязі субсидія призначається за умови надходження протягом місяця з дня подання (відправлення) заяви усіх необхідних документів.
Рішення про призначення (непризначення) субсидії приймається протягом десяти днів після подання заяви та отримання відомостей, визначених абзацами восьмим - дванадцятим цього пункту.
Відповідно до п.20 Положення, сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
З'ясувавши усі обставини справи, оцінивши надані сторонами докази, проаналізувавши вищевикладені вимоги діючого законодавства, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.
Суд встановив, що між сторонами виник спір щодо повернення надміру перерахованих відповідачу коштів субсидії на оплату житлово-комунальних послуг через свідоме подання ним недостовірних відомостей про доходи.
Вирішуючи справу в межах заявлених вимог, суд вважає встановленим та доведеним, що відповідач, звернувшись до позивача із заявою про призначення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг свідомо подала недостовірні відомості про свої доходи, зокрема, задекларувала лише пенсію, в той час коли вонау період з 01.10.2013 року по 30.09.2016 року отримувала дохід у вигляді страхових виплат. Подання вказаних відомостей вплинуло на визначення розміру субсидії і потягло надмірне перерахування відповідачу бюджетних коштів.
Вказані обставини підтверджуються сукупністю наданих доказів - заяви про призначення субсидії, декларації про доходи і витрати, рішеннями про призначення субсидії, відомостями з Вознесенівського відділення м.Запоріжжя управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області, актами перевірки та розрахунком надміру перерахованих коштів, які суд вважає належними та допустимими доказами і приймає за основу при постановленні даного рішення.
При цьому,суд враховує, що зазначені обставини відповідачем не спростовані, останнявідзив на позов з відповідними доказами не подала, хоча про наявність даного позовного провадження повідомлена належним чином.
Таким чином, суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивача надміру перераховану суму коштів субсидії на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 1531 грн. 25 коп.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, підлягають стягненню з відповідача на користь позивача понесені ним та документально підтверджені судові витрати, які пропорційно до задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.1,2,9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скріпленого газу, твердого та рідкого пічного побутового полива, затвердженим постановою КМУ №848 від 21.10.1995р. «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», ст. 258, 259, 263, 264, 265, 268, ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району (69097,м.Запоріжжя, вул. Лахтинська,4-б, р/р № 35419037078415, код ЄДРПОУ 37573817, банк: ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015) надміру перераховану суму субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у сумі 1531грн. 25 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району (69097, м.Запоріжжя, вул. Лахтинська, 4-б, р/р № 35419037078415, код ЄДРПОУ 37573817, банк: ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015) судовий збір у розмірі 1762 грн.
Рішення може бути оскаржено в Запорізький апеляційний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Хортицький районний суд м.Запоріжжя.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: Г.Є. Гнатик