
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 1940/1478/18
16 жовтня 2018 року м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Тернополі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Заліщицького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (наділ позивач, ОСОБА_1Б.) звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Заліщицького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області (надалі відповідач), в якому просила зобов'язати Заліщицький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області внести зміни до актового запису цивільного стану №26 від 22.12.1984 року, складеним Садківською сільською радою Заліщицького району Тернопільської області про ОСОБА_1 (дошлюбне прізвище ОСОБА_2) ОСОБА_3 народження, замінивши ім'я "Леся" на "Олександра".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в актовому записі про народження позивача №26 від 22.12.1984 року, складеного Садківською сільською радою Заліщицького району Тернопільської області було допущено помилку в графі 2 (відомості про дитину), ім'я зазначено "Олександра", а в свідоцтві про народження, свідоцтві про одруження та в паспорті про ім'я позивача зазначено як "Леся". Встановлення факту неправильності актового запису позивачу потрібно для встановлення апостилю на свідоцтві про народження позивача, оскільки в перевірці правильності актового запису і встановлення помилок, перевіряється свідоцтво про народження з актовим записом, і позивачу було відмовлено у встановленні апостилю на свідоцтві про народження. ОСОБА_1 звернулася з письмовою заявою у Заліщицький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області. Однак своїм висновком Заліщицький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області, відмовив позивачу у внесенні цих змін через відсутність підтверджуючих документів, що і стало причиною звернення із відповідним позовом до суду.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 31 липня 2018 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано строк для усунення недоліків до 10 серпня 2018 року. У вказаний строк позивач усунула недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 15.05.2018 року позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 13.09.2018 року о 12:00 год.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2018 року розгляд справи відкладено до 16.10.2018 року о 11:30 год.
16 жовтня 2018 року у судове засідання не прибув, подав до суду письмову заяву, в якій просив розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження, позов підтримує в повному обсязі та просить його задовольнити.
Представник Заліщицького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області в судове засідання не прибув, подав до суду письмове клопотання, в якому просив розгляд справи здійснювати без їх участі, проти позову заперечують, оскільки в графі 2 (відомості про дитину) актового запису про народження заявниці №26 від 22.12.1984 року, складений Садківською сільською радою Заліщицького району Тернопільської області ім'я дитини зазначено "Олександра", що підтверджується підписом в графі 20 даного актового запису заявника - батька ОСОБА_2 та скріплено підписом та печаткою посадової особи, яка склала актовий запис.
У відповідності до ч.3 ст.194 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), учасник справи має право заяви клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
ОСОБА_1 звернулася до Заліщицького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області щодо внесення змін до актового запису про народження №26 від 22.12.1984 року, складеного Садківською сільською радою Заліщицького району Тернопільської області, а саме: виправити ім'я дитини з "Олександра" на "Леся".
Висновком Заліщицького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області №13/14-06-40 від 08.02.2018 року позивачці відмовлено у внесенні відповідних змін. через відсутність підтверджуючих документів для внесення змін.
Не погоджуючись із даною відмовою позивач звернулася до суду із відповідним позовом.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01 липня 2010 року №2398-VІ (далі - Закон).
Відповідно до частини 1 статті 6, частин 1-3 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи на офіційне визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Згідно частини 1 статті 22 вказаного Закону, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Як зазначено у частині 5 статті 9 цього ж Закону, правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
На виконання вищевказаної норми, Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 р. N 96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 р. за N 55/18793, були затвердженні Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (далі - Правила).
Пунктом 1.1. Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
За приписами пунктів 1.7 та 1.15 Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.
Згідно пункту 2.13.2 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Як вбачається з матеріалів справи, у паспорті позивачки серії НЮ222171,виданого Заліщицьким РВ УМВС України в Тернопільській області 28.04.2010 року, в графі "ім'я" вказано "Леся".
Також, згідно картки платника податків реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб НОМЕР_1 присвоєно ОСОБА_1.
Крім того, у Свідоцтві про народження №046149 у графі "громадянка" зазначено "Кіянчук Леся Борисівна".
Шлюб ОСОБА_4 та ОСОБА_5 підтверджується Свідоцтвом про одруження від 28.08.2008 року №3962/2008.
Із зазначеного слідує, що власним ім'ям позивачки є ім'я «Леся», яке вона використовує у всіх сферах своєї діяльності. Таким чином, таке ім'я і має бути зазначене у актовому записі про її народження №26 від 22.12.1984 року, складеного Садківською сільською радою Заліщицького району Тернопільської області.
Суд також зазначає, що обставини даної справи, які пов'язані із внесенням змін щодо імені позивача, безсумнівно охоплюється статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, оскільки ім'я та прізвище стосуються приватного та сімейного життя особи, що неодноразово відображалося Європейським судом з прав людини у рішеннях «Бургхартц проти Швейцарії» (Burghartz v. Switzerland) від 22 лютого 1994 року; «Ст'єрна проти Фінляндії» (Stjerna v. Finland) від 25 листопада 1994 року; «Гійо проти Франції» (Guillot v. France) від 24 жовтня 1996 року.
Так, у справі «Гарнага проти України» (Garnaga v. Ukraine) від 16 травня 2013 року Європейський Суд з прав людини зазначив, що хоча мета статті 8 Конвенції головним чином стосується захисту особи від свавільного втручання державних органів, вона не лише зобов'язує державу утриматися від такого втручання, але й покладає на неї позитивні зобов'язання, властиві дієвій повазі до приватного та сімейного життя. Якщо межі між позитивними та негативними зобов'язаннями держави за статтею 8 не можна визначити з достатньою точністю, то застосовні принципи, тим не менш, є подібними. В обох контекстах слід дотримуватись справедливого балансу, який потрібно встановити між конкуруючими інтересами особи та суспільства в цілому (п. 37 Рішення). Саме державному органу належить навести відповідні та достатні підстави на підтримку своєї відмови у наданні дозволу на зміну імені особи для того, щоб це обмеження вважалося «необхідним у демократичному суспільстві» (п. 39 Рішення).
Підсумовуючи свої висновки у цій справі Європейський суд вказав, що державними органами не було надано жодного обґрунтування позбавлення заявниці її права приймати рішення з цього важливого аспекту її приватного та сімейного життя як зміну імені, і таке обґрунтування не було встановлено жодним іншим способом. Оскільки державні органи не забезпечили балансу відповідних інтересів, про які йдеться, вони не виконали своє позитивне зобов'язання щодо забезпечення права заявниці на повагу до її приватного життя. Відповідно, допустили порушення статті 8 Конвенції.
Тобто, з позиції Європейського суду з прав людини кожна особа має безперечне право на збереження свого імені та право на його зміну, порядок здійснення якої визнається законодавством України.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 294 Цивільного кодексу України, фізична особа має право на транскрибований запис її прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції. У разі перекручення імені фізичної особи воно має бути виправлене. Якщо перекручення імені було здійснене у документі, такий документ підлягає заміні.
Згідно зі статтею 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. У відповідності до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом, а суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позовні вимоги ОСОБА_1 до Заліщицького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
2.Зобов'язати Заліщицький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області (вул.Ст.Бандери, 38, м.Заліщики, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 21161517) внести зміни в актовий запис про народження №26, складеного 22.12.1984 року Садківською сільською радою Заліщицького району Тернопільської області, а саме «у відомостях про дитину» змінити ім'я з «Олександра» на «Леся».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 16 жовтня 2018 року.
Копію рішення надіслати сторонам у справі.
Головуюча суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.