Рішення № 77189508, 17.10.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2018
Номер справи
1640/3191/18
Номер документу
77189508
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2018 року м. ПолтаваСправа №1640/3191/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Супруна Є.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу №1640/3191/18 за позовом ОСОБА_1 до Управління МВС України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

12 вересня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Управління МВС України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області (надалі - відповідач, Ліквідаційна комісія), в якому просить зобов'язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення та премії відповідно до довідки №4/8310 -2012 року в наступних розмірах: посадовий оклад - 1800,00 грн, оклад за спеціальним званням прапорщик міліції - 1000,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 1400,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань (45,8%) - 1923,60 грн, премія (73,5%) - 4500,85 грн, всього 10624,45 грн з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01.01.2016, визнавши бездіяльність відповідача щодо відмови у виготовленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області такої довідки протиправною.

Мотивуючи свої вимоги, позивач вказує, що внаслідок неправомірних дій відповідача звужено його право на належне соціальне забезпечення, так як довідка №4/8310, видана Ліквідаційною комісією 22.03.2018, не містить повної інформації про його грошове забезпечення, оскільки в ній не вказані додаткові види грошового забезпечення у вигляді надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії у розмірах, які були передбачені для працівників міліції.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.09.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження). Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.

26.09.2018 від третьої особи надійшли пояснення, в яких представник просить відмовити у задоволенні позовної заяви повністю.

Відповідач правом на подачу відзиву на позов не скористався.

Тож відповідно до п. 6. ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Суд розглядає дану справу на підставі пункту другого частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку спрощеного позовного провадження в межах строку, встановленого цією статтею.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

З матеріалів справи суд встановив, що ОСОБА_1 вийшов на пенсію з посади командира відділення по охороні Кобеляцького відділення агропромислового банку "України" взводу міліції відділу ДСО при Кобеляцькому районному відділі РВ УМВС України в Полтавській області у званні прапорщика міліції (а.с. 20), перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області, що підтверджується пенсійним посвідченням виданим 24.12.2004 №94/8310 (а.с. 19).

01.08.2018 позивач звернувся до Ліквідаційної комісії із запитом на отримання публічної інформації щодо складових грошового забезпечення станом на 01.03.2018, відповідно до яких була обчислена і виплачувалася його пенсія після перерахунку відповідно до постанови КМУ №103 станом на 01.01.2016. Просив також надати йому копію довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка свого часу направлялася відповідачем до ГУ ПФУ в Полтавській області для перерахунку пенсії позивача (а.с. 23).

В цей же день позивач звернувся до ГУ ПФУ у Полтавській області із запитом на отримання публічної інформації за змістом аналогічним попередньому запиту та проханням надати завірену належним чином копію протоколу про нарахування пенсії при звільненні ОСОБА_1, надати копії протоколу "Перерахунок пенсії", винесений до прийняття постанови №103 станом на 01.01.2016 та надати копію протоколу "Перерахунок пенсії" після перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ №103 станом на 01.01.2016 (а.с. 28).

Відповідач листом від 03.08.2018 №39/673зі направив позивачу копію довідки про грошове забезпечення від 20.03.2018 №4/8310, яка надавалася до ГУ ПФУ в Полтавській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 та вказав, що до довідки включено посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячна премія у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії (січень 2016 року) за відповідними посадами (а.с. 24,26).

14.08.2018 позивач отримав від ГУ ПФУ у Полтавській області протокол "Перерахунок пенсії" від 01.05.2018 станом на 01.01.2016 за нормами чинними після прийняття постанови КМУ №103 (а.с. 28).

Із показниками довідки від 20.03.2018 №4/8310 позивач не погодився, оскільки до неї не були включені додаткові види грошового забезпечення, як-то надбавка за виконання особливо важливих завдань (45,8%) та премія (73,5%). У зв'язку з цим позивач звернувся до Ліквідаційної комісії із заявою від 21.08.2018 про виготовлення та направлення до ГУ ПФУ у Полтавській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною інформацією згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 №988 та постановою КМУ від 07.11.2007 №1294 із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення (а.с. 31).

Однак, відповідач своїм листом від 27.08.2018 №39/Б-801 повідомив позивача про неможливість виготовлення нової довідки з огляду на те, що зазначені позивачем додаткові види грошового забезпечення постановою КМУ від 11.11.2015 №988 для поліцейських не встановлені, а розмір премії правомірно визначено в середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року (а.с. 32).

Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до ч. 4 ст. 63 вказаного Закону (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З набранням чинності Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII втратив чинність Закон України "Про міліцію" від 20.12.1990 №565-ХІІ, внаслідок чого ліквідовано органи міліції.

Водночас Законом України від 23.12.2015 №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" (надалі - Закон №900-VIII) внесено зміни до пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" та ст. 63 Закону №2262-ХІІ.

Так, відповідно до абзацу другого пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" (в редакції згідно із Законом №900-VIII), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтю 63 Закону №2262-XII було доповнено новою частиною третьою, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

При цьому, частиною вісімнадцятою статті 43 вказаного Закону (зі змінами, внесеними Законом №900-VII), серед іншого, передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Порядок №45) встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для перерахунку пенсії є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (надалі - Постанова №988) встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Після набрання чинності Законом №900-VII, яким внесено зміни до Закону №2262-XII та у зв'язку із встановленням для поліцейських згідно з Постановою №988 грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, більших за грошове забезпечення працівників органів внутрішніх справ, призначена колишнім працівникам міліції пенсія підлягала негайному перерахунку.

Враховуючи вищенаведені приписи нормативно-правових актів, суд вважає, що позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення поліцейських.

Разом з тим, предметом спору у даній справі зводиться до надання оцінки діям відповідача, що полягають у не включенні до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 додаткових видків грошового забезпечення, як-то надбавки за виконання особливо важливих завдань (45,8%) та премії (73,5%).

З матеріалів справи суд встановив, що на адресу ГУ ПФУ України в Полтавській області реєстром № 6 від 26.03.2018 №4/258 направлено оригінал довідки від 22.03.2018 №4/8310 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016.

Згідно з даною довідкою відповідно до ст. 63 Закону №2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 розмір грошового забезпечення за нормами чинними за січень 2016 року за прирівняною посадою поліцейського - командир відділення молодшого складу поліції до посади на день звільнення зі служби командир відділення по охороні Кобеляцького відділення агропромислового банку "України" взводу міліції відділу ДСО при Кобеляцькому районному відділі РВ УМВС України в Полтавській області становить: посадовий оклад - 1800,00; оклад за спеціальним званням прапорщик міліції - 1000,00; надбавка за стаж роботи (50%) - 1400,00; премія (15,22%) - 639,24; всього - 4839,24 (а.с. 26).

Позивач із визначеним у довідці від 22.03.2018 №4/8310 розміром грошового забезпечення частково не погоджується та вважає, що відповідач протиправно зменшив відсоток премії з 73,5% до 15,22%, при цьому взагалі виключив надбавку за виконання особливо важливих завдань 45,8%, передбачену постановою КМУ від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою №988.

Однак, суд визнає доводи позивача з цього приводу безпідставними, оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань виплачувалися особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до 06.11.2015 включно, тобто до моменту введення в дію Закону України "Про Національну поліцію". В той же час Постановою №988 та Законом №900-VII зазначені додаткові види грошового забезпечення для поліцейських не передбачені, відповідно і не визначені розміри зазначених надбавок.

До того ж, як передбачено абз. 7 п. 5 Порядку №45 в редакції, чинній станом на 01.01.2016, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Абзацами 4 та 5 пункту 5 Порядку №45 визначено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема:

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

При цьому, пунктом 4 Постанови №988 встановлено, що керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення надано право установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Тобто, вказані надбавки та премія не є обов'язковими, їх встановлення є правом керівника поліції, реалізація якого залежить від асигнувань на грошове забезпечення. Конкретний же розмір вказаних надбавок та премій Постановою №988 не визначений.

На виконання Постанови №988 Міністерством внутрішніх справ України 06.04.2016 був прийнятий наказ №260 "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання" (надалі - Наказ), який визначає критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції.

Відповідно до абз. 2 п. 4 розділу ІІ та абз. 2 п. 12 цього наказу розмір надбавки та премії встановлюється кожному поліцейському індивідуально, залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу.

Оскільки на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії станом на 01.01.2016 надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі 45,8% та премія в розмірі 73,5% не виплачувались, законодавчих підстав для включення цих доплат до розрахунку його грошового забезпечення для перерахунку пенсії немає.

За викладених обставин, дії та рішення відповідача, які оскаржує позивач не містять ознак порушення права особи на належне пенсійне забезпечення. Інформація про складові грошового забезпечення позивача, яка міститься у довідці Ліквідаційної комісії від 22.03.2018 №4/8310, є повною та об'єктивною.

Відтак позовні вимоги ОСОБА_1 суд визнає необґрунтованими, у зв'язку з чим відмовляє у задоволенні позову у повному обсязі.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 (вул. П. Волявського, 35, м. Кобеляки, Кобеляцький район, Полтавська область, 39200, РНОКПП НОМЕР_1) до Управління МВС України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області (вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 08592276), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя ОСОБА_2