
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа №1340/4697/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 жовтня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді Сподарик Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Шиц А.А.,
представника позивача Карпина М.І.,
представника третьої особи ОСОБА_2,
розглянувши у судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Львівської обласної державної адміністрації до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3 про визнання протиправними дій та скасування постанови,-
в с т а н о в и в :
На розгляд до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Львівської обласної державної адміністрації (79008, м.Львів, вул.Винниченка, 18) до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (01001, м.Київ, вул.Городецького, 13) про визнання протиправними дій державного виконавця головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Рубль І.В. щодо винесення постанови про накладення штрафу від 05.10.2018 року та скасування постанови про накладення штрафу від 05.10.2018 року ВП №53658985.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 04.08.2016 Самбірським міськрайонним судом Львівської області у справі №452/1162/16-ц прийнято рішення, яким, зокрема, зобов'язано Львівську обласну державну адміністрацію розглянути питання про забезпечення ОСОБА_3 житлом за рахунок бюджетних коштів, які будуть передбачені програмою «Забезпечення житлом інвалідів війни». 29.03.2017 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Рубель І.В. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження по виконанню виконавчого листа, виданого 22.11.2016 року Самбірським міськрайонним судом Львівської області у справі №452/1162/16-ц.
На виконання зазначеного рішення суду Львівською обласною державною адміністрацією було видано розпорядження №744/0/5-18 від 25.07.2018 року «Про забезпечення житлом за рахунок бюджетних коштів», згідно якого у зв'язку з відсутністю фінансування державної програми «Забезпечення житлом інвалідів війни», у 2018 році забезпечення житлом ОСОБА_3 за рахунок бюджетних коштів не може бути реалізоване. Про наведене позивачем було повідомлено державного виконавця. Однак, державним виконавцем, незважаючи на повідомлені обставини щодо виконання судового рішення 05.10.2018 року, з підстав невиконання виконавчого документу без поважних причин винесено постанову ВП №53658985 про накладення на Львівську обласну державну адміністрацію штрафу в розмірі 5100,00 грн.
Позивач стверджує, що дії відповідача при винесенні вищевказаної постанови є такими, що суперечать чинному законодавству, зокрема, статті 39 Закону України «Про виконавче провадження», а постанова є такою, яка підлягає скасуванню, що стало причиною для звернення до суду з означеним позовом.
Ухвалою суду від 12.10.2018 року відкрито спрощене позовне провадження у справі з повідомленням (викликом) сторін.
Протокольною ухвалою суду від 18.10.2018 року до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено - ОСОБА_3.
Представник позивача позовні вимоги у судовому засіданні підтримав, з підстав, що викладені у позовній заяві та додаткових поясненнях, просив суд позов задоволити повністю.
Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив. 18.10.2018 року електронною поштою відповідач надіслав до суду письмові пояснення до позову, проте не підписані електронним цифровим підписом.
Представник третьої особи проти позову заперечила, вбачає протиправне невиконання судового рішення, що набрало законної сили.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та представника третьої особи, дослідивши докази, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
04.08.2016 року Самбірським міськрайонним судом Львівської області ухвалено рішення у справі №452/1162/16-ц, яким позов ОСОБА_3 задоволено частково, а саме: зобов'язано виконавчий комітет Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області надати позачергово ОСОБА_3, благоустроєне жиле приміщення в межах норми жилої площі, що відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам, як вдові інваліда першої групи Великої вітчизняної війни; зобов'язано Львівську обласну державну адміністрацію розглянути питання про забезпечення ОСОБА_3 житлом за рахунок бюджетних коштів, які будуть передбачені програмою «Забезпечення житлом інвалідів війни»; у решті частині позову про зобов'язання Самбірську районну державну адміністрацію та Львівську обласну державну адміністрацію надати позачергово ОСОБА_3 благоустроєне жиле приміщення, як вдові інваліда першої групи Великої вітчизняної війни відмовлено за недоведеністю позовних вимог.
18.08.2016 року на виконання рішення Львівської обласної державною адміністрацією направлено лист від 17 серпня 2018 року №07-43-П ОСОБА_3, яким було розглянуте питання про забезпечення останньої житлом за рахунок бюджетних коштів, які будуть передбачені програмою «Забезпечення житлом інвалідів війни».
22.11.2016 року Самбірським міськрайонним судом Львівської області видано виконавчий лист. 29.03.2017 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Рубель Інною Вікторівною (далі - державний виконавець) відкрито виконавче провадження на виконання рішення в частині щодо зобов'язання Львівської обласної державної адміністрації розглянути питання про забезпечення ОСОБА_3 житлом за рахунок бюджетних коштів, які будуть передбачені програмою «Забезпечення житлом інвалідів війни».
14.04.2017 року на виконання постанови про відкриття виконавчого провадження №53658985 головному державному виконавцю надіслано лист з проханням закінчити виконавче провадження, зважаючи на те, що листом від 17 серпня 2018 року розглянуто питання про забезпечення житлом ОСОБА_3, чим добровільно виконано рішення суду до відкриття провадження.
21.04.2017 року головним державним виконавцем винесена постанова про закінчення виконавчого провадження, відповідно до пункту 9 частини 1 статті 39 цього Закону України «Про виконавче провадження», у зв'язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення згідно із виконавчим документом. Виконавчий збір не стягувався, оскільки рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
В подальшому, ОСОБА_3 звернулась до Самбірського міськрайонного суду з скаргою про визнання неправомірною та скасування постанови головного державного виконавця Рубель І.В. про закінчення виконавчого провадження від 21 квітня 2017 року ВП №53658985; зобов'язання головного державного виконавця Рубель І.В. відновити виконавче провадження ВП №53658985.
Ухвалою Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 20 листопада 2017 року справа №452/1131/17 - скаргу ОСОБА_3 задоволено повністю.
24.05.2018 року за наслідками перегляду ухвали суду першої інстанції Апеляційний суд Львівської області апеляційні скарги Львівської обласної державної адміністрації та Департаменту державної виконавчої служби України залишив без задоволення, а ухвалу - без змін.
Матеріалами справи стверджується, що з огляду на вказане Комісією з питань закупівлі житла осіб з інвалідністю внаслідок війни згідно з проколом №1 від 12 червня 2018 року невідкладно було розглянуте питання та прийняте рішення про відмову у забезпеченні ОСОБА_3 житлом у зв'язку із відсутністю фінансування державної програми «Забезпечення житлом інвалідів війни».
На підставі цього та на виконання рішення Самбірського міськрайонного суду Львівської області, головою Львівської обласної державної адміністрації прийняте розпорядження №744/0/5-18 від 25.07.2018 року «Про забезпечення житлом за рахунок бюджетних коштів».
Згідно з пунктом 1 вирішено, що у зв'язку з відсутністю фінансування державної програми «Забезпечення житлом інвалідів війни» у 2018 році забезпечення житлом ОСОБА_3 за рахунок бюджетних коштів не може бути реалізоване. Пунктом 2 Розпорядження вирішено, що при відновленні фінансування державної програми «Забезпечення житлом інвалідів війни» повторно розглянути питання щодо забезпечення ОСОБА_3 житлом на засіданні Комісії з питань житла для осіб з інвалідністю внаслідок війни.
30.07.2018 року Львівська обласна державна адміністрація отримала постанову про відновлення виконавчого провадження ВП №53658985.
Тож, як вже зазначалось вище, 25 липня 2018 року Львівською обласною державною адміністрацією було прийняте Розпорядження №744/0/5-18 «Про забезпечення житлом за рахунок бюджетних коштів», яким розглянуте питання про забезпечення житлом ОСОБА_3, згідно виконавчого документу.
25 липня 2018 року було проінформовано стягувача про виконання рішення суду та направлено лист №5/34-5790/0/2-18/3-2 від 25 липня 2018 року, що підтверджується квитанцією ПАТ «Укрпошта» від 26.07.2018 року та повідомлення про вручення поштового відправлення.
Окрім того, позивачем було скеровано лист №5/5-5791/0/2-18/3-2 від 25 липня 2018 року головному державному виконавцю повідомлено про відсутність підстав для відновлення виконавчого провадження №53658985 та про фактичне виконання рішення Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 04 серпня 2016 року, що підтверджується реєстром №86 на кореспонденцію, що відправляється через Управління УФЗ Держспецзв'язку у м.Львові від 25 липня 2018 року.
Також, одночасно з постановою головного державного виконавця про відновлення виконавчого провадження 30 липня 2018 року надійшла вимога державного виконавця №20.1/53658985/8, в якій вказано на невідкладність виконання вимог виконавчого листа за виконавчим провадженням №53658985 та необхідність повідомити головного державного виконавця про виконання протягом п'яти робочих днів.
30 липня 2018 року Львівською обласною державною адміністрацією листом №5/5-5929/0/2-18/4-1 повідомлено, що стягувача та головного державного виконавця вже (листами від 25 липня 2018 року) проінформовано про виконання виконавчого листа до відновлення провадження у справі.
05.10.2018 року головним державним виконавцем винесена оскаржувана постанова про накладення штрафу.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд звертає увагу на наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України від 02.06.2016 року №1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон №1404-VIII), виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Виконання рішення суду є невід'ємною частиною права на справедливий суд. Судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України (стаття 124 Конституції).
Згідно зі статтею 18 Закону №1404-VIII, виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії; здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Відповідно до статті 63 Закону, за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
За змістом статті 75 Закону №1404-VIII в разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Як встановлено судом, позивачем вчинено дії, спрямовані на виконання рішення суду, а саме: Комісією з питань закупівлі жила осіб з інвалідністю внаслідок війни, згідно з протоколом №1 від 12.06.2018 року невідкладно розглянуто питання про забезпечення ОСОБА_3 житлом за рахунок бюджетних коштів; Львівською обласною державною адміністрацією прийнято розпорядження №744/0/5-18 від 25.07.2018 року «Про забезпечення житлом за рахунок бюджетних коштів», про що позивач повідомляв державного виконавця.
Зокрема, за результатами розгляду вимоги державного виконавця від 18.07.2018 боржник 25.07.2018 року листом №5/34-5791/0/2-18/3-2 повідомив державного виконавця про те, що Львівською обласною державною адміністрацією в добровільному порядку виконано рішення Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 04.08.2016 року у справі №452/1162/16-ц, шляхом винесення Першим заступником голови Львівської обласної державної адміністрації розпорядження від 25.07.2018 року №744/0/5-18.
Суд погоджується з тим, що прийняття Львівською обласною державною адміністрацією розпорядження від 25.07.2018 року №744/0/5-18 «Про забезпечення житлом за рахунок бюджетних коштів» не є фактичним отриманням гр.ОСОБА_3 житла на підставі рішення суду, однак, надання громадянам житла у інший спосіб не передбачено чинним законодавством.
Статтею 75 Закону №1404-VIII визначено, що виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника в разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення.
Тобто, державним виконавцем при вирішенні питання накладення штрафу повинні враховуватись обставини виконавчого провадження та поважність причин невиконання рішення суду.
Судом досліджено, що протягом 2014-2017 року Львівська обласна державна адміністрація вживала заходів з метою виділення коштів за програмою «Забезпечення житлом інвалідів війни» та погашення кредиторської заборгованості розпорядником коштів.
Зокрема, у 2016 року Львівська обласна державна адміністрація зверталася до Кабінету Міністрів України та зазначила, що упродовж 2014-2016 років не було визначено джерел фінансування видатків на будівництво (придбання) житла та інвалідів війни, просила розглянути можливість передбачити кошти з державного бюджету у 2017 році.
У відповідь Міністерство соціальної політики разом з Міністерством фінансів листом №3649/0/2-17/40 від 22.02.2017 року повідомило, що кошти для поліпшення житлових умов для інших категорій населення у 2017 року не передбачено.
Також, у 2016 році Львівська обласна державна адміністрація зверталася до Комітету у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю Верховної ради України, просила розглянути можливість передбачати кошти з державного бюджету у 2017 році на закупівлю житла для інвалідів-війни.
Водночас, у відповідь Мінсоцполітики разом з Міністерством фінансів та Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції на виконання доручення Віце-прем'єра-міністра України повідомило Львівську ОДА про те, що у 2017 році кошти на забезпечення житлом інвалідів-війни не передбачено. Разом з тим, зазначили, що відповідно до ст.ст.30, 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» такі особи повинні забезпечуватися житлом за рахунок місцевих бюджетів.
Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом інвалідів війни, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2012 року №503 визначено механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Забезпечення житлом інвалідів війни».
Згідно з пунктом 2 Порядку, головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінрегіон, розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня - Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації або їх структурні підрозділи.
У відповідності до пункту 3 Порядку, головний розпорядник бюджетних коштів здійснює їх розподіл між регіонами в розрізі розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня пропорційно кількості інвалідів війни, які перебувають у черзі на отримання житла.
Розпорядженням Львівської ОДА від 23.05.2013 року №285/0/5-13 «Про створення Комісії з питань закупівлі та розподілу житла для інвалідів війни» створено Комісію, затверджено її склад та положення про неї. В силу Положення про Комісію з питань закупівлі та розподілу житла для інвалідів війни, затвердженого розпорядженням голови ЛОДА від 23.05.2013 року №285/0/5-13, ЛОДА не є розпорядником коштів, згідно програми «Забезпечення житлом інвалідів війни».
Більше того, як встановлено судом, частково рішення суду боржником виконане ще у червні 2018 року (розглянуто питання щодо забезпечення ОСОБА_3 житлом). В іншій частині (щодо забезпечення житлом) виконати рішення можливо лише за наявності фінансування державної програми «Забезпечення житлом інвалідів війни» у 2018 році. Водночас, при відновленні фінансування державної програми буде повторно розглянуте питання щодо забезпечення ОСОБА_3 житлом на засіданні Комісії з питань закупівлі житла для осіб з інвалідністю внаслідок війни.
Крім цього, суд зауважує, що доказів оскарження стягувачем розпорядження Львівської обласної державної адміністрації сторонами до суду не надано.
Вказані обставини, які, на переконання суду, є поважними причинами невиконання боржником рішення суду в повному обсязі, не враховані державним виконавцем при винесенні оскарженої постанови.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
За сукупністю наведених підстав, суд вважає, що вимога позивача щодо скасування постанови про накладення штрафу є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, та використовуючи з цією метою повноваження суду визначені статтею 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що достатнім та ефективним способом захисту прав позивача буде визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу від 05.10.2018 ВП №53658985.
В задоволенні позову в частині визнання протиправними дій головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Рубель І.В. по винесенню оскаржуваної постанови про накладення штрафу від 05.10.2018 року ВП №53658985 слід відмовити, оскільки право державного виконавця на винесення вказаних постанов передбачено вимогами статті 75 Закону України «Про виконавче провадження».
Щодо судових витрат, то такі, у відповідності до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягають частковому поверненню.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
в и р і ш и в :
Позов Львівської обласної державної адміністрації до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3 про визнання протиправними дій та скасування постанови - задоволити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Рубель Інни Вікторівни про накладення штрафу від 05.10.2018 року ВП №53658985 на Львівську обласну державну адміністрацію у розмірі 5100,00 грн.
В задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправними дій головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Рубель І.В. по винесенню постанови про накладення штрафу від 05.10.2018 року ВП №53658985 - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (01001, м.Київ, вул.Городецького, 13; код ЄДРПОУ - 00015622) на користь Львівської обласної державної адміністрації (79008, м.Львів, вул.Винниченка, 18; код ЄДРПОУ 00022562) судові витрати в сумі 881 (вісімсот вісімдесят одну) грн. 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня проголошення рішення, із врахуванням п.п.15.5 п.15 Розділу VII Перехідні положення КАС України.
Суддя Сподарик Н.І.