Рішення № 77189155, 09.10.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.10.2018
Номер справи
813/2976/18
Номер документу
77189155
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

справа № 813/2976/18

09 жовтня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючий-суддя Костецький Н.В.,

секретар судового засідання Витвицька В.П.,

за участю:

позивач ОСОБА_1,

представник відповідача Когутич І.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Залізничного районного у м. Львові відділу державної реєстрації актів цивільного стану, Головного територіального управління юстиції у Львівській області про зобов'язання вчинити дії ,-

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Залізничного районного у м. Львові відділу державної реєстрації актів цивільного стану, Головного територіального управління юстиції у Львівській області, у якому просить суд зобов'язати Залізничний районний у м. Львові відділ державної реєстрації актів цивільного стану, Головне територіальне управління юстиції у Львівській області внести зміни:

а) в актовий запис про державну реєстрацію народження ОСОБА_1 від 09.06.1961 № 20, а саме виправити в графі національність батька запис "Українець" на "Поляк";

б) виправити запис в державному реєстрі актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу від 27.08.1981 № 2984, в графі "відомості про наречену", національність ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 з "Українка" змінити на "Полька";

в) виправити запис в державному реєстрі актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження сина ОСОБА_1 - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 від 06.03.1983 № 1816, в графі "відомості про матір", національність ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 з "Українка" змінити на "Полька";

г) виправити запис в державному реєстрі актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дочки ОСОБА_1 - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 від 13.04.1984 № 26, в графі "відомості про матір", національність ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 з "Українка" виправити на "Полька".

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що звернулася до відповідача з заявою про внесення змін в актовий запис щодо національності. Однак, позивачу відмовлено у внесенні змін з підстав, що це не входить до компетенції відповідача. З метою відновлення та збереження свого етнічного польського походження, хоче змінити вказану в актових записах національність, зважаючи на її право на обрання чи відновлення (зміну) національності, яке передбачене Законом України "Про національні меншини в Україні".

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала з мотивів, вказаних в позовній заяві, просивила позов задовольнити.

Представник відповідача, Залізничного районногоу м. Львові відділу державної реєстрації актів цивільного стану у судовому засіданні проти позову заперечила та просила суд в задоволенні позову відмовити.

Відповідач, Головне територіальне управління юстиції у Львівській області у судове засідання не прибув, подав до суду клопотання від 08.10.2018 (вх. № 31561) про розгляд справи без участі представника відділу у зв'язку з відсутністю заперечень проти позовної заяви.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача-1, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 звернулась до Залізничного районного у м. Львові відділу державної реєстрації актів цивільного стану з заявою від 29.06.2018, у якій просила змінити національність:

1) У актовому записі про народження від 09.06.1961 № 20 в графі «відомості про батька», національність батька ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4, з «українець» на «поляк».

2) У актовому записі про державну реєстрацію шлюбу від 27.08.1981 № 2984 в графі «відомості про наречену», національність ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 з «українка» на « полька».

3) У актовому записі про державну реєстрацію народження сина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_6 від 06.03.1983 № 1816 в графі «відомості про матір», змінити національність ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 з «українка» на «полька».

4) У актовому записі про державну реєстрацію народження дочки ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_7 від 13.04.1984 № 26 в графі «відомості про матір», змінити національність ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 з «українка» на «полька». Ціль зміни - відновити свою польську національність, як це передбачено Законом України « про національні меншини» . Згідно з ст. 35 Конституції України, кожен має право на свободу світогляду та віросповідання. Ст. 300 ЦК України встановлено, що фізична особа має право на індивідуальність, має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральни засадам суспільства. Згідно з Законом України «Про національні меншини в Україні» нгромадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність; примушення громадян у будь-якій формі не допускається. ОСОБА_1, відносить себе до польської національності, батько ОСОБА_1 був поляком і на даний час бажаю відновити та підтвердити національність, як це передбачено ст. 11 Закону України «Про національні меншини в Україні».

Листом від 29.06.2018 вих. № 1127/02-14 Залізничний районний у м. Львові відділ державної реєстрації актів цивільного стану, повідомив, що питання зміни національності не входить до компетенції відділів державної реєстрації актів цивільного стану. Дані питання рекомендовано вирішувати в судовому порядку відповідно до ст. 11 Закону України «Про національні меншини в Україні».

Вважаючи вказану державну реєстрацію земельної ділянки протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керувався таким.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, повязані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, а також засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану визначено Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 № 2398-VI, що діє з 27.07.2010 (далі - Закон № 2398-VI).

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації, відповідно до вказаного Закону, підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Статтею 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану, зокрема, проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх. Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.

Відповідно до ст. 9 цього Закону державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793 (далі - Правила).

Пунктом 1.1. Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Відповідно до п. 2.1 Правил, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред'явленні паспорта або паспортного документа.

При цьому, згідно з пунктом 2.6 Правил разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Відповідно до п.п. 2.13.2 та 2.16.7 Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, постанова адміністративного суду. На підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Аналіз вказаних положень дає підстави вважати, що орган реєстрації актів цивільного стану вправі внести зміни до актового запису цивільного стану тільки у випадку, коли для цього наявні достатні докази. Внесення змін до актового запису про національність не можливе за відсутності належних документів, що підтверджували допущену помилку.

Як вбачається з матеріалів справи, на підтвердження свого етнічного походження позивач посилається на:

- нотаріально засвідчену заяву ОСОБА_6 (тітка позивача) від 28.09.2017 № 2728;

- нотаріально засвідчену заяву ОСОБА_7 (брат позивача) від 28.09.2017 № 2728;

- свідоцтво про народження ОСОБА_5 (батько позивача);

- довідку Гостинцівської сільської ради Мостиського району Львівської області від 04.07.2018 № 1328;

- архівну довідку від 17.10.2017 № Ю-7672;

- свідоцтво про народження ОСОБА_8 (дядько позивача);

- посвідчення ОСОБА_8 № НОМЕР_1 на виїзд у Польщу;

- облікову карту репатріанта ОСОБА_8 № 56877;

- свідоцтво про народження ОСОБА_9;

- свідоцтво про шлюб ОСОБА_10 (баба позивача) та ОСОБА_11 (дід позивача);

- відповідь з Головного архіву в м. Варшава;

- витяг з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження від 07.02.2018 № 00019532978 ОСОБА_7 (брат позивача).

Водночас позивач не вказує на помилку, допущену відповідачем під час складання документів (про народження та шлюб) позивача, а аргументує свій позов лише бажанням реалізації права на самовизначення за етнічним походженням.

Позивачем не було надано суду жодного доказу на підтвердження того, що під час складання документів (про народження та шлюб) було помилково зазначено національність позивача.

Крім того, на думку суду, позивач помилково ототожнює такі поняття як "внесення змін до акту цивільного стану" та "встановлення певних фактів, що мають юридичне значення", у даному випадку - встановлення приналежності особи до певної національності.

Так, суд звертає увагу позивача, що обставини, які б підтверджували її приналежність до польської національності, можуть бути предметом розгляду суду загальної юрисдикції в порядку цивільного судочинства (про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав). Відтак, позивач, якщо вважає за необхідне встановити той факт, що вона та її родичі є поляками за національністю, вправі звернутись до місцевого загального суду за правилами цивільного судочинства; рішення суду за результатами розгляду справи, якщо ним буде встановлено цей факт, буде беззаперечним доказом та підставою для органу державної реєстрації актів цивільного стану для внесення змін до відповідних актових записів.

Однак, на час розгляду зазначеної справи позивачем не було додано до матеріалів справи рішення місцевого суду у порядку цивільного судочинства про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме: про встановлення того, що ОСОБА_1 за національністю є полькою.

Суд також звертає увагу на те, що позивачем не заявлено позовних вимог до відповідача з приводу незаконності дій суб'єкта владних повноважень при прийнятті рішення за наслідками розгляду її заяви та не вказано норму матеріального права, яку порушено відповідачем при прийнятті повідомлення від 29.06.2018.

Згідно матеріалів справи, позивач звернулась до суду з вимогою зобов'язати відповідачів виправити запис в державному реєстрі актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження сина ОСОБА_1 - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 від 06.03.1983 № 1816, в графі "відомості про матір", національність ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 з "Українка" змінити на "Полька" та дочки ОСОБА_1 - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 від 13.04.1984 № 26, в графі "відомості про матір", національність ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 з "Українка" виправити на "Полька".

Згідно частини 2 статті 300 Цивільного кодексу України фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.

Водночас, у відповідності ч. 2 статті 22 Закону "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.

Відповідно до частин 1, 4 статті 269 Цивільного кодексу України особисті немайнові права належать кожній фізичній особі від народження або за законом. Особистими немайновими правами фізична особа володіє довічно.

Отже, зміна персональних даних є суб'єктивним особистим немайновим правом громадянина, яке за своєю природою реалізується лише за власним волевиявленням особи.

Аналізуючи вищенаведені акти законодавства, суд дійшов висновку, що чинним законодавством не передбачено внесення змін в актовий запис цивільного стану складеного на інших осіб.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про безпідставність заявлених позовних вимог, а тому відмовляє у їх задоволенні повністю.

Щодо судового збору, то такий на підставі статті 139 КАС України покладається на позивача.

Керуючись статтями 9, 242- 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 до Залізничного районного у м. Львові відділу державної реєстрації актів цивільного стану, Головного територіального управління юстиції у Львівській області про зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Повний текст судового рішення складено 18.10.2018.

Суддя Костецький Н.В.