Рішення № 77175280, 10.10.2018, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
10.10.2018
Номер справи
607/11312/18
Номер документу
77175280
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10.10.2018 Справа №607/11312/18

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого - судді Вийванко О. М.

за участю секретаря судового засідання Стрілкової М. С.

учасників справи

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї, -

В С Т А Н О В И В :

Управління соціальної політики Тернопільської міської ради звернулось в суд з позовом до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї, в розмірі 29 107,10 грн.

В обґрунтування вимог вказує на те, що відповідачу була призначена та виплачувалася зазначена допомога з 01 лютого 2015 року по 21 лютого 2015 року у розмірі 5 458,92 гривень, щомісячно, з 22 лютого 2015 року по 21 червня 2015 року у розмірі 5 708,92 гривень, щомісячно, з 22 червня 2015 року по 31 липня 2015 року у розмірі 5 958,92 гривень, щомісячно. При призначені допомоги відповідач була попереджена спеціалістами Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про відмову в призначені або припиненні виплати призначеної допомоги та про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання недостовірних відомостей про доходи та стан сім’ї, зміни обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги. В результаті проведення перевірки відділом соціальних інспекторів Управління соціальної політики Тернопільської міської ради, було встановлено, що відповідач подала неповну інформацію про наявність у володінні свого чоловіка – ОСОБА_4 двох транспортних засобів, а саме автомобіля марки «CHEVROLET NIVA 21230», 2005 року випуску, червоного кольору, реєстраційний номер НОМЕР_1 та автомобіль марки «DONG FENG EQ1044 Т80», 2005 року випуску, білого кольору, реєстраційний номер НОМЕР_2. Оскільки, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» та абз. 5 п. 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250, державна соціальна допомога не призначається у випадках коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім’ї є більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму). Згідно з п. 12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям» затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250 у разі коли особами, які входять до складу сім’ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. У зв’язку із цим відповідачу із 01.06.2015 р. було припинено надання державної соціальної допомоги та проведено перерахунок суми надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї, яка за період з 01 лютого 2015 року по 31 травня 2015 року включно становить 23 148,18 гривень. Загальна сума надміру нарахованої державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї за період із 01.02.2015 року по 30.06.2015 року складає – 29 107,10 грн.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представника відповідача ОСОБА_3 – ОСОБА_2 в судовому засіданні позовних вимог не визнав, проти їх задоволення заперечила, подавши відзив на позов, в якому зазначила, що позивачу не було відомо про обставини набуття у власність її чоловіком спірних автомобілів. Крім того, вказані автомобілі із 2009 року знаходяться під арештом та є предметом стягнення у державній виконавчій службі. Також, зазначила, що в силу вимог Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250 відповідач має право на призначення зазначеного виду допомоги у випадку наявності у її сім’ї двох автомобілів, оскільки їхній сім’ї виховується шестеро неповнолітніх дітей.А тому, в задоволенні позову просить відмовити.

Суд, проаналізувавши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази у справі, встановив наступні обставини.

24 лютого 2015 року ОСОБА_3 звернулася до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради із письмовою заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації, субсидії та пільг, як малозабезпеченій сім'ї.

Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» та п.20 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250, державна соціальна допомога призначається на шість місяців.

Згідно із заявою ОСОБА_3 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг від 24 лютого 2015 року №912285, відповідачу була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім’ї з 01 лютого 2015 року по 21 лютого 2015 року у розмірі 5 458,92 гривень, щомісячно, з 22 лютого 2015 року по 21 червня 2015 року у розмірі 5 708,92 гривень, щомісячно, з 22 червня 2015 року по 31 липня 2015 року у розмірі 5 958,92 гривень, щомісячно.

Згідно з рішенням Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї від 06 березня 2015 року відповідачу була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім'ї та проведено перерахунок за період із 01.02.2015 року по 31.07.2015 року.

Згідно зі ст. 13 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» зазначено, що контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Пунктом 27 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, передбачено, що контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган праці та соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.

Відповідно до п.п.1 п.3 Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 року №1098, головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор перевіряють достовірність та повноту інформації про доходи і майновий стан осіб, які входять до складу сім'ї, що звертається за призначенням державної соціальної допомоги.

В результаті проведеної перевірки відділом соціальних інспекторів Управління соціальної політики Тернопільської міської ради було встановлено, що ОСОБА_3 подала неповну інформацію про наявність у володінні свого чоловіка – ОСОБА_4 двох транспортних засобів, а саме автомобіля марки «CHEVROLET NIVA 21230», 2005 року випуску, червоного кольору, реєстраційний номер НОМЕР_1 та автомобіль марки «DONG FENG EQ1044 Т80», 2005 року випуску, білого кольору, реєстраційний номер НОМЕР_2.

Як вбачається з поданої 24 лютого 2015 року декларації про доходи та майновий стан, осіб які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, ОСОБА_3 не вказала відомостей про те, що у власності її сім'ї є зазначені автомобілі.

Як вбачається із Акту проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальних допомог №332 від 16 червня 2015 року, сума переплати за період з 01 лютого 2015 року по 31 травня 2015 року складає 23 148,18 гривень.

Згідно абз. 5 пункту 10 Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України від 01 червня 2000 року «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).

Проте, згідно ч.2 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім»ям», за наявності обставин передбачених у частині першій цієї статті, державна соціальна допомога може бути призначена у разі, якщо у малозабезпеченій сім’ї виховується троє або більше дітей віком до 18 років. Зазначена обставина відображена також у пункті 10 Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.

Судом з’ясовано, що на вихованні та утриманні відповідача перебуває шестеро неповнолітніх дітей – дочка ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, дочка ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, син ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_3, син ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_4, син ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_5, дочка ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_6.

Таким чином, суд вважає, що позов позивача про стягнення із ОСОБА_3 надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї, не підлягає до задоволення, оскільки суд вважає, що подання відповідачем недостовірних відомостей про наявність зареєстрованих за її чоловіком двох транспортних засобів не вплинуло на встановлення ОСОБА_3 права на соціальну допомогу та визначення її розміру, оскільки на вихованні та утриманні останньої перебуває шестеро неповнолітніх дітей, що виключає не призначення зазначеного виду допомоги, згідно ч.2 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім»ям» та пункту 10 Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям. Крім цього, суд зазначає, що транспортні засобі, які не вказала відповідач було описано другим відділом ДВС Тернопільського міського управління юстиції згідно акту опису й арешту майна від 13.10.2008 року, а тому, вони не перебували в користуванні сім»ї Тарасюк на момент подачі декларацій відповідачем про призначення зазначеного виду допомог.

На підставі викладеного, відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям», керуючись ст. ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 258-268, 273, 283, 284, 352-355 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Відмовити в задоволенні позову Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Тернопільської області або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.

Позивач: Управління соціальної політики Тернопільської міської ради, місцезнаходження: м. Тернопіль вул. Лисенка, 8, код ЄДРПОУ 03195636.

Відповідач: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_7, реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_3, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_8.

Повний текст рішення суду складено 16 жовтня 2018 року.

Головуючий суддяОСОБА_11