ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к.
ПОСТАНОВА
Іменем України
12.06.2007
Справа №2-11/1348-2007А
За позовом – Товариства з обмеженою відповідальністю Авіакомпанія „Ветеран”, (96108, м.Джанкой, вул..Московська, 182-А)
До відповідача – Джанкойської об’єднаної державної податкової інспекції в АРК, (96100, м.Джанкой, вул..Дзержинського, 30)
Про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення
Суддя А.С. Цикуренко
При секретарі Лисюк О.Д.
ПРЕДСТАВНИКИ:
Від позивача – Рахімов А.В., дов. у справі
Від відповідача – Казанцева З.Т., дов. у справі
Обставини справи:
Позивач звернувся з позовними вимогами до відповідача про визнання протиправними дії Джанкойської ОДПІ по прийняттю адміністративного акту „повідомлення-рішення” від 10.11.2006 р. №002048/23-1/0, а також про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення Джанкойської ОДПІ від 10.11.2006 р. №002048/23-1/0.
Ухвалою ГС АРК від 20.02-27.02.2007 р. суд перейшов до судових дебатів.
Судове засідання слуханням відкладалося, в судовому засіданні оголошувалась перерва в порядку ст..150,160,165 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін, суд –
встановив :
Товариство з обмеженою відповідальністю Авіакомпанія „Ветеран”, (96108, м.Джанкой, вул..Московська, 182-А) зареєстровано Виконавчим комітетом Джанкойської міської ради Автономної Республіки Крим 24.07.1992 р., про що свідчить запис про включення відомостей про юридичну особу до ЄДРПОУ №11391200000000029 і поставлений на облік у Джанкойської ОДПІ.
09.11.2006 р. Джанкойської ОДПІ проведена виїзна позапланова перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю Авіакомпанія «Ветеран», ОКПО 19013028 з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за період серпень 2006 р. (по операціям за липень 2006 р.).
Проведеною перевіркою Джанкойською ОДПІ встановлено порушення вимог п.п.7.7.2 а) б) п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» - завищено заявлену суму бюджетного відшкодування на додану вартість в сумі 4070 грн., у тому числі за серпень 2006 р. у сумі 4070 грн. Перевіркою також підтверджено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за серпень 2006 р. в сумі 53160 грн., про що складений відповідний акт №1922/23-1/19013028 від 09.11.2006 р.
На підставі вказаного акту перевірки Джанкойською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення №002048/23-1/0 від 10.11.2006 р., яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 4070 грн.
Позивач звернувся до Господарського суду АРК з позовними вимогами до Джанкойської ОДПІ про визнання протиправними дії Джанкойської ОДПІ по прийняттю адміністративного акту „повідомлення-рішення” від 10.11.2006 р. №002048/23-1/0, а також про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення №002048/23-1/0 від 10.11.2006 р.
Позовні вимоги підлягають задоволенню.
Пунктом 7.4.1. ст..7 Закону №168 встановлени норми та правила стосовно формування податкового кредиту, а саме : податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 8-1 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку. Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Згідно п.7.5.1 ст.7 Закону України №168 датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається: дата здійснення першої з подій: або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків; або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).
Платником податку є особа, яка згідно із Законом України №168 зобов’язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України.
Податковим кредитом є сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов’язання звітного періода, визначена згідно з Законом України №168.
Згідно із п.7.3.1 ст.7 Закону України №168 датой виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають поставці, а в разі поставки товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку; або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) – дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку.
Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов’язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду (п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України №168).
Відповідно до п.1.8 ст.1 Закону України „Про податок на додану вартість” №168/ВР-97 від 03.04.1997 р. зі змінами та доповненнями (далі Закон №168) бюджетне відшкодування – це сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв’язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.
Цією ж нормою п.п.7.7.1 Закону України «Про податок на додану вартість» передбачений порядок врахування сум від’ємного значення за звітний період при наявності суми податкового боргу з цього податку за попередні податкові періоди та при його відсутності.
Оскільки декларація позивача по ПДВ за липень 2006 р. містила від’ємне значення податку у розмірі 4070 грн., ним правомірно було включено до складу податкового кредиту у серпні 2006 р. від’ємне значення попереднього звітного періоду. Такі дії відповідають п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість».
Згідно п.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Позивачем в строці 26 декларації за серпень 2006 р. правомірно визначена і задекларована сума ПДВ у розмірі 57 230 грн., що підлягає бюджетному відшкодуванню, тобто частина від’ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам товарів послуг, як це передбачено абз. А) п.п.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість». Факт сплати ПДВ у вартісті товарів підтверджується актом перевірки від 09.11.2006 р. №1922/23-1/19013028 (а.с.11-12) та платіжним дорученням №814 від 09.08.2006 (а.с.22).
Відповідач вважає, що позивач самостійно прийняв рішення про зарахування належної йому суми бюджетного відшкодування відображеної у декларації за липень 2006 р., у зменшення податкових зобов’язань з цього податку наступних податкових періодів у сумі 4070 грн. (декларація вх.№14672 від 18.08.2006 р. строка 26). При прийняття такого рішення сума 4070 грн. не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних періодів.
Цей висновок відповідачем зроблений на підставі пункту 5.12.4 «Порядку заповнення і подачі податкової декларації по податку на додану вартість», затвердженого ДПА України від 30.05.1997 р. №166 і зареєстрованого Мінюстом України від 09.07.1997 р. №250/2054, у якому : «Залишок від’ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 26 податкові декларації поточного звітного податкового періоду та переноситься до рядка 23.2 податкової декларації наступного звітного періоду).
Суд зазначає, що вимоги заповнення Розрахунку суми бюджетного відшкодування з вказанням в розділу 3 суми податкового кредиту попереднього податкового періоду, що фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг), передбачені Порядком №166 суперечать вимогам Закону України «Про податок на додану вартість», яким встановлений інший порядок бюджетного відшкодування – сума бюджетного відшкодування повинна дорівнювати сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальниками таких товарів (послуг) (п.п.а) п.п.7.7.2 п.7.7 ст.7) та не вимагає, щоб податковий кредит формувався і сплачувався в одному податковому періоді для визначення суми бюджетного відшкодування, тому і платнику податку і податковому органу слід керуватися та застосовувати Закон України «Про податок на додану вартість», оскільки він має вищу юридичну силу, а вимоги по складанню та заповненню розділу 3 розрахунку бюджетного відшкодування, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.1997 р. №166 із змінами та доповненнями є перевищенням повноважень, що передбачені Конституцією України та Законом України «Про державну податкову службу в Україні».
Згідно норми ст..11 КАС України суд застосовує вимоги Закону України «Про податок на додану вартість» щодо формування податкового кредиту для визначення суми бюджетного відшкодування, оскільки вимоги Порядку №166 не відповідають Закону України «Про податок на додану вартість», який має вищу юридичну силу.
Таким чином, позовни вимоги про визнання протиправними дії Джанкойської ОДПІ по прийняттю адміністративного акту „повідомлення-рішення” від 10.11.2006 р. №002048/23-1/0, а також про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення Джанкойської ОДПІ від 10.11.2006 р. №002048/23-1/0, підлягають задоволенню.
Вступна та резолютивна частина постанови оголошена в судовому засіданні 12.06.2007 р.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 150, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Постановив:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Джанкойської ОДПІ по прийняттю адміністративного акту „повідомлення-рішення” від 10.11.2006 р. №002048/23-1/0.
3. Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення Джанкойської ОДПІ від 10.11.2006 р. №002048/23-1/0.
Постанова складено та підписано 02.07.2007 р.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання постанови у повному обсязі, відповідно до ст..160 КАСУ – з дня складення у повному обсязі).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст..186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Цикуренко А.С.