
Справа № 199/8792/17
Номер провадження № 2/315/427/18
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
17 жовтня 2018 рокум. Гуляйполе
Гуляйпільський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді - Телегуз С.М.,
за участю секретаря судового засідання - Дмитренко В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Гуляйполе цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Гуляйпільської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення переплачених бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги одиноким матерям,- ВСТАНОВИВ:
14.02.2018 року до суду відповідно до ухвали Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 03.01.2018 року про передачу справи за підсудністю надійшла справа за позовною заявою Управління соціального захисту населення Гуляйпільської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення переплачених бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги одиноким матерям в сумі 30259,17 грн.
В позовній заяві в обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що 25.02.2005 року ОСОБА_1 звернулась із заявою до УСЗН Гуляйпільської РДА Запорізької області про призначення державної допомоги одиноким матерям згідно ЗУ «Про державну допомогу одиноким матерям згідно ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». До заяви було додано довідку № 02 від 14.12.2004 року, видану Верхньотерсянською сільською радою Гуляйпільського району про те, що у книзі реєстрації актів про народження у виконкомі Верхньотерсянської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області 14.12.2004 року зроблено запис № 08 про народження дитини - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. Відомості про батька записані за заявою матері згідно з ч. 1 ст. 135 СК України.
Далі в позові зазначили, що згідно довідки про склад сім'ї від 25.02.2005 року № 135 сім'я складається із двох осіб: самої заявниці та сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. ОСОБА_1 не працює, знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років, земельної ділянки, майнового паю та власного житла не має, проживає у будинку матері.
Як слідує далі з позову, відповідно до п. 36 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, який затверджений постановою КМУ від 27.12.2001 року № 1751, ОСОБА_1 була призначена допомога одинокої матері на дитину - ОСОБА_2 на період з 01.02.2005 року по 01.12.2010 року з щомісячною виплатою 33,50 грн., та з 02.12.2010 року по 31.12.2020 року щомісячною виплатою 42,20 грн.. В зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму змінювався і розмір допомоги. З 01.01.2016 року згідно постанови КМУ від 25.12.2015 року № 1181 «Про внесення змін до деяких постанови КМУ», було припинено виплату всім отримувачам допомоги одиноким матерям.
Позивачем у позові зазначено, що 12.04.2016 року було складено акт про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками на призначення усіх видів адресної допомоги, яким встановлено, що заявниця - ОСОБА_1 надала невірну інформацію, а саме - не повідомила про визнання батьківства. В телефонній розмові з матір'ю відповідачки стало відомо, що остання вже носить прізвище «ОСОБА_1», а не «ОСОБА_1», проживає в м. Дніпро і в її онука є батько.
Далі в позові зазначили, що 15.04.2016 року за № 02-09/497 позивачем було подано запит до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Гуляйпільського районного управління юстиції у Запорізькій області з проханням надати інформацію щодо встановлення батьківства (всиновлення) ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на який 19.04.2016 року надійшла відповідь про те, що до актового запису № 8 від 14.12.2004 року про народження ОСОБА_2 на підставі заяви матері та батька дитини про визнання батьківства внесені відомості про батька. Матері дитини ОСОБА_1 була видана довідка для пред'явлення органам праці та соціального захисту населення. Відповідачка до управління не з'явилася, відповідно, управління не могло знати про те, що у неї відбулися зміни в сімейному стані, що призвело до переплати бюджетних коштів.
Як зазначено далі в позові, було зроблено перерахунок надміру виплачених коштів з місяця наступного, в якому виявлено порушення, тобто з липня 2006 року. 13.05.2016 року ОСОБА_1 (ОСОБА_1.) було направлено рекомендованого листа, який містив в собі інформацію про причини проведення перерахунку та наголошено про необхідність повернення коштів до 12.06.2016 року. Лист особисто отримано відповідачем 18.05.2016 року, проте до цього часу вона до Управління не з'явилася та кошти в добровільному порядку не відшкодувала.
Прохають стягнути з відповідача виплачені надміру кошти у вигляді державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.07.2006 року по 31.12.2015 року у розмірі 30259,17 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час і місце його проведення повідомлені належним чином, через канцелярію суду подали письмову заяву про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримали, прохали задовольнити (а.с. 160).
Відповідач в судове засідання не з'явилася, була належним чином повідомлена про час і місце розгляду справи через оголошення на сайті Гуляйпільського районного суду Запорізької області (а.с. 168).
17.08.2018 року через канцелярію суду подала письмову заяву про перегляд заочного рішення Гуляйпільського районного суду від 19.06.2018року. Відповідно до ухвали Гуляйпільського районного суду Запорізької області від 03.09.2018 року заява ОСОБА_1 задоволена, заочне рішення скасовано, справа призначена до розгляду за правилами загального позовного провадження. В подальшому, відповідач відзиву на позов, будь-яких заяв чи клопотань суду не надала, причини неявки не повідомила.
Виходячи з наведеного, а також положень ч. 3 ст. 211, ст. 223 ЦПК України, суд вважає, що рішення у справі можливо ухвалити при проведенні судового засідання за відсутності учасників процесу.
Керуючись ст. 280 ЦПК України, суд вважає, що дану справу можливо вирішити на підставі наявних в ній доказів, і постановити заочне рішення.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось через неявку у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі за таких підстав.
Судом встановлені наступні обставини у справі та відповідні їм правовідносини.
Згідно копії заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги від 25.02.2005 року, ОСОБА_1 прохала призначити їй допомогу на дітей одиноким матерям (а.с. 4-5, 39-40, 88-89).
Відповідно до довідки, виданої для пред'явлення до органу праці та соціального захисту населення Верхньотерсянською сільською радою Гуляйпільського району Запорізької області № 135 від 25.02.2005 року, про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1, та має наступний склад сім'ї: син - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. ОСОБА_1 не працює, знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років, земельної ділянки, земельного та майнового паю не має, власного житла не має, проживає в будинку матері (а.с. 6, 41, 90).
Згідно свідоцтва про народження НОМЕР_1, виданого 14.12.2004 року Верхньотерсянською сільською радою Гуляйпільського району Запорізької області, ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1, батьками його є: ОСОБА_5 та ОСОБА_1 (а.с. 8, 42, 92).
14.12.2004 року за № 02 Верхньотерсянською сільською радою Гуляйпільського району Запорізької області видано довідку про те, що у книзі реєстрації актів про народження у виконкомі Верхньотерсянської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області 14.12.2004 року зроблено запис за № 08 про народження дитини ОСОБА_2, дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1. Батьки: мати - ОСОБА_1, батько - ОСОБА_5. Відомості про батька записані за заявою матері згідно з ч. 1 ст. 135 СК України (а.с. 8, 43, 91).
Факт нарахування виплат у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям ОСОБА_1 підтверджується наданими протоколами (а.с. 9-14, 44-55, 93-104).
На запит позивача від 15.04.2016 року № 02-09/497 відділом державної реєстрації актів цивільного стану Гуляйпільського районного управління юстиції Запорізької області 15.04.2016 року за № 718/04-04-37 було надано повідомлення про визнання батьківства, згідно якого до актового запису № 08 від 14.12.2004 року про народження ОСОБА_2 на підставі заяви матері та батька дитини про визнання батьківства внесені відомості про батька. Матері дитини ОСОБА_1, 08.06.2006 року була видана довідка для пред'явлення органам праці та соціального захисту населення (а.с. 16, 57, 106).
Згідно копії розпорядження Управління праці та соціального захисту населення Гуляйпільської РДА про припинення допомоги одиноким матерям з 01.01.2016 року, ОСОБА_1 за період з 01.09.2015 року по 31.12.2015 року виплачено суму 436,50 грн. Виплату припинено з 01.01.2016 року (а.с. 17, 19, 59, 109).
Відповідно до протоколу № 15 від 20.04.2016 року припинено виплату допомоги одинокій матері ОСОБА_1 Згідно даних до протоколу з 2006 року по 2015 рік сума переплати складає 30259,17 грн. (а.с. 18, 58, 107).
15.05.2016 року за № 17-06/616 позивачем надіслано листа на адресу відповідача (вул. Дмитренка, 8, Амур-Нижньодніпровський р-н, м. Дніпропетровськ, 49082), яким повідомлено її про те, що в зв'язку з відомостями наданими ВДРАЦС Гуляйпільського РУЮ про визнання батьківства від 15.04.2016 року проведено перерахунок допомоги та визначено загальну суму переплачених коштів за період з 01.07.2006 року по 31.12.2015 року, яка складає 30259,19 грн.. В листі зазначено про розрахунковий рахунок, на який відповідачу необхідно було повернути кошти до 12.06.2016 року. Також зазначено, що у разі відмови або неперерахування коштів у зазначений термін, вони будуть стягнуті Управлінням в судовому порядку. Вказаний лист було направлено відповідачу 13.05.2016 року, згідно квитанції про надіслання поштового відправлення (а.с. 20, 60, 110, 111).
Відправлення вручено адресату 18.05.2016 року за результатом пошуку по штрихкодовому ідентифікатору 7020202077265 (а.с. 60, 112).
Згідно акту проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками на призначення усіх видів адресної допомоги від 12.04.2016 року, УПСЗН проведена перевірка правильності та повноти інформації, наданої для призначення допомоги одинокій матері ОСОБА_1 , що проживає за адресою: с. Верхня Терса Гуляйпільського району. На підставі висновку перевірки встановлено, що особи, які проживають на зазначеній житловій площі, надали невірну інформацію, зокрема щодо визнання батьківства, внаслідок цього були надмірно виплачені кошти в сумі: 30259,17 грн., які необхідно стягнути з заявника (а.с. 21, 61, 108).
Відповідно до відомостей, які містить паспорт громадянина України НОМЕР_2, виданий Гуляйпільським РВ УМВС України в Запорізькій області 30 липня 2005 року, громадянка ОСОБА_1 25 червня 2005 року зареєструвала в Амур-Нижньодніпровському РАЦС Дніпропетровської області шлюб з гр. ОСОБА_6, 1972 року народження, тому змінила прізвище з «ОСОБА_1» на «ОСОБА_1» (а.с.119).
Таким чином, встановлено, що позивачем було надміру сплачено відповідачці кошти в сумі 30259,17 грн. у вигляді допомоги одиноким матерям, в зв'язку з неповідомленням останньою інформації про зміну у сімейному стані та внесення відомостей про батька у свідоцтво про народження дитини у зв'язку з визнанням батьківства. Отримані кошти відповідачем дотепер не повернуто.
Відповідно до ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-ХІІ (зі змінами та доповненнями) право на допомогу одиноким матерям мають одинокі матері ( які не перебувають у шлюбі), якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька) дитини.
Згідно п. 35 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, який затверджений постановою КМУ від 27.12.2001 року № 1751 (далі - Порядок), для одержання допомоги, органу праці та соціального захисту населення подаються такі документи: 1) заява про призначення допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінпраці; 2) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України; 3) копія свідоцтва про народження дитини; 4) довідка про реєстрацію місця проживання матері та дитини.
Допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку включно.
Відповідачці була призначена зазначена допомога відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», на період з 01.02.2005 року по 01.12.2010 року та з 02.12.2010 року по 31.12.2020 року.
Згідно ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
Відповідно до п. 46 Порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого КМУ від 27.12.2001 № 1751, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний строк повідомити про це органи соціального захисту населення.
Згідно п. 49 цього ж Порядку, особи, яким виплачується допомога, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу тощо). Суми допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян стягуються згідно із законом.
Про вказаний обов'язок відповідач була повідомлена при зверненні до УПСЗН з відповідною заявою 25.02.2005 року.
Таким чином, з моменту визнання батьківства дитини, відповідач втратила право на отримання допомоги на дітей одиноким матерям.
В позасудовому порядку вирішити порушене питання не виявилося за можливе.
Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
За вимогою ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
З огляду на те, що з боку відповідача наявна недобросовісність набуття грошової державної допомоги, суд приходить до висновку, що з неї на користь позивача необхідно стягнути незаконно отриману суму допомоги в розмірі 30259,17 грн..
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є законними, обґрунтованими, доведеними та вказують на наявність підстав для задоволення позовної заяви.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи, що позивач на момент звернення до суду, на підставі п. 19 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» (затим цей пункт виключений) був звільнений від сплати судового збору у розмірі 1762,00 грн., а позовні вимоги задоволені, то судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь держави.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 76-83, 141, 258, 259, 263-265, 268, 272-273, 280-283, 289, 352, 354-355 ЦПК України,суд,-
ВИРІШИВ :
Позов Управління соціального захисту населення Гуляйпільської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення переплачених бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги одиноким матерям - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженки с. Різдв’янка Новомиколаївського району Запорізької області, паспорт НОМЕР_2 виданий 30.07.2005 року Гуляйпільським РВ УМВС України в Запорізькій області, на користь Управління соціального захисту населення Гуляйпільської районної державної адміністрації, ЄДРПОУ 01193198, адреса: вул. Шевченка, буд. 15, м. Гуляйполе, Запорізька область, 70202, розрахунковий рахунок № 31111115700101 МФО 813015 ГУДКСУ у Запорізькій області, одержувач: код ОКПО 37963916 Державний бюджет Гуляйпільського району 24060300. Призначення платежу: повернення допомоги на дітей одиноким матерям, в рахунок повернення переплачених бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги одиноким матерям за період з 01.07.2006 року по 31.12.2015 року в розмірі 30259 (тридцять тисяч двісті п'ятдесят дев'ять) гривень, 17 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженки с. Різдв’янка Новомиколаївського району Запорізької області, паспорт НОМЕР_2 виданий 30.07.2005 року Гуляйпільським РВ УМВС України в Запорізькій області, на користь держави судовий збір в сумі 1762,00 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
У відповідності до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Розділу ХШ «Перехідні Положення» ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Загальний порядок передбачає, що апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Запорізької області через Гуляйпільський районний суд Запорізької області протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя: С. М. Телегуз