Рішення № 77152245, 08.10.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.10.2018
Номер справи
1340/3475/18
Номер документу
77152245
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1340/3475/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 жовтня 2018 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Карп'як О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Управління державної казначейської служби у Франківському районі м. Львова Львівської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області ( м. Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885), третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Управління державної казначейської служби у Франківському районі м. Львова Львівської області ( м. Львів, вул. Конотопська, 6/8, ЄДРПОУ 37965138) в якій просить:

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області сформувати та подати до Управління державної казначейської служби у Франківському районі м. Львова Львівської області подання про повернення ОСОБА_1 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування для проведення реєстрації права власності на житло у сумі 13 092 грн. 06 коп., сплаченого відповідно до квитанції №1791840 від 03.05.2018 року.

- стягнути судовий збір в розмірі 704 грн.80 коп. сплачений за подачу позовної заяви.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 03.05.2018 року між позивачем та ТзОВ «Компанія з управління активами «Активні інвестиції»», що діє від свого імені в інтересах та за рахунок пайового венчурного не диверсифікованого закритого інвестиційного фонду «Фонд зелених технологій «ГРІНВІЛЬ»», в особі директора ОСОБА_2 було укладено договір купівлі-продажу квартири, посвідченого нотаріусом Новосад О.П. та зареєстровано в реєстрі за №2497, згідно якого позивач придбав квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2. При укладенні договору позивач сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1 % від вартості об'єкта купівлі-продажу, що становить 13 092 грн. 06 коп. Позивач придбав житло вперше, а тому вважає, що відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» сплатив такий збір безпідставно. Позивач зазначає, що 18.06.2018 року звернувся до Головного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про повернення помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, проте 17.07.2018 року отримав лист №12356/05-78 котрим Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відмовило у поверненні вказаних коштів.

Ухвалою суду від 08.08.2018 відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, відповідачу встановлено 15-денний строк, з дня отримання копії ухвали, для подання відзиву на позовну заяву із доказами його обґрунтування.

Також, вказаною ухвалою залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Управління державної казначейської служби у Франківському районі м. Львова Львівської області ( м.Львів, вул. Конотопська, 6/8, ЄДРПОУ 37965138), запропоновано у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали суду подати пояснення щодо позову. Зобов'язано позивача ОСОБА_1 виконати вимоги ч.11 ст. 171 КАС України. Роз'яснено учасникам справи положення ч.5 ст. 262 КАС України.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, підтвердженням чого є наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення, а саме позивач отримав копію вказаної ухвали13.08.2018 року, відповідач - 16.08.2018 року, а третя особа - 17.08.2018 року, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

23.08.2018 року на адресу Львівського окружного адміністративного суду надійшло пояснення від Управління державної казначейської служби у Франківському районі м. Львова Львівської області вих.175/02-09 від 20.08.2018 року, вх.№26393.

03.09.2018 року 23.08.2018 року на адресу Львівського окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області вх.№27420 у якомузазначає, що відповідач у даному провадженні не володіє інформацією щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно, а тому не має можливості встановити факти придбання житла фізичними особами вперше, окрім питання звільнення від сплати збору повинно було з'ясовуватись при нотаріальному оформленні цивільно-правового договору. Просять суд у задоволені позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

03.05.2018 року між позивачем та ТзОВ «Компанія з управління активами «Активні інвестиції»», що діє від свого імені в інтересах та за рахунок пайового венчурного не диверсифікованого закритого інвестиційного фонду «Фонд зелених технологій «ГРІНВІЛЬ»», в особі директора ОСОБА_2 було укладено договір купівлі-продажу квартири, посвідченого нотаріусом Новосад О.П. та зареєстровано в реєстрі за №2497, згідно якого позивач придбав квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.

Позивач відповідно до статті 49 Закону України «Про нотаріат» сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1 % від вартості придбаного житла, що становить 6562,50 грн. відповідно до квитанції від 23.05.2017 №134905.

Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №25981160 від 03.05.2018 року, інформаційна довідка № 133306086 від 06.08.2018 та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності власником квартири за адресою: АДРЕСА_2, є ОСОБА_1, ІПН НОМЕР_1.

Згідно з квитанцією від 03.05.2018 року №1791840 термінал №1053 ОСОБА_1, сплатив 13092,06 грн., збору з операцій придбання ( купівлі-продажу ) нерухомого майна (збору на обов'язкове державне пенсійне страхування) на рахунок УДК у Франківському районі м. Львова.

Позивач вважаючи, що безпідставно (помилково) сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від вартості придбаного ним майна, звернувся до УПФ України у Галицькому районі м. Львова із заявою від 18.06.2018 року, в яких просив повернути безпідставно сплачений ним збір у розмірі 1% від вартості квартири.

Згідно з відповіді Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 03.07.2018 року за № 12350/03 позивачу відмовлено у задоволенні його заяви про повернення помилково сплачених коштів з тих підстав, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не володіє інформацією щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно, а тому не має можливості встановити факти придбання житла фізичними особами вперше.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Відповідно до п.9 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платниками збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ, організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Згідно з вимогами пункту 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 №1740, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» Державний реєстр прав на нерухоме майно та їх обмежень (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, яка містить відомості про речові права на нерухоме майно, їх обмеження, суб'єктів речових прав, технічні характеристики об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд тощо), кадастровий план земельної ділянки, а також відомості про правочини, вчинені щодо таких об'єктів нерухомого майна.

Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №25981160 від 03.05.2018 року, інформаційна довідка № 133306086 від 06.08.2018 та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності власником квартири за адресою: АДРЕСА_2, є ОСОБА_1, ІПН НОМЕР_1.

У Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна відомості щодо придбання іншого нерухомого майна позивачем відсутні.

З огляду на вказане, суд вважає, що позивач 03.05.2018 вперше придбав нерухоме майно (квартиру за адресою: АДРЕСА_2.) за договором купівлі-продажу, і при його нотаріальному посвідченні безпідставно сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від його вартості в сумі 13 092,06 грн.

Таким чином, відповідач безпідставно відмовив позивачеві у поверненні безпідставно сплаченого збору на обов'язкове пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 13 092,06 грн., сплаченого при придбані житла вперше на підставі договору купівлі-продажу від 03.05.2018 року.

Відповідно до 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Відповідно до пункту 7.2 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, затвердженою постановою Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-2, яким установлено механізм здійснення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, суми помилково сплачених платежів зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються платникам на підставі заяви.

Статтею 3 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що платники збору, визначені п.п. 5 - 7, 9 та 10 ст. 1 вказаного Закону України, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управліннях Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до спеціального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.

Згідно з п.п.7 п.4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 №460/2011, Казначейство України здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Таким чином, виходячи із встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд приходить до висновку, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1 відсотка від вартості придбаного нерухомого майна, ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) сплачено помилково, за відсутності обов'язку здійснювати такий платіж, у зв'язку з чим кошти в сумі 13 092,06 грн., сплачені при нотаріальному оформленні договору купівлі-продажу вперше придбаного житла, підлягають поверненню. А відтак, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

Також суд вважає за необхідне, відповідно до вимог статті 139 КАС України, стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача судові витрати з оплати судового збору у розмірі 704,80 грн.

Керуючись ст. ст. 72,77,94, 241 -246 КАС України , суд -

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області ( м. Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Управління державної казначейської служби у Франківському районі м. Львова Львівської області ( м.Львів, вул. Конотопська, 6/8, ЄДРПОУ 37965138) про зобов'язання вчинити дії, - задовольнити повністю.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885) сформувати та подати до Управління державної казначейської служби у Франківському районі м. Львова Львівської області ( м. Львів, вул. Конотопська, 6/8, ЄДРПОУ 37965138) подання про повернення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1 ) сплаченого ним збору на обов'язкове державне пенсійне страхування для проведення реєстрації права власності на житло у сумі 13 092,06 грн., сплаченого відповідно до квитанції від 03.05.2018 року №1791840 .

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 704,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Апеляційна скарга на рішення подається протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення до Восьмого апеляційної адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.

Повне судове рішення складено 17.10.2018 року.

Суддя Карп'як Оксана Орестівна