
Справа № 1540/4087/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження (з викликом сторін) справу за адміністративним позовом Державного підприємства "Білгород-Дністровський морський торговельний порт" (вул.Шабська,81, м.Білгород-Дністровський, Одеська область, 67701) до Головного управління ДФС в Одеській області (вул.Семінарська,5, м.Одеса, 65044) про визнання протиправним та скасування в повному обсязі податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області №0087231207 від 05.05.2018 року за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 83491,70 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
З позовом до суду звернулось Державне підприємство "Білгород-Дністровський морський торговельний порт" (вул.Шабська,81, м.Білгород-Дністровський, Одеська область, 67701) до Головного управління ДФС в Одеській області (вул.Семінарська,5, м.Одеса, 65044) про визнання протиправним та скасування в повному обсязі податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області №0087231207 від 05.05.2018 року за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 83491,70 грн.
В судовому засіданні 12.10.2018 року представником позивача були підтримані заявлені позовні вимоги з огляду на те, що при проведенні камеральної перевірки ГУ ДФС в Одеській області не були враховані положення ПК України, відповідно до яких, податкові органи до 01.01.2017 року не могли проводити камеральні перевірки з питань дотримання строків реєстрації податкових накладних з ПДВ. Представник відповідача Головного управління ДФС в Одеській області заперечив проти задоволення позовних вимог з огляду на те, що у податкових органів були вказані повноваження, як до 01.01.2017 року та й після, а тому проведення камеральної перевірки з цих питань є законним, а встановлені порушення строків не спростовані позивачем, а тому нараховані штрафні санкції є законними..
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:
Відповідач - Головне управління ДФС в Одеській області, на підставі ст.1 Закону України «Про державну податкову службу», є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та згідно ст.ст.7,10,11 цього ж Закону здійснює повноваження щодо призначення податкових перевірок, встановлення порушень податкового законодавства, нарахування та стягнення заборгованості з податків та зборів, штрафних санкцій, надання висновків на повернення з бюджету надмірно сплачених податків та зборів, а тому позовні вимоги щодо оскарження його актів, дій чи бездіяльності з цього приводу, на підставі положень ст.55 Конституції України, п.1 ч.1 ст.19 КАС України, підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.
Головним державним інспектором відділу камеральних перевірок податкової звітності території обслуговування Чорноморської ОДПІ управління податків і зборів Головного управління ДФС в Одеській області, відповідно до п.76.3 ст.76, п.п.75.1.1 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних ДП «БДМТП» за звітні періоди: жовтень 2015 року, лютий, серпень, жовтень, листопад, грудень 2016 року, березень, травень 2017 року.
10.04.2018 року за №6863/14-32-12-07/01125689 на адресу Державного підприємства «Білгород-Дністровський морський торговельний порт» надійшов Акт «Про результати перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних ДП «БДМТП» від 06.04.2018 року за звітні періоди: жовтень 2015 року, лютий, серпень, жовтень, листопад, грудень 2016 року, березень, травень 2017 року.
15.05.2018 року на адресу ДП «БДМТП» надійшло податкове повідомлення-рішення №0087231207 від 05.05.2018 щодо порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних на суму 83491,70 грн.
Розглянувши оскаржений акт суб'єкту владних повноважень, суд виходячи з положень ч.2 ст.2 КАС України, проходить до висновку, що оскаржуване позивачем податкове повідомлення-рішення не відповідає вимогам закону, виходячи з наступного.
Частина 2 статті 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у
справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та й спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положень п.75.1 ст.75 ПК України (в редакція що діяла на час проведення перевірки) контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно п.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу), що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
З 01.01.2017 року, відповідно до положень Закону України від 21.12.2016 року №1797-VІІІ, до предмету камеральної перевірки було віднесене встановлення своєчасності подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків корегування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Зміни до Податкового кодексу України щодо встановлення 15-денного терміну реєстрації податкових накладних з дня їх складання були внесені Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 року № 71-VIII
Даним же Законом було запроваджено зміни до Податкового кодексу України в частині внесення нової статті - 120і Податкового кодексу України, яка передбачала порядок та розмір застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В свою чергу, пунктом 35 підрозділу 2 Розділу XX Податкового кодексу України було передбачено, що норми абзацу другого пункту 120.1 статті 120' цього Кодексу не застосовуються при порушенні термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних / розрахунків коригування, складених в період з 1 лютого 2015 року до 1 липня 2015 року.
Період з 1 лютого 2015 року до 1 липня 2015 року є перехідним періодом, протягом якого реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється без обмеження сумою податку, обчисленою за формулою, визначеною пунктом 201.3 статті 200.1 цього Кодексу.
Надалі, відповідний перехідний період був продовжений до 01.10.2015 року згідно вимог Закону України Законом України від 16.07.2015 року №643-VIII.
За весь період з жовтня 2015 року по 2017 рік. - контролюючі органи не були позбавлені можливості проводити камеральні перевірки з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в рамках строку, визначеного статтею 102 ПК України.
Про вірність такого висновку наголошено у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 13.02.2018 року по справі №805/4016/16.
Таким чином, станом на час проведення камеральної перевірки 06.04.2018 року, у податкового органу була наявна можливість саме проведення камеральної перевірки своєчасності сплати узгодженого податкового (грошового) зобов'язання в межах строків давності, тобто 1095 днів.
Дані перевірки свідчать, що за результатами перевірки, встановлено порушення вимог ст.201 Податкового кодексу України, затримання граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, на яких відповідно до вимог ст.ст.192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення су м податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Пунктом п.120.1 ст.120 Кодексу передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей і 92 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування. - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів: 20 відсотків від суми податку на додану вартість. зазначеної в таких податкових накладних розрахунках коригування. - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних розрахунках коригування. - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів: 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування. - у разі порушення терміну реєстрації від 61 до 365 календарних днів.
Представник позивача не спростовував фактів порушення позивачем строків реєстрації податкових накладних з ПДВ у відповідних податкових періодах та не надав доказів невірності нарахування штрафних санкцій, в зв'язку із чим, вказана обставина є встановленою та суд погоджується з правомірністю нарахування та визначення розміру штрафних санкцій за актом камеральної перевірки від 06.04.2018 року №6863/14-32-12-07/01125689 в розмірі 83491,70 грн.
Таким чином, суд з урахуванням встановлених вище обставин приходить до висновку про те, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області №0087231207 від 05.05.2018 року не підлягають задоволенню згідно положень ч.1 ст.245 КАС України.
Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.139,242-246 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволені позовних вимог Державного підприємства "Білгород-Дністровський морський торговельний порт" (вул.Шабська,81, м.Білгород-Дністровський, Одеська область, 67701) до Головного управління ДФС в Одеській області (вул.Семінарська,5, м.Одеса, 65044) про визнання протиправним та скасування в повному обсязі податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області №0087231207 від 05.05.2018 року за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 83491,70 грн. - відмовити повністю.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 17.10.2018 року.
Рішення суду може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Єфіменко К.С.
.