
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" жовтня 2018 р. справа № 0940/1568/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Григорук О.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії щодо передачі у безоплатну власність автомобіля, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 30.08.2018 звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про визнання протиправною відмови в безоплатній передачі у власність автомобіля та зобов'язання вчинити дії щодо передачі у безоплатну власність позивача автомобіля FORD Focus, 1999 року випуску, номер кузова НОМЕР_1.
Позовні вимоги мотивовано тим, що на звернення позивача відповідач протиправно відмовив у безоплатній передачі у власність автомобіля з підстав відсутності в архіві відповідача та особовій справі особи з інвалідністю наказу про забезпечення позивача легковим автомобілем в якості гуманітарної допомоги. Також, зазначено, що з моменту часу забезпечення позивача автомобілем до часу звернення позивача щодо передачі у безоплатну власність автомобіля минуло більше 10 років, що передбачено Законом України "Про гуманітарну допомогу".
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.09.2018 відкрито провадження в даній справі, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 19.09.2018 замінено відповідача на - Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації, та встановлено Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації з дня вручення ухвали десятиденний строк для подання відзиву на позов.
Вказану ухвалу суду про заміну відповідача Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації отримав 24.09.2018, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення УДППЗ "Укрпошта" (а.с.26).
Слід зазначити, що відповідач не скористався правом на подання відзиву у встановлений ухвалою суду десятиденний строк для його подання.
Згідно частини 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, з'ясувавши обставини справи, суд встановив наступне.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, як особа із інвалідністю ІІІ групи з 01.03.2007 забезпечений автомобілем FORD Focus, 1999 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, що підтверджується довідкою Головного управління праці та соціального захисту населення Івано-Франківської обласної державної адміністрації №506/05-3/10 від 01.03.2007 та свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 (а.с.7, 9).
За результатами розгляду звернення позивача відповіддю №2574/05.1-43/10-18 від 13.07.2018 Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації відповідно до рішення пункту 2.2. Протоколу №5 засідання робочої групи з питань гуманітарної допомоги при облдержадміністрації від 10.07.2018, відмовив ОСОБА_1 в безоплатній передачі у власність автомобіля FORD Focus, 1999 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, визначеного гуманітарною допомогою, у зв'язку з відсутністю в архіві відповідача та особовій справі особи з інвалідністю наказу про забезпечення позивача легковим автомобілем в якості гуманітарної допомоги (а.с.8).
Абзацом другим статті 11-1 Закону України "Про гуманітарну допомогу" встановлено, що автомобіль, визнаний гуманітарною допомогою, яким особа з інвалідністю була забезпечена через органи соціального захисту населення і користувалася більше 10 років, за рішенням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій може бути безоплатно переданий у власність особі з інвалідністю, законному представнику недієздатної особи з інвалідністю чи дитини з інвалідністю за бажанням таких осіб у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями, визнаними гуманітарною допомогою, здійснюється на умовах, передбачених законом, та у Порядку забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 за №999, абзацом сьомим пункту 41 якого визначено, що особі з інвалідністю за її бажанням може бути безоплатно переданий у власність автомобіль, визнаний гуманітарною допомогою, яким особа з інвалідністю була забезпечена через структурний підрозділ з питань соціального захисту населення і користувалася більше 10 років, за рішенням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.
Як вже зазначалось вище судом, відповідач відмовив позивачу в безоплатній передачі у власність автомобіля, визначеного гуманітарною допомогою, у зв'язку з відсутністю в архіві відповідача та особовій справі особи з інвалідністю наказу про забезпечення позивача легковим автомобілем в якості гуманітарної допомоги відповідно до рішення пункту 2.2. Протоколу №5 засідання робочої групи з питань гуманітарної допомоги при облдержадміністрації від 10.07.2018 (а.с.8).
Згідно пункту 3 Положення про департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації №412 від 30.07.2018 Департамент забезпечує на відповідній території реалізацію державної політики з питань соціальної підтримки та надання соціальних послуг вразливим верствам населення, у тому числі особам з інвалідністю.
Розпорядженням №561 від 26.09.2018 головою Івано-Франківської обласної державної адміністрації затверджено положення "Про робочу групу з питань гуманітарної допомоги при обласній державній адміністрації" в новій редакції. У відповідності до пункту 2 даного положення, основними завданнями робочої групи, серед іншого, є організація роботи щодо: розгляду звернень інвалідів, законних представників недієздатних інвалідів чи дітей-інвалідів та надання пропозицій щодо прийняття рішень про передачу у власність автомобілів, визнаних гуманітарною допомогою, якими інваліди були забезпечені через структурний підрозділ соціального захисту населення і користувалися більше 10 років (підпункт 2.2.).
Пунктом 3 положення "Про робочу групу з питань гуманітарної допомоги при обласній державній адміністрації" визначені права робочої групи, до яких підпунктом 3.3 положення віднесено право отримання в установленому порядку від місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій інформації, необхідної для виконання покладених на неї завдань.
Також, робоча група має право взаємодіяти під час виконання покладених на неї завдань з центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями (підпункт 3.5.)
Суд зазначає, що нез'ясування органом всіх обставин, що мали значення для прийняття рішення, за наявності повноважень на їх з'ясування, не повинно впливати на право особи на всебічний розгляд її звернення.
Відтак, зазначення про відсутність в архіві відповідача та особовій справі особи з інвалідністю наказу про забезпечення позивача легковим автомобілем, як на підставу відмови в зверненні позивача, є необґрунтованим, оскільки з'ясування вказаних обставин входить до компетенції відповідача.
З огляду на вищенаведені обставини, Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації відповідно до рішення пункту 2.2. Протоколу №5 засідання робочої групи з питань гуманітарної допомоги при облдержадміністрації від 10.07.2018, необґрунтовано відмовив ОСОБА_1 в безоплатній передачі у власність автомобіля FORD Focus, 1999 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, визначеного гуманітарною допомогою, у зв'язку з відсутністю в архіві відповідача та особовій справі особи з інвалідністю наказу про забезпечення позивача легковим автомобілем в якості гуманітарної допомоги.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити, визнати протиправним рішення відповідача про відмову ОСОБА_1 в безоплатній передачі у власність автомобіля FORD Focus, 1999 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 та зобов'язати відповідача прийняти рішення щодо безоплатної передачі позивачу у власність даного автомобіля, з урахуванням встановлених обставин в судовому рішенні.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, слід стягнути з Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 704,80 гривень.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним рішення Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації (код 25925236, вул. Л. Курбаса, 2, м. Івано-Франківськ, 76000) про відмову ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2, АДРЕСА_1) в безоплатній передачі у власність автомобіля FORD Focus, 1999 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, відповідно до рішення пункту 2.2. Протоколу №5 засідання робочої групи з питань гуманітарної допомоги при облдержадміністрації від 10.07.2018.
Зобов'язати Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації (код 25925236, вул. Л. Курбаса, 2, м. Івано-Франківськ, 76000) прийняти рішення щодо безоплатної передачі ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2, АДРЕСА_1) автомобіля FORD Focus, 1999 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, з урахуванням встановлених обставин в судовому рішенні від 17.10.2018 в справі №0940/1568/18.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації (код 25925236, вул. Л. Курбаса, 2, м. Івано-Франківськ, 76000) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2, АДРЕСА_1) сплачений судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Григорук О.Б.