Рішення № 77151315, 09.10.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.10.2018
Номер справи
818/38/18
Номер документу
77151315
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 жовтня 2018 р. Справа № 818/38/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воловика С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/38/18 за позовом ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1.) звернулась з позовною заявою до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач, Сумське ОУПФУ), в якій просить суд:

- визнати протиправними дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, які полягають у не виплаті, починаючи з червня 2017 року, пенсії ОСОБА_1;

- визнати протиправним та скасувати рішення Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про припинення виплати пенсії ОСОБА_1;

- зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Сумській області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 та виплатити заборгованість з моменту припинення виплати з урахуванням компенсації у зв'язку з порушенням строків виплати.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що вона є пенсіонером та перебуває на обліку в Сумському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області. З червня 2017 року їй припинено виплату. Вважає такі дії протиправними та такими, що порушує її конституційні права.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 31 січня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області з позовними вимогами не погодилось, у відзиві на позовну заяву (а.с.22-23) зазначило, що відповідно до рішення Комісії позивачу було припинено всі соціальні виплати в зв'язку із відсутністю за фактичним місцем проживання (протокол №22 від 08.06.2017 року) Листом Департаменту соціального захисту населення від 18.08.2017 року №12.01-30/6705/07 управління було повідомлено про те, що 11.08.2017 року позивачці скасовано довідку внутрішньо переміщеної особи. Оскільки, відповідно до п.16 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, позивачка не скористалась правом на оскарження рішення Комісії, то в управління відсутні законодавчі підстави для поновлення пенсійної виплати позивачу.

Враховуючи наведені обставини, Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

З метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи, а також беручи до уваги необхідність витребування додаткових доказів по справі, ухвалою суду від 23.02.2018, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, у зв'язку з чим на 06.03.2018 о 11 год. 00 хв. призначено судове засідання.

Ухвалою суду, занесеною до протоколу судового засідання 06.03.2018, оголошено перерву до 20.03.2018 о 12 год. 00 хв.

Ухвалою суду від 20.03.2018 провадження у справі в частині позовних вимог до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії зупинено.

Ухвалою суду від 10.09.2018 поновлено провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін у судовому засіданні на 20.09.2018 о 10 год. 30 хв. Ухвалою суду від 11.09.2018 відкладено розгляд справи на 09.10.2018 о 15 год. 00 хв.

Позивач, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи в судове засідання не прибув, причини неявки суд не повідомив.

Представник відповідача, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання також не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив.

Згідно з ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Частиною 9 цієї статті встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

На виконання вимог ч. 13 ст. 10 та ч. 1 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.

У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (ч. 4 ст. 229 КАС України).

Таким чином, враховуючи наведені обставини, фіксування судового засідання по справі не здійснювалось, справа розглянута в письмовому провадженні.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, що підтверджується копією пенсійного посвідчення НОМЕР_2, виданого Пенсійним фондом України 26.12.2009 року (а.с.8).

Згідно довідки Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради №0000018143 від 01.11.2016 ОСОБА_1 взята на облік Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради, як внутрішньо переміщена особа з Луганської області (а.с.9).

ОСОБА_1 з моменту видачі довідки перебувала на обліку у Сумському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області та отримувала пенсію як внутрішньо переміщена особа.

З червня 2017 року виплата пенсії позивачу була припинена.

Підставою для припинення пенсійних виплат стала відсутність позивача, як переміщеної особи, за місцем фактичного проживання на підконтрольній Україні території.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Отже право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Частиною третьою статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Статтею 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.

Отже нормативно-правовим актом, яким, зокрема, визначено підстави припинення пенсійних виплат, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Інші нормативно-правові акти у сфері правовідносин, врегульованих Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», можуть застосовуватися за умови, якщо вони не суперечать цьому Закону.

Питання виплати пенсій врегульовані статтею 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за якою пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

Відповідно до частини першої статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

Зазначений перелік підстав для припинення виплати пенсії розширеному тлумаченню не підлягає.

З матеріалів справи суд вбачає, що виплату пенсії позивача з червня 2017 року органом Пенсійного фонду припинено на підставі рішення Комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради у зв'язку зі скасуванням 11.08.2017 року довідки внутрішньо переміщеної особи через відсутність позивача за місцем реєстрації.

Вказана підстава для припинення виплати пенсії не передбачена статтею 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Тому суд зазначає, що скасування довідки внутрішньо переміщеної особи, не є підставою для припинення виплати пенсії.

Крім того, відповідно до частини другої статті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація місця проживання чи міста перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Зазначений висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові Верховного Суду від 31 липня 2018 року по справі № 243/7068/17, яка згідно ч.4,5 ст.13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень та враховується іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, які полягають у не виплаті, починаючи з червня 2017 року, пенсії ОСОБА_1.

Визнати протиправним та скасувати рішення Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про припинення виплати пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, код ЄДРПОУ 40383837) поновити виплату пенсії ОСОБА_1 (40000, АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1) та виплатити заборгованість з моменту припинення виплати з урахуванням компенсації у зв'язку з порушенням строків виплати.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

В повному обсязі рішення складене 16.10.2018.

Суддя С.В. Воловик