
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 жовтня 2018 р. Справа № 818/911/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
за участю секретаря судового засідання - Нікітас К.В.,
позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Держпраці у Сумській області про зобов'язання видати довідку для перерахунку пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 звернувся (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1.), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Держпраці у Сумській області (далі по тексту - відповідач), в якій просить, з урахуванням уточнення позовних вимог зобов'язати Управління Держпраці у Сумській області видати довідку про заробітну плату, виходячи із заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою та рангу, що нарахована у грудні 2015 р. та травні 2016 р. для перерахунку пенсії непрацюючого державного службовця, призначеної відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ в редакції чинній на день її призначення, із зазначенням розмірів складових заробітної плати, а саме: посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, інших надбавок та премій, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, суми індексації та матеріальної допомоги на оздоровлення, у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року та з 01.05.2016 року посадових окладів відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 та від 06.04.2016 року № 292.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що позивач неодноразово зверталася до Управління Держпраці у Сумській області із заявами про надання довідок про заробітну плату, нараховану за грудень 2015 року, травень 2016 року та січень 2017 року, для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. Проте, замість довідок, відповідачем надавалися листи-відповіді, які містили лише інформацію про посадовий оклад першого заступника начальника управління станом на 01.12.2015 року, на травень 2016 року, на січень 2017 року. Позивач вважає таку відмову протиправною та такою, що порушує її право на соціальне забезпечення.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 06.08.2018 року відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача, а також встановлено строк позивачу для подання відповіді на відзив, а відповідачу заперечення.
На виконання зазначеної ухвали, 17.08.2018 року представником відповідача подано до суду відзив, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні зазначивши, що форми довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію та довідки про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію виключені на підставі Постанови Правління Пенсійного фонду від 04.07.2016 № 15-2. Отже, форми довідок про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії були виключені згыдно Постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 та втратили чинність, тому у Управління були відсутні правові підстави для надання вказаної довідки (а.с. 148а-151).
27.08.2018 року до канцелярії суду позивачем було подано відповідь на відзив, в якій зокрема зазначено, що форма довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії, виключена на підставі постанови правління від 04.07.2016 № 15-2 «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1», набрала чинність з 02.09.2016 р. Натомість, Урядом зобов'язано органи Пенсійного фонду України затвердити нову форму для перерахунку пенсії. Але у відведений час для затвердження нової форми довідки Пенсійний фонд України не виконав покладеного на нього Урядом зобов'язання. Проте право на перерахунок пенсії державного службовця правлінням Пенсійного фонду України не відмінено. Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод та обов'язки громадянина. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, відповідно до ст. 22 Конституції України, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (а.с. 155-159).
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 20.09.2018 року призначено справу до розгляду в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 178).
Суд, заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером відповідно до пенсійного посвідчення серія НОМЕР_1, виданого 24.03.2011 року (а.с. 41).
У квітні 2016 року позивач звернулася до Управління Держпраці у Сумській області із запитом, в якому просила надати довідку про нараховану заробітну плату за останнім місцем роботи на державній службі за грудень 2015 року.
Листом від 18.04.2016 року № 32-вих. Управління Держпраці у Сумській області повідомило ОСОБА_1, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", а саме виключено пункт 4, яким передбачався перерахунок пенсій у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям. Зміни вступили в дію з 01.12.2015 р. Враховуючи вищезазначене, підстави у наданні інформації відсутні (а.с. 42).
Згодом ОСОБА_1 повторно звернулася до Управління Держпраці у Сумській області із заявою від 22.09.2016 та доповненням до неї від 11.10.2016 року, в якій просила надати довідку про розмір посадового окладу першого заступника начальника управління з 01.12.2015 року та з 01.05.2016 року (а.с. 43-44).
Листом від 25.10.2016 року № 6355/1528/10/5042 Управління Держпраці у Сумській області повідомило позивача, що згідно штатного розпису Управління Держпраці у Сумській області розмір посадового окладу першого заступника начальника управління станом на 01.12 2015 становив 2 407,00 грн., а з 01.05.2016 року - 6 220,00 грн. (а.с. 48),
В подальшому, в доповнення до вище вказаного листа, листом від 08.11.2016 року № 1527/5347/10 відповідач повідомив ОСОБА_1, що 21.12.2015 та 29.02.2016 були внесені зміни до штатного розпису Управління Держпраці у Сумській області, тому розмір посадового окладу першого заступника начальника управління станом на 01.12.2015 року становить 3 010,00 грн. (а.с. 49).
Згодом, керуючись Законом України "Про доступ до публічної інформації", ОСОБА_1 знову звернулася до відповідача із запитами від 13.04.2017 року про надання довідок про складові заробітної плати, нарахованої у грудні 2015 року, у травні 2016 року та у січні 2017 року (а.с. 50-52).
Листами від 24.04.2017 року № 16-09/13/2661/2017, № 16-09/14/2662/2017 та № 16-09/15/2663/2017 Управління Держпраці у Сумській області надало інформацію про складові заробітної плати за посадою першого заступника начальника управління у грудні 2015 року, у травні 2016 року і у січні 2017 року та зокрема зазначило, що Закон України "Про доступ до публічної інформації" передбачає доступ до вже існуючої інформації і вимагає у відповідь на запит створювати певну інформацію. Отже робити розрахунки заробітної плати за грудень 2015 року, травень 2016 року та січень 2017 року для надання довідки на сьогодні не має юридичних підстав, оскільки довідка потребує створення нової інформації шляхом аналітичної обробки узагальнення (а.с. 53-55).
Також, керуючись Законом України "Про доступ до публічної інформації", ОСОБА_1 повторно звернулася до Управління Держпраці у Сумській області із запитами від 09.06.2017 року про надання довідок про складові заробітної плати, нарахованої у грудні 2015 року, у травні 2016 року та у січні 2017 року (а.с. 57-59).
Листами від 16.06.2017 року № 16-09/20/2017/3854, № 16-09/22/2017/3852 та № 16-09/21/2017/3853 Управління Держпраці у Сумській області повторно надало інформацію про складові заробітної плати за посадою першого заступника начальника управління у грудні 2015 року, у травні 2016 року і у січні 2017 року та зазначило, що згідно Закону України "Про доступ до публічної інформації" відсутні правові підстави для надання довідок про заробітну плату за грудень 2015 року, травень 2016 року та січень 2017 року (а.с. 60-62).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ; тут в редакції, чинній до 1 січня 2015 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (який набрав чинності з 1 січня 2015 року) статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, за якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України від 2 березня 2015 року № 213-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Порядок перерахунку пенсій, призначених державним службовцям, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям було встановлено пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - Постанова № 865).
Згодом цей пункт було виключено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - Постанова № 1013).
Крім того, Постановою № 1013 було внесено зміни до пункту 5 Постанови № 865, який, з-поміж іншого, встановлював, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, була затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670».
У редакції Постанови № 1013 пункт 5 Постанови № 865 передбачав лише те, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Внесені згідно з Постановою № 1013 зміни до Постанови № 865 підлягали застосуванню з 1 грудня 2015 року. Отож, з цієї дати вже немає правових підстав (умов) для перерахунку раніше призначених пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Окрім того, відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 4 липня 2016 року № 15-2 «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року № 15-1» форму Довідки для перерахунку пенсії було виключено. Постанова правління Пенсійного фонду України від 4 липня 2016 року № 15-2 набрала чинності 2 вересня 2016 року (з 1 січня 2017 року вже втратила чинність).
Відтак суд зазначає, що з 2 вересня 2016 року державні органи можуть видавати довідку за останнім місцем роботи лише для призначення пенсії, але не для перерахунку.
З 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 889-VIII), у зв'язку з чим, зокрема, стаття 37-1 Закону № 3723-ХІІ втратила чинність.
Відповідно до статті 90 Закону № 889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Між тим, як Закон № 889-VІІІ, так і Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачають підстав (умов) для перерахунку пенсії державного службовця.
На виконання пунктів 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 14 вересня 2016 року № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (далі - Постанова № 622), на підставі якої втратили чинність, зокрема, Постанова № 865, а також пункт 1 змін що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених Постановою № 1013. За пунктом 5 Постанови № 622 вона застосовується з 1 травня 2016 року.
Щодо посилання позивача, що форма довідки існувала в період, за який ОСОБА_1 просила надати довідку про заробітну плату, що нарахована у грудні 2015 року та у травні 2016 року, а тому у відповідача існує обов'язок щодо видачі пенсіонеру довідки про заробітну плату державного службовця, суд зазначає наступне.
Станом на дату первинного звернення позивача до Управління Держпраці у Сумській області (квітень 2016 року) за довідкою для перерахунку пенсії, законодавство, яке регулює цю сферу правовідносин, вже не передбачало підстав (умов) для такого перерахунку.
Так, форму довідки для перерахунку пенсії (затверджену постановою правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року № 15-1) було скасовано вже після того, як до Управління надійшло звернення позивачки (з 2 вересня 2016 року).
Проте Управління Держпраці у Сумській області як суб'єкт владних повноважень теж зобов'язане діяти на підставі, в межах повноважень і в спосіб, що передбачені Конституцією і законами України. Тож з огляду на те, що форму Довідки для перерахунку пенсії було затверджено підзаконним нормативно-правовим актом на виконання передусім вимог Закону № 3723-ХІІ, який передбачав право на такий перерахунок, то сам факт наявності (при зверненні позивачки) затвердженої форми довідки для перерахунку пенсії (як документа), за відсутності законних підстав для такого перерахунку, не є достатньою підставою для оформлення такої довідки.
Дана позиція суду узгоджується з постановами Верховного суду від 11.04.2018 року по справі № 820/3288/16 та від 05.10.2018 року по справі № 815/7064/16.
Відтак суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Держпраці у Сумській області про зобов'язання видати довідку для перерахунку пенсії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 16.10.2018 року.
Суддя В.О. Павлічек