
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
16 жовтня 2018 року м. Рівне №1740/2359/18
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д.П. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доРівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про зобов'язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до суду з позовом до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (далі - відповідач), в якому просив суд зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії за віком, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні на одну застраховану особу, діючий на момент звернення за призначенням пенсії за віком, що становить 5377,90грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 11.06.2018 йому призначено пенсію за віком, згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003. Однак, відповідачем при визначені розміру пенсії безпідставно не здійснено перерахунок та виплату призначеної пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні на одну застраховану особу за 2016-2017 роки, що становить 5377,90грн. У зв'язку з чим, позивач звернувся до суду та просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
У встановлений судом строк відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому він вказує на те, що вимоги позивача про зобов'язання Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні на одну застраховану особу за 2016-2017 роки - є безпідставними. Так, відповідач зазначив, що позивача переведено на пенсію за віком, шляхом застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якого сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсій за 2014-2016 роки в сумі 3764,40грн., із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Більше того, відповідач наголошує, що позивачу пенсію призначено не вперше, а тому підстав для застосування положень, які регулюють первинне призначення пенсії, в тому числі застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016-2017 роки - у ОСОБА_1 немає. На підставі вищенаведеного, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову повністю, за безпідставністю.
Відповідно до п.2 ч.1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Ухвалою суду від 13.09.2018 прийнято дану позову заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розгляд справи здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) протягом розумного строку, але не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 15.06.2011 отримував пенсію за вислугу років, згідно із Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991.
Відповідно до копії розпорядження №142896 від 14.06.2018, ОСОБА_1 з 11.06.2018 переведено на пенсію за віком, згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003.
Згідно із поданої до пенсійного органу від 16.07.2018 заяви, позивач просив провести призначення пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні на одну застраховану особу за 2016-2017 роки в сумі 5377,90грн(а.с.7)
Відповіддю від 24.07.2018 №К-30 на звернення, Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області повідомило позивача, що з 15.06.2011 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років, як працівнику локомотивних бригад при наявності 29 років 7 місяців спеціального стажу, відповідно до пункту «а» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату та інших документів, які були надані при призначення пенсії.
Також, Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області зазначило, з 11.06.2018 позивача переведено на пенсію по віку, згідно із поданої заяви. Враховуючи те, що позивачу пенсію призначено не вперше, а тому підстав для застосування положень, які регулюють первинне призначення пенсії, в тому числі застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016-2017 роки - у ОСОБА_1 немає(а.с.8).
Не погоджуючись з такими діями відповідача, в частині не здійснення перерахунку та виплати призначеної пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні на одну застраховану особу за 2016-2017 роки, що становить 5377,90грн., позивач звернулася до суду з даним позовом.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Згідно із п. «а» ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991, право на пенсію за вислугу років мають: робітники локомотивних бригад і окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітенах, - за списками професій і посад, що затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України; водії вантажних автомобілів, безпосередньо зайнятих у технологічному процесі на шахтах, у рудниках, розрізах і рудних кар'єрах на вивезенні вугілля, сланцю, руди, породи, - після досягнення 55 років і при стажі роботи: для жінок - не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначеній роботі.
У ч.1 ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003 (далі - Закон України №1058-ІV від 09.03.2003) передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
В ч.3 ст.45 цього Закону зазначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З системного аналізу вказаних норм права судом встановлено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший особам враховується заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), як при первісному призначенні пенсії, а за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Як встановлено матеріалами справи, та зазначено у відзиві на позовну заяву, позивача ОСОБА_2 переведено із пенсії за вислугою років, що було призначено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", на пенсію за віком, що призначена відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", шляхом застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсій за 2014-2016 роки в сумі 3764,40грн., із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Більше того, відповідач наголошує, що позивачу пенсію призначено не вперше, а тому підстав для застосування положень, які регулюють первинне призначення пенсії, в тому числі застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в України за 2016-2017 роки - у ОСОБА_1 немає. Однак, з такими висновками, суд не погоджується, з наступних підстав.
Так, ч. 2 ст. 40 Закону України №1058-ІV від 09.03.2003 (в редакції на момент призначення пенсії за віком) передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Так, наявними матеріалами справи підтверджено, що позивач з 15.06.2011 отримував пенсію за вислугу років, згідно із Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991.
Згідно поданої заяви, з 11.06.2018 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком, відповідно до Закону України №1058-ІV від 09.03.2003. Тобто, позивач скористалася правом на отримання пенсії за віком, яка їй раніше - не призначалась.
З системного аналізу наведених норм пенсійного законодавства, суд дійшов висновку, що у даному випадку переведення ОСОБА_1 з одного виду пенсії на інший, яке регламентовано ст. 45 Закону України №1058-ІV від 09.03.2003 здійснюється шляхом призначення іншого виду пенсії, на підставі поданої заяви пенсіонера, за іншим законом, а саме Законом України №1058-ІV від 09.03.2003.
Аналогічна правова позиція була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного суду України, зокрема у постанові від 09.06.2015 (справа №21-550а15).
Враховуючи положення закріпленні в ч.2 ст. 40 та ч.45 Закону України №1058-ІV від 09.03.2003, суд не погоджується вищенаведеними висновками відповідача, щодо відсутності підстав для застосування положень, які регулюють первинне призначення пенсії.
А тому, до вказаних правовідносин, в частині визначення розміру пенсії, належить застосовувати норми, що містяться в ч.2 ст. 40 та Закону України №1058-ІV від 09.03.2003, де зазначено, що тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.
Однак, відповідачем визначення розміру пенсії із врахуванням зазначеного - здійснено не було.
А тому, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні на одну застраховану особу за 2016-2017 роки, з 11.06.2018.
Згідно із ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Оскільки факт наявності у позивача порушеного права знайшов своє підтвердження у ході розгляду справи, то поданий позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи вищенаведене, на користь ОСОБА_1, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, судові витрати на суму 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп., сплачені згідно із квитанцій від 11.09.2018 №85 (а.с.3). Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,35705, рнокпп НОМЕР_1) до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (35705, вул.Г.Мазепи,2,м.Здолбунів,Рівненська область, код ЄДРПОУ 40373305) про зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити повністю.
Зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 за віком, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні на одну застраховану особу за 2016-2017 роки, з 11.06.2018.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,35705, рнокпп НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (35705, вул.Г.Мазепи,2,м.Здолбунів,Рівненська область, код ЄДРПОУ 40373305) судові витрати на суму 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 16 жовтня 2018 року.
Суддя Зозуля Д.П.