Рішення № 77144579, 12.09.2018, Кам'янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
12.09.2018
Номер справи
318/737/18
Номер документу
77144579
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 318/737/18 Номер провадження №2/318/471/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" вересня 2018 р. м. Кам’янка-Дніпровська

Кам’янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області у складі: судді Васильченка В.В.; при секретарі Крук О.В.; за участю: прокурора Тарабукіна Є.Ю., відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Енергодарської місцевої прокуратури Запорізької області, яка діє в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Запорізькій області до ОСОБА_1, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Благовіщенська сільська рада Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області про відшкодування шкоди, завданої незаконною порубкою дерев,

ВСТАНОВИВ:

Енергодарська місцева прокуратура Запорізької області, яка діє в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Запорізькій області звернулася до суду з вищевказаним позовом, в якому просила суд відшкодувати шкоду, завдану незаконною порубкою дерев, мотивуючи це тим, що відповідач ОСОБА_1 04.01.2017 р. здійснив пошкодження полезахисної лісової смуги, шляхом спилу дерева породи «дуб» бензопилою, діаметр дерева у корі біля шийки кореня 65 сантиметрів, не маючи на те відповідного дозволу. Постановою № 000064/02/04 від 17.02.2017 року на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 85 грн. Протиправним діями відповідачем було спричинено шкоду державі у розмірі 14 843,09 грн.

Ухвалою суду від 26.04.2018 р. прийнято позовну заяву до розгляду в порядку загального позовного провадження та відкрито провадження по справі, призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 16.08.2018 р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору правонаступника Іванівської сільської ради – Благовіщенську сільську раду Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

В судовому засіданні прокурор просив позов задовольнити, в обґрунтування своєї позиції виклав доводи аналогічні зазначеним у позовній заяві.

Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав.

Представники Державної екологічної інспекції у Запорізькій області та Благовіщенської сільської ради Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області в судове засідання не з’явилися, про час і місце розгляду справи повідомлялися належним чином, до суду надіслали заяви в яких просили справу розглядати у їх відсутність, щодо задоволення позовних вимог не заперечували.

Суд, заслухавши думку прокурора, вислухавши пояснення відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об’єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади.

Згідно із ч. 3 ст. 16 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища та інші державні органи, до компетенції яких законами України віднесено здійснення зазначених функцій.

Статтею 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, в тому числі, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства.

Згідно із Положенням про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженої наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11.08.2017 року № 312, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.09.2017 року за № 1080/30948, Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Держекоінспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України та їй підпорядковується.

Крім того, відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію у Запорізькій області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28.09.2017 року № 652 (далі - Положення), Державна екологічна інспекція у Запорізькій області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України та їй підпорядковується.

Відповідно до п. 2 Положення Державна екологічна інспекція у Запорізькій області здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів, зокрема щодо: законності вирубки, ушкодження дерев і чагарників, знищення або ушкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розплідниках і на плантаціях, а також молодняку природного походження й самосівів на площах, призначених під лісовідновлення; добування продуктів лісу та використання лісових ресурсів; використання полезахисних лісосмуг, водоохоронних і захисних лісових насаджень тощо.

На підставі п.п. 3, 6, 7, 10 Положення Держеконіспекція для виконання покладених на неї завдань проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов’язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням, здійснює лабораторні вимірювання (випробування); розраховує розмір шкоди, збитків і втрат, заподіяних внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції; вживає в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступає позивачем та відповідачем у судах; складає протоколи про адміністративні правопорушення та розглядає справи про адміністративні правопорушення, накладає адміністративні стягнення у випадках, передбачених законом.

З урахуванням викладеного, Державна екологічна інспекція у Запорізькій області має право здійснювати державний контроль у сфері дотримання вимог природоохоронного законодавства, обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації та у разі встановлення порушень, за наявності методики розрахунку шкоди спричиненої державі, проводити такий розрахунок, вживати в установленому порядку заходи досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, які завдані порушенням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Разом з тим, дієвих заходів до стягнення збитків не вжито, відповідний позов до суду не пред’явлено. Таким чином, органом уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, є Державна екологічна інспекція у Запорізькій області.

Судом установлено, що 04.01.2017 року о 22.30 год. ОСОБА_1 здійснив пошкодження полезахисної лісової смуги, що знаходиться з західної сторони с.Іванівка Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області, шляхом спилу бензопилою дерева «дуб» з діаметром дерев у корі біля шийки кореня 65 см, не маючи на те відповідного дозволу, чим порушив вимоги ст.ст. 69, 105 Лісового кодексу України, ст.40 Закону України «Про рослинний світ».

У зв’язку з вчиненими ОСОБА_1 діями по незаконному спилюванню дерева породи «дуб» громадський інспектор з охорони довкілля ОСОБА_2 04.01.2017 року склав відносно нього протокол № 0056 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 65-1КУпАП, а державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Запорізькій області ОСОБА_3 виніс постанову № 000064/02/04 про накладення адміністративного стягнення.

Постановою про накладення адміністративного стягнення № 000064/02/04 від 17.02.2017 року на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 85 грн.

Внаслідок незаконного зпилу дерев, вчиненого ОСОБА_1 у полезахисній лісовій смузі, що знаходиться з західної сторони с. Іванівка Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області спричинено шкоду державі у розмірі 14843,09 грн., яка розрахована відповідно до Додатку 1 «Такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту» до постанови Кабінету Міністрів від 23.07.2008 р. №665 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу», з урахуванням індексації такс та підтверджується обґрунтованим розрахунком розміру шкоди, заподіяної внаслідок незаконного знесення дерева породи «дуб» в лісосмузі, яка знаходиться із західної сторони с. Іванівка Кам’янсько-Дніпровського району ОСОБА_1, складеним державним інспектором охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Запорізькій області.

З метою досудового врегулювання спору Державною екологічною інспекцією у Запорізькій області на адресу відповідача 23.03.2017 року направлено претензію про добровільне відшкодування збитків, спричинених державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства, у розмірі 14843,09 грн. Факт отримання відповідачем даної претензії підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Відповідь на претензію до інспекції не надходила. Таким чином, збитки у розмірі 14843,09 грн., завдані державі внаслідок незаконного спилювання дерева, повинні бути відшкодовані ОСОБА_1, що підтверджується матеріалами, доданими до позовної заяви, а саме: претензією Державної екологічної інспекції у Запорізькій області від 23.03.2017 р., розрахунком шкоди державі в сумі 14843,09 грн., складеним державним інспектором охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Запорізькій області, протоколом № 0056 від 04.01.2017 року про адміністративне правопорушення, постановою про накладення адміністративного стягнення №000064/02/04.

Відповідно до ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об’єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Кожний громадянин має право користуватися природними об’єктами права власності народу відповідно до закону.

Статтею 66 Конституції України визначено, що кожен зобов’язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Відповідно до ст. 13 ЦК України, при здійсненні своїх прав особа зобов’язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині.

Статтею 293 ЦК України передбачено, що діяльність фізичної та юридичної особи, що призводить до нищення, псування, забруднення довкілля, є незаконною. Кожен має право вимагати припинення такої діяльності.

Згідно із ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог: здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

На підставі ст. 10 Закону України «Про рослинний світ» спеціальне використання природних рослинних ресурсів здійснюється за дозволом юридичними або фізичними особами для задоволення їх виробничих та наукових потреб, а також з метою отримання прибутку від реалізації цих ресурсів або продуктів їх переробки.

Відповідно до ст. 69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.

Статтею 40 Закону України «Про рослинний світ» передбачено, що порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи; винні, зокрема, у: самовільному спеціальному використанні природних рослинних ресурсів; порушенні правил загального використання природних рослинних ресурсів; протиправному знищенні або пошкодженні об’єктів рослинного світу.

Статтею 105 ЛК України передбачено, що порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні, зокрема, у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.

Статтею 1166 Цивільного кодексу України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ст. 41 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Згідно із ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Відповідно до ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Статтею 107 ЛК України передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

У відповідності до правової позиції Вищого господарського суду України, викладеної у роз’ясненнях «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов’язаних з застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища» за №025/744 від 27.06.2001 року (із змінами та доповненнями) визначено, що вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, слід виходити з презумпції вини правопорушника.

Отже, позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу, а навпаки, відповідач повинен довести, що у його діях відсутня вина у заподіянні шкоди. Таким чином, відповідач повинен відшкодувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу.

Згідно ст. 5 Закону України «Про судовий збір» органи прокуратури повинні сплачувати судовий збір на загальних підставах.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка збору за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана юридичною особою, дорівнює 1,5 % ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Станом на 01.01.2018 року 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 1 762 грн. Водночас, 1,5 % від суми даного позову 14843,09 грн. - є менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

З урахуванням викладеного прокуратурою області сплачено за подачу даного позову судовий збір у сумі 1 762 грн., як за вимогу майнового характеру, яку необхідно стягнути з відповідача.

На підставі ст.ст. 13, 22, 293, 1166 ЦК України, ст.ст. 69, 105, 107 ЛК України, ст.ст. 47, 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 19, 76, 81, 83, 133, 141, 259, 263, 265, 268, 273, 280-289, 351, 352, 354, 355 ЦПК України,

ВИРІШИВ:

Цивільний позов Енергодарської місцевої прокуратури Запорізької області, яка діє в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Запорізькій області до ОСОБА_1, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Благовіщенська сільська рада Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області про відшкодування шкоди, завданої незаконною порубкою дерев задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований: ІНФОРМАЦІЯ_2, проживає: ІНФОРМАЦІЯ_3; ІПН - НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України, місцевого бюджету Запорізької обласної ради та місцевого бюджету Благовіщенської сільської ради Кам’янсько-Дніпровський районну Запорізької області р/р 33115331700149, код ЄДРПОУ 38015694, МФО 813015, код бюджетної класифікації 24062100, Благовіщенська сільська рада Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області, одержувач Управління Державної казначейської служби України у Кам’янсько-Дніпровському районі Запорізької області; стягувач Державна екологічна інспекція у Запорізькій області (ЄДРПОУ 38025388, вул. Незалежної України, 72-А, м. Запоріжжя, 69035) суму 14 843 грн. 09 коп. шкоди, заподіяної державі внаслідок самовільної порубки дерев та зарахувати вказану суму на аналітичний рахунок, відкритий в головному управління Державного казначейства України за балансовим рахунком 3311 «Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевим бюджетами».

Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований: ІНФОРМАЦІЯ_2, проживає: ІНФОРМАЦІЯ_3; ІПН – НОМЕР_1 на користь прокуратури Запорізької області в особі Енергодарської міської прокуратури Запорізької області (вул. Молодіжна, 3 м. Енергодар, Запорізької обл., 71503, ЄДРПОУ 02909973, р/р 35217095000271, відкритий в державній казначейські службі України, м. Київ, МФО 820172, отримувач: прокуратура Запорізької області, ЄДРПОУ 02909973, код класифікації видатків бюджету - 2800) кошти, витрачені у 2018 році на сплату судового збору у розмірі 1762 грн. 00 коп.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Запорізької області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення (з урахуванням п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України).

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя:ОСОБА_4