Рішення № 77142749, 08.08.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.08.2018
Номер справи
810/4638/17
Номер документу
77142749
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 серпня 2018 року № 810/4638/17

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області, 3-тя особа: ОСОБА_2, про зобов’язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області, 3-тя особа: ОСОБА_2, в якому просить суд, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, про зобов’язання відповідача забезпечити контроль по приведенню фактичних даних об’єктів забудови розташованих за адресою: вул. Польова 40-Н, с. Любимівка, Києво-Святошинський р-н., Київської області у відповідність до вимог до забудови земельної ділянки та схеми забудови земельної ділянки Будівельного паспорту №80 від 20 лютого 2015 року виданого відділом містобудування та архітектури Києво-Святошинської районної державної адміністрації.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ОСОБА_1 є власником та користувачем сусідньої з третьою особою - ОСОБА_2 земельної ділянки за адресою: вул. Польова, 40-Ж в селі Любимівка, Києво-Святошинського району Київської області, що безпосередньо межує із земельною ділянкою ОСОБА_2 та яка використовується останнім всупереч її цільового призначення, визначеного державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯМ №415401 (для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд), а саме - у підприємницьких цілях промислово-виробничого характеру, що є грубим порушенням чинного земельного законодавства, а передусім приписів ст. ст. 18-20, 96, 103, 151 Земельного кодексу України, а також положень ст. ст. 19, 24, 41, 55 Конституції України. Вважає, що вказане призводить до підвищеної екологічної та пожежної небезпеки, загазованості та забрудненості повітря та землі, забрудненості земельної ділянки, псуванню дерев, рослин та городини, що ростуть на земельній ділянці позивача, шуму працюючої важкої та іншої техніки, обладнання, постійному підвозі та вивезенню будівельних матеріалів багатотонними вантажівками, пересуванням автомобільної техніки по дорозі поруч із належною позивачу земельною ділянкою та по сусідній ділянці, нестерпного рідкого та шкідливого смороду свіжої фарби та різноманітних хімічних розчинів, нецензурної лайки постійно проживаючих на земельній ділянці ОСОБА_2 працівників. У зв’язку з чим, позивач звернувся до суду з позовом про зобов’язання Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області забезпечити контроль по приведенню фактичних даних об’єктів забудови розташованих за адресою: вул. Польова 40-Н, с. Любимівка, Києво-Святошинський р-н., Київської області у відповідність до вимог до забудови земельної ділянки та схеми забудови земельної ділянки Будівельного паспорту №80 від 20 лютого 2015 року виданого відділом містобудування та архітектури Києво-Святошинської районної державної адміністрації.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.02.2018 відкрито провадження по даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 19.03.2018.

У зв’язку з клопотанням представника третьої особи судове засідання призначене на 19.03.2018 відкладено на 11.04.2018.

06.04.2018 відповідачем подано відзив на позовну заяву в якому, зазначено, що необхідності проведення перевірки достовірності даних в деклараціях, які були подані третьою особою не виникло, фактів, які є підставою вважати об’єкт самочинним будівництвом не виявлено, тому відсутні правові підстави для скасовування реєстрації декларацій. Вважає, що позивачем не надано суду доказів та з матеріалів справи не вбачається, що оскаржуваними діями та рішенням відповідача порушені права позивача, свободи чи інтереси в публічно-правових відносинах.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.04.2018 за обґрунтованими клопотаннями сторін зупинено провадження у справі до 18.04.2018.

Протокольною ухвалою від 18.04.2018 за обґрунтованим клопотанням сторони відкладено питання про поновлення провадження у справі на 15.05.2018.

Позивачем подано до суд письмові пояснення в обґрунтування яких зазначила, що підтримає позовні вимоги та просить суд позов задовольнити.

Протокольною ухвалою від 15.05.2018 за обґрунтованим клопотанням сторони відкладено питання про поновлення провадження у справі на 30.05.2018.

18.05.2018 позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить суд

зобов’язати відповідача забезпечити контроль по приведенню фактичних даних об’єктів забудови розташованих за адресою: вул. Польова 40-Н, с. Любимівка, Києво-Святошинський р-н., Київської області у відповідність до вимог до забудови земельної ділянки та схеми забудови земельної ділянки Будівельного паспорту №80 від 20 лютого 2015 року виданого відділом містобудування та архітектури Києво-Святошинської районної державної адміністрації.

Протокольною ухвалою від 30.05.2018 за обґрунтованим клопотанням сторони відкладено питання про поновлення провадження у справі на 27.06.2018.

Протокольною ухвалою від 27.06.2018 за обґрунтованим клопотанням сторони відкладено питання про поновлення провадження у справі на 09.07.2018.

Ухвалою суду від 09.07.2018 поновлено провадження у справі.

В судове засідання призначене на 09.07.2018 сторони не прибули. Представник позивача 27.06.2018 подав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження у справі.

В силу приписів пункту 1 частини третьої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника), належним чином повідомленого про судове засідання, без поважних причин або без повідомлення причин неявки, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Беручи до уваги ту обставину, що про дату, час та місце судового розгляду справи сторони повідомлені належним чином, зважаючи на відсутність підстав для відкладення судового розгляду, передбачених статтею 205 КАС України, судом прийнято ухвалу від 09.07.2018 про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 є власником та користувачем земельної ділянки за адресою: вул. Польова, 40-Ж в селі Любимівка, Києво-Святошинського району Київської області.

ОСОБА_2 є власником земельною ділянки за адресою: вул. Польова, 40-Н в селі Любимівка, Києво-Святошинського району Київської області, визначеного державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯМ №415401.

Посадовими особами Департаменту проведено позапланову перевірку за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, село Любимівка, вулиця Польова 40-Н. За результатами перевірки складено ОСОБА_3 перевірки від 03.05.2017 року. Під час перевірки встановлено, що замовником будівництва гр. ОСОБА_2 виконано будівельні роботи з будівництва господарської будівлі розміром 14,64 х 12,22 м. Будівельним паспортом передбачено будівництво господарчої будівлі розміром 8,4 х 12,0 м. Зазначене відхилення від затверджених проектних рішень будівельного паспорту, чим порушує вимоги ст.9 Закону України "Про архітектурну діяльність", ст.27 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

В подальшому складено протокол про адміністративне правопорушення від 03.05.2017 року №1-Л-А-0305/1 та видано припис про усунення від 03.05.2017 року №С-0305/1.

Висновком експертного дослідження за результатами проведення будівельно-технічного дослідження КНДІСЕ від 30.08.2017 №14783/17-42 встановлено, що на земельній ділянці по вул. Польова 40-Н, с. Любимівка, Києво-Святошинського району, Київської області фактично розташовані тимчасові будівлі, які застосовуються для забезпечення промислового виробничого процесу будівництва. Зазначені будівлі не є житловим будинком з господарськими будівлями та спорудами. Земельна ділянка фактично використовується як промислова – склад для зберігання будівельних матеріалів, засобів будівельного виробництва та тимчасових будівель. Фактично існуючі будівлі та споруди не відповідають наявній технічній документації, а саме будівельному паспорту в частині об’єкта будівництва, схеми забудови земельної ділянки, вимог щодо огорожі земельної ділянки та відстані від будівель до межі земельної ділянки.

Головним управлінням Держгеокадастру у Київській області за листом Адміністрації Президента України від 26.12.2016 №43-01/1180 розглянуто скаргу гр. ОСОБА_4 від 20.12.2016 №22/057652-101, яка надійшла до Адміністрації Президента України листом прокуратури Київської області від 25.01.2017 №05/1-19 щодо використання гр. ОСОБА_2 земельної ділянки не за цільовим призначенням та порушення останнім вимог добросусідства на території с. Любимівка, ОСОБА_5 сільської ради Києво-Святошинського району Київської області. За результатами розгляду скарги в межах наданих повноважень повідомлено наступне. Відповідно до відомостей з програмно-апаратного комплексу «Національно-кадастрова система технічної документації із землеустрою щодо складання державних актів на право власності на земельну ділянку гр. ОСОБА_2 є суміжним землевласником гр. ОСОБА_1 земельної ділянки за кадастровим номером 3222480804:02:001:0244 з цільовим призначенням будівництво і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) на території с. Любимівка, ОСОБА_5 сільської ради Києво-Святошинського району Київської області. ОСОБА_5 сільської рада Києво-Святошинського району Київської області від 05.07.2017 №02-26/418 надано фрагмент (викопіювання) генерального плану с. Любимівка Києво-Святошинського району Київської області, який стверджений рішенням ОСОБА_5 сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 27.04.2017 №14. Так, встановлено, що відповідно до вищезазначеного генерального плану земельна ділянка з кадастровим номером 3222480804:02:001:0244 не передбачена підвиробничу зону, розміщення виробничого складу або будь-яких інших будівель, що є порушенням ст. 39 Земельного кодексу України.

Комісією ОСОБА_5 сільської ради Києво-Святошинського району Київської області складено ОСОБА_3 обстеження земельної ділянки з кадастровим номером 3222480804:02:001:0244 від 27.04.2017, в рамках самоврядного контролю, у складі секретаря Вузівської сільської ради - ОСОБА_6, землевпорядника ОСОБА_5 сільської ради - ОСОБА_7, депутата ОСОБА_5 сільської рада - ОСОБА_8, державного інспектора Державної архітектурно-будівельної інспекції в Київській області - ОСОБА_9 та власника земельної ділянки з вищезазначеним кадастровим номером - ОСОБА_2 Згідно зазначеного вище ОСОБА_3 обстеження встановлено, що територія земельної ділянки з кадастровим номером 3222480804:02:001:0244 захаращена металевими спорудами, наявні 3 великі вагони-склади у вигляді літери «П», вкриті загальним дахом, металовиробів, де були в значній кількості складовані пофарбовані та ще не оброблені іржаві металеві будівельні риштування, кількістю до 10 штук вагонів-битовок, на яких встановлені антени для ТВ, 6 теплових генераторів для просушки стін, газоблок, утеплювач, бетономішалка та інше. Територія огороджена капітальним парканом, а з боку сусідньої ділянки (власник ОСОБА_1П.) на відстані 0,6 м встановлено , металеву споруду паркан висотою до 5 метрів та завішена 2-ма шарами маскувальної та сонцезахисної сітки, що грубо порушує режим інсоляції земельної ділянки гр. ОСОБА_1. Так, за результатами обстеження земельної ділянки з кадастровим номером 3222480804:02:001:0244 комісією встановлено, що використання території земельної ділянки більш схоже на використання під виробничу базу, що активно функціонує.

Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області складено ОСОБА_3 перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил від 19.06.2014, видано припис від 19.06.2014 №С-1906/4 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, складено протокол від 19.06.2014 № 1-Л-А-1906/243 та винесено постанову від 03.07.2014 № А-0307/3 по факту облаштування гр. ОСОБА_2 на земельній ділянці з кадастровим номером 3222480804:02:001:0244 виробничої бази по виконанню лакофарбних робіт металевих конструкцій (побудовано капітальну огорожу, розміщено З вагони, 3 контейнера, 2 металевих будинки та влаштовано навіс площею понад 100 кв. м, який не є тимчасовою спорудою, чим порушено вимоги ст. 34, 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).

Державною інспекцією сільського господарства в Київській області складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 03.07.2014 №А127/193 в якому за результатами виїзду встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 3222480804:02:001:0244 огороджена капітальним, металевим парканом, територія якої охороняється. Крім того, встановлено, що гр. ОСОБА_2 облаштував на даній земельній ділянці виробничу базу по фарбуванню металевих конструкцій. Також, Державна інспекція сільського господарства в Київській області листом від 06.10.2014 №02-4-09/6239 повідомила про те, що при візуальному обстеженні земельної ділянки з кадастровим номером 3222480804:02:001:0244, підготовчих робіт чи будівельних матеріалів для будівництва житлового будинку, не виявлено.

Державна архітектурно-будівельна інспекція України листом від 11.11.2016 №40-704-(90-9)/11000, повідомила про те, що зважаючи на постійне та необґрунтоване ігнорування гр. ОСОБА_2 законних вимог Інспекції (передусім припису від 19.04.2014 № С-1906/4), Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції Київській області була підготовлена та передана на розгляд Окружного адміністративного суду м. Києва позовна заява до гр. ОСОБА_2, третя особа: гр. ОСОБА_1 про зобов’язання відповідача вчиняти певні дії. Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.11.2015 у справі № 826/8091/15, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного суду України від 36.04.2016 позов Держархбудінспекції задоволено у повному обсязі. Зобов’язано гр. ОСОБА_2 надати до Департаменту належним чином завірену копію документу, що посвідчує право власності чи користування земельної ділянки, будівельного паспорту або проектної документації забудови земельної ділянки, містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки та документу, що дає право на виконання будівельних робіт на об’єкт будівництва за адресою: вул. Польова, 40-Н, с. Любимівка, Києво-Святошинського району Київської області.

24 грудня 2015 року за заявою Держархбудінспекції Окружним адміністративним судом м. Києва видано виконавчий лист щодо примусового виконання постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.11.2015 у справі №2826/8091/15. Старшим державним виконавцем Києво-Святошинського районного відділу державної реєстрації служби Головного територіального управління юстиції у Київській області - ОСОБА_3 23.02.2016 на підставі заяви і Держархбудінспекції та поданого виконавчого листа Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.12.2015 №826/8091/15 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження (ВП 250264607). Державною екологічною інспекцією у Київській області складено акт перевірки дотримання вимог природоохороного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами від 14.04.2014 в якому зазначено, що при обстеженні земельної ділянки з кадастровим номером 3222480804:02:001:0244 на даній території присадибної ділянки гр. ОСОБА_2 знаходиться 5 побутових вагонів, 3 металевих контейнери та відкритий склад з металевими конструкціями частина яких була пофарбована. Крім того, проводились роботи по підготовці металевих конструкцій до фарбування шляхом зняття верхнього слою іржі.

Києво-Святошинське районне управління Головного управління Держсанепідслужби у Київській області листом від 08.05.2014 № 458 повідомило про те, що при обстеженні земельної ділянки гр. ОСОБА_2 з кадастровим номером 3222480804:02:001:0244 встановлено, що на території ділянки знаходяться складені пофарбовані металеві конструкції в значній кількості. Біля навісу встановлено тимчасову ширму з плівки на якій присутні сліди фарби.

На звернення гр. ОСОБА_1 щодо надання інформації стосовно пожежі, яка виникла на земельній ділянці громадянина ОСОБА_2 за адресою: вул. Польова, 40-Н, с. Любимівка, ОСОБА_5 сільська рада, Києво-Святошинський район, Київська область Головне управління ДСНС України у Київській області повідомило наступне. Під час перевірки встановлено, що громадянин ОСОБА_2 влаштував на земельній глянці виробничу базу по виконанню лакофарбових робіт і металевих конструкцій, а саме: побудовано капітальну огорожу, розміщено 3 вагона, 3 контейнера, 2 металевих будинки та навіс. Таким чином, вивчивши зазначену інформацію у звернені гр. ОСОБА_1, надані матеріали, документи та вищезазначений ОСОБА_3 обстеження ОСОБА_5 сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, Головне управління Держгеокадастру направило лист-виклик гр. ОСОБА_2 з проханням прибути до Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Київській області для надання пояснень у зв’язку з можливим порушенням вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки з кадастровим номером 3222480804:02:001:0244 на території с. Любимівка, Бузівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області. Проте, станом на 10.08.2017 гр. ОСОБА_2В у встановлений державним інспектором строк не з’явився, будь-які пояснення, документи та матеріали стосовно порушених питань до Головного управління Держгеокадастру у Київській області не надав.

Крім того, Головним управлінням Держгеокадастру у Київській області направлено лист до Києво-Святошинського відділу поліції Головного управління поліції в Київській області про сприяння у забезпеченні явки та вжиття відповідних заходів в межах наданих повноважень з метою підтвердження або спростування викладених тактів у скарзі гр. ОСОБА_1 від 01.11.2016. Матеріали по даному питанню 11.12.2017 внесено до ЄРДР за №12017110200007608 від 08.12.2017 року за ст.356 КК України. Києво-Святошинський відділ поліції Головного управління національної поліції в Київській області листом від 18.04.2017 №3847 повідомив про те, що земельна ділянка з кадастровим номером 3222480804:02:001:0244 огороджена парканом (орієнтовною висотою - 5 м) та на ній постійно здійснюється фарбування металевих виробів, що зі слів гр. ОСОБА_1, несе загрозу життю та здоров’ю місцевим жителям. При неодноразових виїздах за адресою: вул. Польова, 40-Н, с. Любимівка, ОСОБА_5 сільська рада Києво-Святошинського району Київської області, ворота на вказану територію були зачинені, що не дало можливості опитати гр. ОСОБА_2 та осіб, які там перебувають, по даному факту.

Так, державними інспекторами Головного управління Держгеокадастру Київській області, здійсненний виїзд на місцезнаходження земельної ділянки з кадастровим номером 3222480804:02:001:0244 та встановлено не цільове використання даної земельної ділянки гр. ОСОБА_2 про, що складено ОСОБА_3 обстеження земельної ділянки від 10.08.2017 №46-ДК/24/АО/Ю/01/-17. Таким чином, направлено матеріали перевірки до прокуратури Київської області для подальшого розгляду та вжиття заходів прокурорського реагування.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, які складають предмет даної справи слід зазначити про таке.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури, додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, місцевих правил забудови населених пунктів, вимог вихідних даних, а також з метою захисту прав споживачів будівельної продукції здійснюється н установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд, який забезпечує Державна-архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи.

Згідно Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого постановою КМУ від 09.07.2014 р. №294 Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) с центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через віце- прем’єр-міністра України, Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Основними завданнями Держархбудінспекції України с участь у реалізації державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства, а саме: здійснення державного архітектурно- будівельного контролю за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час І виконання підготовчих і будівельних робіт, прийнятті в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів: здійснення державного контролю за дотриманням законодавства, стандартів, проектних рішень, нормативів, норм, порядків і правил у сфері житлово-комунального господарства: виконання дозвільних та реєстраційних функцій у будівництві, ліцензування господарської діяльності, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури.

Частиною 7 Положення №294 передбачено, що Держархбудінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.

Згідно Положення про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області (що діяло на момент проведення перевірок в 2013- 2014 роках), затвердженого Наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України №22 від 02.06.2011р.) та Положення про Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області, затвердженого Наказом Держархбудінспекції України № 226 від 01.10.2014 року до одною з основних завдань та прав територіального органу, що забезпечує здійснення функцій та повноважень на території Київської області відносяться функції здійснення контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури.

Відповідно до ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності, державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Разом з цим, частиною 8 ст.36 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” встановлено, що замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про початок виконання будівельних робіт, та виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації.

Проведення архітектурно-будівельного контролю регулюється "Порядком здійснення архітектурно-будівельного контролю”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011р. №553 (надалі Порядок №553).

У відповідності до п. 1, 2. З Порядку №553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється Держархбудінспекцію та її територіальними органами, далі - інспекції). Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням: 1) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації. Будівельних норм, державних стандартів і правил, технічних шов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технологічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції 2) порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі - загальні та (або) спеціальні журнали),виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи) 3) інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об’єкта будівництва. Державний архітектурно-будівельний контроль на об'єктах будівництва, що є власністю іноземних держав, міжнародних організацій, поземних юридичних і фізичних осіб та розташовані на території України здійснюється відповідно до цього Порядку. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється посадовими особами інспекцій відповідно до їх посадових інструкцій та функціональних повноважень.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за територіальним принципом (у межах областей) у порядку проведення планових та позапланових перевірок. Повноваження посадових осіб Держархбудінспекції поширюються на всю територію України. Державний архітектурно-будівельний контроль не території інших областей здійснюється посадовими особами територіальних органів за рішенням Держархбудінспекції (п.5 Порядку №553).

За змістом ч. 4 ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право: 1) безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об’єктів, то підлягають обов'язковому обстеженню; 2) складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; З видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил: б) зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт; 4) проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомки, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації; 5) проводити перевірку відповідності будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що використовуються під нас будівництва об'єктів, вимогам державних стандартів, норм і правил згідно із законодавством; 6) здійснювати контроль за додержанням суб’єктами господарювання ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об’єктів містобудування та архітектури; 7) одержувати в установленому законодавством порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, фізичних осіб інформацію та документи, необхідні для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.

У той же час у відповідності до п.14 Порядку №553 вказані права контролюючого органу кореспондуються з обов’язком суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль. Зокрема, зобов'язаний: - допускати посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю до проведення перевірки за умови дотримання порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; - виконувати вимоги органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; - подавати документи, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.

У разі відмови суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, у допуску посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю до проведення перевірки складається відповідний акт.

Позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи інспекції.

Підставами для проведення позапланової перевірки є: подання суб'єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об’єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням чи письмової заяви про проведення перевірки щодо дотримання суб'єктом господарювання ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності; необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації, про готовність об'єкта до експлуатації; протягом трьох місяців з дня падання зазначених документів; заявленій факту самочинного будівництва об'єкта; перевірка виконання суб'єктом містобудівної діяльності вимог приписів інспекцій; і перевірка виконання суб'єктом господарювання вимог інспекції щодо усунення порушень ліцензіатом ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно- будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності; звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб’єктом містобудування вимог містобудівного законодавства; вимога правоохоронних органів про проведення перевірки (п.7 Порядку №553).

Як встановлено з матеріалів справи на земельну ділянку позивача яка розташована за адресою вул. Польова 40-Ж, с. Любимівка, Києво-Святошинський р-н., Київської області були здійснені виїзди вищевказаних інстанцій та встановлено грубі порушення режиму інсоляції земельної ділянки ОСОБА_1, оскільки територія ОСОБА_2 яка розташована за адресою вул. Польова 40-Н, с. Любимівка, Києво-Святошинський р-н., Київської області захаращена металевими спорудами, великими вагонами, складені у вигляді літери “П”, вкриті загальним дахом, наявний великий навіс для зберігання металовиробів, по периметру ділянки в значній кількості складовані пофарбовані та ще необроблені і ржаві будівельні риштування; кількістю до 10 штук вагонів-битовок, на які встановлені антени для ТБ; 6 теплових генераторів для просушки стін, газоблок, утеплювач, бетономішалка та інше. Даний факт підтверджується документами наявними в матеріалах справи.

Крім того, суд бере до уваги висновок експертного дослідження за результатами проведення будівельно-технічного дослідження КНДІСЕ від 30.08.2017 №14783/17-42, яким встановлено, що на земельній ділянці по вул. Польова 40-Н, с. Любимівка, Києво-Святошинського району, Київської області фактично розташовані тимчасові будівлі, які застосовуються для забезпечення промислового виробничого процесу будівництва. Зазначені будівлі не є житловим будинком з господарськими будівлями та спорудами. Земельна ділянка фактично використовується як промислова – склад для зберігання будівельних матеріалів, засобів будівельного виробництва та тимчасових будівель. Фактично існуючі будівлі та споруди не відповідають наявній технічній документації, а саме будівельному паспорту в частині об’єкта будівництва, схеми забудови земельної ділянки, вимог щодо огорожі земельної ділянки та відстані від будівель до межі земельної ділянки.

Таким чином, суд зазначає, що земельна ділянка ОСОБА_2 по вул. Польова 40-Н, с. Любимівка, Києво-Святошинського району, Київської області використовується не за призначенням, яке зазначене в державному ОСОБА_3 на право власності на земельну ділянку серії ЯМ №415401.

Як встановлено судом, відповідачем не одноразово були здійснені перевірки за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, село Любимівка, вулиця Польова 40-Н та винесено припис про усунення виявлених порушень. Проте інформації щодо виконання даного припису на час розгляду справи суд не має.

Позивач звернувся до суду з позовними вимогами про зобов’язання відповідача забезпечити контроль по приведенню фактичних даних об’єктів забудови розташованих за адресою: вул. Польова 40-Н, с. Любимівка, Києво-Святошинський р-н., Київської області у відповідність до вимог до забудови земельної ділянки та схеми забудови земельної ділянки Будівельного паспорту №80 від 20 лютого 2015 року виданого відділом містобудування та архітектури Києво-Святошинської районної державної адміністрації.

Як встановлено судом, що відповідач відповідно до норм чинного законодавства наділений правом здійснювати контролю по приведенню фактичних даних об’єктів забудови. Судом встановлено, що земельна ділянка ОСОБА_2 по вул. Польова 40-Н, с. Любимівка, Києво-Святошинського району, Київської області використовується не за призначенням, таким чином суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача необхідно задовольнити.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Керуючись статтями 77, 139, 241-246, 263 КАС України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Зобов’язати Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області забезпечити контроль по приведенню фактичних даних об’єктів забудови розташованих за адресою: вул. Польова 40-Н, с. Любимівка, Києво-Святошинський р-н., Київської області у відповідність до вимог до забудови земельної ділянки та схеми забудови земельної ділянки Будівельного паспорту №80 від 20 лютого 2015 року виданого відділом містобудування та архітектури Києво-Святошинської районної державної адміністрації.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лиска І.Г.