Постанова № 77128137, 10.10.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2018
Номер справи
816/1577/18
Номер документу
77128137
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2018 р. м. ХарківСправа № 816/1577/18Харківський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Яковенка М.М.

суддів: Тацій Л.В., Старосуда М.І.

секретарі судового засідання: Жданюк А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26 липня 2018 року (головуючий 1 інстанції: Супрун Є.В.) по справі № 816/1577/18 за позовом ОСОБА_1 до Центрального управління Служби безпеки України в особі 5 управління (Міжвідомчий центр спеціальної підготовки) Центру спеціальних операцій боротьби з тероризмом, захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів Служби безпеки України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду в якому просив:

визнати протиправним нарахування і виплату 5 управлінням (Міжвідомчий центр спеціальної підготовки) Центру спеціальних операцій боротьби з тероризмом, захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів Служби безпеки України ОСОБА_1 премії у зменшеному розмірі (у розрахунок якої береться посадовий оклад з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років), передбаченої пунктом 2.3.24 Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовців Служби безпеки України, затвердженої наказом Служби безпеки України від 23.01.2018 №35/ДСК, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 30.01.2018 за №71/14762, за час проходження ним військової служби в Службі безпеки України з 01.11.2017 по 28.02.2018, та нарахування і виплату позивачу зменшеному розмірі одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби;

- зобов'язати Центральне управління Служби безпеки України здійснити перерахунок належної ОСОБА_1 до отримання премії, передбаченої пунктом 2.3.24 Інструкції про грошове забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України виходячи з вимог пункту 10 наказу Центрального управління Служби безпеки України від 26.07.2017 №435/ДСК "Про окремі питання грошового забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України" щодо збереження з 01.12.2017 по 31.12.2017 раніше встановленого позивачу згідно з наказом 5 управління (Міжвідомчий центр спеціальної підготовки) Центру спеціальних операцій боротьби з тероризмом, захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів Служби безпеки України від 12.06.2017 №930-ос розміру премії - 709%

та виходячи з вимог абзацу другого пункту 9 наказу Центрального управління Служби безпеки України від 19.01.2018 №65/ДСК "Про грошове забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України у 2018 році" щодо призначення позивачу з 01.01.2018 по 28.02.2018 премії у встановленому колонкою 2 додатку 3 до наказу розмірі 859%, перерахунок одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, виходячи з розміру грошового забезпечення позивача за останньою штатною посадою перед звільненням із врахуванням належної позивачу до отримання премії в розмірі 859%, а також здійснити виплату недоплаченого позивачу розміру премії з 01.11.2017 по 28.02.2018 та одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 26 липня 2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено у повному обсязі.

Позивач, посилаючись на незаконність та необґрунтованість судового рішення, прийнятого з порушенням норм матеріального та процесуального права, просив постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов в повному обсязі.

Апелянт з наголошує, на наявності у позивача права на отримання збільшеного розміру премії встановленого положеннями «Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовців Служби безпеки України», затвердженої наказом Служби безпеки України від 23.01.2018 №35/ДСК, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 30.01.2018 за №71/14762, за час проходження ним військової служби в Службі безпеки України за відповідний період 01.11.2017 по 28.02.2018.

Здійснене відповідачем зменшення премії з раніше встановленої 709% до 662% з огляду на пункт 10 Наказу Центрального УСБУ України від 26.07.2017 року №435/ДСК «Про окремі питання грошового забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України» є протиправним та порушенням ст..22 Конституції України, що призвело до звуження прав та протиправного зменшення розміру грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні позивача з військової служби. Просив розглянути апеляційну скаргу у його відсутність та відсутність його представника.

В письмовому відзиві на скаргу, відповідач просив відмовити у задоволенні апеляційної скарги, а рішення суду залишити без змін з огляду на відсутність правових підстав для задоволення вимог.

З урахуванням приписів ч.4 ст.229, ч.3 ч.2 ст.313 КАС України, колегія суддів вважає за можливе фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати. Неявка представників сторін, явка яких обов’язковою не визнавалась, з огляду на характер спору, не є перешкодою для вирішення справи за наявними у справі документами, наявність яких є достатньою для надання належної оцінки спірним правовідносинам та прийняття судового рішення.

Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційних скарг, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити частково з наступних підстав.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанції, що Позивач проходив військову службу в 5 Управлінні (Міжвідомчий центр спеціальної підготовки) Центру спеціальних операцій боротьби з тероризмом, захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів Служби безпеки України та на підставі поданого рапорту від 13.11.2017 згідно з наказом голови Служби безпеки України від 22.12.2017 №1578-ОС був звільнений з військової служби у запас Служби безпеки України за станом здоров'я.

Відповідно до наказу 5 управління (Міжвідомчий центр спеціальної підготовки) Центру спеціальних операцій боротьби з тероризмом, захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів Служби безпеки України від 28.02.2018 №27-ОС був виключений зі списків особового складу, з урахуванням часу на здавання посади, з 28.02.2018.

Вказані обставини підтверджуються довідкою 5 управління (Міжвідомчий центр спеціальної підготовки) Центру спеціальних операцій боротьби з тероризмом, захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів Служби безпеки України від 21.03.2018 вих. №47 (а.с. 14).

У період проходження військової служби позивач ОСОБА_1 мав посадовий оклад (за посадою начальника відділу) у розмірі 1800,00 грн., оклад за військовим званням (полковник) в розмірі 135,00 грн. та надбавку за вислугу років в розмірі 40% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням, яка становила 774,00 грн. (1800,00+135,00*40%/100%). Вказана обставина підтверджується довідкою від 27.04.2018 за вих. №76 (а.с. 18).

Згідно з наказом голови Служби безпеки України від 12.08.2017 №930-ОС Позивачу була встановлена премія (у розрахунок якої береться посадовий оклад з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років), передбачена пунктом 2.3.24 Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовців Служби безпеки України, затвердженої наказом Служби безпеки України від 23.01.2008 №35/ДСК, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 30.01.2008 за №71/14762 (далі - Інструкція про грошове забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України), з 01.07.2017 у розмірі 709%, що становило (1800,00+135,00+774,00*709%/100%) 19206,81 грн. (а.с. 65).

У зв'язку з поданням 13.11.2017 Позивачем рапорту про звільнення з військової служби на думку позивача в порушення вимог пункту 10 наказу Центрального управління Служби безпеки України від 26.07.2017 №435/ДСК "Про окремі питання грошового забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України"

наказом відповідача від 23.11.2017 №121-ОС розмір раніше призначеної позивачу премії, передбаченої пунктом 2.3.24 Інструкції про грошове забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України, був зменшений з 709%, що становило 19206,81 грн. та з 01.11.2017 встановлений у розмірі показника колонки 2 додатку 3 до наказу Центрального управління Служби безпеки України від 26.07.2017 №435/ДСК - до 662%, що становило 17933,58 грн. (а.с. 66).

При цьому, як на переконання позивача, в порушення пункту 2.3.24 Інструкції про грошове забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України, премія йому починаючи з 01.01.2018 року також була виплачена у меншому розмірі ніж належить - 859% від грошового забезпечення військовослужбовця.

У зв'язку зі звільненням Позивача з військової служби за станом здоров'я та наявності у нього 31-го року календарної вислуги на військовій службі і отримуваного ним грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням з військової служби у розмірі 26636,58 грн., відповідно до вимог частини першої статті 9 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" йому виплачена одноразова грошова допомога при звільненні з військової служби в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, що становило 412 866, 99 грн. (26636,58*50%*31/100%). Вказана обставина підтверджується довідкою відповідача від 27.04.2018 вих. №76 (а.с. 18).

Здійснюючи апеляційний перегляд справи та надаючи оцінку судовому рішенню першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги колегія суддів виходить з наступного.

Основним спірним питанням в межах справи є наявність або відсутність права позивача на здійснення перерахунку премії у період з 01.12.2017 по 31.12.2017 яка раніше була встановлена згідно з наказом 5 управління (Міжвідомчий центр спеціальної підготовки) Центру спеціальних операцій боротьби з тероризмом, захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів Служби безпеки України від 12.06.2017 №930-ос з розміру 662 % на розмір премії - 709% та

виходячи з вимог абзацу другого пункту 9 наказу Центрального управління Служби безпеки України від 19.01.2018 №65/ДСК "Про грошове забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України у 2018 році" щодо призначення позивачу з 01.01.2018 по 28.02.2018 премії у встановленому розмірі 859%.

Зазначені обставини щодо премії мають визначальний характер, а перерахунок одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби є похідною вимогою, що залежить від задоволення вимог про обчислення премії.

Відповідно до абзацу першого частини 1 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (надалі - Закон №2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною 4 статті 9 Закону №2011-XII передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в редакції, чинній на момент звільнення позивача зі служби (надалі - Порядок №1294) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 2 пункту 5 вказаної Постанови надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

На виконання Порядку №1294 та Закону №2011-XII Службою безпеки України розроблено Інструкцію про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовців Служби безпеки України, що затверджена наказом Служби безпеки України від 23.01.2008 №35/ДСК та зареєстровану в Міністерстві юстиції України 30.01.2008 за № 71/14762 (надалі - Інструкція №35/ДСК).

За змістом пункту 2.3.24 Інструкції №35/ДСК премія - це складова частина грошового забезпечення військовослужбовця, яка не має постійного характеру і розмір її може бути лише не менше 10 відсотків посадових окладів. Персональний розмір премії встановлюється кожному військовослужбовцю індивідуально і розмір її визначається керівником підрозділу.

Як встановлено судами, що безпосереднім керівником підрозділу, в якому проходив військову службу Позивач, є начальник 5 управління (Міжвідомчий центр спеціальної підготовки) Центру спеціальних операції боротьби з тероризмом, захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів Служби безпеки України. Прямим керівником - голова Служби безпеки України. Саме цим особам надано право встановлювати конкретний розмір премії.

Відповідно до абзацу першого пункту 1 Наказу Центрального управління Служби безпеки України від 26.07.2017 №435/ДСК "Про окремі питання грошового забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України" (надалі - Наказ №435/ДСК), здійснити упорядкування грошового забезпечення військовослужбовців СБ України за рівнозначними посадами шляхом встановлення граничного розміру премії (у розрахунок якої береться посадовий оклад з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) передбаченої пунктом 2.3.24 Інструкції №35/ДСК в залежності від розміру посадового окладу та напряму діяльності відповідного підрозділу системи СБ України.

В додатку 3 до наказу № 435/ДСК, відповідно до посадового окладу позивача (1800 грн.), визначено граничний розмір додаткових видів грошового забезпечення, згідно з пунктом 2.3.24. Інструкції №35/ДСК - 662%, а за значні результати в оперативно-службовій діяльності цей показник сягає 1555%.

Відповідно до пункту 7 Наказу №435/ДСК конкретний розмір премії встановлюється наказами начальників (керівників) підрозділів Центрального управління, Штабу АТЦ, регіональних органів, закладів та установ СБ України на підставі рапортів начальників структурних підрозділів, погоджених з ФЕУ або відповідними фінансовими підрозділами.

Відповідно до пункту 2.3.24 Інструкції №35/ДСК та Наказу №435/ДСК наказом голови Служби безпеки України від 12.08.2017 №930-ОС Позивачу з 01.07.2017 встановлено премію у розмірі 709 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.

Згодом, Наказ №435/ДСК втратив чинність з 01.01.2018 на підставі наказу Центрального управління Служби безпеки України від 19.01.2018 № 65/ДСК "Про грошове забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України у 2018 році" (надалі - наказ №65/ДСК).

Абзацом першим пункту 1 наказу №65/ДСК, визначено: "Здійснити упорядкування грошового забезпечення військовослужбовців СБ України за рівнозначними посадами шляхом встановлення граничного розміру премії (у розрахунок якої береться посадовий оклад з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) передбаченої пунктом 2.3.24 Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовців Служби безпеки України, затвердженої наказом Служби безпеки України від 23.01.2008 №35/ДСК та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 30.01.2008 за №71/14762, в залежності від розміру посадового окладу та напряму діяльності відповідного підрозділу системи СБ України".

В додатку 3 до наказу №65/ДСК, відповідно до посадового окладу позивача (1800 грн), визначено граничний розмір додаткових видів грошового забезпечення, згідно з пунктом 2.3.24. Інструкції №35/ДСК - 859 %, за значні результати в оперативно-службовій діяльності цей показник становить 1743 %.

Відповідно до пункту 7 наказу №65/ДСК конкретний розмір премії встановлюється наказами начальників (керівників) підрозділів Центрального управління, Штабу АТЦ, регіональних органів, закладів та установ СБ України на підставі рапортів начальників структурних підрозділів, погоджених з ФЕУ або відповідними фінансовими підрозділами.

Абзацом другим пункту 9 наказу №435/ДСК та наказу №65/ДСК зобов'язано начальників (керівників) підрозділів Центрального управління, Штабу АТЦ, регіональних органів, закладів та установ СБ України, забезпечити перегляд розмірів преміювання військовослужбовців граничні розміри премій яких визначені зокрема колонкою 3 додатку 3 до цього наказу та стосовно яких прийнято рішення про звільнення або які виявили бажання звільнитися з військової служби, що підтверджується відповідними документами, в межах граничних розмірів премій, передбачених для відповідних категорій військовослужбовців (залежно від розміру посадового окладу та напряму діяльності відповідного підрозділу системи СБ України) встановлених зокрема колонкою 2 додатку 3 до наказу.

Як вже зазначалось, що відповідно до пункту 2.3.24 Інструкції №35/ДСК та Наказу №435/ДСК наказом 5 управління (Міжвідомчий центр спеціальної підготовки) Центру спеціальних операцій боротьби з тероризмом, захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів Служби безпеки України від 23.11.2017 №121-ОС Позивачу з 01.11.2017 встановлено премію у розмірі 662% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.

Підставою видання цього наказу став рапорт тимчасово виконуючого обов'язки помічника начальника управління (по роботі з особовим складом) - начальника сектору кадрового забезпечення 5 управління (Міжвідомчий центр спеціальної підготовки) Центру спеціальних операцій боротьби з тероризмом, захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів Служби безпеки України майора ОСОБА_2 від 16.11.2017. Рапорт був погоджений фінансовим підрозділом управління.

Виходячи з правового аналізу вищенаведених правових актів, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів зазначає, що визначальною та обов’язковою умовою, що має значення є саме правова природа виникнення підстав, що надають можливість здійснювати виплату премій у тому чи іншому розмірі, так само як і одноразову грошову допомогу при звільненні. Тобто, саме накази керівників про призначення премії, визначення конкретного розміру та одноразової допомоги, як рішення суб’єкта владних повноважень є наслідком реалізації ним своїх владних управлінських функцій виходячи з законодавчо обумовлених підстав призначення та здійснення таких виплат, та саме такі рішення породжують виникнення, вчинення дій та завершення цих відносин здійсненням виплат.

Тобто, юридично-значимим в межах спірних правовідносин є наказ, як такий що породжує правові наслідки, встановлює права та відповідні обов’язки для нарахування та виплати такої премії Позивачу. Нарахування відповідачем премії у іншому розмірі, ніж той що визначений наказом є неможливим та буде таким, що порушуватиме фінансову дисципліну. Доказів того, що позивач оскаржив такі накази, як то про призначення премії або про виплату одноразової допомоги, його визнано протиправним та скасовано суду не представлено. Самі по собі дії такого суб’єкта не створюють таких наслідків.

Вирішуючи справу відповідно до спрямованості завдання адміністративного судочинства та специфіки предмету судового розгляду, з огляду на ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.

Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, місцевого самоврядування, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. Зміст адміністративного позову, визначений положеннями ст..5 КАС України.

Як вбачається з заявлених вимог, предметом позову, позивачем визначено саме визнання протиправним нарахування і виплату у меншому розмірі премій та одноразової допомоги при звільненні. В той же час, накази, що були підставами для призначення та визначення розміру премії та одноразової допомоги не є вимогами позивача. Судом першої інстанції не досліджувались, а позивачем не заявлялось, в тому числі не уточнювались позовні вимоги щодо визнання протиправними наказами (в їх частині) та скасування, з послідуючим зобов’язанням вчинити ті чи інші дії пов’язані із донарахуванням та виплатою. При наявності таких наказів, відсутня можливість зобов’язати суб’єкта владних повноважень вчинити ті чи інші дії. В даному випадку, суд апеляційної інстанції позбавлений можливості з огляду на положення ч.5 ст.308 КАС України розглядати позовні вимоги та підстави позову, що не були заявлені в суді першої інстанції, що обумовлює неможливість вийти за межі позовних вимог.

Колегія суддів зазначає, що правових підстав для надання правової оцінки щодо суті наявності або відсутності права у позивача на здійснення виплати премії у наведених ним розмірах та одноразової допомоги при звільненні не має, з огляду на можливість звернення позивача із належними позовними вимогами про оскарження відповідного наказу про визначення розміру премії. Невірно обраний спосіб судового захисту не надає можливість задовольнити позовні вимоги.

Надання невірної правової оцінки фактичним обставинам справи, призвело суд першої інстанції до хибних висновків для відмови у задоволенні позову з наведених цим судом мотивів та підстав. Тобто, суд першої інстанції правильно відмовив у задоволенні позовних вимог по суті, але ж за помилкових правових висновків підстав такої відмови.

Враховуючи наведене, колегія суддів, з урахуванням приписів ст.317 КАС України дійшла висновку про часткове задоволення апеляційної скарги, а саме зміни мотивувальної частини рішення суду першої інстанції, як підстав у відмові задоволення позову з наведених вище судом апеляційної інстанції підстав. У іншій частині рішення підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст. ст. ч.6 ст.12, 23, 31, 33, 90, 257, 263, 292, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 – задовольнити частково.

Мотивувальну частину рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26 липня 2018 року по справі № 816/1577/18 – змінити з підстав наведених судом апеляційної інстанції.

В іншій частині рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26 липня 2018 року по справі № 816/1577/18 – залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню, а у випадках, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України, постанова може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний зміст постанови виготовлений 16.10.2018 року.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_3Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_4 ОСОБА_5