
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2018 р. м. ХарківСправа № 592/9203/17
Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Гуцала М.І.
суддів: Спаскіна О.А. , Бенедик А.П.
за участю секретаря судового засідання Патової Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 25.01.2018 ( повний текст складено 02.02.2018), суддя Фоменко І.М. по справі № 592/9203/17
за позовом ОСОБА_1
до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області , Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач/ОСОБА_1І.) звернувся до суду з позовом до Сумського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі – відповідач 1) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії.
Ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми від 23.10.2017 залучено у справі другого відповідача – Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради (далі – відповідач 2).
В обґрунтування позовних вимоги зазначав, що його було взято на облік у відповідному структурному підрозділі з питань соціального захисту населення, як особу, яка переміщена з району проведення антитерористичної операції, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №5924004826 від 16.08.2016. Відповідач 1 на підставі його заяви нараховував пенсійне забезпечення, однак, починаючи з квітня 2017 року виплати були припинені, у зв’язку з відсутністю за фактичним місцем проживання (перебування), як порушення обов’язкової вимоги для отримання соціальних послуг. Позивач просив визнати протиправним дії відповідача 1 щодо припинення нарахування та виплати йому пенсії, зобов’язавши поновити нарахування та виплату пенсії з 01.04.2017.
Рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 25.01.2018 у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким визнати протиправними дії відповідача 1, зобов’язавши його поновити нарахування та виплату пенсії з 01.04.2017, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права.
В обґрунтування апеляційної скарги позивачем зазначено, що у випадку вирішення питання щодо призначення, поновлення або припинення виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам пріоритетне значення мають відповідні положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому припинення виплати пенсії повинне відбуватися лише з підстав визначених цим Законом.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.04.2018 провадження у справі було зупинено до набрання чинності рішення Верховного Суду у зразковій справі №805/402/18 та ухвалою суду від 25.09.2018 поновлено провадження у справі та призначено до апеляційного розгляду на 09.10.2018.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, було взято на облік у Департаменті соціального захисту населення Сумської міської ради як внутрішньо переміщену особу, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №5924004826 від 16.08.2016 (а.с.8). Також, позивач перебуває на обліку у Сумському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області, отримуючи пенсію за віком до 01.04.2017.
Згідно листа Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради №12.01-30/3639/07 від 27.04.2017 та витягу із протоколу №16 засідання Комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 27.04.2017, ОСОБА_1 припинено всі види соціальних виплат, як внутрішньо переміщеній особі, у зв’язку з відсутністю за фактичним місцем проживання/перебування відповідно до вимог чинного законодавства (а.с.19-24).
Відповідно до листа Пенсійного фонду України №7902/02-02 від 16.03.2017, з 01.04.2017 до одержання інформації про скасування довідки та/або результатів додаткової перевірки ОСОБА_1 призупинено виплату пенсії у зв’язку з необхідністю проведення контрольних заходів щодо наявності підстав для виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам (а.с.25).
Згідно листа Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради №12.01-30/6682/07 від 11.08.2017, ОСОБА_1 було скасовано дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи відповідно до п. 9 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування (а.с.26).
Вважаючи дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з норм п. 2 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою КМ України від 08.06.2016 №365 «Про деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», згідно яких документом, що підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи, є довідка, видана такій особі відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб». Суд взяв до уваги лист Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради №12.01-30/6682/07 від 11.08.2017, згідно якого ОСОБА_1 було скасовано дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи відповідно до п. 9 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, що позбавляє Сумське об’єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області підстав для поновлення виплати пенсії позивачу.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Статтею 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі - Закон № 1706-VII) визначено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Частиною першою статті 4 Закону № 1706-VII встановлено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Згідно зі статтею 14 Закону № 1706-VII внутрішньо переміщені особи користуються тими ж правами і свободами відповідно до Конституції, законів та міжнародних договорів України, як і інші громадяни України, що постійно проживають в Україні. Забороняється їх дискримінація при здійсненні ними будь-яких прав і свобод на підставі, що вони є внутрішньо переміщеними особами.
Відповідно до п. 1 Постанови КМУ від 05.11.2014 № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим Постановою КМУ № 509.
Виплата (продовження виплати) пенсій, що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".
Отже, умовами призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є: знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується довідкою; наявність рахунку в установі ПАТ "Державний ощадний банк".
Відповідно до п. 6 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого Постановою КМУ № 509, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених ст. 12 Закону № 1706-VII та абзацом шостим цього пункту. Довідка, видана до 20.06.2016, яка не скасована і строк дії якої не закінчився, є дійсною та діє безстроково, крім випадків, передбачених ст. 12 вказаного Закону.
Як встановлено з матеріалів справи, позивач у встановленому порядку був взятий на облік як внутрішньо переміщена особа та отримував пенсію за віком.
Проте, позивачу було припинено виплату пенсії внаслідок скасування довідки від 16.08.2016 № НОМЕР_1 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, відповідно до п. 9 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування.
Колегія суддів зауважує, що принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі – закон № 1058-IV).
Відповідно до частини першої статті 49 Закону № 1058-IV виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
Отже, припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття пенсійним органом відповідного рішення з підстав, визначених ст. 49 Закону № 1058-IV.
Водночас, Законом № 1058-IV не передбачено такої підстави припинення або призупинення виплати пенсії, як відсутність особи за її фактичним місцем проживання, а тому припинення відповідачем виплати пенсії позивачу з 01.04.2017 було здійснено не у спосіб передбачений Законом №1058- IV, що свідчить про протиправність дій відповідача.
Колегія суддів не погоджується із висновком суду першої інстанції щодо застосування до даних правовідносин Постанови Кабінету Міністрів України №365 від 08.06.2016 «Про деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», а також про те, відповідач діяв в межах Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», оскільки Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-VI має вищу юридичну силу відносно норм Постанови КМ України №365 від 08.06.2016, а тому застосуванню судом підлягають норми Закону 1058-VI.
Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 03.05.2018 у зразковій справі № 805/402/18 (провадження № Пз/9901/20/18).
Також, колегія суддів зазначає, що 29.06.2017 Окружним адміністративним судом міста Києва у справі №826/12123/16, визнано нечинними пункти 7, 8, 9, 13 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 та абз. 10 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 05.11.2014 № 637. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 04.07.2018 залишено без змін вказану постанову, що свідчить про набрання нею законної сили.
Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів підкреслює, що перелік підстав припинення виплати пенсії, визначений ч. 1 ст. 49 Закону № 1058-IV є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, передбачених законом. В той же час, жоден з передбачених законом випадків припинення виплати пенсій відповідачем не був застосований, що свідчить про безпідставність припинення позивачу виплати пенсії з 01.04.2017 та зумовлює наявність підстав для задоволення позовних вимог.
У силу п. 2 ч.1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно зі ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
З огляду на викладені обставини справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції ухвалено рішення з неправильним застосуванням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для скасування рішення суду першої інстанції з прийняттям нового про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити .
Рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 25.01.2018 по справі № 592/9203/17 скасувати.
Ухвалити нове судове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення ОСОБА_1 нарахування та виплати пенсії.
Зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії з 01.04.2017.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя ОСОБА_2Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4
Повний текст постанови складено 16.10.2018.