
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Головуючий І інстанції : О.О. Кукоба
09 жовтня 2018 р. м. ХарківСправа № 816/1091/18Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Перцової Т.С.
суддів: Спаскіна О.А. , Жигилія С.П.
за участю секретаря судового засідання Ващук Ю.О.,
позивача - ОСОБА_1, представника позивача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду (м. Полтава) від 29.05.2018 по справі № 816/1091/18
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ
03.04.2018 ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі по тексту - ГУПФУ в Полтавській області, відповідач), у якому просив:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії з 01 квітня 2012 року на підставі довідки УМВС України в Полтавській області про розмір грошового забезпечення від 12.06.2012 №4/9346 відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на 01.04.2012);
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії у розмірі 60% з грошового забезпечення відповідно до довідки УМВС України в Полтавській області про розмір грошового забезпечення від 12.06.2012 №4/9346 (посадовий оклад - 970,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - 125,00 грн, надбавка за вислугу років 35% - 383,25 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 739,13 грн, надбавка за оперативно-розшукову діяльність 31% - 300,70 грн, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15% - 145,50 грн, премія 55,2% - 1470,30 грн) та провести виплату пенсії у належному розмірі з 01.04.2012 з урахуванням фактично виплачених сум, у подальшому щомісячно виплачувати належний розмір пенсії до наступного перерахунку розміру пенсії відповідно збільшених розмірів щомісячного грошового забезпечення.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 29.05.2018 по справі № 816/1091/18 позовну заяву ОСОБА_1 в частині позовних вимог за період з 01 квітня 2012 року по 02 квітня 2017 року залишено без розгляду.
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії в частині позовних вимог за період з 03 квітня 2017 року відмовлено.
Позивач, не погодившись із вказаним рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 29.05.2018 по справі № 816/1091/18, прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги пояснив, що пенсія позивачеві призначена згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». З 01.04.2012 грошове забезпечення за посадою, яку позивач займав до звільнення, збільшилося з 2573,46 грн до 4133,88 грн. У зв'язку з фактичним підвищенням грошового забезпечення позивача 12.06.2012 Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області без повідомлення позивача направлено до ГУПФУ в Полтавській області довідку про складові заробітної плати. З посиланням на ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ (далі по тексту - Закон № 2262-ХІІ), п.5 постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» вказує, що фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення, проведена на підставі рішення уповноваженого суб'єкта владних повноважень, є підставою для перерахунку пенсії. Отже, відповідач повинен був провести перерахунок у зв'язку зі зміною розміру, зокрема, премії, який може бути змінений як постановою КМУ, так і керівником державного органу (УМВС України в Полтавській області). Фактичною підставою для проведення відповідачем перерахунку пенсії є довідка УМВС України в Полтавській області, видана з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 (далі по тексту - Порядок № 45). Відповідно до вказаної довідки, направленої УМВС України в Полтавській області відповідачеві для перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру оплати праці працівникам міліції у 2012 році, розмір грошового забезпечення за посадою, яку займав позивач до звільнення, становить 4133,88 грн (у т.ч. посадовий оклад - 970 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - 125 грн, надбавка за вислугу років 35% в сумі 383,25 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 739,13 грн, надбавка за оперативно-розшукову діяльність 31% - 300,70 грн, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень ( робота з таємними документами) 15% - 145,50 грн, премія 55,2% - 1470,30 грн). Отже, відповідач в силу прямих вимог ч.3 ст.63 Закону № 2262-ХІІ та п.4,5 Порядку № 45 зобов'язаний був провести перерахунок пенсії позивача, та з 01.04.2012 виплачувати пенсію в розмірі 2480,32 грн ( 4133,88 грн х 60%) (основний розмір пенсії), а також надбавки до пенсії : як прирівняному до інвалідів війни 3-ї групи - 253,2 грн, інваліду при виконанні обов'язків військової служби - 50 грн, та отримуване збільшення пенсії 25% в сумі 386,02 грн, таким чином з 01.04.2012 року позивач мав отримувати пенсію в розмірі 3169,54 грн. Однак відповідач вказаних вимог не виконав, провів розрахунок розміру пенсії, виходячи з розміру, що існував до 01.04.2012, що є в двічі меншим за розмір грошового забезпечення визначеного в довідці 4/9346 від 12.06.2012, зокрема посадовий оклад - 970 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 125 грн, надбавка за вислугу років 35% - 383,25 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 41 % - 606,08 грн, надбавка за оперативно-розшукову діяльність 7% - 67,9 грн, премія 12% - 275,73 грн, що складає 2573,46 грн, що призвело до встановлення розміру пенсії з надбавками з 01.04.2012 на рівні 2226,70 грн. На думку позивача, відповідачем фактично проведено перерахунок розміру пенсії позивача 01.04.2012, але, не застосовано розміри щомісячного грошового забезпечення, визначеного довідкою № 4/9346 від 12.06.2012, у зв'язку з чим позивач з 01.04.2012 щомісячно недоотримує 936,24 грн. Такими діями відповідач допустив звуження права позивача на пенсійне забезпечення, що є неприпустимим в силу ст.22 Конституції України, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, рішень Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99, від 20.03.2002 № 5-рп/2002. При цьому, встановлення підвищення до розміру пенсії позивача на підставі постанови КМУ № 355 від 23.04.2012 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не замінює перерахунку пенсії, який повинен був здійснюватися відповідачем з 01.04.2012 на підставі вищевказаної довідки УМВС України в Полтавській області.
Представник відповідача в надісланому до суду письмовому відзиві просив суд апеляційної інстанції вимоги апеляційної скарги залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін. З посиланням на ч.3 ст.63 Закону № 2262-ХІІ, п.1 Порядку № 45 зазначив, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців. У спірних відносинах постановою КМУ № 355 від 23.04.2012 встановлено підвищення до пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ. Водночас, даною постановою не змінено розмір видів грошового забезпечення військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, і не введено нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а отже, вказана постанова не є підставою для перерахунку пенсії позивача відповідно до вимог ч.3 ст.63 Закону № 2262-ХІІ.
Разом з цим, пунктом 2 постанови КМУ від 23.04.2012 № 355 зобов'язано МВС України забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 N 1294 станом на 1 квітня 2012 у порядку, встановленому постановою КМУ від 13.02.2008 N 45. На виконання даної вказівки УМВС України з Полтавській області складено та подано до ГУПФУ в Полтавській області довідку від 12.06.2012 №4/9346 про розмір грошового забезпечення станом на 01 квітня 2012 року за займаною позивачем на момент виходу на пенсію посадою. При цьому, таку довідку складено за формою, визначеною Порядком № 45, як це передбачено наведеними вище положеннями пункту 2 Постанови №355, а тому в ній зазначено про її видачу для перерахунку пенсії. На підставі відповідної довідки Головним управлінням ПФУ в Полтавській області проведено нарахування позивачу з 01.07.2012 підвищення до пенсії згідно з пунктом 1 Постанови № 355, зі збільшенням суми відповідного підвищення з 01.09.2012 та з 01.01.2013. Вказує, що у спірних відносинах відсутня необхідна умова для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2012, а саме - відсутнє рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ чи про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, як те передбачено пунктом 1 Порядку № 45 та частиною третьою статті 63 Закону №2262-ХІІ. Отже, підстави для проведення перерахунку пенсії позивача з 01.04.2012 відсутні.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 29.08.2018 за клопотанням представника позивача адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 29.05.2018р. по справі №816/1091/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії призначено до апеляційного розгляду у відкритому судовому засіданні.
Позивач та його представник в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримали з підстав, викладених в останній, просили суд апеляційної інстанції рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 29.05.2018 по справі № 816/1091/18 скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позову.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
У відповідності до ч.2 ст.313 КАС України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
З огляду на наведену норму, беручи до уваги, що відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, колегія суддів вважає за можливе розглянути адміністративну справу без участі відповідача.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, представника відповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію по інвалідності у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що відповідачем не заперечується.
У матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 знаходиться довідка УМВС України в Полтавській області від 12.06.2012 №4/9346, якою повідомлено про те, що розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.04.2012 за посадою "заступник начальника МВ міліції мікрорайону Алмазний Октябрського РВ ПМУ УМВС України в Полтавській області" становить: посадовий оклад - 970,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції - 125,00 грн, надбавка за вислугу років (35%) - 383,25 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 739,13 грн, надбавка за оперативно-розшукову діяльність (31%) - 300,70 грн, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%), премія 55,2% - 1470,30 грн, разом - 4133,88 грн /а.с. 28/.
14.02.2018 представник позивача ОСОБА_2 звернувся до ГУПФУ в Полтавській області із заявою, в якій з посиланням на ст.63 Закону № 2262-ХІІ зазначив, що відповідач повинен був провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2012 на підставі довідки УМВС України в Полтавській області від 12.06.2012 № 4/9346. Однак, Головним управлінням ПФУ в Полтавській області проведено перерахунок пенсії позивача за даними, які не відповідають зазначеним у цій довідці, і вдвічі зменшено розмір заробітної плати діючого працівника МВС у порівнянні з довідкою № 4/9346, що призвело до недоплати позивачеві пенсії за період з 01.04.2012 по 20.02.2018 на загальну суму 66473,75 грн. З огляду на викладене, просив провести перерахунок пенсії з 01.04.2012, виплатити недоплачену пенсію, та в подальшому виплачувати належний розмір пенсії (а.с.14).
Листом № 328/П-03 від 27.02.2018 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії (а.с.15).
На переконання позивача, довідка від 12.06.2012 № 4/9346 була підставою для перерахунку його пенсії з 01.04.2012. А оскільки відповідач відповідні дії не вчинив, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання бездіяльності відповідача неправомірною та зобов'язання провести перерахунок пенсії в розмірі 60% з грошового забезпечення відповідно до довідки від 12.06.2012 №4/9346 (посадовий оклад - 970,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - 125,00 грн, надбавка за вислугу років 35% - 383,25 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 739,13 грн, надбавка за оперативно-розшукову діяльність 31% - 300,70 грн, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15% - 145,50 грн, премія 55,2% - 1470,30 грн) та провести виплату пенсії у належному розмірі з 01.04.2012 з урахуванням фактично виплачених сум, у подальшому щомісячно виплачувати належний розмір пенсії до наступного перерахунку розміру пенсії відповідно збільшених розмірів щомісячного грошового забезпечення.
Приймаючи рішення про залишення без розгляду позовних вимог за період з 01.04.2012 по 02.04.2017, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 пропущено строк звернення до суду з такими позовними вимогами.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог за період з 03.04.2017, суд першої інстанції виходив з відсутності підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 12.06.2012 №4/9346.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на таке.
Згідно з частиною третьою статті 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ) (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі по тексту - Порядок №45) (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Разом з тим, жодного рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців або осіб, які уповноважені установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, у спірний період не приймалось.
Позивач та його представник у судовому засіданні на запитання колегії суддів не змогли пояснити, який нормативно-правовий акт позивач вважає підставою для перерахунку пенсії з 01.04.2012.
Як вбачається зі змісту апеляційної скарги, позивач вважає, що постанова КМУ від 23.04.2012 №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" також не є підставою для перерахунку пенсії, оскільки нею встановлено лише підвищення пенсій, призначених до 01.07.2012 відповідно до Закону № 2262-ХІІ, і не передбачено проведення власне перерахунку пенсії.
Разом з тим, на думку позивача, оскільки в матеріалах справи наявна довідка УМВС України в Полтавській області від 12.06.2012 № 4/9346 про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 із зазначенням збільшених видів грошового забезпечення, ГУПФУ в Полтавській області було зобов'язане провести перерахунок пенсії позивача на підставі вказаної довідки з 01.04.2012.
Так, позивач посилається на те, що у цій довідці зазначено, що остання видана для перерахунку пенсії, та містить відомості про розмір грошового забезпечення з розбивкою на види грошового забезпечення станом на 01.04.2012, а тому ця довідка є безумовною підставою для проведення саме перерахунку його пенсії із зазначеної дати у відповідності до вимог пунктів 4, 5 Порядку № 45.
Між тим, слід зазначити, що пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 Міністерство внутрішніх справ зобов'язано після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 N 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", станом на 1 квітня 2012 р. у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393".
На виконання даної норми Управлінням МВС України в Полтавській області складено та подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку від 12.06.2012 №4/9346 про розмір грошового забезпечення станом на 01 квітня 2012 за посадою, займаною позивачем на момент виходу на пенсію.
При цьому, таку довідку складено за формою, визначеною Порядком №45, оскільки це передбачено наведеними вище положеннями пункту 2 Постанови №355, а тому в довідці зазначено про її видачу "для перерахунку пенсії".
На підставі відповідної довідки Головним управлінням ПФУ в Полтавській області проведено нарахування позивачу з 01.07.2012 підвищення до пенсії згідно з пунктом 1 Постанови №355, зі збільшенням суми відповідного підвищення з 01.09.2012 та з 01.01.2013 /а.с. 29-30/, що позивачем не заперечувалось.
Слід вказати також, що відповідно до п.1 постанови КМУ № 355 від 23.04.2012 установлено з 1 липня 2012 р. підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків.
При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. N 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.
Враховуючи викладене, колегія суддів зазначає, що довідка видана фактично не для перерахунку пенсії, а для встановлення граничного розміру пенсій, обчисленого з додаванням підвищення, передбаченого постановою КМУ № 355 від 23.04.2012, з тим, щоб фактично отримуваний розмір пенсії разом з підвищенням не перевищив того розміру, який особа могла б отримувати, якщо їй було б проведено нарахування пенсії за показниками видів грошового забезпечення, взятих станом на 01.04.2012.
Отже, довідка УМВС України від 12.06.2012 № 4/9346 сама по собі не є підставою для проведення перерахунку пенсії позивача з 01.04.2012.
Такий висновок суду першої інстанції узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постановах, від 17.03.2015 по справі № 21-641а14, від 21.04.2015 по справі № 21-145а15, від 03.11.2015 по справі № 21-5143а15, у яких Верховний Суд України зазначив, що довідка фінансово-економічного управління СБУ від 18 травня 2012 року не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки враховує граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.
Крім того, слід зазначити, що згідно з частиною 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
За приписами частини 3 статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Відповідно до частини 2 статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Згідно з частиною 3 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
А відповідно до частини четвертої цієї статті, якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Позивач у ході судового розгляду справи стверджував, що про порушення своїх прав він дізнався лише після ознайомлення у лютому 2018 року з матеріалами пенсійної справи.
Варто зауважити, що пенсія є щомісячним платежем, а відтак, про порушення свої прав позивач мав дізнатися, не отримавши належного забезпечення у квітні 2012 року. Верховний Суд у постанові від 03.04.2018 у справі №175/1665/17 зазначив, що перебіг строку звернення до суду з вимогами про виплату пенсії у певному розмірі за кожен конкретний місяць розпочинається у цьому місяці.
Оскільки позовна заява подана до суду 03.04.2018, то з урахуванням встановленого частиною другою статті 51 Закону №2262-ХІІ 12-ти місячного строку для проведення виплат, позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 01.04.2012 по 02.04.2017 належить залишити без розгляду.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про залишення без розгляду позовних вимог ОСОБА_1 за період з 01.04.2012 по 02.04.2017 та відмову в задоволенні позовних вимог за період з 03.04.2017.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ч.4 ст.241, ст.ст.243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 326-329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 29.05.2018 по справі № 816/1091/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду, крім випадків, встановлених ч.5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Т.С. ПерцоваСудді О.А. Спаскін С.П. Жигилій Повний текст постанови складено 16.10.2018.