
Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
16 жовтня 2018 р. Справа № 2040/6657/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі Головуючого судді - Супруна Ю.О., розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду м. Харкова адміністративну справу за позовом Першого заступника керівника Лозівської місцевої прокуратури Харківської області (код ЄДРПОУ 02910108, вул. Богданівська, 17, м. Лозова Харківської області) в інтересах держави до Петрівської селищної ради Балаклійського району Харківської області (код ЄДРПОУ 04397112, вул. Центральна, 6, с. Петрівське, Балаклійський район, Харківська область) про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Перший заступник керівника Лозівської місцевої прокуратури Харківської області звернувся до Харківського окружного адміністративного суду в інтересах держави з позовом до Петрівської селищної ради Балаклійського району Харківської області, в якому просить суд:
- зобов'язати Петрівську сільську раду Балаклійського району Харківської області вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення - дитячих майданчиків, які розташовані на території Петрівської сільської ради Балаклійського району Харківської області, а також вирішити питання щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації вказаних об'єктів благоустрою населення.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Лозівською місцевою прокуратурою встановлено, що на території с. Петрівське Балакрайону Харківської області знаходяться дитячі майданчики, технічна документація та паспортизація стосовно яких не вчинилась, що є порушення вимог законодавства.
З наявних в матеріалах справи документах вбачається, що відповідач не скористався своїм правом згідно з ст. 162 КАС України.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Проте, до канцелярії Харківського окружного адміністративного суду 21.08.2018 року за вх.№01-26/48580 та від 24.09.2018 року за вх.№01-26/48580/18 аналогічного змісту тексту надійшов лист від відповідача, в якому останній зазначив, що не має зауважень чи заперечень відносно даного позову та просить суд вирішити його по суті.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 20.08.2018 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначено справу у підготовчому засіданні.
В судове засідання Перший заступник керівника Лозівської місцевої прокуратури Харківської області свого представника направив про дату, час та місце розгляду адміністративної справи повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи. Уповноваженим представником позивача до канцелярії Харківського окружного адміністративного суду 16.10.2018 року було подано заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача, в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами адміністративної справи.
Суд зазначає, що п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі за текстом КАС України) зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З урахуванням положень ст.ст. 4, 229 КАС України суд приходить до висновку про наявність беззаперечних підстав для розгляду адміністративної справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
Судовим розглядом встановлено, що на території с. Петрівське Балаклійського району Харківської області знаходяться: дитячий майданчик, розташований по пл. Центральній (власник та балансоутримувач - Петрівська селищна рада); дитячий майданчик, розташований с. Петрівське по провул. Центральній, буд. 1/22 (власник та балансоутримувач - Петрівська селищна рада); дитячий майданчик розташований по вул.. Луговій в с. Завгороднє (власник та балансоутримувач - Петрівська селищна рада).
Відповідно до інформації Петрівської селищної ради Балаклійського району № 472 від 23.06.2018 року стосовно вказаних дитячих майданчиків плани технічної інвентаризації та паспортизації не приймались та не проводились.
Статтею 1 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” визначено, що благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Заходи з благоустрою населених пунктів - роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
До об'єктів благоустрою населених пунктів належать: 1) території загального користування: а) парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; б) пам'ятки культурної та історичної спадщини; в) майдани, площі, бульвари, проспекти; г) вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; ґ) пляжі; д) кладовища; е) інші території загального користування; 2) прибудинкові території; 3) території будівель та споруд інженерного захисту територій; 4) території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору (ч.1 ст.13 ЗУ “Про благоустрій населених пунктів).
За правилами п. 5 ч. 2 ст. 18 зазначеного Закону підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані: проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Елементами (частинами) об’єктів благоустрою є: 1) покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм і стандартів; 2) зелені насадження (у тому числі снігозахисні та протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, в садах, інших об'єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях; 3) будівлі та споруди системи збирання і вивезення відходів; 4) засоби та обладнання зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами; 5) технічні засоби регулювання дорожнього руху; 6) будівлі та споруди системи інженерного захисту території; 7) комплекси та об'єкти монументального мистецтва, декоративні фонтани і басейни, штучні паркові водоспади; 8) обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків; 9) малі архітектурні форми; 10) інші елементи благоустрою, визначені нормативно-правовими актами (ч. 1 ст. 21 ЗУ “Про благоустрій населених пунктів).
Рішенням відповідача від 11.10.2010 року № 519 затверджені правила благоустрою території населених пунктів.
Відповідно до п. 3 Розділу ІІІ Правил благоустрою та забезпечення чистоти і порядку на території Петрівської сільської ради, елементами благоустрою є: 1) покриття площ, вулиць, тротуарів, проїздів, алей, пішохідних зон; 2) зелені насадження уздовж вулиць і доріг, у парках, скверах та інших об’єктах благоустрою загального користування; 3) будівлі та споруди системи збирання і вивезення відходів; 4) засоби та обладнання зовнішнього освітлення та реклами; 5) обладнання (елементи) дитячих спортивних майданчиків; 6) малі архітектурні форми.
За пунктом 1 Розділу ІІІ вказаних Правил організацію благоустрою села забезпечують рішення Петрівської сільської ради, виконкому сільської ради відповідно до повноважень, установлених законом.
Порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації визначений Інструкцією з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою населених пунктів, затвердженою Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 550 від 29.10.2012.
Згідно п.1.2 зазначена Інструкція визначає порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації парків (гідропарків, лугопарків, лісопарків, парків культури та відпочинку, парків - пам'яток садово-паркового мистецтва, спортивних, дитячих, історичних, національних, меморіальних та інших), рекреаційних зон, садів, скверів та майданчиків, пам'яток культурної та історичної спадщини, майданів, площ, бульварів, проспектів, вулиць, доріг, провулків, узвозів, проїздів, пішохідних та велосипедних доріжок, пляжів, кладовищ, інших територій загального користування; прибудинкових територій; територій будівель та споруд інженерного захисту територій; територій підприємств, установ, організацій та закріплених за ними територій на умовах договору, а також інших об’єктів благоустрою в межах населеного пункту (крім земельних ділянок, на яких розташовано вказані об’єкти).
Пунктом 1.3 зазначеної інструкції визначено, що паспортизація об’єктів благоустрою - складання технічних паспортів об’єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; технічна інвентаризація об’єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об’єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об’єкті благоустрою.
Технічна інвентаризація та паспортизація об’єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно (п.1.4 Інструкції).
Технічна інвентаризація об’єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою.
Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
Позапланова технічна інвентаризація проводиться у разі: введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта благоустрою; закінчення ремонту об’єкта благоустрою; зміни власника (балансоутримувача) об’єкта благоустрою; протиправного знищення чи пошкодження об’єкта благоустрою; надзвичайної ситуації техногенного або природного характеру на об’єкті благоустрою; прийняття рішення про її проведення власником (балансоутримувачем) об’єкта благоустрою (п.1.4 Інструкції).
Відповідно до п. 1.6 Інструкції на підставі матеріалів технічної інвентаризації об’єктів благоустрою на кожний об’єкт благоустрою складається інвентаризаційна справа згідно з додатком 1 до цієї Інструкції. Склад інвентаризаційної справи визначається відповідно до опису інвентаризаційної справи, наведеного в додатку 2 до цієї Інструкції.
При проведенні робіт з технічної інвентаризації об'єктів благоустрою виконавцем обов'язкова участь представника замовника, у присутності якого проводиться обстеження, що фіксується на абрисі (в ескізі), складеному згідно з додатком 3 до цієї Інструкції (п.2.1 Інструкції).
На основі проведеної інвентаризації об’єкта благоустрою складається його технічний паспорт за зразком, наведеним у додатку 5 до цієї Інструкції (далі - технічний паспорт), який затверджується власником (балансоутримувачем) цього об’єкта благоустрою та підписується представником виконавця.
Показники технічного паспорта заповнюються після виконання всіх графічних і обчислювальних робіт (п.3.1 Інструкції).
Судовим розглядом встановлено, що прокуратурою під час вивчення стану законності з питань дотримання законодавства України щодо благоустрою с. Петрівське Балаклійського району Харківської області виявлені порушення, а саме: не проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячий майданчик, розташований по пл. Центральній (власник та балансоутримувач - Петрівська селищна рада); дитячий майданчик, розташований с. Петрівське по провул. Центральній, буд. 1/22 (власник та балансоутримувач - Петрівська селищна рада); дитячий майданчик розташований по вул.. Луговій в с. Завгороднє (власник та балансоутримувач - Петрівська селищна рада).
Окреслене підтверджується: актом придбання матеріальних цінностей від 21.10.2015 року, видатковою накладною від 11.04.2018 року № 3, видатковими накладними від 11.05.2018 року №11/12, видатковою накладною від 15.08.2018 року № 1.
У зв’язку із вказаними порушеннями, перший заступник керівника Лозівської місцевої прокуратури Харківської області звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.23 Закону України “Про прокуратуру” представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді інтересів громадянина (громадянина України, іноземця або особи без громадянства) у випадках, якщо така особа не спроможна самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження через недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність, а законні представники або органи, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси такої особи, не здійснюють або неналежним чином здійснюють її захист.
Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
Право подання позову керівником, першим заступником керівника або заступником керівника місцевої прокуратури в адміністративному судочинстві передбачено ст.24 Закону України “Про прокуратуру”.
Підпунктом 7 пункту “а” частини 1 статті 30 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні повноваження), зокрема: організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
Згідно ч. 1 ст. 20 ЗУ “Про благоустрій населених пунктів” організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.
До повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: 1) затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; 2) затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; 3) створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); 4) визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об’єктів благоустрою (ч.1 ст.10 ЗУ “Про благоустрій населених пунктів”).
З наявних матеріалів адміністративної справи не вбачається затвердження планів інвентаризації та паспортизації дитячих та спортивних майданчиків.
Разом з цим, відповідно до інформації Донецької селищної ради Балаклійського району №472 від 23.06.2018 року технічна інвентаризація та паспортизація вказаних дитячих та спортивних майданчиків не проводилась. Сільською радою плани технічної інвентаризації та паспортизації дитячих та спортивних майданчиків не розроблялись та не затверджувались.
Така бездіяльність Петрівської сільської ради Балаклійського району ставить під загрозу закріплені ст.ст. 3, 27 Конституції України права дітей та життя, охорону здоров’я, порушує вимоги Закону України “Про благоустрій населених пунктів”, Закону України “Про місцеве самоврядування”.
Відповідно до ст. 6 Закону України “Про охорону дитинства” держава гарантує дитині право на охорону здоров’я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров’я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формуванню навичок здорового способу життя.
Загрозою порушення інтересів держави у сфері охорони дитинства в даному випадку є бездіяльність Донецької селищної ради Балаклійського району в частині незатвердження планів інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою (їх частин), що призводить до бездіяльності підприємств, установ та організацій у сфері благоустрою населених пунктів питань забезпечення проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації обладнання (елементів) дитячих та спортивних майданчиків, ведення необхідної документації щодо обстеження та перевірки технічного стану конструктивних елементів дитячих та спортивних майданчиків, розташованих на території с. Петрівське Балаклійського району Харківської області, їх огляду, ремонту, демонтажу та тягне за собою безконтрольність за технічним станом елементів майданчиків та, зважаючи на цільове призначення таких об’єктів.
Частиною 2 статті 31 Конвенції про права дитини, прийнятою Резолюцією 44/45 Генеральної Асамблеї ООН від 20.11.1989, яка набула чинності 02.09.1990 та ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789ХІІ (78912) від 27.09.1991 передбачено, що держави-учасниці поважають і заохочують право дитини на всебічну участь у культурному і творчому житті та сприяють наданню їй відповідних і рівних можливостей для культурної і творчої діяльності, дозвілля і відпочинку.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що відповідачем, як суб’єктом владних повноважень, не доведено правомірності бездіяльності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 13, 14, 139, 241, 243, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Першого заступника керівника Лозівської місцевої прокуратури Харківської області (код ЄДРПОУ 02910108, вул. Богданівська, 17, м. Лозова Харківської області) в інтересах держави до Петрівської селищної ради Балаклійського району Харківської області (код ЄДРПОУ 04397112, вул. Центральна, 6, с. Петрівське, Балаклійський район, Харківська область) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Зобов'язати Петрівську сільську раду Балаклійського району Харківської області (код ЄДРПОУ 04397112, вул. Центральна, 6, с. Петрівське, Балаклійський район, Харківська область) вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення - дитячих майданчиків, які розташовані на території Петрівської сільської ради Балаклійського району Харківської області, а також вирішити питання щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації вказаних об'єктів благоустрою населення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Текст рішення виготовлено 16 жовтня 2018 року.
Суддя Ю.О. Супрун