
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 жовтня 2018 р. № 2040/7531/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд: визнати протиправними дії Красноградського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.10.2017 року та зобов’язати Красноградське об’єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити та виплачувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) підвищення згідно перерахунку пенсії за стажем на підставі ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» до основного розміру пенсії встановленого на 30.09.2017, починаючи з 01.03.2018 року.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, щодо протиправності дій відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.10.2017 року, що полягало у помилковому застосуванні індивідуального коефіцієнту страхового стражу - 1%.
Ухвалою від 12.09.2018 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, та отримана ним.
Відповідач надав відзив на позов, в якому, просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на той факт, що при призначенні позивачу пенсії за віком з 06.02.2016 року, виходячи з наявності у нього страхового стажу 35 років 5 місяці 10 днів, пенсійним органом було застосовано коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%, що є 0,47813. Середньомісячний заробіток склав 3447,24 грн., отже, розмір пенсії склав 1648,23 грн. Проте, у зв'язку зі змінами згідно Закону №2148-VІІ та в подальшому, за наявності відповідної заяви позивача про перерахунок пенсії, право на що, останній набув в порядку ч.2 ст. 42 Закону України про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивачу проведені перерахунки пенсії з 01.10.2017 року та з 01.03.2018 року із застосуванням коефіцієнту 1%. Проте, розмір пенсії позивача з 01.10.2017 року та після проведеного перерахунку не змінився.
Враховуючи викладене, Управлінням вказано на дотримання вимог законодавства, оскільки розмір пенсії позивача, за факту змін в законодавстві щодо зменшення відповідного коефіцієнту, при перерахунку не міг бути більшим ніж при призначенні, а тому, її загальний розмір залишився без змін на рівні 1648,23 грн.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача та з 06.02.2016 року отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Сторонами у позові та відзиві не заперечувався той факт, що пенсію позивачу було призначено, виходячи з наявності у нього страхового стажу 35 років 5 місяці 10 днів та застосуванні коефіцієнту страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%, що є 0,47813. Середньомісячний заробіток склав 3447,24 грн., отже, розмір пенсії склав 1648,23 грн.
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 05.03.2018 року про перерахунок пенсії згідно ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідачем було проведено такий перерахунок з 01.03.2018 року, проте, розмір пенсії позивача не змінився, про що також вказано сторонами у позові та відзиві.
З метою з'ясування ситуації, яка склалась, позивач звернувся 18.05.2018р. з відповідною заявою до відповідача.
На зазначену заяву Управління надало позивачу відповідь листом від 04.06.2018 року.
Зі змісту вказаної відповіді вбачається, що при призначенні пенсії позивачу враховано страховий стаж - 35 років 5 місяців 10 днів. Коефіцієнт страхового стажу позивача з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35% дорівнював 0,47813.
Середньомісячний заробіток склав 3447,24 грн. (3263,44 грн.* 1,05632, де 3263.44 грн. - середній показник за 2013, 2014 та 2015 роки, 1,05632 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).
Розмір пенсії позивача за віком, обчислений відповідно до статті 27 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” складав 1648,23 грн. (3447,24 грн. *0,47813).
Згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року № 2148-VІІІ пенсію позивача з 01.10.2017р. перераховано із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Коефіцієнт страхового стажу позивача дорівнював 0,35417.
Середньомісячний заробіток склав 3976,41 грн. (3764,40 грн. *1,05632, де 3764,40 грн. - середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки, 1,05632 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).
Розмір пенсії позивача з 01.10.2017 року склав:1408,33 грн. - основний розмір пенсії, 239,90 грн. - доплата до попереднього розміру, 1648.23 грн. - загальний розмір пенсії.
Основний розмір пенсії позивача після перерахунку з 01.10.2017 року склав 1408,33 грн., проте, позивач фактично отримував пенсію у розмірі 1648,23 грн. (з урахуванням доплати до попереднього розміру, встановленої відповідно до абзацу 2 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2148 - VIII).
З 01.03.2018 року було проведено перерахунок пенсії за заявою позивача, яку обчислено при страховому стажі 37 років 05 місяців 10 днів (стаж зараховано по 31.01.2018 року). Коефіцієнт страхового стажу дорівнює 0,37417.
Розмір пенсії позивача з 01.03.2018 року склав: 1487,85 грн. - основний розмір пенсії, 21,48 грн. - доплата за понаднормативний стаж (ст.28 ч.1 абз.2)(за 2 роки), 138.90 грн. - доплата до попереднього розміру, 1648.23 грн. - загальний розмір пенсії.
Як вказував відповідач, після змін в законодавстві та зменшення Коефіцієнту страхового стажу позивача з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% на 1%, основний розмір пенсії зменшився з 1648,23 грн. на 1487,85 грн., проте, пенсія виплачується фактично у розмірі 1648,23 грн., шляхом донарахування доплат до пенсії, тобто, без зменшень. Позивач не погодився з таким зменшенням пенсії та звернувся до суду за захистом своїх прав, оскільки вважав, що відповідачем протиправно було з 01.10.2017 року зменшено розмір його пенсії з 1648,23 грн. на 1487,85 грн., що позбавляє його законного права на підвищення пенсії після її перерахунку за ч.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За частиною 2 статті19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини.
Згідно ч.1 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп * Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Відповідно до ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( надалі - Закон) страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Статтею 45 Закону передбачено, що перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Згідно ч.1 ст. 9 Закону ( в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно частини 1 статті 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс= (См*Вс)/100%*12, де Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Відповідно до ст.1 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування коефіцієнт страхового стажу - це величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Порядок визначення коефіцієнта страхового стажу передбачений статтею 25 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та передбачає, що при визначенні коефіцієнта страхового стажу застосовується величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).
Частиною першою статті 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, було передбачено, що за період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35 %.
11 жовтня 2017 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII ( надалі - Закон № 2148-VIII) яким до частини першої статті 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" були внесені зміни та визначено, що за період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1% .
Крім того, пункт 4 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" доповнено пунктами 4-3 та 4-4:
4-3. Пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень ( застосовується з 1 жовтня 2017 року).
4-4. З 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 % ( застосовується з 1 жовтня 2017 року).
Відповідно до п.2 Прикінцевих положень надалі - Закон № 2148-VIII, у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Розглядаючи вказану справу, суд зазначає, що пенсія призначена позивачеві відповідно до Закону №1058-ІV у 2016 році та до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VІІ.
Відтак, пенсія підлягає перерахунку з 1 жовтня 2017 року з врахуванням частини 4-3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Суд зазначає, що вказані норми не було визнано неконституційними в установленому законодавством порядку, а отже у відповідача були відсутні підстави для їх не застосування.
Таким чином, з 01 жовтня 2017 року у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" проведено перерахунок пенсії позивача згідно з діючим законодавством, дотримано показники застосування середньої заробітної плати та застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Суд вказує, що власне розмір перерахованої пенсії позивача з 1 жовтня 2017 року, не зменшився, а лише не підтвердив очікуваний розмір, який мав би бути при застосуванні вищого коефіцієнта страхового стажу.
У спірних правовідносинах мають місце три періоди, що полягає у наступному:
- призначення позивачу пенсії в основному розмірі 1648,23 грн. із застосуванням коефіцієнту 1,35% без доплат;
- автоматичний перерахунок пенсійним органом пенсії, на виконання Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VІІ із застосуванням коефіцієнту 1%; основний розмір пенсії зменшено до 1408,33 грн., проте різницю відшкодовано доплатами до рівня 1648,23 грн. Тобто, основний розмір пенсії позивача не змінився. У вказаному аспекті суд погоджується з позицією відповідача та зазначає, що "основний розмір пенсії" є складовою частиною пенсії, розмір якої, у випадку позивача, після проведення зазначеного перерахунку, складається з основного розміру пенсії та відповідних доплат;
- перерахунок пенсії з 01.03.2018 року за заявою позивача та відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - розмір пенсії позивача також не змінився та становить, з урахуванням доплат 1648,23 грн. У даному випадку, підвищення пенсії в результаті зазначеного перерахунку було б можливо, у випадку, коли б Урядом не було б внесено вищевказаних змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VІІ.
Посилання позивача на те, що для перерахунку пенсії при застосуванні індивідуального коефіцієнта страхового стажу, визначеному до змін в законодавстві, тобто до 01.10.2017 р., відповідач повинен був застосувати коефіцієнт страхового стражу в розмірі 1,35%, суд вважає безпідставним з урахуванням такого.
Як вже зазначалось, 11 жовтня 2017 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII (надалі - Закон № 2148-VIII) яким, зокрема, пункт 4 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" доповнено пунктами 4-3 та 4-4:
4-3. Пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень ( застосовується з 1 жовтня 2017 року).
4-4. З 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 % ( застосовується з 1 жовтня 2017 року).
Застосовування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, є можливим при призначенні особі пенсії у період часу з 01,10.2017 року по 31.12.2017 року, водночас, пенсія позивачу була призначена 06.02.2016 року виходячи з величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, і станом на 01.10.2017 року позивач продовжував працювати, тобто подовжував брати участь в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування як працююча особа, що призвело до необхідності проведення перерахунку пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Підсумовуючи наведене, суд зазначає, що, в ході розгляду справи відповідачем, в силу ч.2 с. 77 КАС України було доведено правомірність дій у правовідносинах, з приводу яких подано позов.
Відповідач діяв в межах, у спосіб та на підставах, визначених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зі змінами, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII, останній, у свою чергу, у встановленому порядку не був визнаний неконституційним.
Відповідач при перерахунку пенсії позивача правомірно застосував показники середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %, як це передбачено ч. 4-3 в Прикінцевих положень Закону №1058-ІV, що, у свою чергу, свідчить про відсутність підстав для зобов’язання відповідача здійснити та виплачувати ОСОБА_1 підвищення згідно перерахунку пенсії за стажем на підставі ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» до основного розміру пенсії встановленого на 30.09.2017, починаючи з 01.03.2018 року.
При вирішенні вказаної справи судом було застосовано аналогічні висновки щодо застосування норм права, викладені Харківським апеляційним адміністративним судом у постанові справі № 816/1324/18.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 КАС України, суд –
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( 63301, Харківська область, м. Красноград, вул. Слобідська, б.62, ІНФОРМАЦІЯ_1, ід. код НОМЕР_1) до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області ( 63304, Харківська область, м. Красноград, вул. Бєльовська, б.90, код ЄДРПОУ 40381122) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи, як передбачено п.15 Перехідних положень КАС України; після початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи - безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 16 жовтня 2018 року.
Суддя Заічко О.В.