
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
14 вересня 2018 року Справа № 0840/2841/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Татаринова Д.В., розглянувши за правилами спрощеного в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 (69096, м. Запоріжжя, вул. Дніпровські пороги, 15-І, кв. 6, РНОКПП НОМЕР_1)
до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (72319, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Іванова Алексєєва, 2, код ЄДРПОУ 37927773)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в позовній заяві просить суд:
- визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя щодо проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%;
- зобов’язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком у розмірі 13 506,79 грн., з урахуванням доплат за понад нормований стаж починаючи з 01 січня 2018 року.
Ухвалою судді від 18 липня 2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) осіб та призначено судове засідання на 01 серпня 2018 року.
01 серпня 2018 року ухвалою судді Запорізького окружного адміністративного відкладено розгляд адміністративної справи та призначено судове засідання на 11 вересня 2018 року.
За вимогами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Таким чином останній день розгляду справи є 16 вересня 2018 року.
В обґрунтування позовних вимог у позовній заяві позивач зазначає так, що протиправно нараховує та виплачує пенсію позивачу із застосуванням обмеження розміру її виплати у сумі 10740,00 грн., оскільки розмір пенсії позивача з 29 квітня 2017 року з врахуванням доплати за понаднормативний стаж склав 13594,08 грн. Обмеження у отриманні максимального розміру пенсії, а саме 10740,00 грн., відповідно до частини 3 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено до 31 грудня 2017 року. Отже незважаючи на те що з 01 січня 2018 року дані обмеження не діють, а позивач продовжує отримати пенсію в розмірі 10740,00 грн. Вважає такі дії відповідача при перерахунку пенсії неправомірними, у зв’язку із чим просить адміністративний позов задовольнити.
Відповідач у поданому 08 серпня 2018 року відзиві проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень послався на те, що відповідно до частини 3 статті 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, розмір пенсії позивача, на який мав право в 2017 році і щомісячно отримував становив 10740,00 грн. На виконання Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” розмір пенсії позивача обчислений з урахуванням заробітної плати (середній показник заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014, 2015 та 2016 роки) та із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Після перерахунку розмір пенсії з 01 жовтня 2017 року склав 10004,95 грн. Разом з тим, відповідно до пункту 4 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, відповідно до якого у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Позивачу з 01 жовтня 2017 року виплачується пенсія в раніше встановленому розмірі 10740,00 грн. Відповідач просив у задоволенні позову відмовити.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
На підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Правобережному об’єднаному управлінню Пенсійного фонду України в місті Запоріжжі.
З 29 квітня 2017 року призначена пенсія за віком у розмірі 13506,79 грн. з врахуванням доплати за понаднормативний стаж у сумі 87,29 грн. її розмір склав 13594,08 грн.
21 червня 2018 року звернувся до Правобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Запоріжжі з проханням ОСОБА_1 перерахувати та виплатити пенсію за віком в розмірі 13594,08 грн. починаючи з 01 січня 2018 року.
Правобережне об’єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області листом від 26 червня 2018 року № 252/Л-9 повідомило, що на підставі пункту 4-3 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058 відповідачем із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% було здійснено перерахунок з 01 жовтня 2017 року за наслідками якого загальний розмір моєї пенсії склав 10740,00 грн. розмір пенсії за віком 10004,95 грн.; доплата понаднормативний стаж (7 років) в розмірі 87,29 грн.; доплата до розміру пенсії з 01 жовтня 2017 року в сумі 647,76 грн.
Позивач вважаючи дії пенсійного фонду щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії на користь позивача із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% протиправними, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі – Закон №1058-ІV).
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Частиною 1 статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії за віком, далі - Закон №1058-ІV) передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно частини 1 статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії за віком) коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:
Кс= (См*Вс)/100%*12
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу;
Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%, а за період участі в солідарній і накопичувальній системах пенсійного страхування - 1,08%.
Також частиною 3 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Суд оглянувши матеріали справи встановлено, що розмір пенсії позивача за віком розраховувався виходячи із загального стажу роботи 32 років 4 місяці 27 днів, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 – 0,57150. Заробітна плата для обчислення пенсії розрахована відповідно до частини 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за індивідуальними відомостями СПОВ з 01 липня 2000 року по 31 березня 2017 із застосуванням середньої заробітної плати по України за 2014, 2015 та 2016 роки та становила 23633,92 грн. Розмір пенсії при призначенні становив 10740,00 грн. у тому числі 13506,79 грн. розмір пенсії за віком; 87,29 грн. доплата за понаднормативний стаж 7 років (1247*7%); 647,76 грн. доплата до розміру пенсії з 01 жовтня 2017 року, враховуючи норми пункту 3 статті 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії обмежений до 10740,00 грн.
Таким чином, суд вважає, що відповідач правомірно здійснював виплату позивачу пенсії з 01 жовтня 2017 року з обмеженням її максимального розміру до 10740,00 грн.
11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», яким розділ XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 доповнено пункт ,4-3 наступного змісту: «Пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
На підставі пункт 4-3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 жовтня 2017 року, за наслідками якого загальний розмір пенсії позивача становив 10740,00 грн. з яких розмір пенсії за віком 10004,95 грн.; доплата за понаднормовий стаж (7 років) 87,29 грн.; доплата до розміру пенсії з 01 жовтня 2017 року – в сумі 647,76 грн.
Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Крім того, аналогічні положення містяться в пункті 4 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій».
Отже, якщо з 01 жовтня 2017 року після перерахунку пенсії позивача відповідно до пункту 4-3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» його розмір зменшився, то відповідач зобов’язаний виплачувати позивачу пенсію в розмірі, що був встановлений до 01 жовтня 2017 року.
Відповідач у своєму відзиві на позовну заяву відповідач, посилаючись на приписи Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», обґрунтовує доплату до розміру пенсії позивача до 01 жовтня 2017 року в сумі 647,76 грн. тим, що до здійснення перерахунку пенсія виплачувалася позивачу в розмірі 10740,00 грн.
Судом встановлено, що позивач до перерахунку пенсії з 01 жовтня 2017 року розмір пенсії був 13506,79 грн., а не 10740,00 грн.
При цьому, суд зазначає, що розмір фактичної пенсійної виплати позивача, визначений з урахуванням обмеження її максимального розміру відповідно до частини 3 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», не є тотожним загальному розміру пенсії позивача, розрахованому згідно з формулою, наведеною у частині 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» від 07 грудня 2017 року № 2246-VIII, з 1 січня 2018 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлено в розмірі 1373 грн.
Таким чином максимальний розмір пенсійної виплати не може перевищувати 13730 грн. (частина 3 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»), отже з 01 січня 2018 року пенсія в розмірі 13594,08 грн. мала виплачуватися позивачу в повному обсязі.
З огляду вищевикладеного суд прийшов до висновку, що відповідач з 01 січня 2018 року в всупереч вимогам пункту 4 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2148 виплачує в меншому розмірі позивачу пенсію, ніж була йому встановлена до перерахунку з 01 жовтня 2017 року.
З огляду на вказане, позовні вимоги позивача про визнання дій протиправними та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком у розмірі 13506,79 грн., починаючи з 01 січня 2018 року з дотриманням вимог статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно вимог статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням з’ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (69096, м. Запоріжжя, вул. Дніпровські пороги, 15-І, кв. 6, РНОКПП НОМЕР_1) до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (72319, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Іванова Алексєєва, 2, код ЄДРПОУ 37927773) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя щодо проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%;
Зобов’язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком у розмірі 13506,79 грн., з урахуванням доплат за понад нормований стаж починаючи з 01 січня 2018 року.
Присудити на користь ОСОБА_1 (69096, м. Запоріжжя, вул. Дніпровські пороги, 15-І, кв. 6, РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя судові витрати, у вигляді судового збору у сумі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Рішення у повному обсязі виготовлено та підписано 14 вересня 2018 року.
Суддя Д. В. Татаринов