
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" жовтня 2018 р. справа № 809/1089/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Микитюка Р.В.,
за участю секретаря судового засідання - Костюк О.С.,
представника позивача - Довбні Л.О.
представника відпорвідача - Федик Н.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом: Івано-Франківської обласної дитячої клінічної лікарні
до відповідача: Управління Держпраці в Івано-Франківській області
про визнання протиправною та скасування постанови № ІФ678/46/АВ/П/ІП-2ФС від 18.05.2018 року, -
ВСТАНОВИВ:
Івано-Франківська обласна дитяча клінічна лікарня (надалі також, - позивач, Івано-Франківська ОДКЛ) звернулося до суду з адміністративним позовом до Управління Держпраці в Івано-Франківській області (надалі також, - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами за №ІФ678/46/АВ/П/ІП-2ФС від 18.05.2018.
Позовні вимоги, мотивовані тим, що інспектором праці Управління Держпраці в Івано-Франківській області проведено інспекційне відвідування в Івано-Франківській ОДКЛ, за результатами якого складено припис про усунення виявлених порушень №ІФ619/46/АВ/П. Відповідно до припису, головного лікаря Івано-Франківської ОДКЛ зобов`язали усунути порушення, зокрема частини 1 статті 117 КЗпП України щодо невиплати з вини власника належних звільненому працівнику (лаборанту по наданню екстреної допомоги з цілодобовим чергуванням відділення інтенсивної терапії новонароджених) сум у строки, зазначені в частині 1 статті 116 КЗпП України. Позивачем виконано припис у цій частині і проведено нарахування та виплату середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку при звільненні лаборанта ВІТН ОСОБА_3 згідно платіжного доручення №515 від 26.04.2018, про що було повідомлено представника позивача листом від 02.05.2018 за вих. №933. 18.04.2018 відповідачем прийнято постанову № ІФ 678/46/АВ/П/ІП-2ФС, якою за порушення вимог частини 1 статті 116 КЗпП України та частини 1 статті 117 КЗпП України на Івано-Франківську ОДКЛ накладено штраф у розмірі 3 723,00 грн. Позивач вважає таке рішення протиправним, оскільки відповідно до п. 28 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №295 Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" у разі виконання припису в установлений у ньому строк заходи до притягнення об`єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності не вживаються.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.06.2018 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк з дня отримання ухвали для усунення недоліків (а.с.17-18).
Позивачем зазначений в ухвалі про залишення позовної заяви без руху недолік усунутий, відтак ухвалою суду від 05.09.2018 відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (а.с. 1-2).
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, з мотивів викладених у позовній заяві та доданих письмових доказів. Просила позов задовольнити повністю.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнала. Суду також зауважила, що Івано-Франківською ОДКЛ виконано пункти 2, 3 припису про усунення виявлених порушень №ІФ619/46/АВ/П у частині порушення вимог частини першої статті 116 КЗпП України та частини першої статті 117 КЗпП України у строки, зазначені у приписі та письмово повідомлено про це Управління Держпраці в Івано-Франківській області.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та додаткові пояснення, встановив наступне.
Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області, з метою розгляду колективного звернення ОСОБА_3 та інших, колективного звернення ОСОБА_4 та інших, колективного звернення ОСОБА_5 та інших, звернення ОСОБА_6, ОСОБА_7 на підставі підпункту 1 пункту 5 Порядку здійснення державного контролю щодо додержання вимог законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №295 від 26.04.2017, видано наказ "Про проведення інспекційного відвідування Івано-Франківській ОДКЛ від 10.04.2018 за №416-Д (а.с. 55).
Відповідно до вказаного наказу відповідач видав направлення за №04-13/15-10/2339 від 10.04.2018 для проведення інспекційного відвідування позивача, з питань дотримання вимог законодавства про працю (а.с. 56).
Інспектором праці Управління Держпраці в Івано-Франківській області ОСОБА_8, відповідно до статті 259 Кодексу законів про працю України, частини 3 статті 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", пунктів 19, 31 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 26.04.2017 №295, у присутності головного лікаря Івано-Франківської обласної дитячої клінічної лікарні ОСОБА_9 проведено інспекційне відвідування Івано-Франківської обласної дитячої клінічної лікарні.
На підставі цього складено акт інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) юридичної особи (фізичної особи), яка використовує найману працю №ІФ619/46/АВ від 18.04.2018 (а.с.63-66).
18.04.2018 відповідач за наслідками виявлених порушень, виніс Івано-Франківській ОДКЛ припис за №ІФ619/46/АВ/П, яким приписано позивачу усунути та дотримуватись вимог частини 6 статті 95 Кодексу законів про працю України, статті 33 Закону України "Про оплату праці", частини 1 статті 116 Кодексу законів про працю України, частини 1 статті 117 Кодексу законів про працю України (а.с. 67-68).
Позивачем на припис про усунення виявлених порушень №ІФ619/46/АВ/П від 18.04.2018 подано начальнику Управління Держпраці в Івано-Франківській області заперечення та інформацію про усунення порушень вимог законодавства про працю, що засвідчені в акті перевірки від 18.04.2018 №ІФ619/46/АВ, зокрема зазначено, що в порушення вимог ч.1 статті 116 КЗпП та ч.1 статті 117 КЗпП проведено нарахування та виплату середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку при звільненні лаборанта ВІТНД ОСОБА_3 згідно платіжного доручення №515 від 26.04.2018 (а.с. 8-9, 61-62).
27.04.2018 Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області прийнято рішення щодо розгляду справи про накладення штрафу №ІФ678/46/АВ/П/МГ та 02.05.2018 на адресу позивача направлено повідомлення про виклик на розгляд справи про накладення штрафу за №04-13/15-10/2914 (а.с. 72-74,77).
18.05.2018 заступником начальника Управління Держпраці в Івано-Франківській області Клим М.І. на підставі вказаного акту перевірки, винесено постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами за №ІФ678/46/АВ/П/ІП-1ФС, за порушення Івано-Франківською ОДКЛ частини 6 статті 95 КЗпП України, статті 33 Закону України "Про оплату праці", відповідальність за які передбачено абзацом 4 частини 2 статті 265 КЗпП України та накладено штраф в розмірі 37230,00 гривень (а.с. 69).
Суд зазначає, що з постановою про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами управління Держпраці в Івано-Франківській області за №ІФ678/46/АВ/П/ІП-1ФС позивач погодилися та частково здійснили оплату штрафу у сумі 10 000,00 грн., що підтверджується копією листа від 15.06.2018 №1266 та копією платіжного доручення від 13.06.2018 №78. В решті суми штрафу просили відстрочити (а.с. 80-81).
Також, 18.05.2018 заступником начальника Управління Держпраці в Івано-Франківській області Клим М.І. на підставі вказаного акту перевірки, винесено постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами за №ІФ678/46/АВ/П/ІП-2ФС, за порушення Івано-Франківською ОДКЛ частини 1 статті 116 КЗпП України, частини 1 статті 117 КЗпП України відповідальність за які передбачено абзацом 8 частини 2 статті 265 КЗпП України та накладено штраф в розмірі 3723,00 гривень (а. с. 10, 70-71).
Вважаючи постанову №ІФ678/46/АВ/П/ІП-2ФС від 18.05.2018 про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами - протиправною, Івано-Франківська ОДКЛ звернулася з даним адміністративним позовом до суду, в якому просить суд вказану постанову скасувати.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" .
Відповідно до статті 1 вказаного Закону державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Частиною 4 статті 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що заходи контролю здійснюються зокрема органами державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами.
Постановою Кабінету Міністрів України за №96 від 11.02.2015 затверджено Положення про Державну службу України з питань праці (далі - Положення).
Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб (пункт 1 Положення).
Держпраці у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства (пункт 2 Положення).
Відповідно до пункту 7 Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Наказом Міністерства соціальної політики України за №390 від 02.07.2012 затверджено Порядок проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів та форму акта перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Міністерством соціальної політики України видано наказ "Про затвердження форм документів, що складаються при здійсненні заходів державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування інвалідів" за №1338 від 18.08.2017, яким затверджено форму акта інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) юридичної особи (фізичної особи), яка використовує найману працю.
Постановою Кабінету Міністрів України за №295 від 26.04.2017 затверджено Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю (далі - Порядок).
Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (включаючи їх структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю (далі - об'єкт відвідування) (пункт 1).
Державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань інспекторами праці: Держпраці та її територіальних органів (пункт 2).
Відповідно до підпункту 3 пункту 5 Порядку інспекційні відвідування проводяться за рішенням керівника органу контролю про проведення інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин, прийнятим за результатами аналізу інформації, отриманої із засобів масової інформації, інших джерел, доступ до яких не обмежений законодавством, та джерел, зазначених у підпунктах 1, 2, 4-7 цього пункту.
Згідно з пунктом 19 Порядку за результатами інспекційного відвідування або невиїзного інспектування складаються акт і у разі виявлення порушень законодавства про працю - припис про їх усунення.
Акт складається в останній день інспекційного відвідування або невиїзного інспектування у двох примірниках, які підписуються інспектором праці, що його проводив, та керівником об'єкта відвідування або його уповноваженим представником. Один примірник акта залишається в об'єкта відвідування (пункт 20).
Відповідно до пункту 21 Положення якщо об'єкт відвідування не погоджується з викладеною в акті інформацією, акт підписується із зауваженнями, які є його невід'ємною частиною. Зауваження можуть бути подані об'єктом відвідування не пізніше трьох робочих днів з дати підписання акта. Письмова вмотивована відповідь на зауваження надається інспектором праці не пізніше ніж через три робочих дні з дати їх надходження.
Згідно з пунктом 26 Положення у разі відмови керівника чи уповноваженого представника об'єкта відвідування від підписання або за неможливості особистого вручення акта і припису акт та припис складаються у трьох примірниках.
Два примірники акта і припису не пізніше ніж протягом наступного робочого дня надсилаються об'єкту відвідування рекомендованим листом з описом документів у ньому та з повідомленням про вручення. На примірнику акта та припису, що залишаються в інспектора праці, зазначаються реквізити поштового повідомлення, яке долучається до матеріалів інспекційного відвідування та невиїзного інспектування.
Об'єкт відвідування зобов'язаний повернути інспектору праці підписаний примірник акта та припису не пізніше ніж через три робочих дні з дати його отримання.
У разі ненадходження в установлений строк підписаного примірника акта та припису складається акт про відмову від підпису у двох примірниках, один з яких надсилається об'єкту відвідування рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Кодекс законів про працю України визначає правові засади і гарантії здійснення громадянами України права розпоряджатися своїми здібностями до продуктивної і творчої праці.
Кодекс законів про працю України регулює трудові відносини всіх працівників, сприяючи зростанню продуктивності праці, поліпшенню якості роботи, підвищенню ефективності суспільного виробництва і піднесенню на цій основі матеріального і культурного рівня життя трудящих, зміцненню трудової дисципліни і поступовому перетворенню праці на благо суспільства в першу життєву потребу кожної працездатної людини (частина 1 статті 1).
Відповідно до статті 4 Кодексу законів про працю України законодавство про працю складається з Кодексу законів про працю України та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього.
Вирішуючи заявлені позовні вимоги про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами за №ІФ678/46/АВ/П/ІП-2ФС від 18.05.2018, суд встановив, що висновками акта інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) юридичної особи (фізичної особи), яка використовує найману працю №ІФ619/46/АВ від 18.04.2018 встановлено зокрема порушення позивачем вимог частини першої статті 116 Кодексу законів про працю України, а саме: при звільненні працівників в Івано-Франківській ОДКЛ виплата всіх сум, що належать їм від установи, проводиться не в день звільнення. Так, згідно наказу від 30.03.2018 №83-К лаборанта бактеріологічної лабораторії ОСОБА_3 звільнено із займаної посади згідно з відмовою працівника від продовження роботи у зв`язку із зміною істотних умов праці п.6 ст. 36 КЗпП України з 01.04.2018. При звільненні їй нараховано заробітну плату за 6 календарних днів невикористаної щорічної відпустки, однак виплату нарахованих сум проведено 13.04.2018. Аналогічне порушення допущено при звільненні 02.10.2017 молодшої сестри ОСОБА_6
Відповідно до частини 1 статті 116 Кодексу законів про працю України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
Суд встановив, що кошти виплачено ОСОБА_3, що підтверджується копіями платіжного доручення від 04.04.2018 №369, платіжного доручення від 26.04.2018 №515, відомості на виплату зарплати від 30.04.2018, розрахункового листа, а також листом від 02.05.2018 №933 (а.с. 11-16).
Висновками акта перевірки встановлено порушення відповідачем частини 1 статті 117 Кодексу законів про працю України, а саме: у разі невиплати з вини власника належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 в Івано-Франківській ОДКЛ не виплачує працівникові середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку. Так, фактичний розрахунок при звільненні лаборанта бактеріологічної лабораторії ОСОБА_3 Івано-Франківська ОДКЛ провела 13.04.2018, однак середній заробіток за період з 01. По 13 квітня 2018 ОСОБА_3 не нараховано і не виплачено. Аналогічне порушення допущено при звільненні інших працівників лікарні.
Згідно з частиною 1 статті 117 Кодексу законів про працю України в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Як встановлено судом вище, кошти виплачено ОСОБА_3, що підтверджується копіями платіжного доручення від 04.04.2018 №369, платіжного доручення від 26.04.2018 №515, відомості на виплату зарплати від 30.04.2018, розрахункового листа , а також листом від 02.05.2018 №933 (а.с. 11-16).
Даний факт не заперечувала у судовому засіданні представник відповідача, а також у матеріалах справи міститься службова записка головного державного інспектора відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці в Івано-Франківській області, в якій зокрема зазначено, що з представленої Івано-Франківською ОДКЛ інформації про виконання вимог припису №ІФ619/46/АВ/П встановлено, що внесений нею припис на усунення порушень Івано-Франківською ОДКЛ виконано не в повному обсязі, а саме п.2,3 припису щодо дотримання вимог ст. 116, 117 КЗпП України - виконано, п.1 припису щодо нарахування індексації працівникам лікарні - не виконано.
Судом встановлено, що приписом про усунення виявлених порушень №ІФ619/46/АВ/П від 18.04.2018 зобов`язано головного лікаря Івано-Франківської обласної дитячої лікарні усунути такі порушення, зокрема в порушення частини першої статті 116 КЗпП України та частини першої статті 117 КЗпП України де встановлено строки усунення порушення в термін до 03.05.2018.
Відповідно до п. 28 Постанови Кабінету міністрів України від 26.04.2017 №295 "Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"" у разі виконання припису в установлений у ньому строк заходи до притягнення об`єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності не вживаються.
Враховуючи встановлені обставини та аналіз вказаних норм права, а також беручи до уваги те, що Івано-Франківська обласна дитяча клінічна лікарня виконала пункти 2, 3 припису про усунення виявлених порушень №ІФ619/46/АВ/П у частині порушення вимог частини першої статті 116 КЗпП України та частини першої статті 117 КЗпП України у строки, зазначені у приписі та письмово повідомила про це Управління Держпраці в Івано-Франківській області, суд приходить до переконання, що постанова про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами за №ІФ678/46/АВ/П/ІП-2ФС від 18.05.2018 підлягає скасуванню, а позовні вимоги підлягають до задоволення.
Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як наслідок, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держпраці в Івано-Франківській області підлягає стягненню сплачений судовий збір в розмірі 1762,00 грн., згідно квитанції №0.0.1068109975.1 (а.с. 3)
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Держпраці в Івано-Франківській області (індекс 76018, вулиця Незалежності, 67, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 39784625) за №ІФ678/46/АВ/П/ІП-2ФС від 18.05.2018 про накладення уповноваженими посадовими особами на Івано-Франківську обласну дитячу клінічну лікарню (вулиця Коновальця, 132, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 01993256) штрафу в розмірі 3723 (три тисячі сімсот двадцять три) гривні 00 копійок.
Стягнути на користь Івано-Франківської обласної дитячої клінічної лікарні (вулиця Коновальця, 132, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 01993256) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держпраці в Івано-Франківській області (індекс 76018, вулиця Незалежності, 67, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 39784625) сплачений судовий збір в розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні 00 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Микитюк Р.В.
Рішення складене в повному обсязі 16 жовтня 2018 р.