Постанова № 77115135, 25.09.2018, Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
25.09.2018
Номер справи
308/9484/18
Номер документу
77115135
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 308/9484/18

3/308/4079/18

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 вересня 2018 року м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Деметрадзе Т.Р., з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, головного спеціаліста 3 відділу Управління Держспецзв’язку в Закарпатській області ОСОБА_2, представника державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України Управління в Закарпатській області ОСОБА_3, розглянувши матеріали, що надійшли з Управління Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності начальника Ужгородського міжрайонного управління водного господарства з 24.02.2005 року (змінено назву установи на Басейнове управління водного господарства річки Тиса) ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, за ст.188-31 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ :

Посадовою особою Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Закарпатській області відповідно до покладених завдань згідно вимог підпункту 11 пункту 2.2 та наданих прав відповідно до підпункту 6 пункту 2.3 «Положення про Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Закарпатській області», яке затверджене наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 07.12.2017 року №669 та на виконання пункту 9 витягу з «Плану контрольно-інспекторської роботи з питань ТЗІ Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України на 2018 рік - Управління Держспецзв’язку в Закарпатській області» від 20.12.2017 №11/01/01-1378 дск в період з 25 по 26 червня 2018 року було проведено контрольну перевірку стану технічного захисту інформації, захист якої встановлено законом в Ужгородському міжрайонному управлінні водного господарства, під час якої було перевірено повнота та достатність проведених заходів щодо усунення недоліків, які були виявлені в ході проведення попередньої комплексної перевірки. УМУВГ підпорядковане Басейновому управлінню водних ресурсів річки Тиси та належить до сфери управління Державного агентства водних ресурсів України.

Начальнику УМУВГ ОСОБА_1 посадовою особою Держспецзв’язку в Закарпатській області ОСОБА_2 було пред’явлено припис на право проведення контрольної перевірки стану ТЗІ від 18.06.2018 №33/03-285дск. На зворотному боці припису начальник УМУВГ письмово надав дозвіл на проведення перевірки стану ТЗІ.

Контрольна перевірка стану ТЗІ в УМУВГ проводилась відповідно до вимог «Положення про державний контроль за станом технічного захисту інформації», затвердженого наказом Адміністрації Держспецзв’язку від 16.05.2007 року №87, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 10.07.2007 року за № 785/14052 зі змінами внесеними наказом Адміністрації Держспецзв’язку від 08.12.2008 року №192 зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.01.2009 року за №29/16045.

Під час контрольної перевірки стану ТЗІ відповідно до вимог розділу 5 Положення-87-2007 були виявлені порушення встановлених норм та вимог з ТЗІ, які створюють реальну загрозу для порушення конфіденційності, цілісності й доступності конфіденційної інформації про особу та порушення цілісності й доступності відкритої інформації, яка належить до державних інформаційних ресурсів та вимога щодо захисту якої встановлена законом, про що відображено в акті контрольної перевірки від 26.06.2018 №33/05-307дск.

Вказаний акт був надісланий на ознайомлення керівнику УМУВГ додатком до супровідного листа вих.№33/05-313дск від 27.06.2018 року та вручений в УМУВГ - реєстр №126 від 27.06.2018 року з проставлянням підпису про прийняття 02.07.2018 року о 11.00 співробітником УМУВГ та печатки «Канцелярія УМУВГ. Код 22112707». В подальшому начальник УМУВГ ОСОБА_1 від ознайомлення зі змістом акту контрольної перевірки відмовився, про що вказано у супровідному листі до актів, які були повернуті на адресу Управління Держспецзв’язку в Закарпатській області - вих.№01-08/279 від 06.07.2018 року (вх.№100дск від 06.07.2018). Супровідний лист підписаний власноруч ОСОБА_1.

Встановлені під час контрольної перевірки порушення стану ТЗІ в УМУВГ підтверджують невиконання рекомендацій попередньої комплексної перевірки стану ТЗІ щодо приведення стану ТЗІ у відповідність до вимог НД ТЗІ. Попередня перевірка стану ТЗІ була проведена співробітниками Управління Держспецзв’язку в Закарпатській області у березні 2017 року - акт комплексної перевірки від 28.03.2017 №33/05-170дск.

Контрольною перевіркою встановлений факт продовження обробки в автоматизованих системах УМУВГ інформації про особу, яка за режимом доступу є ІзОД та підлягає захисту під час її обробки в АС відповідно до вимог статті 21 Закону України «Про інформацію», статті 24 Закону України «Про захист персональних даних», статті 8 Закону України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах, пунктів 4, 6, 16 «Правил забезпечення захисту інформації в інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних системах», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2006 року №373. Також, в ОСОБА_4 продовжує оброблятися відкрита інформації, яка належить до ДІР, яка передається телекомунікаційними мережами, яка теж повинна захищатися відповідно до вимог ст.8 Закону України «Про захист інформації в інформаційно - телекомунікаційних системах», пунктів 4,5, 16 ПКМУ №373-2006. Заходи щодо захисту зазначених видів інформації не вжито: комплексні системи захисту інформації в АС з підтвердженою відповідністю не створено.

Відповідно до пункту 6.5 Положення-87-2007 рекомендації акту перевірки, щодо усунення виявлених порушень є обов'язковими до виконання для посадових осіб органів, щодо яких здійснюється ТЗІ. Відповідно до п.7.4. Положення-87-2007 керівники органів зобов’язані вжити невідкладних заходів щодо виконання наданих в актах перевірок рекомендацій та несуть персональну відповідальність за приведення стану ТЗІ у відповідність до вимог нормативно-правових актів системи ТЗІ.

Також, згідно пункту 6.9 Положення-87-2007 начальник УМУВГ повинен був повідомляти про хід усунення недоліків стану ТЗІ для здійснення контролю. Повідомлення про усунення недоліків на адресу Управління Держспецзв’язку в Закарпатській області не надходили взагалі.

Згідно з вимогами пункту 5 «Положення про технічний інформації в Україні», затвердженого Указом Президента України від 27.09.1999 року № 1229/99 та підпункту 7.4 Положення-87-2007 начальник УМУВГ ОСОБА_1 несе персональну відповідальність за приведення стану ТЗІ у відповідність до вимог нормативно - правових актів системи ТЗІ.

На виконання рекомендацій посадових осіб Управління Держспецзв’язку в Закарпатській області, викладених в акті комплексної перевірки від 28.03.2017 №33/05-170дск з березня 2017 року по теперішній час начальник УМУВГ ОСОБА_1 заходів не вжив, чим допустив наявне довготривале правопорушення, яке передбачене частиною першою ст. 188-31 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме: не виконав законні вимоги посадових осіб Управління Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України в Закарпатській області щодо усунення порушень законодавства про технічний захист інформації про особу та відкритої інформації.

ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненому правопорушенні не визнав, просив суд врахувати подані ним письмові пояснення, зокрема те, що 24 травня 2018 року для роботи з персональними даними працівників, для ведення бухгалтерського обліку було закуплено програмне забезпечення «Дебет – Плюс», введено в 2018 році в штатний розпис Ужгородського МУВГ - штатну одиницю інженер із застосування комп’ютерів І категорії, також Ужгородське МУВГ проводило консультації щодо вартості створення комплексної системи захисту інформації в автоматизованій системі із директором ТОВ «Спецтелеком» в ході якої вартість виконаних робіт орієнтовно становить 19500 грн. Окрім того, про результати проведеної співпраці було повідомлено головного розпорядника коштів та проханням затвердити видатки на придбання зазначеного комплексу. Однак, протягом 2017- 2018 років програми по закупівлі даного комплексу затверджено не було.

16 квітня 2018 року призначено відповідальну особу за роботу з організації заходів та робіт з технічного захисту інформації в управлінні, створена і призначена комісія для проведення категоріювання ОІД, проведено категоріювання ОІД та складено акт категоріювання, складено перелік категорійованих об’єктів та розроблено функціональні обов’язки відповідальної особи. Враховуючи наведене ОСОБА_1, у зв’язку із усуненням недоліків контрольної перевірки стану технічного захисту інформації з обмеженим доступом та державних інформаційних ресурсів в Ужгородському МУВН в межах фінансової можливості, просив суд не притягувати його до адміністративної відповідальності.

Головний спеціаліст ОСОБА_2 та представник ОСОБА_3 обставини викладені в протоколі підтримали, просили суд притягнути до відповідальності ОСОБА_1 за правопорушення передбачене ст.. 188-31 КУпАП.

Головний спеціаліст ОСОБА_2О також зазначив, що під час перевірки встановлено, що в Управлінні Держспецзв’язку в Закарпатській області не виконані рекомендації акту попередньої комплексної перевірки від 28.03.2017 року та не усунуті вказані порушення норм і вимог з ТЗІ 3-ї категорії.

Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 ознак складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст.188-31КУпАП.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення підтверджується даними протоколу про адміністративне правопорушення ЗА №116 від 03.07.2018 року, актом комплексної перевірки від 28.03.2017 року та Актом контрольної перевірки стану технічного захисту інформації з обмеженим доступом та державних інформаційних ресурсів, вимога щодо захисту якої встановлена законом в Ужгородському міжрайонному управлінні водного господарства від 26.06.2018 року, відповідно до якого під час перевірки встановлено, що в Управлінні Держспецзв’язку в Закарпатській області не виконані рекомендації акту попередньої комплексної перевірки та не усунуті наступні порушення норм і вимог з ТЗІ 3-ї категорії, а саме: не проведено категоріювання та не складені акти категоріювання виділених приміщень та АС; не складений перелік категорійованих об'єктів; не складений перелік відомостей з обмеженим доступом, що підлягають технічному захисту; не проведено обстеження з метою вивчення інформаційної діяльності ОІД Управління та не складений акт обстеження; не створено службу захисту інформації, на яку покладається забезпечення захисту інформації та контролю за ним в АС; не розроблено Положення про службу захисту інформації у вказаних АС; антивірусний захист інформації в АС здійснюється з використанням антивірусного програмного забезпечення, яке не має позитивного експертного висновку за результатами державної експертизи в сфері ТЗІ; здійснення оновлення АВПЗ в АС не відповідає вимогам «Порядку оновлення антивірусних програмних засобів, які мають позитивний експертний висновок за результатами державної експертизи в сфері технічного захисту інформації», затвердженому наказом Адміністрації Держспецзв'язку від 26.03.2007 №45. Також, під час перевірки встановлений факт продовження обробки в АС Управління інформації про особу та відкритої інформації, вимога щодо захисту якої встановлена законом Порушення норм і вимог з ТЗІ 1-ї категорії, які були виявлені під час попередньої комплексної перевірки, щодо обробки в АС вказаних видів інформації не усунуті. КСЗІ з підтвердженою відповідальністю в АС Управління не створені. Рекомендації стосовно обробки вказаних видів інформації не виконані. Окрім того, в порушення вимог статті 24 Закону України «Про захист персональних даних», статті 8 Закону України «Про захист інформації в ІТС». пунктів 4, 6. 16 ПКМУ №373-2006 заходи щодо захисту зазначеної інформації про особу не вжито: КСЗІ в АС з підтвердженою відповідністю не створено. Також, в АС Управління продовжує здійснюватися обробка відкритої інформації. В порушення вимог статті 8 Закону України «Про захист інформації в інформаційно - телекомунікаційних системах», пунктів 4.5. 16 ПКМУ №373-2006 заходи щодо захисту відкритої інформації не вжито, а саме: КСЗІ в АС з підтвердженою відповідністю не створені.

Враховуючи вищенаведене, а також не надання з боку ОСОБА_1В доказів, які б спростовували результати перевірки чи стверджували факт усунення виявлених порушень, беручи до уваги також, що за підсумками комплексної перевірки стану ТЗІ в УМУВГ у березні 2017 року начальник УМУВГ ОСОБА_1 був притягнутий до адміністративної відповідальності та посадовою особою Управління Держспецзв’язку в Закарпатській області складений протокол ЗА№115 від 20.04.2017 про адміністративне правопорушення за статтею 188-31 Кодексу України про адміністративні правопорушення, про що свідчить постанова Ужгородського міськрайонного суду №308/4015/17 від 26.05.2017 року, приходжу до висновку, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч.1 ст.188-31 КУпАП у виді штрафу.

Керуючись ч.1 ст.188-31, ст. 283-285 КУпАП, суддя,-

ПОСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 188-31 КУпАП і призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 850 (вісімсот п’ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 352,40 гривень судового збору.

Постанова про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до апеляційного суду Закарпатської області через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення. Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.

Суддя Т.Р. Деметрадзе