
Справа № 549/487/18
№ пров. 3/544/296/2018
Номер рядка звіту 251
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 жовтня 2018 року м. Пирятин
Пирятинський районний суд Полтавської області за участі:
головуючої судді Ощинської Ю.О.,
секретаря судового засідання Пірогова В.Г.,
прокурора Пирятинського відділу Лубенської місцевої прокуратури Полтавської області - Рожка І.С.,
розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Управління захисту економіки в Полтавській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, у відношенні:
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця, зареєстрованого та мешканця с. Куріньки Чорнухинського району Полтавської області, депутата Куріньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області, паспорт серії НОМЕР_2 виданий Чорнухинським РВ УМВС України в Полтавській області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП),
у с т а н о в и л а :
ОСОБА_2, будучи депутатом Куріньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області сьомого скликання, являючись, згідно п.п. «б» п.1 ч.І ст.З Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог частини 1 статті 45 вказаного Закону, підпункту 2 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10.06.2016 року, зареєстрованого Міністерством юстиції України від 17.07.2016 за № 959/29089, без поважних причин, маючи всі необхідні можливості, несвоєчасно, після встановленого терміну декларування (до 01.05.2017), а саме 10.02.2018 року умисно подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
У відповідності до статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
У відповідності до частини 1 статті 65 Закону України «Про запобігання корупції» за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування», Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», Конституції України на депутата міської ради покладено обов'язки діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України і виконувати вимоги та дотримуватись обмежень, установлених законодавством у сфері запобігання корупції, подавати декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до рішення першої сесії сьомого скликання Куріньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області від 04.11.2015 «Про підсумки виборів депутатів та сільського голови Куріньківської сільської ради», депутатом Куріньківської сільської ради Чорнухинського району сьомого скликання обрано ОСОБА_2.
Таким чином, на підставі п.п. «б» п.1 ч.1 ст.З Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_2 є суб'єктом, на якого поширюється дія вказаного закону.
В своїй діяльності ОСОБА_2 як депутат Куріньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області повинен керуватися Конституцією України, а також законами: "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про місцеві державні адміністрації", "Про статус депутатів місцевих рад" та іншими законодавчими актами.
Статтею 1 Закону встановлено, що суб'єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи,- які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 12 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень, має право приймати, з питань що належать до його компетенції, обов'язкові до виконання нормативно-правові акти. Частиною 5 статті 12 зазначеного вище Закону передбачено, що нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. Нормативно-правові акти Національного агентства після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Нормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.
Підпунктом «б» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 №1700-VII депутати місцевих рад визначені суб'єктами декларування.
Пунктом 1 статті 45 цього ж Закону, суб'єкти декларування зобов'язані щорічно подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Порядком застосування електронного цифрового підпису органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями державної форми власності, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2004 №1452 передбачено, що надання АЦСК ІДД ДФС послуг електронного цифрового підпису депутатам місцевої ради (сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної) здійснюється через відповідальну особу, визначену окремим розпорядженням голови такої ради. Тобто ОСОБА_2 будучи обраним депутатом Куріньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області повинен був завчасно оформити електронний ключ та своєчасно подати декларацію в передбачені законом терміни.
Також потрібно відмітити, що Верховною Радою України 3 березня 2017 року прийнято Закон № 1975-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб". Закон набирає чинності 30 березня 2017 року. Відповідно до цього закону продовжено до 1 травня 2017 року строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" подають таку декларацію вперше". А отже ОСОБА_2, який заповнював декларацію вперше, і термін подачі декларації йому було продовжено ще на один місяць, що дало потенційну можливість останньому в повному інформаційному об'ємі та своєчасно подати щорічну декларацію.
Таким чином ОСОБА_2, будучи депутатом Куріньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області, був зобов'язаний подати електронну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік не пізніше 1 травня 2017 року.
Згідно з листом Національного агентства з питань запобігання корупції від 02.03.2017 № 93-05/4886 дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого
самоврядування» (далі - Реєстр) співпадає з фактичною датою подання суб'єктами декларування документів до Реєстру.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про запобігання корупції" Національне агентства з питань запобігання корупції є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику.
За даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування (за текстом - Реєстр), щорічна декларація ОСОБА_2 за 2016 рік зареєстрована в Реєстрі лише 10.02.2018 об 09 год 15 хв.
Разом з тим, згідно листа НАЗК від 23.05.2017 № 93-05/16382/118, обмеження доступу до Реєстру було зафіксовано лише у період з 01.01.2017 по 19:30 год. 04.01.2017 року та частково 24-28 березня 2017 року.
Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Необхідно зазначити, що згідно пункту 10 розділу II порядку формування, ведення та оприлюднення інформації Єдиного державного реєстру декларацій уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10 червня 2016 року №3, після отриманого повідомлення суб'єкт декларування повинен невідкладно, але не пізніше семи днів після дня отримання такого повідомлення, перевірити зміст поданого ним документа.
У судовому засіданні ОСОБА_2 свою вину у вчиненні корупційного діяння за вищевикладених обставин визнав повністю та щиро розкаявся у вчиненому.
Прокурор підтримав викладені у протоколі обставини вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_2
Вина ОСОБА_2 також підтверджується наявними матеріалами справи: протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП № 214 від 18.09.2018, рішенням Куріньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області від 04.11.2015 вважати обринимдепутатом Куріньківської сільської ради ОСОБА_2, письмовим поясненням ОСОБА_2, витягом з офіційного сайту «nazk.gov.ua» щодо подання декларації ОСОБА_2, листом головного лікаря КЗ «Чорнухинська центральна районна лікарня» ОСОБА_3 про те, що ОСОБА_2 не перебував на стаціонарному лікуванні та лікарняному в період з 01.01.2017 по 01.04.2018,копією повідомлення Куріньківської сільської ради про необхідність подання декларації ОСОБА_2, копією відповіді НАЗК від 23.05.2018 року №03-05/16382/18, рапортом старшого оперуповноваженого Управління захисту економіки в Полтавській області ДЗЕ Національної поліції України Панасенка А.О.
Таким чином, своїми умисними діями, ОСОБА_2, будучи депутатом Куріньківської сільської ради Пирятинського району Полтавської області, який, згідно з підпунктом «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, в порушення вимог 1 статті 45 вказаного Закону, підпункту 2 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10.06.2016 року, зареєстрованого Міністерством юстиції України від 17.07.2016 за № 959/29089, без поважних причин, маючи всі необхідні можливості, несвоєчасно, після встановленого терміну декларування (до 01.05.2017), а саме 10.02.2018 року умисно подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
У відповідності до вимог ст. 34 КУпАП обставиною, що пом'якшує відповідальність правопорушника, суд визнає щире каяття винного.
Відповідності до положень ст. 35 КУпАП обставин, що обтяжують відповідальність правопорушника, судом не встановлено.
Відповідно до ч. 3 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Як встановлено у судовому засіданні, датою виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є 18 вересня 2018 року, отже на момент надходження справи до суду, а також розгляду справи судом строк протягом якого на особу може бути накладено адміністративне стягнення, а саме три місяці з дня виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення, не закінчився.
Враховуючи те, що адміністративне стягнення є не тільки мірою відповідальності, але й служить вихованню особи, яка скоїла правопорушення, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_2стягнення у виді штрафу.
Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. 38, ст. 172-6 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,
п о с т а н о в и л а:
ОСОБА_2 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень на користь держави на на р/р 31111106016379, одержувач Пирятинське УК/Пирятин. р-н/21081100, код отримувача 37958534, МФО 899998.
У разі несплати добровільно штрафу протягом 15 днів з дня вручення копії постанови, при примусовому виконанні постанови суду згідно ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф підлягає стягненню у подвійному розмірі.
Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 копійок на рахунок отримувача ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: 31211256026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду через Пирятинський районний суд Полтавської області. Постанову може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 КУпАП, при застосуванні заходів примусового впливу за адміністративні правопорушення шляхом реалізації повноважень щодо нагляду за додержанням законів при застосуванні заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Ю.О. Ощинська