Рішення № 77105133, 27.08.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.08.2018
Номер справи
808/1093/18
Номер документу
77105133
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

27 серпня 2018 року Справа № 808/1093/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Стрельнікової Н. В.,

за участю секретаря Фесик А.В.

представника позивача: Туркіна В.С.

представника відповідача: Фуклєва А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Запоріжжі адміністративну справу

за позовом: Головного управління ДФС у Запорізькій області

до Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат»

про зупинення видаткових операцій на рахунках та заборону відчуження майна, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДФС у Запорізькій області (далі - позивач) звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Публічного акціонерного товариства "Запорізькій виробничий алюмінієвий комбінат" (далі - відповідач або ПАТ «ЗАлК»), в якому позивач просить:

-зупинити видаткові операції на рахунках та заборонити відчуження майна відповідачу до дня складення акту опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акту про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу у повному обсязі.

В обґрунтування вимог посилається на Податковий кодекс України та зазначає, що у ПАТ «ЗАлК» перед бюджетом рахується податковий борг у загальному розмірі 63 004 750,47 грн. Вказаний борг у добровільному порядку та у вказаний строк відповідачем не сплачений, в результаті чого призначено податкового керуючого, однак ПАТ «ЗАлК» своїм листом від 28.12.2017 відмовило у виділенні активів у податкову заставу, що є підставами для звернення до суду з відповідною заявою.

Представником відповідача подано письмовий відзив на позовну заяву (вх. №13713 від 02.05.2018), зокрема вказує, що постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 було включено ПАТ «ЗАлК» до переліку підприємств, які підлягають приватизації у 2017 році. Зазначає, що відповідно до п.4 ст. 12 Закону України «Про приватизацію державного майна» до завершення приватизації майна встановлені певні заборони щодо здійснення операцій внаслідок яких може відбутися відчуження майна та інш., а також відповідно до норм Закону України «Про введення мораторію на примусову реалізацію майна» встановлено мораторій на застосування примусової реалізації майна державних підприємств та господарських товариств, у статутних капіталах яких частка держави становить не менше 25 відсотків. Просить відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою суду від 03.04.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено перше судове засідання на 03.05.2018 з викликом сторін, яке було відкладено на 30.05.2018.

30.05.2018 призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 26.06.2018.

26.06.2018 продовжено підготовче провадження та відкладено підготовче засідання на 27.08.2018.

27.08.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду цього ж дня.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнає, просить відмовити у задоволенні позову.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» (код ЄДРПОУ 00194122) є юридичною особою, яка зареєстрована 30.09.1994 за № 1 103 120 0000 000086, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.24-26).

Згідно із інтегрованою карткою платника податків у ПАТ «ЗАлК» наявна заборгованість на загальну суму 63 004 750,47 грн., у т.ч. з орендної плати з юридичних осіб у сумі 61 159 940,61 грн., податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у сумі 1 838 751,26 грн., рентної плати за спеціальне використання води у сумі 2378,87 грн., екологічного податку - надходження від викідів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення в сумі 618,45 грн., екологічного податку - надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти в сумі 3061,28 грн.

Податковий борг ПАТ «ЗАлК» виник у зв'язку із несплатою грошових зобов'язань, нарахованих податковим органом (пені та штрафних санкцій) та самостійно узгоджених зобов'язань, задекларованих у податкових деклараціях, що підтверджується відповідним розрахунком податкового боргу та довідкою про податковий борг (а.с.6).

Доказів погашення вказаного податкового боргу на день судового розгляду справи суду не надано.

Суд також враховує, що між сторонами відсутній спір щодо наявності та розміру податкового боргу.

Згідно з підпунктом 87.2 статті 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Відповідно до пункту 88.1 статті 88 Податкового кодексу України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обовязків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Право податкової застави, відповідно до пункту 89.1 статті 89 Податкового кодексу України виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу; у випадку, визначеному в пункті 100.11 статті 100 цього Кодексу, - з дня укладання договору про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань.

З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому (абзац перший пункту 89.2 статті 89 Податкового кодексу України).

Згідно з пунктом 89.3 статті 89 Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих.

За приписами п.89.4 ст.89 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу. Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу. Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі. Податковий керуючий не пізніше робочого дня, що настає за днем складення цих актів, зобов'язаний надіслати банкам, іншим фінансовим установам, а також платнику податків рішення про складення актів, яке є підставою для поновлення видаткових операцій та скасування заборони на відчуження майна.

21.04.2016 в.о. начальника Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області винесено рішення про опис майна у податкову заставу (а.с.33)

Листом від 28.12.2017 ГУ ДФС у Запорізькій області повідомлено ПАТ «ЗАлК» про необхідність виділення у строк до 28.12.2017 активи у податкову заставу. (а.с.34).

Листом від 28.12.2017 №011-1395 ПАТ «ЗАлК» повідомлено контролюючий орган про неможливість виділення мана що перебуває у власності у підприємства у податкову заставу, зокрема посилаючись на п.4 ст. 12 Закону України «Про приватизацію державного майна» та норми Закону України «Про введення мораторію на примусову реалізацію майна».

Податковим керуючим Павлих О.М. 28.12.2017 складено Акт №2/850 про перешкоджання платником податків виконанню повноважень податкового керуючого (а.с.36).

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується, що Постановою Кабінету Міністрів України «Про проведення прозорої та конкурентної приватизації у 2015-2017 роках» від 12 травня 2015 року №271 (із змінами внесеними постановою КМУ від 31.08.2016 №588) затверджено перелік об'єктів державної власності, що підлягають приватизації у 2015-2017 роках, згідно з додатком 1, в якому також зазначено Публічне акціонерне товариство «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» код ЄДРПОУ 00194122, частка держави становить 68%.

Статтею першою Закону України від 29.11.2001 року № 2864-III "Про введення мораторію на примусову реалізацію майна" (далі- Закон № 2864-III) встановлено мораторій на застосування примусової реалізації майна державних підприємств та господарських товариств, у статутних фондах яких частка держави становить не менше 25 відсотків (далі - підприємства), до вдосконалення визначеного законами України механізму примусової реалізації майна.

Відповідно до статті 2 Закону № 2864-III для цілей цього Закону під примусовою реалізацією майна підприємств розуміється відчуження об'єктів нерухомого майна та інших основних засобів виробництва, що забезпечують ведення виробничої діяльності цими підприємствами, а також акцій (часток, паїв), що належать державі в майні інших господарських товариств і передані до статутних капіталів цих підприємств, якщо таке відчуження здійснюється шляхом: звернення стягнення на майно боржника за рішеннями, що підлягають виконанню Державною виконавчою службою, крім рішень щодо виплати заробітної плати та інших виплат, що належать працівнику у зв'язку із трудовими відносинами, та рішень щодо зобов'язань боржника з перерахування фондам загальнообов'язкового державного соціального страхування заборгованості із сплати внесків до цих фондів, яка виникла до 1 січня 2011 року, та з перерахування органам Пенсійного фонду України заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Оскільки, судом встановлено, що в статутному фонді Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» частка держави становить не менше 25 відсотків (а саме 68 %), враховуючи вимоги Закону № 2864-III, суд приходить до висновку про відсутність підстав для зупинення видаткових операцій на рахунках відповідача.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, позовні вимоги Головного управління ДФС у Запорізькій області задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову: Головного управління ДФС у Запорізькій області (місцезнаходження: 69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, б. 166, ідентифікаційний код 39396146) до Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» (місцезнаходження: 69032, м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, 15, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 00194122) про зупинення видаткових операцій на рахунках та заборону відчуження майна відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили у порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України та може бути оскаржене у порядку та строки, передбачені ст.ст. 293, 295, 296 та 297 КАС України.

Повний текст рішення складено 27.08.2018.

Суддя Н.В. Стрельнікова